Dobrá znamení

Dobrá znamení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15681/bmid_dobra-znameni-vVv-15681.png 4 1768 248

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowley je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečku to je. Dotisk vyšel v roce 2008.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch , 1990

puczmeloun
01.02.2021 5 z 5

Tato kniha je neuvěřitelná. Dá se číst jako vtipný příběh o dobrodružství, který je plný fantazie a obrovského množství nápadů. Může se brát jako dokonalý popis lidství zahrnující vše od válek přes náboženství po přátelství a lásku. Čtenář si u Dobrých znamení může odpočinout a užít si radost ze samotného dobře napsaného textu. Je možné v nich vidět třeba i parodii dneška. Zároveň ale přináší možnost zamyšlení a varovně zdviženého prstu, přitom velmi nenuceně a jakoby mimochodem. Je možné v knize listovat a hledat neodhalené vtipy, skryté odkazy nebo naplňující se proroctví*. A hlavně, i kdyby ji člověk četl po sté, vždy v ní najde něco nového a zábavného.

Do Dobrých znamení je zajímavé se vrhnout i po přečtení jiných knih obou autorů. Je vidět, že v nich svá témata a vtipy pilují, aby je právě zde mohli následně použít jako takové "the best of". Já se zrovna trefil s Americkými bohy a Čarodějkami na cestách, kde jsou podobná témata rozvíjena. A sem tam je použit i podobný vtip nebo kulturní odkaz...

* Prakticky vše, co vám v knize přijde trochu divné/nehodící se/příliš zdůrazněné, má svůj smysl. A může jít o odkaz na reálný svět, nebo další/předcházející stránky. Vždy, když se mě někdo ptá na moji nejoblíbenější knihu, vyberu si právě Dobrá znamení a příklad Elvise. Takovéto skryté vtipy prostě miluju. A přitom tenhle není ani zdaleka jediný. Nekompletní přehled odkazů na vnější svět naleznete třeba na webu "lspace", "vnitřní" odkazy na stránky knihy samotné už musíte najít sami. Stojí to ale rozhodně za to, doporučuji celým svým čtenářským srdcem..

Mirka2778
31.12.2020 5 z 5

K dobrým znamením se ráda vracím. Vždycky mě uklidní. Vždyť i Armagedon pravděpodobně dopadne dobře. A možná si ani nevšimnu že už tu byl. Jeden anděl a jeden démon si tolik oblíbili lidi, že jsou ochotni pochybovat o pokynech shora (zdola) a tak je máme na své straně. Antikrist je kluk, který chce s partou kamarádů svět objevovat a ne ničit. Takže je to na nás, na lidech jak to dopadne.

Kdysi, při prvním čtení jsem hltala stránky, teď už si dokážu mnohem víc vychutnávat nejenom děj, ale i vtipné odkazy a narážky. Dobrá znamení mě už dlouhá léta moc baví!

BarboraZur
28.12.2020 5 z 5

Autoři v předmluvě píší, že psát tu knihu byla legrace. Věřím tomu. Já jako čtenář jsem se bavila hodně a celý týden se moje sny nápadně podobaly ději knihy. :) Určitě si ji chci znovu přečíst/poslechnout. Audioknihu v podání Jana Zdražila vřele, vřele doporučuji. :)

Metla
20.12.2020 4 z 5

"Všechno bylo temné, pochmurné a strašlivé. Na konci tunelu nebylo žádné světlo - a i kdyby, byl by to přijíždějící vlak."

Vánoce za dveřmi, za okny tradičně bláto, doma bordel, nálada celorepublikově extra blbá, protože covidová opatření jsou ekonomicky ničivá na celé generace dopředu, aniž by se počty nakažených dařily držet na přijatelné úrovni. V tomto natlakovaném emočním papiňáku jsem se rozhodla přechodně opustit četbu o zločinech komunismu a zakousnout se raději do něčeho veselého. A co může pobavit lépe než konec světa?
Armageddon v podání pánů Pratchetta a Gaimana jsem poprvé absolvovala coby dvacetiletá trubka – s výsledkem „dobrý, ale čekala jsem více legrace“. S dvojnásobnými životními zkušenostmi už jsem se usmívala / chechtala od začátku až do finiše, s výjimkou těch pasáží, kde se má čtenář zamyslet nad bezohledností lidstva, devastujícího rodnou planetu. Jsem člověk ekologicky smýšlející, kterého ovšem zelení fanatici v politických řadách naprosto odpuzují a stala jsem se díky nim alergická na podobná moralizování (jakkoliv v obecné rovině souhlasím a chovám se podle toho). A za ten dětinsky zjednodušující pohled na problematiku, jenž nafouknul stránky ve střední třetině, ubírám půl hvězdy. Další půlku za to, že se veškeré trable ve finále vyřešily jaksi lusknutím prstů.
Jinak jsem si perfektně užila postřehy ohledně prolínajících se vlivů Nebe a Pekla, čutání do biblických nesrovnalostí, oblíbila jsem si Crowleyho (no jistě, démona), Agnes Magorésová zdatně zakonkurovala Bábi Zlopočasné, přepočítala jsem si bradavky na počest lovců čarodějnic, nasmála jsem se u osmi apokalyptických motorkářů, nostalgicky zavzpomínala na dětství – zvláště prázdninové měsíce na chalupě… „Dobrá znamení“ jsou zkrátka ideální volba, potřebujete-li rozhýbat bránici a zároveň si podumat o různých podobách člověčenství. 80-85%

P.S.: Detailní znalost Bible není nutná, ovšem doporučuji před četbou absolvovat film „The Omen“ a trochu se orientovat v hudbě kapely „Queen“.

nirvana91
13.12.2020 3 z 5

Pre mňa bola táto knižka, ako vyplýva z jej názvu, len dobrá. Je pravda, že som skôr fanúšikom Gaimana, a Pratchett ma nikdy nelákal a možno preto sa mi aj táto kniha ťažko čítala. Nápad skvelý, ale na môj vkus to bol prílišný chaos a tá omáčka okolo ma nudila.

NemmamSlov
24.11.2020 4 z 5

" Okej, takže tentoraz sa proti nemu obrátilo peklo. Okej, svet sa končil. Okej, studená vojna sa skončila a začínala sa svetová - ale na kvadrát. Mal asi také šance ako hippies valiaci sa z festivalu na čistý močový test. Ale aj tak, šanca ešte nezahynula."

Ťažký rozbeh, ale nakoniec sa oplatilo vydržať. Dvaja silný spisovatelia fantasy sa spojili a napísali príbeh boja medzi nebom a peklom, kde sa konečne narodil antikrist a svet má byť zničený. No Crowley a Azirafal si celkom ľudí obľúbili a aj keď nie je spolupráca anjela a démona ľahká, tak sa im záchrana sveta darí.

Antikrist celkom rozosmial. Obaja autori sa to snažia podať v humornom podtóne a preto ničitel svetov je len malý chlapec, ktorý spoznáva svet svojimi očami dieťaťa. Peklo mu posiela smaotné psa pekiel, ktorého antikrist Adam pomenuje jednoducho Pes. Adam je aj členom bandy, ktorú tvoria jeho kamaráti Pipa, Brain a Wensleydale.

Ďaľšia skvelá dvojka je lovec čarodejníc Newt a čarodejka Anatéma. Nikdo by nečakal, že sa tieto dva protiklady dokážu spojiť, no tu im spolupráca dokonale vyšla. Nemôžem hlavne zabudnúť na jazdcov apokalipsy. K týmto jazdcom sa pridala skupina motorkárov, ktorý boli geniálny. Táto pasáž bola podľa mňa najlepšia, hlavne keď si vymýšlali svoje alter ega.

Patro
17.11.2020 5 z 5

Terry Pratchett a Neil Gaiman jsou stylem psaní naprosté protiklady a oba jsou skvělí. V této knize se kombinuje Gaimanova tajuplnost a Pratchettův humor naprosto přirozeně, až se mi tomu nechce věřit.

adelach
11.11.2020 5 z 5

Perfektní spojení :)

Makropulos
22.10.2020 5 z 5

Tak tohle spojení se opravdu vydařilo. Skvělé.

nefernefer
19.10.2020 5 z 5

„Říká se, že ďábel zpívá nejkrásnější písně.
To je v zásadě pravda. Jenže v Nebi mají mnohem lepší choreografy.“

… a teprve když se spojí dohromady, je z toho ta správná show. Stejně jako když se spojí dohromady dva věční kluci s podobným smylem pro humor. Z každého řádku je cítit ta dětinská radost, se kterou se snažili jeden druhého trumfnout. U téhle knihy se prostě nemůžete neusmívat. To nadšení je nakažlivé. :o) A není to jen vtipné. Je to hlavně chytré. A laskavé. Navíc jsem měla to štěstí, že se mi dostalo do ruky poslední vydání, které je skutečně nádherné. Překrásná obálka s vypolstrovanými deskami a úžasným vyobrazením boje Dobra se Zlem, vymazlené detaily, pěkné obrázky. Už jen pro to potěšení ji držet v rukou jsem se snažila ji číst co nejdéle. Opravdu moc doporučuji!

MonicaH.
17.10.2020 5 z 5

Tuhle knihu občas půjčím - ještě nikdy se mi nevrátila, takže jsem si ji koupila už po několikáté. Jsem ale ráda, protože vždy to znamenalo, že STP objevil a dokázal ocenit někdo další :-)

RemiBlack
03.10.2020 5 z 5

2020/21
Dobrá znamení, jedna z nejlepších knih, které jsem kdy přečetla. :)
Ani nevím, co bych měla napsat, protože ta kniha je prostě geniální! Vtipná, duchaplná, úžasná.
A jeden z mála případů, kdy stejně (možná i o kapku víc) doporučuji naprosto bezkonkurenční seriál (2019, Amazon Prime; hlavní role David Tennant a Michael Sheen; scénář Neil Gaiman).
Rozhodně doporučuji!

fejenor
01.10.2020 3 z 5

Kto že je ten Moui a Čejdon

lencin
27.09.2020 5 z 5

Výborné, ale Zeměplocha je lepší.
(2013)

Katuhs
09.09.2020 5 z 5

Když se spojí dvě legendy vznikne dokonalost ... nejdřív jsem si pustila seriál a v půlce prvního dílu jsem to musela vypnout se slovy “ tak tohle si chci nejdřív přečíst “ a dobře jsem udělala. Kniha je úžasná od začátku do konce a teď jenom doufám , že seriál bude stejně povedený. Ale vzhledem k tomu, že o hlavní role se postarali David Tennant a Michael Sheen tak se asi nemám čeho bát .

chlupydupy
23.08.2020 5 z 5

Pratchett nikdy nezklame..

pavlina3016
08.08.2020 5 z 5

Výborná literární předloha k neméně vydařenému seriálu. Jen ten závěr mohl být méně uspěchaný. :)

floribar
30.07.2020 5 z 5

Velmi dobrá kniha, dá se zvládnout jedním dechem.
Rozhodně doporučuju.
„Znečištění převzal firmu, když Mor, mumlající něco o penicilinu, odešel v roce 1936 na odpočinek.“

cziss
22.07.2020 3 z 5

Moje první Pratchettovka mimo Zeměplochu. Jak už je zvykem, inspirace D. Adamsem, je tu dost znát. Bohužel je humor k pousmání hodně na úkor děje, který se navíc dost vleče. Nic moc.

carbici
21.07.2020 5 z 5

Jsou autori, kteri nezklamou. Bavila jsem se celou dobu.

konec světa zfilmováno – TV seriál

Autoři knihy