Dobrá znamení

Dobrá znamení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15681/bmid_dobra-znameni-vVv-15681.png 4 1768 248

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowley je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečku to je. Dotisk vyšel v roce 2008.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch , 1990

iskovsky
23.11.2021 3 z 5

Viac než samotným príbehom som sa bavil tipovaním, ktoré hlášky vymyslel ktorý z autorov... inak to bolo celé v duchu čakania až sa niečo začne diať... najlepší boli asi motorkári z apokalypsy... je dobré, že sa obaja autori rozhodli napísať spoločnú knižku a ešte lepšie je, že v tom nepokračovali...

ivka7708
11.10.2021 4 z 5

Možno som od takejto klasiky očakávala trochu viac, ale inak hodnotím veľmi pozitívne. Dej sa občas trochu vliekol, inokedy sa veci udiali tak rýchlo, že som si musela konkrétnu pasáž prečítať ešte raz aby som si bola istá tým, čo sa tam vlastne udialo. Pre milovníkov fantasy určite kniha ktorá stojí za prečítanie.

Tyet
01.09.2021 4 z 5

DOBRÁ ZNAMENÍ, kniha vzešlá ze spolupráce dvou legend Terryho Pratchetta a Neila Gaimana je zábavný, rozpustilý příběh o tom, jak samotný Antikrist zabránil Armagedonu. Prostě slušná oddechovka.

Luigi1
06.08.2021 5 z 5

Spojení těchto dvou spisovatelů bylo ku prospěchu četby,Velice se mi to líbilo a pěkně jsem si početl zvláště když se tam objevil nějakej"špek".

snupko
28.07.2021 4 z 5

Už dávno som sa naučil, že sólo knihy od jedného, či druhého pána sú funkčné a svet v nich klape a šlape. Tie časti, kde máte chuť pochybovať a zdajú sa vám už príliš, príliš zapadajú nakoniec bezchybne a pochybnosti sa rozplývajú ako para nad kotlíkom Báby Zlopočasnej. Veď práve absurdita dotvára tú vierohodnosť. A ak by to už zaváňalo prílišnou iracionalitou, to už zaváňa Gaimanom, hoci dejovo to drží asi pri zemi práve on. Celkovo si však myslím, že táto dvojka, rovnako ako aj literárna sa dopĺňajú ozaj skvele, to dokazuje aj ich mnohonásobná spolupráca. Odporúčam taktiež seriálovú verziu, chvala veľké Á-tuin britská.

Ešína
25.07.2021 3 z 5

Z prva jsme se nedokázala do knihy plně ponořit a začíst. Až někdy v polovině se mi to podařilo. A určitě nelituji toho času který jsem ztrávila s touto knihou .

veriszv
28.06.2021 3 z 5

Bavila mě chemie mezi andělem Azirafalem a rohatým Crowleym a mrzelo mě, že tam bok po boku nejsou po větší část děje. Občas jsem měla trochu problém s tím, že mi to přišlo pomalé a klidně bych pár scén vyškrtla (obzvlášť těch s dětmi). Ale jinak jsou Dobrá znamení příběhem k zamyšlení okořeněná skvělým britským humorem.
Takže všeobecné nadšení asi úplně nesdílím, ale zklamaná jsem taky nebyla.

Beata.Knihařka
26.06.2021 5 z 5

Absolutní láska. Jedna z mála knih, které čtu opakovaně. Mísí v sobě nadsázku, nestárnoucí humor, jedinečnou zápletku a hlavně talent dvou největších spisovatelů svých generací.

Allys
09.06.2021 4 z 5

Oboch autorov mám rada a teším sa, že som sa ku knihe dostala. Páčil sa mi humor, aj parodovanie rôznych konšpiračných teórií, tajných agentov, biblických motívov a ľudstva všeobecne. Postavy boli super, avšak neviem prečo musel nastať Armagedon zrovna keď mal antikrist 11rokov. Úplne niesom fanúšikom čítania o 11ročných deťoch, ktoré majú súvis so záchranou sveta. Azirafal a Crowley však boli skvelí. Miestami sa mi zdal príbeh príliš rozvláčny. Knihu som čítala na svoje pomery dlho, nevedela som sa úplne začítať. Niektoré časti boli vtipné, ale viac vecí tam bolo z môjho pohľadu navyše, kniha mohla byť kľudne o dosť kratšia, možno by bol aj príbeh pútavejší. Zostávam pri Zeměploche :-) Celkovo lepší priemer, je mi ľúto, že nemôžem dať plný počet *.

tonysojka
03.06.2021 4 z 5

Nadprůměrně vtipná bláznivá komedie na téma o konci světa s myšlenkou, že o něm si vlastně nakonec lidé rozhodnou sami,a jakékoliv nebeské či pekelné mocnosti s tím vlastně nemohou nic udělat. Až na tamtoho jednoho...
:-)
Bavil jsem se skvěle a z postav Newt je mi velmi blízký, co se týče schopností opravovat vše,co se týká věcí, jež začínají slovem elektro.... atakdále.
Spolupráce Pratchetta s Gaimanem se velmi povedla.
Seriál jsem ještě neviděl, musím to napravit.

hanzmb
26.05.2021 4 z 5

Smícháním perfektních surovin nemusí vzniknout perfektní jídlo. Bohužel to platí i o autorech. Ano, je to solidní, ale asi to nejslabší z těch více než 50 knih, co jsem od těchto autorů četl. Připadá mi to takové neurovnané, bez pevné dějové linie. Jak kdyby psali paralelně a pak to redaktor pospojoval. Tak bych tipl 15-16 let cílová skupina.

RHorse
25.05.2021 4 z 5

Super kniha, vtipná, plná zvratů, absurdity, prostě klasika od Pratchetta. Obdivuju překladatele Kantůrka. Je to hodně složité, něco takového přeložit, ale stejně mám pocit, že některé vtipy mi prostě unikly kvůli překladu.

milary
23.05.2021 5 z 5

Původně jsem chtěla komentář pojmout jako deníkový záznam - nějak takhle...
Den první:
V očekávání intelektuálního zážitku kladu na nosič desku s přiměřenou hudbou (kvůli vhodnému pozadí), zaujímám nenucenou pozici v křesle, cinknu ledem ve sklenici a jmu se naslouchat.
Jenže to nějak... Sakra... Po prvních deseti minutách zneklidním, ale snažím se dál předstírat soustředěné zaujetí. Po další chvíli se obtížně vyhrabu z nenucené pozice, poškrábu desku s přiměřenou hudbou nešetrným odnětím přenosky, pocintám se zteplalým alkoholem a znervózním podezřením, že jsem hloupější, než "mí oblíbení". No ano, považovala jsem - odtažité řekněme - hodnotitele trochu za škarohlídy, ale že bych zrova já?!)...
Spát jdu zdecimovaná a s nulovým sebevědomím.

Ale takhle to P. & G. určitě nechtěli!!!

Tedy; nalejme si čistého vína. Ta knížka JE chytřejší než já, přiznávááám...
Aby totiž bylo možné, dělat si z něčeho psinu, je nevyhnutelně nutné něco (pokud možno co nejvíc) o tom vědět. Takže - bod jedna: všeobecný přehled nezaškodí. A to určitě i o biblických tématech, ne že ne. Protože čím víc informací máte, tím víc souvislostí vám dojde, a o to víc se (v tomhle případě) nasmějete.
(Ale není třeba házet flintu... Uživatelům "intelektuálně plašším" :) můžu zkušeně doporučit přednes Jana Zadražila. Díky němu se vychechtáte dosyta, aniž byste ty otravně se povyšující souvislosti nějak zvlášť postrádali). :)

A ono SDĚLENÍ, které je vpleteno do husté osnovy chytré a laskavé legrace bizarních, báječně nekorektních a ve všech ohledech velkorysých (byť možná trochu i co do počtu stránek :)) Dobrých znamení, určitě nepřehlédnete. Nepřehlédněme... Stojí za to.

Chesterton
22.05.2021 4 z 5

[audiokniha]
Jan Zadražil jako interpret této skvostné záležitosti, odvádí práci na úrovni kompletního divadelního souboru. Napoprvé ani nejde každou jednotlivou hlasovou drobnůstku pochytit a ocenit. Snad jen "hlas barvy starého pláště do deště" oceníte okamžitě.
A to, jak sehrál evangelický sbor, mě donutilo smát se na ulici nahlas.
Smekám klobouk i s čepicí a ke čtyřem hvězdám přidávám jednu za neviditelného herce :o)

Vůbec nejsem "parapsychologicky citlivá", zato jemně citlivá na katolickou dogmatiku, stejně jako sám G. K. Chesterton, jehož památce je dílko připsáno. Však je to "jediný básník dvacátého století, který se přiblížil pravdě".
Proto mi třetinu příběhu naskakovala obezřetnost, ostražitost a respekt při všech těch ďábelsko satanských odkazech a vychytávkách protože armagedon nám nehrozí, ale apokalypsa může být kdesi za dveřmi . . . jenže Crowley, "démon, co má lidi rád" a "anděl teplejší než parta opic, co se nadýchala rajského plynu" si brzy získali moje ️️

Uznávám, že po celou dobu jsem se chvílemi ztrácela v ději a fakt přemýšlela nakolik jsou oba hoši "osobností vyváženou asi jako pyramida postavená na špičku" a souzním s těmi, kdo tvrdí, že je příběh zbytečně dlouhý a jeho obrovský potenciál naředěný. Určitě má hlavu i patu, jen je chvilkami obojího trochu navíc.

Top koment Knizectvi, puczmeloun a Mirka2778
4/4

Baltasar
16.04.2021 4 z 5

Určitě ano, číst o apokalypse v této době je ozdravné, už dlouho jsem se tak nezasmála a nebavila a chtěla jsem si ji číst, dokud ji nedočtu... Přišla jsem ke knize náhodou, koupila jsem ji v anglické verzi synovi k vánocům, tak jsem chtěla vědět, co to vlastně ten chlapec čte?
Opravdu mě to bavilo, navíc jako třešnička na dortu - výborně přeložené panem Kantůrkem, klobouk dolů!!! Tak mám zase o autora víc.

peprenka12
15.04.2021

kniha me moc bavila, je zajimava a casto se v ni vyskytuji barvite popsane pasaze. nejvic se mi libi crowley a jeho nebojacne kyticky, tema, u ktereho jsem se hodne nasmala. nektere pasaze jsou trosinku zdlouhave, bez dialogu, ale i tak se mi pribeh moc libil a kniha patri mezi me oblibene. urcite se k ni znovu vratim a doporucuji precist, pokud jste fanousky nadprirozena.
hodnotim 5/5

tatjana1737
14.04.2021 5 z 5

Úvodem si dovolím malé doznání: Oba autory znám, ale nijak zvlášť jsem je nečetla. Od Gaimana dvě knihy, u nichž mi přišla lepší adaptace (Hvězdný prach, Koralína); Sandmanovi jsem nijak na chuť nepřišla (v době, kdy u nás začal vycházet, jsem na něj ještě neměla správný věk a číst něco jen proto, že je to OD GAIMANA jsem byla líná). S Pratchettem to je ještě komplikovanější. Přečetla jsem od něj jedinou knížku, kterou mi půjčila na VŠ kamarádka. Naprosto dokonale mi ho totiž zošklivil můj bratr, který ho četl v době, kdy já četla Morressyho. Ani jeden z nás nepřečetl nic od autora toho druhého, ale bratr měl tendenci neustále mluvit o tom, že Zeměplocha je 100x lepší než trapný Kedrigern, vše posunul do osobní roviny, a tak mi dokonale zhnusil Mrakoplaše i sira Terryho. Vím, vím, že Pratchett je v tom nevinně, ale pokaždé, když někdo řekl jeho jméno, všechny ty dávné křivdy se mi vybavily. A když jsem si ho konečně rozhodla přečíst a zapomenout na minulost, zjistila jsem, že bratr celou sérii věnoval kamarádovi a doma nemáme ani ťuk. S ohledem na to, že jsme měli všechna první vydání, to považuji za další neodpustitelný hřích, kterého se na mě dopustil.

K Dobrým znamením jsem se dostala více méně náhodou... přes pohlednici! SBH se mi již několikrát vyznávala, že má ráda Pratchetta a já ji chtěla potěšit a vybrala pro ni k svátku dílko Leny Gnědkové, aniž bych tušila, z jaké je to knihy nebo že je snad napsaná se spoluautorem. Ta pohlednice je fakt pěkná a probudila ve mně zvědavost, stejně jako pochvalné ódy adresátky (na knihu... ale na pohled taky). Po přečtení mohu konstatovat, že ódy byly zasloužené a knihu chci mít v knihovně. Dost mi připomínala Špinavou práci Christophera Moorea, v něčem Monty Pythony či film Kevina Smithe Dogma. (Zejména to poslední si vychutnají ti, kteří mají znalosti (nejen) z Bible, ostatní to to vyhodnotí asi jako pěknou ptákovinu.)

Souhlasím s tím, že některé pasáže byly rozvleklé, některé zdlouhavé a jiné filozofické. Ač se zprvu mohlo zdát, že jsou třeba samoúčelné, postupně se začaly spojovat a propojovat, což jim zpětně dalo nový smysl - ostatně obdobně tomu bylo i s proroctvími Agnes Magorésové. Bohužel jsem si dvě z point díky tomu domyslela, ale celkovému dojmu to neubralo. Ani se mi nechce věřit, že kniha je z roku 1990, jak je aktuální. Jen humor už by dnes asi neprošel cenzurou, protože byl místy poněkud nekorektní (což je dost smutné).

Nebudu vychvalovat vše, co mě zaujalo, pobavilo či se mi líbilo. Jsem si navíc jistá, že při dalším čtení objevím něco nového, protože ač o bibli i jiných věcech něco vím, všechno přece jen nevím, a těch "Easter eggs" je v knize ukryto mnohem víc, než kolik jsem jich našla. Snad jen smutná douška, že zástupce Pekla tu opět byl ten víc cool než ten jižanskej buzík...

Ač souhlasím s tím, že Armageddon, o němž je celou dobu řeč a k němuž vše směřuje, byl nakonec takový nějaký odbytý, celkové vyznění bylo velmi smířlivé a i to špatné, co se v knize stalo, bylo odčiněno. A ten závěr... kdo by nechtěl žít v tak malebném a milovaném koutku země? Po přečtení mě jímá známá nostalgie, kdy bych o svých hrdinech chtěla číst ještě alespoň o malou chvilku déle.

Plavkyně
05.04.2021 5 z 5

Po hodně dlouhé době vtipná temná kniha s nadějí na konci. Takže za mě ... pět hvězdiček.

Knizectvi
23.02.2021 5 z 5

Ani démon není schopen zvěrstev jako člověk. Ani anděl nedokáže vykonat tolik dobra jako člověk. A ano můžeme se stále bavit o jednom a tomtéž člověku. Tak trochu filozofický příběh, plný Gaimanovského pojetí mytologie, zabalený do typicky ztřeštěného Pratchettovského vyprávění. Co když se démon, který ponoukl Evu skamárádí s andělem ? Co když se novorozený antikrist dostane do úplně obyčejné britské rodiny a do party úplně obyčejných neobyčejných dětí? Co když bylo všechno co se vám kdy stane předpovězeno a napsáno do knihy, kterou si čtete už od malička? Co když příjde apokalypsa a vy nebudete mít čas o tom napsat rozhořčený dopis do místního plátku? Jak změníte svět když budete mít tu možnost? A co když vám u toho všeho bude teprve 11 a vaše představivost je hodně bujará?
Praštěný příběh plný postav a událostí, u kterého se budete smát i přemýšlet. Naprostá dokonalost a must read pro každého kdo má rád britský humor a knihy typu Stopařův průvodce po galaxii. Nic míň než dokonalou knihu jsem ani nečekal. Když se spojí mistři slova, jakými Gaiman a Pretchett beze sporu jsou, kvalita, zábava i poučení jsou zaručené.

tlllk
09.02.2021 3 z 5

Môžete mať radi Pizzu aj Hamburger, ale Pizza-Hamburger vás neoslní. Toto bol môj prípad, každého osve môžem, ale spolu to nebolo ono. Takého čerta s anjelom by som čakal skôr v Troškovom filme. Občas som sa cítil asi ako keď sa ma deti stodesiaty krát spýtajú "tatí vieš čo" a ja rozmýšľam že vlastne ani nechcem vedieť ....

konec světa zfilmováno – TV seriál

Autoři knihy