Dny opuštění

Dny opuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100047/bmid_dny-opusteni-dQ1-100047.jpg 3 293 73

Román, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně, kde Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy manžel, zdánlivě bezdůvodně, od rodiny odchází. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením… I ve svém druhém románu se Elena Ferrante noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy, pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace. Kniha byla roku 2005 zfilmovaná italským režisérem Robertem Faenzou. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrál i oblíbený hudebník Goran Bregovic.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

I giorni dell'abbandono , 2002

Imor
28.10.2019 3 z 5

Tak dokonale popsaný pád hlavní hrdinky na samé dno až mi z toho bylo špatně.

olga8832
16.10.2019

Nehodnotím, nedočetla jsem. Je tam příliš vzteku.

nai.ivka
05.10.2019

Tohle není kniha na deštivý den, zkusím ji odložit až na jaro nebo léto.

Hella
23.09.2019 1 z 5

Copak o to, psát Ferrante nepochybně umí, ale takhle nepříjemnou, vulgární knihu jsem už dávno nečetla. Nejen že obhroublostí a vulgarit je tam víc než dost, ale i ta neurvalost totálně nesympatické hrdinky k dětem i psovi mě donutila knihu v půlce odložit. A ani já nechápu, jak je možné, že jde o stejnou autorku, která napsala tak úžasnou Neapolskou ságu.

JP
21.09.2019 1 z 5

Moraviovo 'Pohrdání' převrácené naruby - rozpadající se manželství jisté Olgy (a tu nechám bez komentáře, protože jinak bych dostal perma ban)... mínus vše, co 'Pohrdání' dělalo vyjímečnou knihou. 'Dny opuštění' je text, který si zoufale hraje na vysokou literaturu, ale nelíčí upřímně ani vlastní zoufalství. A v tomhle ohledu je fascinující, že něco tak špatného vůbec projde tiskem - vítejte u dalšího dílu špatných voleb liberálních editorů. Jestli přede mnou někdo zmíní Ferrante v budoucnu, asi budu reagovat jen otráveným vzdechnutím. Je to taková čalamáda emocí, ale více než empatie to ve výsledku protlačuje vaše absolutní otrávení a zhnusení nad člověkem. Trochu mi to připomnělo práci v nemocnici. Možná dobrá lekce ohledně faktu, že vaše nesmyslné zacyklené kňourání nikoho vlastně nezajímá.

PetK
20.09.2019 2 z 5

Není to tak dávno, co jsem se tady snažila kulantně vyjádřit svůj velmi skeptický názor na Deník americké manželky. No a máme to tady znovu. Příběh ženské, která je naprosto neschopná, a i kdyby nebyla zrovna úplně psychicky zhroucená, chovala by se stejně jako pořádná, pardon, kráva. Tak nesympatickou hlavní hrdinku jsem dávno nezažila. Nejde mi do hlavy, že stejný člověk mohl vyplodit tohle a zároveň geniální Geniální přítelkyni. :-) Za mě ne.
PS: Poslouchala jsem a měla jsem co dělat, abych zbytek nesmazala a nevykašlala se na to. Kdyby to bylo delší, tak to udělám.

Sjuzz
20.08.2019 3 z 5

Vulgárna a surová, bez akéhokoľvek prikrášlenia, tak by som ju opísala. A názov knihy je viac než trefný.
Napriek tomu, že kniha nemá žiadny dej, som ju prečítala rýchlo. A napriek tomu, že príbeh je ťažký, sa mi čítala ľahko.
Celý príbeh sa “točí” okolo pocitov hlavnej hrdinky. Opustila sa, a to poriadne, brutálne, zúfalo...až na samé dno.

Sona79
12.08.2019 1 z 5

..Geniální přítelkyně se mi líbila, ale tohle se neda číst..nemyslím tím styl psaní, napsané je to dobře, ale jde z toho taková zloba, vztek a agrese, takový hnus, ze čtení úplně ztrácí svůj význam-radost a potěšeni..Nedoporučuji!

čika
06.08.2019 4 z 5

V podstate neprijemna kniha, ale vyborne napisana. Koniec trosku sklza do cervena :-), ale nevadi mi to, asi som nekriticka ferrante fanynka.

Talys
04.08.2019 1 z 5

Jak to jen říct ... emočně intenzivní, místy těžko uvěřitelné, celkově hysterický podtón. Nic, k čemu bych se chtěla znovu vracet.

Peyka
28.07.2019 1 z 5

Hlavní hrdinka stržená vírem svých emocí a dávných vzpomínek. Autorka detailně popisuje nitro zlomené ženy a následně nepoužitelné matky. Popisky jsou až tak detailní, že mi přijde, jakoby to autorka sama prožila, nebo má opravdu bujnou a celkem přesnou fantazii.

Hlavní hrdinka Olga ventiluje vztek pomocí nadávek, což je v některých pasážích až příliš, smutek pomocí slz. Střídání nálad je typické, i třeba v rámci jednoho odstavce. Svými zoufalými činy se snaží vzbudit pozornost, podle mě se s ní ne jedna žena v podobné situaci dokáže ztotožnit.

Nicméně, to její chování mi šlo postupem času víc a víc na nervy. Té nenávisti a zloby bylo až moc. Dorazila mě s tím psem, dočetla jsem jen tak tak, protože jsem doufala v obrat, ve světlo na konci tunelu, ale toho se čtenář nedočká.

Celkově mám z knihy negativní pocity a pochmurnou náladu.

Allla9
23.07.2019 5 z 5

Pohled do života ženy, kterou opustil manžel.
"Ženám bez lásky mizí světlo z očí, ženy bez lásky umírají zaživa."

Jana283
17.07.2019 1 z 5

Vyslechla jsem jako audioknihu. Jinak bych asi nedočetla stejně jako Geniální přítelkyně. Nějak nevím, proč byla tahle kniha napsaná. Může někomu v něčem pomoci? Kdo zažil musí se s tím srovnat po svém, kdo nezažil, nepochopí.

souxie
16.07.2019 1 z 5

jediné čo si z tej knihy pamätám, že hlavná hrdinka bola na facku

lencin
14.06.2019 5 z 5

Moc hezké. Zaujalo mě, jak pravdivě a statečně popisuje Ferrante emoce a prožitky opuštěné a zraněné Olgy.

pista53
12.05.2019 1 z 5

Je to kniha, která strčí do kapsy mnohé detektivky, co se týká napětí, husté atmosféry, emocí i popisovaných mezních situací. A přitom se nejedná o žádný zločin, ale "JEN" o docela běžný rozchod dvou lidí. Ano, stává se to, kdo z nás to alespoň jednou za život nezažil na vlastní kůži. Ale jak se zdá, ne každý to zvládne bez těžkých šrámů na duši a dokáže rozbitý vztah opustit se vztyčenou hlavou. A toto se stalo Olze, spisovatelce, žijící v Turíně se svými dvěma dětmi a psem Otou. Kniha popisuje pád na úplné dno lidského neštěstí. Je to kniha depresivní, neveselá a musím se přiznat, že mi konání a pohnutky hlavní hrdinky byly až fyzicky nepříjemné. Necítila jsem k ní ani pochopení ani soustrast. A těch pár vět na konci, kdy se snad její život pomalu obrací konečně lepším směrem, mi špatný pocit z četby nenapravil. Asi si už další knihy od této autorky nepřečtu.

Nel.K.
09.05.2019 4 z 5

Wow! Tak takhle rozpačité pocity jsem dlouho po knize neměla, absolutně nevím, jestli se mi líbila, nebo ne. Neuvěřitelné převedení pocitů, které by z takového opuštění plynuly, na papír, ovšem v tak depresivní formě, že jediný pocit, který po knize mám je, že znovu bych ji číst nechtěla. Přestože v závěru se hlavní postava začala zase vracet do normálního života (čemuž jsem po všech šílenostech, co zažívala, už neveřila), ten stísněný pocit už ve mně zůstal. Nicméně talent autorky je zde aboslutně nepopiratelný, jako bych vše prožila sama..

kob
03.05.2019 2 z 5

Našla jsem si v knize pár zajímavých postřehů a formulací, ovšem jinak mi hlavní hrdinka bezmezně lezla na nervy.

olga8832
24.04.2019

Nemůžu hodnotit, nedočetla jsem, toho vzteku tam bylo moc.

alcerka
18.04.2019 2 z 5

Kniha obsahuje tolik negativních emocí, až jsem z ní dostala bolení břicha...