Vykladačka smrti

Vykladačka smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/mid_vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4 604 155

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Jota

Mistress of the Art of Death , 2007

DejnaDee
07.02.2014 5 z 5

Četla jsem to jedním dechem, pro mne první knížka tohoto žánru - historická detektivka. Myslela jsem si, že to nebude tolik zajímavé jako detektivky z dnešní doby, ale opak byl pravdou. Poutavě napsané, zajímavé a velice čtivé.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

První kniha se autorce určitě povedla. Pro anglickou historii mám slabost, takže jsem si knihu užívala od první do poslední stránky. Rozhodně se jedná o poměrně drasticky pojatou prvotinu, ale tato dramatičnost je vždycky celkem jistý způsob, jak čtenáře zaujmout a získat si jejich pozornost pro následující příběhy :).
V této knize jsou vražděny malé děti, a ne zrovna pěkným způsobem (ovšem co to znamená, pěkný způsob vraždy???). Jsem si jistá, že ti, kteří mají slabší žaludek, by možná popisy mrtvých dětí a způsoby, jakým byly zavražděny, nemuseli úplně dobře snášet, ale zase nějaká echtovní řezničina to také není. Příběh se odvíjí plynule, postavy a jejich charaktery jsou vybarveny celkem dobře a Adélie sama mi byla sympatická i se svojí výraznou emancipovaností a neustálou únavou ;-). Závěr knihy a odhalení vraha bylo pojato docela dramaticky, je to ten typ závěru, kdy si říkáte "proč tam ten blbec leze sám, když zná charakter vraha a jak se z tama asi pak hodlá dostat", ale on se vždycky najde někdo, kdo byl jenom o krůček hloupější, než samotná hrdinka, takže se mu podaří hrdinku zachránit ze spáru vraždícího monstra včas :). Určitě poctivá detektivka, která je okořeněná exotickým anglickým středověkem a pozornost čtenáře si zaslouží.

Petronille
26.01.2014 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla vůbec odtrhnout, po přečtení jsem si koupila i další díly. Knihy doporučuji, moc dobře se četly.

miruska1
24.01.2014 5 z 5

Kniha prevyšila moje očakavania. Bola fakt dobra,docela husta.

evickakyticka
22.12.2013 4 z 5

Po prvních pár stránkách jsem měla obavy, jestli nebude kniha příliš přesycena náboženskou tematikou. Ale ne, dalo se to snést. Byla jsem krásně vtažena do děje a hlavní postava Adélie mi byla sympatická. Jen jsem měla někdy pocit, že ne všechny její dovednosti a znalosti jí věřím. Občas se vyskytly také postavy a jména, které se daly i vynechat, protože působily dojmem zbytečnosti. Snad bude čas i na další knihu od autorky, snad nebude zklamáním.(většinou totiž ženské autorky nevyhledávám, ale vždy jsem potěšena, když je kniha opravdu dobrá)

Mandarinka007
14.12.2013 4 z 5

čteno jedním dechem, doporučuji :-)

Neo1tex
13.11.2013 4 z 5

Perfektní čtení...

makke
11.10.2013 4 z 5

Zajímavá kniha. Ne tak moc, abych ji zhltla za jediný večer, ale ani ne tak málo, abych si nedopřála potěšení z dalších dílů.

Maczeta
06.10.2013 4 z 5

Můj první historický román, který jsem dostala zdarma ke čtečce. Vzhledem k tomu, že historické knihy jsem nějak vynechávala mě to překvapivě bavilo! Hlavní hrdinka je velmi zvláštní žena, ze začátku mi nebyla moc sympatická, ale potom jsem si ji oblíbila. Je takový středověký koroner, je to zajímavé představit si jaké už v té době měli znalosti o anatomii.

monte
13.09.2013 4 z 5

Čtivá historická detektivka

hankapimi
03.09.2013 2 z 5

Na Vykladačku smrti jsem byla vyloženě natěšená, čekala jsem, že se dozvím něco o patologii a anatomii středověku a podrobnosti o tehdejším způsobu života obyvatel Cambridge . Prostě Loukotková s Vondruškou, "stříknutá" Kenem Follettem ... To jsem se ale v přílišném očekávání pěkně zmýlila. Vykladačka smrti Adélie ze Salerna, nejlepší studentka university, vyslaná samotným sicilským králem, je bohužel žena, nucená skrývat svou totožnost. A tak léčí a sbírá informace přes prostředníky, nechybí ani love story s potenciálním pachatelem krutých vražd malých dětí.. Pro mne tento historicko-kriminální příběh příliš "klouže po povrchu", přesto jsem poctivě dočetla. Čekala jsem víc, než mi autorka poskytla, jako oddechové čtení na dovču bych si ji vzala, ale "nezhltla" jedním dechem.

pidalka777
04.07.2013 5 z 5

Když jsem začala číst, tak jsem vlastně tuto autorku neznala, ale musím uznat, že to bylo fajn počtení. už se těším na další díly.

Gaara1
10.06.2013 3 z 5

Pro mě průměrná středověká detektivka - čtivá, zápletka pěkná, ale něco mi tak pořád chybělo. 60%.

DasaN
09.06.2013 5 z 5

Tak ta je vážně skvělá a napínavá, moc hezky se čte, přesně něco pro mě :-)

LG73
07.06.2013 5 z 5

První detektivní příběh se středověkou lékařkou Adélii v hlavní roli jsem četla až jako třetí v pořadí. To mi samozřejmě narušilo děj především osobních vztahů hlavních hrdinů, ale rozhodně jen potvrdilo kvalitu příběhů, které vzešli z pera Ariany Franklinové. Pátrání po vrahovi, který velice sadistickým způsobem vraždí děti má skvělou zápletku a vyvolává nepříjemné mrazení v zádech. Snad jediným záporem pro mě byla až přílišná zamilovanost hlavní hrdinky, která stála až na hranici červené knihovny :) a výrazně kontrastovala se sadismem vraha, i když na druhou stranu lze říct, že vlastně tvořila jakési uvolnění napjatého děje. Knihu mohu stejně jako navazující díly k přečtení jen doporučit.

egan
01.05.2013 4 z 5

Veľmi príjemné čítanie. Po návale severskej krimi to bola pre mňa zaujímavá zmena. Zo začiatku mi chvíľu trvalo, než som si zvykol na štýl písania a vôbec rozprávania príbehu, ale keď som pochopil, že práve v tom tkvie pre mňa najväčšia devíza tejto knižky, bola radosť ju čítať a ponárať sa do atmosféry tej doby a príbehu. Aj "spoločensko-kritické vyznenie" bolo pre mňa veľmi prijateľné! Pekná kniha!

renataab
27.04.2013 2 z 5

Zajímavá zápletka, dostatek akcí. Přesto v celkovém hodnocení podprůměrná. První polovinu příběhu jsem se nudila, vynechávala jsem pasáže bez přímé řeči. Od poloviny příběhu měl příběh větší spád, byl napínavější. Na konci příběhu jsem se musela vrátit na začátek, abych si vraha připomenula již v začátku knihy. Trochu mi ty postavy a jejich jména splývaly.

slezakmartajh
16.03.2013

Pro mě super ,vykladačku a třetí díl mám přečtený a ještě mi chybí druhý díl je to super čtení historických románů.

Listicka3253
12.03.2013 4 z 5

Ze zacatku trosku rozvlekle, ale pak se napeti stupnovalo a zaver byl opravdu duchaplny:) Ted si dam od Adelie zrejme na nejaky cas pauzu, ale rozhodne se k ni vratim v dalsich dilech...

ladyzaba
05.03.2013

Mně se knížka líbila, napínavá, zajímavá. Pro mě nebyla ani zdlouhavá ani nudná.