Doktoři

Doktoři https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6484/bmid_doktori-Q5F-6484.png 5 824 164

Strhující příběh několika spolužáků, kteří v šedesátých letech opustili s čerstvým diplomem v kapse lékařskou fakultu Harvardu, nás zavádí do medicínského prostředí v USA. Nahlédneme do nejtajnějších zákoutí života lékařů – od piteven až po výzkumná pracoviště nabitá nositeli Nobelových cen – a zároveň do nejniternějších zákoutí lidské duše. S hlavními hrdiny prožíváme jejich lásky a touhy, skryté vášně, první profesní zkušenosti, triumty, ale i bolestná zklamání a nečekané prohry. Pestrá, dramaticky se proplétající mozaika osudů Barneye, Laury, Bennetta, Setha a dalších, plná lidského tepla i bolesti, zaujala miliony čtenářů na celém světě a dodnes je uchvacuje svou pravdivostí a humanismem, láskou a úctou k člověku i životu... V knize uvedeno chybné ISBN 80-863-2511-2... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lucka

Doctors , 1988

allyce
30.06.2017 5 z 5

Souhlasím se všemi oslavnými komentáři níže. Naprosto dokonalá kniha! Dávám plný počet hvězd a nezabrání mně v tom ani snad sto gramatických hrubých chyb, nebo výraz faktura místo fakulta :)))

FishTailTea6
04.03.2017 4 z 5

Tato kniha mi dlouho ležela v knihovně, než jsem se odvážila ji začít číst. Autora jsem neznala a přebal mě nějak nelákal. Ale dobře, že jsem se přemohla. Knížka se nakonec četla velice dobře a hodně se mi líbily jednotlivé osudy lidí… ať už důvody proč se dali na medicínu, a nebo, kam je to celé dovedlo. A jak se vše propletlo zpět dohromady.
Co bych knize vytkla je její konec. Ten už mi přišel zbytečně překombinovaný a zrychlený, až byl nakonec konec.
A ještě jedna věc, ale týkající se překladu. Nějak mi nesedlo skloňování jmen v češtině, v hlavě jsem si to musela říkat trochu jinak. Za to ale autor knihy rozhodně nemohl. Čtyři hvězdičky jsem se rozhodla dát kvůli tomu konci.

Matty
27.02.2017 4 z 5

Jestli Erich Segal něco opravdu umí, pak napsat postavy, které si oblíbíte, postupně získáte pocit, že je znáte jako své nejlepší přátele, a po pěti stech stran se s nimi budete loučit jen s těžkým srdcem. Jádrem vyprávění pokrývajícího podstatnou část amerických dějin druhé poloviny 20. století jsou hořkosladká intimní dramata několika přátel a spolužáků, studentů medicíny na Harvardu, skrze něž se autorovi daří rozkrývat obecnější socio-kulturní otázky (rasová segregace, sexismus mezi doktory, lékařská etika, eutanázie).

Přestože jsem měl několikrát pocit, že něco podobného znám odjinud (z knih, filmů či seriálů), díky hrdinům se srozumitelně motivovaným jednáním, střídání vyprávěcích perspektiv a dobře rozloženým dějovým zvratům šlo o tuze vtahující čtenářský zážitek a neustále mne zajímalo, co přijde dál. Tempo kniha výrazněji ztrácí pouze vinou retrospektivního vyprávění o Bennetově minulosti, které by nemuselo zabírat tolik prostoru. Někdo pak může namítnout, že dějové linie jednotlivých postav pouze cyklicky opakují určitý vývojový vzorec (což vám bude nejspíš vadit tím víc, čím méně vám postavy přirostou k srdci).

Kniha je mnohem méně melodramatická, než bych čekal od autora non plus ultra dojáku Love Story. Většina postav není ani černá, ani bílá, kromě vztahů zabírají dost místa i jejich kariérní vzestupy a pády a jako pojistka proti sentimentalitě slouží černý doktorský humor (patolog popisuje svou práci: „My vás třeba nedokážeme vyléčit, ale aspoň vám dokážeme přesně říct, proč jste zemřeli"), společně s nerušivě zapracovanými odbornými termíny svědčící o tom, že si autor dal dost práce s rešeršemi (skoro bych věřil, že sám medicínu studoval). Lehce vykonstruovaně a uspěchaně působí (mj. ve snaze o ambivalentní vyznění, kdy není zřejmé, zda hrdinům pomohla věda, nebo víra) závěr, kdy nejlíp vychází najevo, jak moc má Segal své postavy rád (a proto je taky neučinil hrdiny tragédie).

Překvapilo mě, že tak zručně odvyprávěná kniha (rozhodně nejlepší „page-turner“, který jsem v posledních měsících četl), navíc zasazená do vděčného nemocničního prostředí, dosud nebyla zfilmována (případně by se nabízela televizní minisérie). Možná bude důvodem občas poněkud kronikářský přístup k času (zhuštění dlouhého časového úseku do několika odstavců) a skutečnost, že Segal vypráví hlavně pomocí dialogů a příliš se nezdržuje popisem. Přesto doufám, že se audiovizuální verze jednou dočkáme. Rád bych totiž osudy Laury, Barneyho nebo Setha prožil ještě jednou.

Aymira
26.02.2017 4 z 5

Příběh líčí osudy několika absolventů jednoho ročníku lékařské fakulty Harvardu. Začíná v dětství dvou hlavních hrdinů a pokračuje přes školní léta, první zaměstnání, první úspěchy a životní prohry. Je zároveň i jakousi historií amerických dějin 2. poloviny 20. století. Kniha se hezky čte, protože děj svižně ubíhá a neobjevují se v něm žádná hluchá místa. Přesto nesáhnu k plnému hodnocení, protože mi v knize chybělo nějaké hlubší poselství nebo větší gradace děje.

Jaruce
18.02.2017 3 z 5

Kniha se četla dobře, ale jak tu někdo uvedl, že by si ji vzal sebou do hrobu? ! Tak to jsem asi tomu tak zase nepropadla . Klidně si přečtu od tohoto autora i jinou knihu.

jluky
22.01.2017 5 z 5

Skvelý román, radím medzi top toho, čo som prečítala. Niet mu čo vytknúť. Už chápem, prečo tu niekto napísal, že si túto knihu vezme do hrobu.... DOPORUČUJEM!!!!!!!

managalante
19.01.2017 5 z 5

Podle mého názoru, geniální kniha s naprosto silným a čtivým doktorským příběhem. Ach, jak moc bych chtěl spatřit Lauřinu krásu...

Denika
09.11.2016 5 z 5

Jakkoli je knížka tlustá a na první pohled nepříliš zajímavá, stojí za přečtení. U žádného autora jsem nezažila tak poutavé líčení, místy vtipné, místy smutné, avšak nikdy nudné nebo únavné. Prostředí nemocnic nemůže být nezajímavé a obzvlášť útržky z života mediků jsou úsměvné. A samozřejmě nesmí chybět jedna osudová láska, která hory přenáší - bez toho by to nebylo ono. Knížka, která vtáhne a nepustí a ještě možná obohatí o nevšední informace ze života těch, kteří řeší obyčejné starosti stejně jako my, ale narozdíl od nás také zachraňují životy. :) Segal je opravdu "pan spisovatel" - to se mu nedá upřít. :)

akdar72
18.07.2016 5 z 5

Další krásná kniha od Ericha Segala. Obdivuji odbornou znalost každého prostředí v jeho románech.

Makkulka
17.07.2016 5 z 5

Moc nečtu knihy z lékařského prostředí, tuhle jsem četla na doporučení a nezklamala. Poutavý děj od počátku, až do konce, je to kniha, ke které se zase někdy vrátím a přečtu si jí znovu.

barbarera
15.05.2016 5 z 5

Mám ráda khihy z lékařského prostředí a tato kniha mě nezklamala. Stojí za přečtení i vícekrát.

Etvel
10.04.2016 5 z 5

ÚCHVATNÉ ÚCHVATNÉ ÚCHVATNÉ!!!!!! Moje nejoblíbenější kniha.) více není co dodat.

misulef
09.02.2016 4 z 5

Krásná knížka plná citů, metafor a neuvěřitelných lidských příběhů.
Ačkoliv se mi opravdu líbila, nemůžu dát plné hodnocení, jednak protože mi to přišlo nedostatečně uzavřené a jednak protože některé pasáže mi přišly trochu nereálné...
Ale i tak je to skvělé čtení a pravděpodobně se k tomuto dílku ještě někdy vrátím.

rodak
29.10.2015 5 z 5

Četl jsem ji poměrně dlouho asi měsíc ale nádhera budu ji mít dlouho v hlavě a určitě si přečtu další knihy od Segala

nemer
17.10.2015

Před dvaceti lety pro mne tato kniha představovala působivé dílo. Už dlouho se ji chystám přečíst znovu, ale obávám se, že vzhledem k novým, doposud nepřečteným knihám, bude muset počkat dalších 20 let :)

Luciga
02.10.2015 3 z 5

Celkově knihu vnímám pozitivně, má příjemný a poměrně čtivý děj. Jako asi většina zde píšících jsem se cítila ochuzená závěrem knihy, který byl nijaký. Naprosto nekorespondoval s celým pojetím příběhu. Stojí za přečtení, ale já se k ní vracet již nebudu :)

Majrek
22.09.2015 3 z 5

Není to špatná kniha, ale do té doby, než člověk začne srovnávat. Například s "Konečnou diagnózou" od A.Haileyho. Fascinace tímto dílem mne minula, ale možná proto, že lékařem jsem a všechno vidím trochu střízlivěji. Kniha ale není špatná.

Dousabel
31.08.2015 5 z 5

Tohle je moje srdcovka. Četla jsem ji už hodněkrát a doufám, že ji nikdy číst nepřestanu:) A pokaždé se se svými oblíbenými hrdiny stejně raduju, smutním, pláču nebo se směju.

Efka88
21.07.2015 4 z 5

Pěkná knížka pro někoho, kdo se zajímá nebo pohybuje v lékařském prostředí, děj postupuje pomalu, sem tam nějaká napínavější a dramatičtější pasáž. Poměrně dost postav, občas jsem se v těch jménech ztrácela.

Efka88
21.07.2015 4 z 5