Doktor Spánek

Doktor Spánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533720/bmid_doktor-spanek-65e86a35e5121.jpg 4 1500 1500

Osvícení série

< 2. díl

Uběhlo čtyřicet let a z osvíceného syna Torranceových je zralý muž, jenž propadl stejné závislosti, která kdysi doháněla do zuřivé nepříčetnosti jeho otce Jacka. Dan se lahve držet nechce, a tak se pokusí začít znovu na zapadlém maloměstě daleko od všech neřestí. V hospicu, kde ho zaměstnali jako ošetřovatele, získává díky zvláštním schopnostem brzy další poslání: s kočkou, která umí vycítit, kdy se čas umírajícího naplnil, vyprovází své bližní na onen svět. Zčistajasna s ním však naváže telepatické spojení dvanáctiletá Abra a zoufale ho prosí o pomoc. Dan se k traumatické minulosti vracet nehodlá, ale když pochopí, že i tahle mimořádně nadaná dívka se pro síly Zla stala lovnou zvěří, musí se jí pokusit pomoct. Vědí vůbec, s jak nelítostnou mocí mají co do činění? Porazí spolu síly temnot, před nimiž se tehdy malému Dannymu podařilo snad jen zázrakem skrýt? Pokračování ikonického hororu Osvícení. Román amerického krále žánru v roce 2019 zfilmoval režisér Mike Flanagan s Ewanem McGregorem a Rebeccou Fergusonovou v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Doctor Sleep , 2013

Sorrow
31.08.2014 4 z 5

Tak já za sebe celkově musím říct, že se mi kniha líbila. Sice to samozřejmě ani zdaleka nemá na (pro mě legendární Osvícení), ale i tak jsem zklamaná nebyla.
Co mě osobně vytočilo byl ten slabý rozjezd, život Wendy i Dannyho mohl rozebrat trošku víc a ne jen na prvních, co já vím 60ti stránkách? rychle překlenout to meziobdobí. Střed za mě nejlepší, se závěrem si pak dle mého názoru mohl pohrát taky trochu víc. Někteří tady píší, že jim vadilo, že je to moc fantastické, ale mě to nevadilo.
Závěrem se musím přiznat, že mi byla nějakým zvráceným způsobem sympatická Klobouková Rose..:D

Listicka.witch
27.08.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, jsem ráda, že Dannyho příběh pokračoval...
Osvícení je má srdeční záležitost :)

medvěd
25.08.2014 3 z 5

Jako klasický King je to čtivé, výborné. Ovšem jako pokračování Osvícení je to slabší. Než horor spíše fantasy.

Corvus
14.08.2014 3 z 5

Zpětně mě překvapuje tolik pozitivních recenzí i vysoká hodnocení udělená zde na databázi. Jak to napsat a neurazit... Čekal jsem trochu víc (což bude asi problém u většiny "Kingologů"). 'Osvícení' je (právem) kultovní počteníčko a asi nebudu sám, koho odklon od hororu (a to téměř survival hororu) mrzí. Těšil jsem se, že bude autor mnohem více pomrkávat na čtenáře, kteří původní knihu milují a mají ji načtenou. Čekal jsem drobet větší provázanost.

Začátek není vůbec špatný, až jsem si říkal, že King je i ve svém věku velice příjemně naturalistický a naskytne se nám Danny Torrance v zajímavém světle a to včetně zděděných neřestí. Bohužel nejpozději od poloviny se příběh zlomí do skoro fantasy žánru. Není to špatné, ale na Kinga je toto "hodnocení" příliš málo. I takové 'Svědectví' nebo 'Pod kupolí' se mi líbilo více a to 'Osvícení' miluji. Přečetl jsem si obě knihy návazně za sebou, abych nepřišel o žádnou potenciální narážku a o to víc je nakonec 'Doktor Spánek' slabší. A jak už tady někdo naťuknul: Co se týče vyvrcholení a síly záporáků... slabota a asi největší zklamání vůbec. S postupně gradující prvotinou a neskutečně adrenalinovým finále i dozvuky po letech je 'Doktor Spánek' absolutně nesrovnatelný. Konec jaksi vyšumí do ztracena a na můj vkus ve finále udělí mistr King příliš málo doživotních traumat, psychických šrámů a zlomenin.

Lilith1
11.08.2014 5 z 5

Čekala jsem masakrózní horor a byla příjemně překvapena, strhující fantasy. Vzhledem k tomu, že se jedná o volné pokračování osvícení, mě sice překvapilo, že tam proběhla i menší změna žánru, ale ne nepříjemně. Příběh mě vrátil do rozpoložení v jakém jsem se nacházela při čtení Temné věže, takže jsem mu neměla problém odpustit i malé skvrnky na kráse. Danny je čtenáři sympatický i se všemi svými zápory, které ho provázejí životem. Abra, také nevtíravým způsobem člověku pronikne pod kůži a už jen čekáte co nového ta holka ještě dokáže. Z příběhu sosáte děj, jak Pravý rod páru z kanystru, a s přibývajícím počtem přečtených stránek se začínáte bát, že dojde. A taky že jo, celý souboj s Kloboukovou Rose vycykluje rychleji než Taťka Vrána. Na můj vkus to pan King tentokrát skončil moc rychle a pár stran navíc by neškodilo. Ale i tak za mě plný počet.

terezsrhapsody
08.08.2014 5 z 5

"Všechno, co vidíme nebo soudíme, je pouhý sen uvnitř snu."

Když už si myslíte, že jste prokoukli děj celé knížky, prozřetelnost udeří a ohromí. Možná, že mě Doktor Spánek bavil víc než Osvícení, i když jde o další z Kingových románů a ne hororů, kterým jsem věrnější. A rozhodně mám o daru osvícení lepší mínění...ono by se i docela hodilo..

icone
03.08.2014 5 z 5

Po prečítaní množstva Kingových kníh, môžem vyriecť pravidlo, že čím hrubšia kniha, tým väčšia "bomba". Doktora Spánka som prečítala za niekoľko hodín a bola to lahôdka. Tak takto pokračuje príbeh malého Dannyho a jeho žiarenia? Ani dlhé roky po Žiarení neubrali Kingovi na originalite, ba práve naopak. Nevedela som sa od knihy odtrhnúť, milujem Kingov do detailov prepracovaný dej. Táto kniha nesmie chýbať v mojej knižnici! :)

CaptNemo
01.08.2014 5 z 5

Pro mě naprosto dokonalé. Po dlouhé době King, kde jsem hltal každou stránku. Akorát dlouhé, akorát napínavé. Je mi sympatické, že autor ubral kruťáren a že zlo se zobrazilo i trochu jinak než pouze negativně. Určitá relativnost bytí je přidaná hodnota. Z knížky mám pocit, že ji King psal s velkou chutí. Plný počet bodů!

Chipsonator
24.07.2014 5 z 5

Připravte se na to, že todle není Osvícení. Osvícení bylo komorní psycho, se čtyřma postavama a jedním zlým hotelem (a to kurva zlým)! Za to Doktor Spánek rozehrává mnohem větší partii. Desítky postav a několik navštívených míst napříč Émirkou! Dospělý Dan je mnohem sympatičtější než když byl za mlada a to i přes to že se utápí v chlastu, jako kdysi dávno papánek. Příběh odsýpá, je napínavý, nechybí krev ani momenty jenž zahřejí na srdci (stejně potěší odkazy na další mistrovy knihy). Postavy jsou opět skvěle vykreslené, a opět jsem měl pocit jako bych je znal léta a né pouhých 6 dnů. Záporáci dostateční, ačkoliv nešahaj na paty všem těm Velkým Jimům nebo Flaggům. A pak tu je Abra! Ach sladká a roztomilá Abra! Jak já to děvče žral (a to v jakékoliv věkové rovině!). Nejlepší napsaná dětská postava se kterou jsem se kdy setkal (Jakea? Pff. Danny? Pff Pff. Mark? Pff Pff Pff). Doktor Spánek není Osvícení, je úplně jiný, je svůj a i tak je naprosto skvělý! Tento příběh spolu s jeho ka-tet jsem si sakra užil! 90%

lucifuk
17.07.2014 4 z 5

Štandartne skvelý King, pútavý, čítavý atd. atd.... Jedine čo mi nesedelo boli až moc slabí (vymeknutí) padúchovia

Moňule13
12.07.2014

Jako samostatný román hodně dobré, i když znám od Kinga i lepší, ale jako pokračování Osvícení nic extra. Vůbec to nemělo tu strašidelnou atmosféru Overlooku. Bylo to hrůzostrašné jinak a neříkám že špatně, jen mi to prostě jako pokračování nesedí. Danovo propojení s Abrou bylo dobře vymyšlené i popsané, nápad s Pravým rodem a párou byl originální, knížka rychle ubývala, ale konec byl trochu urychlený a "odfláknutý". Přesto si ji někdy ráda přečtu znovu :)

julythreemosen
04.07.2014 4 z 5

Skvělá kniha. Ostatně jako všechny Kingovy počiny. Cosi mi však brání dát plných 5 hvězdiček. Možná je to sentimentálností - Osvícení je přeci jen Osvícení. To, co jsem v knize našla, mě překvapilo, ale nezklamalo, spíše nadchlo. Přesto jsem si představovala možná více hororu. Každopádně když to vezmu kolem a kolem, kniha jako taková se mi moc líbila a myslím že žádného Kingova fanouška zklamat nemůže. Užijte si ji!

orinka3
01.07.2014 5 z 5

Skvělá! Osvícení jsem zatím ještě nečetla, na regále knihovny jsem našla tuhle knihu a udělala jsem výborně, když jsem si ji půjčila. Mistrně napsáno, hororové scény nejsou nechutné, ale pouze kvalitně strašidelné. Děj má spád, logiku. Co k tomu dodat - přesvědčete se sami! Mít na to čas, člověk by četl a četl v jednom tahu.

SONP
22.06.2014 5 z 5

Kingovka jak ze starých časů, vůbec nemusíte mít strach, že by se jednalo o nastavovanou kaši z Osvícení – Overlook a jeho hnijící obyvatelé jsou jen jakýmsi doplňkem. Jde prakticky o plně samostatný román, i když znalost „jedničky“ je určitě výhodou. Zejména ve středu knihy se od ní prakticky nelze odtrhnout, mistr nám servíruje své typické kingovské rekvizity opravdu v ďábelském tempu. Lze souhlasit s tím, že v závěru knihy jde vše možná až příliš hladce, na druhou stranu King není G.R.R.Martin, aby nám všechny hlavní sympatické postavy pozabíjel (jediná zemřelá kladná postava zemře na lůžku přirozenou smrtí). Hlavní záporáci v podobě amerických „buranů“, kteří křižují ameriku ve svých monstrozních karavanech (a paradoxně označují za burany všechny ostatní), jsou velmi originální a každý, kdo navštívil státy, asi bude vědet o jakou společenskou vrstvu se jedná. Celkově jsem byl nadšen a je neuvěřitelné, co je King schopen po desítkách napsaných knih ještě vyplodit – už se těším na Mr. Mercedes!

Baiba
22.06.2014 3 z 5

Bohužel druhé Osvícení se nekonalo. Začátek je slibný, Danny je násilnický alkoholik jako jeho otec, což je logické a pochopitelné vyústění předchozího děje. Dokud Danny bojuje s vlastními vzpomínkami a démony, je příběh silný, v momentě, kdy se ale objeví démoni "skuteční", se tempo paradoxně zpomalí a děj se dost vleče. Já mám ale u Kinga raději jeho realističtější polohu, to jest, jeho schopnost odhalit zlo v samotné lidské podstatě, i když mu v tom leckdy pomáhají nadpřirozené prvky (viz Misery, Pod kupolí, Mrtvá zóna, To aj.).

Jajulle
21.06.2014 5 z 5

Musím se přiznat, že Doktor Spánek se mi zamlouval víc než Osvícení. Maličko mně zklamal konec, který byl tak nějak až příliš rychlý a odfláknutý, jakoby to Stephen chtěl co nejrychleji dokončit. Přitom si zasloužil rozvinout víc a myslím, že klidně dalších 100 stránek by se tam ještě vešlo a dopadlo by to ještě líp :)

doktorking
21.06.2014 3 z 5

Takže co říct k tomuto románu..jako naprostý znalec a nej fanda mistra musím přiznat že když jsem se dozvěděl že bude pokračování klasiky osvícení řekl jsem si rovnou...zbytečný..A je to bohužel pravda..knížka sama o sobě je přátelé opravdu pruměr to musí poznat každý kdo má už od Kinga načteno..ne že bych tu srážel mistrovu kvalitu psaní to ani nejde..jenže se jedná opravdu o stereotypní příběh s pár dobrými nápady ale chybí jaké koliv překvapení..a tak z knihy pusobí opravdu mistrně akorát dějová linie s alkoholem na kterou Stevie má opravdu talent:)jistě že pan King už je na starší kolena milius nicméně pro mě bude pořád nejlepší autor ale možná by si s tou pracovní morálkou mohl dát už chvíli pauzu a neplodit do roka tolik románu..oni už docházejí totiž nápady je to pochopitelné a tak jediné co tuto knihu vyzdvihuje z naprosto pruměrného díla je jméno autora na obálce..Český překlad opravdu nic moc a proboha BETO co ta cena??????!!!!!

Valentine
19.06.2014 3 z 5

Asi jsem po nezapomenutelném Osvícení čekala přiliš. Když pominu protivný překlad (který se mi v některých pasážích příčil a velice mi ztěžoval čtení a zhoršil i celkový dojem z knížky), musím říct, že se mi tahle knížka pod kůži nevryla. Řadím ji k zatím asi nejslabším Kingovkám se kterými jsem kdy měla tu čest. Bohužel. Z dobrého nápadu se podle mého dalo vytěžit mnohem víc a nějak se nemůžu zbavit dojmu, že nám mistr King jaksi "měkne". Chyběla mi tam jeho typická tragická vražednost. Nebo vražedná tragičnost? Nejspíš obě. Škoda, škoda.

borknagar
12.06.2014 4 z 5

Další kousek od mistra za mnou. A další kousek od mistra, který mě bavil. A jestli jsem se smířil s tím, že je toto pokračování kultovního Osvícení? Ano i ne. King na stará kolena rozhodně psát nezapomněl - stále je to pan spisovatel, kterého lidé čtou na celém světě a u jeho knih se bojí, baví, vztekají a možná i pláčou. Říkám opět jen - díky za tuto knihu, líbila.....

zpevSusannah
02.06.2014 5 z 5

"Starý" dobrý King opět nezklamal. Po více jak roce jsem opět sáhla po tomto neobyčejným autorovi a mé srdce zaplesalo. Sice Osvícení je Osvícení a nic už pravděpodobně tuto knihu nepředčí, ale z nostalgie a z toho, že jsem zase pocítila ten mrazivý pocit plížící se po mých zádech, dávám pět hvězdiček :-)