Divá Bára

Divá Bára https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397733/mid_diva-bara-i5I-397733.png 4 532 81

Povídka Boženy Němcové, Divá Bára, zpracovává dodnes aktuální tematiku života „odlišného“ člověka ve společnosti. Bára je milá a veselá dívka, která však nesplňuje typické představy o dívce své doby. Její nebojácnost, samostatnost a nezvyklý zjev, ji činí odlišnou, a proto není vesničany přijata. I zde se ale našli lidé, kteří dokázali mít Báru rádi takovou, jaká je. Její nejmilejší kamarádkou byla Elška. Elška neměla rodiče a vychovával ji strýc farář, se svou sestrou, Elščinou tetou, pannou Pepinkou. Když Elška dorůstala, poslala ji panna Pepinka do Prahy k bohaté tetě, jež churavěla. Elška se v Praze zamilovala do mladého lékaře, který docházel k nemocné tetě. Teta se uzdravila a Elška se vrátila k domů. Doma se setkala s Bárou a té se svěřila se svou láskou k mladému lékaři. Strýci faráři ani panně Pepince se svěřiti neodvažovala. Panna Pepinka ale už zatím vyhledala pro Elšku ženicha. Byl jím obstarožní správce, jenž chodil na faru na návštěvy. Bára měla být nápomocna, aby si Elška vzala pana správce; ale Bára cítila s Elškou a umínila si, že Elšku zbaví nemilého nápadníka...... celý text

MinaHawke
17.11.2021 5 z 5

Jak je někdo jen trochu odlišný, tak je hned špatný. Lidé tak smýšleli (naštěstí ne všichni) v dřívějších dobách, ale bohužel někdo se tím řídí i dnes.

annes
04.11.2021 5 z 5

Bára i Elška mi byly velmi sympatické (třeba na hlídkách na táboře by se mi hodilo mít Bářinu odvahu) a taky odkazy na staré zvyky a obyčeje mi osvěžily paměť. Za mě rozhodně poutavější než babička:-)

Usignolo
30.10.2021

Chtěla jsem sáhnout po nějaké české klasice, abych si trochu rozšířila obzory a jsem překvapená. Bylo to pěkné, kultivované čtení, čekala jsem nějakou 'depku'. Líbí se mi jazyk i to, jak je na povídce vidět, že časy se, co se týče povah lidí, moc nemění. Jak je něco trochu odlišné, je to divné.

Kanylka
14.10.2021 4 z 5

Za mě dobré odpočinkové čtení. Díky

crazyslunicko
19.09.2021 5 z 5

Po dlouhé době kvalitní četba, která poukazuje na to, jak moc nás ovlivňuje okolí. Zatímco ji lidé chválili jak je Bára pracovitá, tak ji naopak shazovali, že ji nechtějí doma za nevěstu. Myslím si, že ji velice ovlivnilo i to, že vyrůstala bez maminky jen s otcem, který ji vedl spíše k mužským pracím. Někdy prostě život není jednoduchý...

Lucissia
03.08.2021 3 z 5

Opakování povinné četby. Jisté kvality příběh má, ale že by to byl vyloženě nářez, to asi ne... :-)

amejzlík
07.07.2021 4 z 5

Povídka o Báře se mi moc líbila. Mám ráda příběhy ve kterých, vystupují silné ženy. Byla to jedna z těch lepších knih povinné četby.

JFK117
06.07.2021 4 z 5

Po přečtení se mi trochu ulevilo, že jsem maturovala z Čapka a ne z Naší Paní Boženy. Spoléhala bych se na film, ale v knize je to trochu jinak.
A nečetla jsem výtisk, který je v databázi, ale knihu vydanou v roce 1950 s tendenčním doslovem o vykořisťovatelích a proletariátu. (to by se autorka divila, co vlastně chtěla knihou říct).
Snad nejvíce mě zaujaly vysvětlivky pod čarou :
"Z Drážďan - z Berouna - slovní hříčka, podle toho, dráždil-li jenom ženich, anebo chtěl-li také dívku brát za ženu"
"Fara byla její Praha - úsloví vyznačující lásku lidu k hlavnímu městu; rozuměj : fara byla její ráj, její nebe."
"Mněla - od slovesa domnívati se"
"Dívaly se na dvě meze - šilhal"
.... čeština byla vždycky krásná....

Listy
15.06.2021 5 z 5

Tato povídka se mi velmi líbila, obecně mě Božena Němcová baví. Má příběhy, které nejsou plytké. Přílišný optimismus mi u ní nevadí. Sice si myslím, že konec Divé Báry byl uspěchaný a že pár stran by se ještě sneslo, ale na druhou stranu není dílo přehlcené nadbytečnými detaily apod.
Mnoho věcí bylo předvídatelných, ale to nesnižuje dle mého kvalitu, neboť nejde o děj jako takový. Pro mě se ukazuje, že Němcová byla osvícenou autorkou své doby.
Ukazuje věci z jiných úhlů a v jejích dílech se dá hledat mnohé od povah, mezilidských vztahů až k světonázorům, určité výseči života lidí v dřívější době (ač zkreslené) a mnohem více.
Divá Bára je jakousi průkopnicí, velmi jsem si ji oblíbila. Doporučuji!

baji42
01.05.2021 5 z 5

Velmi dobrý a na svou dobu i "osvícenecký" příběh, který má stále co říci.

evineckY
23.04.2021 5 z 5

Divou Báru jsem v životě četla několikrát a vždy se mi bude líbit. Obdivuji spisovatelku za její hrdinství ve své době, které určitě nebylo lehké psát jako žena. (Ten film byl pro mně absolutní propad!)
Bára si chudák prožila těžký, život mezi vesnickými fanatiky, kteří se schovávají za církev a předsudky, ale taky mněla štěstí na přátelství a lásku.

ruzickovaaa
14.04.2021

Velice krásná kniha. Umí popsat opravdové přátelství a lásku. Líbí se mi, jak se poukazuje na problematiku toho, že odlišnost či jiné pohledy na věci můžou být někdy velký problém. Stačí vypadat nebo se chovat jinak než ostatní (třeba jen nevěřit nemoudrým pověrám, na které se v té době věří nebo nemít zrovna dobré vychování bez dobrého ženského vzoru) a už je to důvod k nelásce, drbům a pomluvám a stranění se té druhé, té jinačí, která nezapadá do daných norem, i když své nesporné kvality má.
Obecně v knize byla moc pěkně vykreslena tehdejší doba, jak to dříve chodilo a samotná Bára, která byla statečná a odvážná. Její život mi přišel plný dobrodružství a určitě mě zaujal její vzdor a odvaha. Také se uměla zastat potřebných, v mých očích to byla hrdinka a knížku bych každému doporučila předčíst. Není vůbec dlouhá a čte se na jeden nádech, určitě se k ní někdy vrátím.

,,Jednomu svědčí karafiát, druhému růže, třetímu fiala. Každé kvítko najde svého obdivovatele. Každé má svoji krásu. Nesnižuj sebe, nepovyšuj mě."
- citovala Božena Němcová

georginaa
13.04.2021 5 z 5

Pro plno lidí je těžké pochopit člověka s odlišným chováním. Najdou se i tací, co jim to vyloženě vadí a nesbližují se, někteří se posmívají, ale mezi námi jsou i tací, co přijímají život takový jaký je a těmto lidem pomáhají. Je to právě krásně vystižené v tomto příběhu, sice je to psané v jiné době, ale chování lidí je bohužel stejné.

uminaa
11.04.2021 5 z 5

Tak nádherná kniha - nie len jazykom, ktorým bola napísaná (rozhodne to pridalo v mojich očiach knihe na kráse), ale aj samotným príbehom. Báru som si zamilovala okamžite a od samého začiatku som jej priala len šťastie a lásku. ♥♥♥

Makaja
10.03.2021 5 z 5

Na dnešní dobu vlastně příliš jednoduchý příběh, ale ve své době zřejmě byl stejně dráždivý, jako postava Báry samotné. Užila jsem si ten kratičký příběh i archaický jazyk dosytosti.

Aleh
07.03.2021 4 z 5

Na svou dobu obdivuhodné dílko. Psát o dívce, která byla jiná než ostatní určitě nebylo jednoduché. Společnost jen nerada přijímá ty, kteří jsou jiní. Ať už důvodem jejich jinakosti je cokoliv. I dnes tomu není jinak. V tom vidím nadčasovost povídky a prozíravost její autorky.

jarkaska
03.03.2021 4 z 5

Kniha se mi líbí, stejně jako filmové zpracování s Vlastou Fialovou v hlavní roli.
Díky čtenářské výzvě se vracím ke knihám ze školních let.

senbja
27.02.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila v mládí a patří k mým oblíbeným dodnes. S ohledem na dobu vzniku byla odvážná nejen hrdinka, ale také její autorka.

Sidonka3
18.02.2021 5 z 5

Lidé nemají rádi osobnosti, co se vymykají (pokud to není něčím tak obecně přijatelným jako třeba výjimečnou krásou, hodnou obdivu, která zapadá do momentálních ideálních měřítek). Povídka Němcové o statečné Báře, vesnické, hodné dívce, která je neoblíbená jenom proto, že je jenom trošičku jiná než ostatní, je jedna z mých nejoblíbenějších. Stačí vypadat nebo se chovat jinak než jiní (třeba jen nevěřit nemoudrým pověrám, na které se v té době věří nebo nemít zrovna ideální výchovu bez dobrého ženského vzoru) a už je to důvod k nelásce, drbům a pomluvám a stranění se té druhé, té jinačí, která nezapadá do předepsaných norem, i když své nesporné kvality má.
Škoda, že tolik lidí umí odsoudit předsudky nebo jen strach z neobvyklého v literárních útvarech všeho druhu, pak zaklapnou knížku a v osobním životě jako by najednou na všechnu empatii zapomněli. Je dobře, že podobné knížky vznikají, ale obávám se, že Divé Báry ať už s dobrým nebo špatným koncem se budou rodit dál, budou nadále odsuzovány a pokud nenajdou své dobré duše, zachránce, které je dokážou přijmout a pochopit, budou trpět bez ohledu na díla talentovaných autorů a jejich poselství dál. Nadčasová povídka o povrchnosti a zbrklým odsudkům. Čtivá, srozumitelná, jednoduchá, přesto k zamyšlení a neurčená jen k rychlé konzumaci a odložení.

cukrovka
11.02.2021 4 z 5

Kdysi čteno povinně, nyní dobrovolně. Hezký příběh o odvážné a statečné dívce, která úplně nezapadá do představ tehdejší společnosti. Líbilo se mi i filmové zpracování s Vlastou Fialovou.