Digitální pevnost

Digitální pevnost https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251/digitalni-pevnost.jpg 4 2379 220

Geniální programátor vytvořil nerozluštitelný kód, který může zcela ochromit americké bezpečnostní složky – když je však nalezen mrtev, aniž by komukoli stihl předat klíč k rozluštění kódu a zmizí mu z prstu podivný prsten, začíná příběh plný hledání…

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

Digital Fortress , 1998

Jeanette
18.07.2011 2 z 5

Opět to samé - hrdinové, kteří překonají své síly, aby zachránili svět a utekli padouchům, příběh hotový během několika hodin, kniha napsaná podle jednoduchého, známého matematického vzorečku. Hlavní hrdinka mi byla neskutečně nesympatická. Honbu univerzitního profesora za prstenem jsem jen stěží chápala. Kladné postavy, které jsou v závěru záporné a záporné, ze kterých se v závěru najednou stanou kladné... Brown sice umí vyvolat napětí, ale jeho styl vypravování v této knize je nudný a nezáživný. Jedna z nejhorších knih, které jsem četla. Typická ukázka knih, kterým se říká brak. Máte-li chuť na Browna, přečtěte si Šifru nebo Andělé a démony. Ale rozhodně ne obojí - protože se tam pořád děje to samé. Je to čtvrtá kniha od Browna, kterou jsem četla a tato je ze všech nejslabší. Ono totiž, počtvrté podané to samé, jen s jinými jmény a místy, už není originální.
Příběh přitažený za vlasy a slátanina nad slátaniny.
Vážně neskutečná nuda.

astarte
11.07.2011 4 z 5

Když se to tak vezme, tak každý má víceméně pravdu. Kdo četl Šifru a Anděle, tak určitě očekával víc, protože tyhle knihy byly podle mého názoru jeho vrcholem ( z doposud vydaných knih ). Nicméně jsem zase až tak moc zklamaná nebyla. Kniha měla spád a velmi dobře se četla. Když vynechám méně slabší část - Davidovo putování za prstenem - budu hodnotit pozitivně.

Jakubisko
04.07.2011 2 z 5

Stejně jako u ostatních autorových knih je to prvoplánové a lehce naivní. Zde to však tak nějak bylo nejvíc vidět...

dalimoni
26.06.2011 4 z 5

Kniha se mi líbila, styl Browna mě prostě baví, i když to asi není kdovíjaká umělecká literatura, umí čtenáře vtáhnout do děje a nutit ho rychle číst dál. Proto jí opět hodnotím vysoko, trošku jiné téma než klasický Langdon, ale myslím, že to nebylo na škodu. Jsem osobně zvědav, kam se posune dál a co bude tématem jeho dalších knih.
Četl jsem jí po Šifře, Ztraceném symbolu a Anatomii lží, je jiná, souhlasím, že o něco slabší než výše uvedená díla, ale přečetl jsem jí opět rychle, jako předešlé knihy Browna a v tom je jeho síla. Čtenáři prostě nedovolí vydechnout, dokud knihu nedočte.

smetyl
25.06.2011 5 z 5

Není třeba hledat v tomto díle geniální zápletku či skrytý význam. Je to nádherný a rychle plynoucí thriller, který určitě zaujme a pobaví. Brown chce bavit a to se mu jednoznačně podařilo.

Corehead
04.05.2011 3 z 5

Nejslabší Brown.Sice dejme tomu,že použil atraktivní prostředí,ale zase šifry,kódy,opravdu pan Brown používá stejnou kostru,akorát to aplikuje na jiné prtostředí.

misssicccka
04.05.2011 1 z 5

Již u Šifry mistra Leonarda jsem byla více než rozpačitá, ale toto? no toto.
Nesouhlasím s tím, že pokud hodně lidí hodnotí knihu pozitivně, pak se nemůže jednat o špatnou knihu. Asi zde platí: zhodnotí-li mnoho čtenářů knihu pozitivně a kladně, nemusí se nutně jednat o dobrou knihu. (to samé jako čtenáři deníku Blesk budou asi také tvrdit, jak si početli a dozvěděli se, ale lidé, kteří vědí, řeknou, že je to shit).
Bylo to moje druhé flirtování s Brownem a můžu říci, že poslední. Jsem ráda, že jsem nepodlehla tomuto autorovi a neinvestovala do jeho nesmyslných výplodu ani poplatek za rezervaci v knihovně ve výši CZK 10,-.
A abych nebyla pokrytec, co hodnotí to, co nečetl, dočetla jsem to, ale s utrpením a od třetiny se sebezapřením.
A btw: vzpomeňme české - srač...... seriály - také jsou dosud opěvovány a přitom jsou to jen bláboly nemající nic společného s kvalitou.

Proti gustu žádný dišputát, ale myslím, že rozumní lidé ví, že na světě jsou mnohem smysluplnější díla.

Ztotožňuji se s komentářem uživatele MetalMessiah :)

Dorotka5950
28.04.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako první z Brownových knih, takže jsem vůbec nevěděla co mám od toho čekat. A velmi se mi to líbilo a i když jsem poté přečetla skoro všechny ostatní knížky, tahle se mi stejně líbila nejvíc!

Kvothe
09.04.2011 2 z 5

Dle mého názoru nejslabší Brownova kniha. Zdála se mi plytká, prošla kolem mě a byla až hloupá. Prostě slabota - a na Browna tuplem. Jestliže chcete načítat Browna, tak tuto knihu bych klidně vynechal - vůbec to nebude vadit :-)

pajonek
24.03.2011 5 z 5

ani já nebudu "flame" - proto naposledy -- jen tak lehce zacituji "přece není možné, aby špatnou knihu tak dobře hodnotilo tolik čtenářů" - ono je to totiž naopak - dobrou knihu hodnotilo hodně čtenářů ......špatná je třeba pro tebe a pro pár jedinců co ti dali palec ...... napsat o díle Browna - Je to hnus - je stejně primitivní, jako tady někdo hodil dílo Karla Čapka do "Odpadu" /už nevím co to byl za román/... na žádný další příspěvek k Digipevnosti už nereaguji , budu rád, když si ji každý přečte a koho baví technokratický thriller určitě si přijde na své, jedná se totiž určitě o malounko nadprůměrný thriller.- sice postrádající brownovo mistrovské prolínání fikce a skutečnosti ............
______________
a že se kniha půjčuje a má v knihovně kladné 82% hodnocení - to hovoří za vše

s-reader
24.03.2011 1 z 5

Nechci z komentářů dělat diskuzi, ale opravdu s tebou nemohu souhlasit. Zejména s tím, že jsou v digitální pevnosti informace. Pokud se týká informací o šifrování, jej jich minimum, nejsou pro průměrně inteligentního čtenáře ani objevné ani zajímavé.
A jaký mistr napětí Brown je, když téměř od počátku je jasné, kdo "je vrah" a státní tajemství je zachráněno v poslední vteřině jako ve stupidním akčním filmu? Šokující dějové zvraty jsem věru nezaznamenal.
Brown se pokouší navázat na styl třeba Michaela Crichtona, ale pokud srovnáš jeho knihy, informace, které si Crichton používá (pokud jsme na informace už narazili), je tak vidět řádový rozdíl.
To, že je kniha hodně půjčovaná neříká nic o její kvalitě. Já chápu, že občas člověk potřebuje vypnou mozek a přečíst si něco hloupého, ale říkat o knize že je dobrá proto, že ji čte hodně lidí, je jako považovat Ordinaci v Růžové zahradě za kulturní počin.

pajonek
23.03.2011 5 z 5

Ouvej, to NENÍ hloupá kniha. Brown v této knize naprosto nic ze svých knih nekopíruje, poněvadž Digipevnost je jeho prvotina.Je to prima technokratický thriller. Hodně to připomíná skvělý film "Nepřítel státu" s Willem Smithem. Pokud bych to chtěl přesto přirovnat k dalším postupným Brownovkám, tak je menu knihy jasné - vražda,smrt + sympatický hlavní hrdina + postel -- ale jinak se jedná o velmi dobrý špionážní román / informace, informace, informace ......./ , připoutá od první stránky , Dan je zkrátka mistr napětí a ty jeho šokující dějové zvraty /PARÁDA/....... koho zajímá kryptografie a počítače , určitě ho bude kniha bavit. Není to 100% ,ale oproti jiným dobře hodnoceným knihám, je tohle čistých 90%
_______________________
kniha je u nás v knihovně velmi dobře půjčována a kladně čtenáři hodnocena

s-reader
23.03.2011 1 z 5

Ouvej, to je ale hloupá kniha! Přečetl jsem si ji ze zvědavosti, přece není možné, aby špatnou knihu tak dobře hodnotilo tolik čtenářů... Evidentně to však možné je. Přísahám, že jsem neměl přehnaná očekávání, když jsem po ní sahal, nakonec - již jsem absolvoval Kód starého da Vinciho a tak jsem byl víceméně připravený na velmi nízkou úroveň. To si vždy říkám, že výsledek může jen příjemně překvapit.
Jediné plus Digitální pevnosti je rychlost, se kterou lze přečíst. Brown používá jednoduchý princip, málo myšlenek, kterými by se musel čtenář trápit, jednoduché přehledné akce a redundantní text. Vznikne něco, co se rychle přečte, čtenář má příjemný pocit jak to šlo od ruky.
A teď trocha mínusů - kdo četl Kód, mohl už od začátku předpokládat, jak vše dopadne a Brown čtenáře nezmate, ani když se pokouší manévrovat. Kde není napětí, nastupuje nuda. Další problém je v Brownových brakových literárních postupech. V okamžiku, kdy čtu o sytě zelených očích, pohybech, které soupeři nestačí sledovat, pardálím skoku, nelidském skučení, je mi mdlo. Takové obraty se používaly v červené knihovně. Je to hnus.

izabelle
11.03.2011 4 z 5

Jedna věta shrnující tuhle knihu? Quis custodiet ipsos custodes. Kdo bude hlídat hlídače. A to je taky to jediný co si z tý knížky pamatuju. Ne, že by se mi četla špatně.

Azizi
23.02.2011 5 z 5

Kniha zaujímavá a dynamická, pre mňa menej prekvapivá, ako ostatné Brownove diela, ale to by tak nevadilo. Kto čaká akúsi vysokú, vnútorne obohacujúcu literatúru, nech siahne radšej po niečom trochu inom. Kto sa chce však iba na pár chvíľ odreagovať a vychutnať si naozaj veľmi dobrý napínavý román, nemôžem inak, než doporučiť. Mne osobne štýl písania tohoto autora veľmi vyhovuje, takže kniha ma vôbec nesklamala.

Fiza
07.02.2011 5 z 5

Místy krapet přitažené za vlasy, ale jinak velmi dobře napsané a moc dobře se mi to četlo...

karelk
03.02.2011 4 z 5

Narozdíl od Šifry, Andělů a Symbolu je tahle kniha vybočující z řady, potěšila tématika počítačů...

Klárka
01.02.2011 5 z 5

naprosto skvělá ... přečetla jsem ji jedním dechem .... to je prostě Brown

Zlord Antiježíš
11.01.2011 1 z 5

Stejná šablona, jiné prostředí, jiné postavy. Brown vaří z vody a tentokrát to není ani přiliš čtivé.

Dejf42
30.11.-0001 4 z 5

Zajímavá kniha, skoro stejně svižná jako Šifra a Andělé, ale cosi jí chybí. Možná se mi méně líbila tím, že jsem ji četl už třetí v pořadí od Browna a už jsem od půlky jasně tušil, kam vývoj spěje. Bohužel (bohudík?) má Brown zaběhné archetipy a drží se jich. Tudíž pěkná slečinka, chytrolín a šedá eminence hurá na scénu. Jo, naliskat překladateli za termín "silikonové chipy", silikonové může být cokoliv od lepidla po prsa, jen ne chipy. Ty jsou pouze křemíkové (doporučuji exkurzi do periodické soustavy prvků).

vraždy thrillery napětí internet kryptografie, šifrování počítačové viry

Dan Brown
americká, 1964