Dobrá znamení

Dobrá znamení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15681/bmid_dobra-znameni-vVv-15681.png 4 1768 248

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowley je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečku to je. Dotisk vyšel v roce 2008.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch , 1990

DarthElle
01.02.2020 5 z 5

Když už na mě tak dlouho vykukoval seriál, tak jsem si řekla, že si nejdřív přečtu knihu. Moje první zkušenost s Gaimanem a Pratchettem a zda-li poslední, to se uvidí, jestli budu mít chuť na mírně potřeštěnou zábavu. Rozhodně to nebylo špatné, ač jsem přišla i kvůli Crowleyemu a Aziraphaelovi a těm tam na můj vkus nebyl dán takový prostor, jaký bych si přála. Mohlo za to především množství postav, u kterých jsem si někdy říkala, proč tam vůbec jsou. Ono se to nakonec dalo hezky dokopy, ale ze začatku v tom byl chaos. Konec mi přišel docela nedotažený, ale jelikož jsem se za celou dobu nenudila a brala to jen jako takovou oddechovku, tak jsem tomu odpustila.

pavlina6482
18.01.2020 5 z 5

Super :)

pepa3rd
15.01.2020 4 z 5

Určitě hodně zajímavý námět, ale tak nějak jsem čekal, že budu slzet smíchy stejně jako u Zeměplochy. Místo toho jsem se spíš jen sem tam pousmál a asi dvakrát opravdu zasmál. Příběh je super, nicméně je potřeba se naladit na tu správnou bláznivou až trochu bizardní vlnu, což mi u reálné Anglie šlo trochu hůře. Bohužel spousta vtípků spočívá v odkazech ta tamní kulturu, takže našinci nic neřeknou, ačkoliv krom poznámek autora jsou zde i výborně vysvětlivky překladatele. I přes to jsem téměř nezažil pocit, že zrovna teď nemůžu se čtením přestat, protože musím vědět, jak to bude dál a klidně jsem si dal vánoční pauzu. Postupně si ale člověk zvykne a nakonec jsem si závěr i pěkně užil, rozhodně dost na to, aby mi to bylo líto a tak jsem se aspoň zakoukal do stejnohmeného seriálu, který, ač to bývá většinou přesně naopak, zpracovává a rozvíjí některá témata daleko víc do hloubky a přidává vtípky, které v knize nebyly (na scénáři pracoval sám autor, tedy Gaiman, Pratchett bohužel během příprav zemřel). Každopádně, za ten gzávěr se přikláním spíše ke čtyřem hvězdám, takže slušných 70 %

kaffa
14.01.2020 3 z 5

no myslela sem, že to bude prda... ale jaksi mě to neusadilo vůbec na zadek.... druhá zkušenost s pratchettem a zase nevalná a další zkušenost s gaimanem v próze a taky nevalná.... těžko tady hádat, co z toho byl pan P a pan G, jasné hranice to mít nebude....
námět a postavy - super, bylo to i místy dost úsměvné, ale zdálo se mi to až celé zbytečně překombinované, upovídané a těch postav tam taky mohlo být míň.... množství postav podle mě nutilo autory dát v knize každé svůj prostor, ovšem na úkor děje a čtivosti... snad kdyby to bylo psané jako sága, na více dílů a v posledním by se ty osudy spojily, možná by to mělo správný náboj.... takhle mi to připadalo, že se moc dobrého snaží vměstnat na malý prostor....

Hobo
06.01.2020 3 z 5

Nezaujalo. Typický Pratchettovský humor to tentokrát nezachránil. Možná jsem neměl náladu... Z úcty k autorovi 3*

Tms636
21.11.2019 5 z 5

geniální

Shashlick
08.11.2019 4 z 5

Příběh tak nějak přesně odpovídá tomu, kdo jej napsal. Náš svět není přesně takový, jak se zdá (Gaiman) a obývají jej lidé se zvláštními jmény a osudem (Prattchet). Už z toho vyplývá, že má vysokou řemeslnou kvalitu, ale přesto mi v něm chybělo něco navíc.

Co mi naopak vadilo je velké množství redakčních chyb. A zdálo se mi, že pan Kantůrek v tomto případě nebyl ve stoprocentní překladatelské formě. Např. 1 shilling = 5 pees opravdu neznamená 1 šilink = 5 vyčůrání.

Klepsi
24.08.2019 5 z 5

Osobně nechápu ty hejty tady. Na druhou stranu chápu, že Pratchettův humor nesedne každému, stejně jako Gaimanův styl psaní. Oba autoři jsou ale geniální a jejich spojení nemá chybu - kniha je plná perfektního humoru a narážek, kterým, pravda, rozumí zřejmě jen znalí a sečtělí lidé, lidé se všeobecným rozhledem a schopností dívat se na mnoho věcí s nadsázkou. Je to čtivé, je to vtipné (já osobně jsem se bavila neustále a nemůžu říct, že by mě nějaká pasáž byť jen trošku nudila) a překlad pana Kantůrka tomu dodává ten správný šmrnc. Seriál je taky bomba, ale rozhodně bych nezatracovala kvůli jednomu to druhé. Jen seriál možná víc sedí lidem, kterým Pratchettova literatura připadá těžší.

encyklopedie
06.08.2019

....nemám hodnoceno, přestože mám přečteno .....musím se ke knize vrátit kvůli novému seriálu, který se jmenuje Good Omens a má šest dílů.... 83% hodnocení od 1500 lidí ... to dost
a já se zatím k nim s hodnocením přikláním...

zuzak07
25.07.2019 5 z 5

Kombinace mých oblíbených autorů prostě nemohla dopadnout špatně. Je to čtivé, zábavné, chytré a plné easter eggů. Ten na E.T. byl výborný :)

Peleus
16.07.2019 2 z 5

Nevím. Nějak mi to prostě nesedí.
Ošuntělé, podivné postavičky. Dlouhé úvahy. Narážky výrazně orientované na britské reálie.

Dokonce jsem se o knize bavil s osobou, kterou naopak nadchla, stejně jako stejnojmenný seriál. Chtěl jsem si ujasnit, co je na Dobrých znameních dobrého. Bohužel jsme se zásadně neshodli. Snad jen kromě kacířské myšlenky, že dané dílko se bude těšit oblibě u vyhraněného spektra lidí, jež kromě alkoholového či jiného oparu, a s tím spojenou láskou k dlouhým překombinovaným úvahám, sdílejí společný pocit jakéhosi odcizení v rámci společnosti. Svět dělí na My (spravňáci) a Oni (kravaťáci jedni)!

Těžko říct, zda je tomu tak. Na druhou stranu nikterak nepociťuji touhu po objevování univerzální pravdy, tudíž jen znova zopakuji, že kniha je místy "dlouhé umírání za horkého dne". Tedy ano, rozumíte správně - nezaujala mě. Na tohle jsem, zdá se, "příliš komerčně založený". Chci hezké lidi a hezká auta a aby věci dávaly smysl. Bohužel nemám trpělivost hnípat se v osudech prapodivných existencích a přemýšlet o smyslu života.

Finn69
15.07.2019 4 z 5

Jak Gaiman, tak Pratchett patří k mým oblíbencům a tak jsem jejich společné dítko samozřejmě nemohl vynechat. A i když mám od obou pánů oblíbenější knihy, pobavil jsem se dobře, jak poprvé, tak i teď podruhé.
Můj favorit je jednoznačně démon Crawley. Jeho projížďka v hořícím Bentley za burácení Best of Queen jednoznačně zastiňuje cokoliv, co předvedl jeho kolega anděl. Dobrá byla i mladá Anatéma a její kniha proroctví, to byl určitě Pratchettův nápad :) Naopak hodně mě zklamal Antikrist. Já vím, je to ještě kluk, ale takhle bezbarvý, bez chuti a zápachu, tohle má být výhonek Satanův, ničitel světů?

P1tr
09.07.2019 2 z 5

Mé první setkání s oběma autory a zároveň na nějakou dobu nejspíše poslední. Tvůrci přišli se zajímavým námětem, který bohužel nevyužili ani z poloviny a místo poctivého rozpracování nadějné mytologie zazdívají jakékoliv naděje neustálými odbočkami a prvoplánovým humorem. Jakmile se začne dít něco potenciálně zajímavého a příběh začne nabírat na obrátkách, opustí děj hlavní linku a začne zkoumat jiné postavy a jiný pohled na věc, což vyvolává pocit točení se v kruhu a dění se tak nikdy pořádně nerozjede a tempo je nevhodně rozkouskované. Ačkoliv jde primárně o komediální dílo, nemohl jsem se zbavit pocitu, že humoru, resp. pokusu o něj je v knize až příliš a často se v tomto ohledu tlačí na pilu velmi nepřirozeně. Humor hraje spíše na kvantitu, než na kvalitu a je to znát, neboť většina vtipů prosviští bez povšimnutí a nerozesmějí. Postavy jsou z velké části nezajímavé, zaujme jen domnělé ústřední duo Aziraphael a Crawley, které nicméně oproti očekáváním nemá v knize zdaleka tolik prostoru, jak bych si představoval a zbylé postavy jsou pouze prázdnými karikaturami, které se chovají zrovna tak, jak daná humorná situace vyžaduje. Kniha se mi nečetla lehce a často jsem se musel k pokračování přemlouvat. Velmi mě to mrzí, protože jsem se na toto dílo těšil, ale očekávání nebyla ani zdaleka naplněna. Námět měl potenciál na skvělou knihu, nicméně v podobě, jakou zvolili autoři by kniha byla zábavná a relevantní pouze v případě, že by šlo o povídku čítající 40 stran a ne plnohodnotnou knihu, která jich má 400.

zofie3000
04.07.2019 5 z 5

Jsem další z těch co si to přečetli kvůli seriálu a vůbec nelituju. Líbí se mi jaká má knížka hloubku oproti Zeměploše, modifikace 4 jezdců apokalypsy je naprosto skvělá a fascinuje mě jak knížka vystihuje současnost

Kexina
29.06.2019 3 z 5

Jeden z mála případů, kdy je seriálové zpracování lepší, než kniha samotná.
Pro mě trochu schizofrenní čtení, protože styl Gaimana mám ráda, ale Pratchetta a jeho blábolení zrovna nemusím. Takže milý pane-spisovateli-netuším-na-čem-jste-ujížděl, kdybyste nechal více prostoru kolegovi, byla by kniha čitelnější.

Durancie
13.06.2019 2 z 5

Knihu jsem si půjčila, abych se připravila na seriál. Pratchetta ani Gaimana neznám, tedy jsem ohledně jejich spolupráce neměla žádná očekávání. Bylo to těžké, kniha mě nudila a mátla a skoro jsem ji ani nedočetla. Zařekla jsem se, že se na seroš nepodívám, jelikož to bude ztráta času. Svá předsevzetí ale nikdy nedodržuju a seriál mě naopak nadchl. Líbilo se mi tam všechno, co se mi v knize nelíbilo. Dobrým znamením zkrátka lépe sedí obrazovka než papírové stránky.

Teron
25.05.2019 2 z 5

Odkládám ad acta, protože se v půlce už čistokrevně nudim. Terrymu nesvědčí dvě věci - psaní na jiné než domácí, tedy Zeměplošské půdě, a za druhé kooperace s dalším autorem nebo autory. Přesně tohle se mi totiž stalo u Vědy na Zeměploše, kde ani jedna z linií nebyla dostatečně silná.

Dobrá znamení mají několik vynikajících pasáží, ale tyhle úseky se topí v jezeru dosti natahované a přinejlepším průměrně komediální omáčky, která mi často přišla i dost nucená. Záchvaty smíchu se nekonají, spíš občasné uchechtnutí nad drobnou narážkou nebo pozvednutý koutek.

mia.com
07.05.2019 4 z 5

Příběh byl příjemný se zábavnými hláškami, co jsou vlastní Terrymu. Šíleně jsem si oblíbila všechny postavy, hlavně Azirafala. Kniha jen podle mě mohla být klidně o sto stran kratší. Nicméně jsem se rychle pouštěla do čtení, protože jsem moc zvědavá na seriál.

KaryAestas
13.04.2019 5 z 5

Kniha, ke které se určitě vrátím. Hrozba příchodu Antikrista a člověk se musí od začátku do konce smát. :-D

Banny_L
18.03.2019 3 z 5

Mne bohužel tato kniha dost zklamala s ohledem na ty dva úžasňáky, co to psali. Začátek (který trvá asi tak 400 stránek je do detailů) a na rozuzlení ani člověk nemusí otočit stránku :(. Osobní vzkaz - Padlí andělé, ale no tak, co to mělo být?? Vzmužte se! Hlavně Ty, válko ;)!

konec světa zfilmováno – TV seriál

Autoři knihy