Děti z Bullerbynu

Děti z Bullerbynu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11902/bmid_deti-z-bullerbynu-6EP-11902.jpg 5 4600 631

Pokaždé, když se na našem knižním trhu objeví tato knížka Astrid Lindgrenové, nositelky Ceny H. Ch. Andersena, udělá radost malým i větším čtenářům. Šest dětí – Lisa, která všechno vypravuje, její dva bratři Lasse a Bosse, sestry Anna a Britta a kamarád Olle – v ní prožívá veselé či méně zábavné každodenní příhody na švédském venkově. Ve třech částech knihy strávíme s dětmi celý rok: jaro s koťátky, léto s prázdninami, podzim se školou, zimu s vánočními svátky. A protože jsou to příběhy, které v různých podobách může zažít každé dítě, těší se stále neutuchajícímu zájmu čtenářů na celém světě.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Albatros (ČR)

Alla vi barn i Bullerbyn, Mera om oss barn i Bullerbyn, Bara roligt i Bullerbyn , 1947

tuommo
27.01.2022 4 z 5

38 let na to koukám v knihovně... ty ilustrace jsou báječné, pamatuji si je z dětství, ale nikdy mě nelákalo číst příběhy vesnických děcek, navíc z pohledu holky. Ach, jaký jsem byl ignorant (řekla by Lisa).

Ale až s vlastními dětmi jsem prozřel:-)... příběhy jsou milé, jednoduché, dětské a dost jsme se nasmáli... nečekejte, přečtěte to!

Monike
23.01.2022 5 z 5

Diky CV jsem se dostala k teto knizce z meho detstvi :-) Ja ji proste miluji a moji kluci chteli kazdy vecer rychle do postylky, abychom mohli cist o pribezich teto sestice deticek.

iLuciferie
18.01.2022 5 z 5

Musím přiznat, že si knížku z dětství vůbec nepamatuji, ale pro malé děti je to pěkné čtení.

Anitram22
17.01.2022 5 z 5

Kdo by tuto knihu neměl rád. Strašně ráda na ni vzpomínám. Má čestné místo v knihovně v dětském pokoji.

Meda77
17.01.2022 5 z 5

Ačkoliv je tahle suprovka určená pro publikum menšího vzrůstu,kniha se stala legendou a myslím, že oprávněně. Mnoho z nás dospělých si na ni pamatuje i po tolika letech, což svědčí o kvalitě knihy i autorky. Tady to musí jít až na 5hvězd.

smardice
09.01.2022 5 z 5

Kouzelná kniha, ze které vyzařuje šťastné a bezstarostné dětství dětí z Bullerbynu. Nádherně lidsky poutavý příběh, který Vám, i když nechcete, vykouzlí úsměv na tváři od začátku knihy až do konce.

Pisquosus
05.01.2022 5 z 5

Já tuto knihu milovala jako dítě, je stejně super i v době, kdy mám sama děti, kterým ji čtu. Ilustrace od paní Zmatlíkové jsou nádherné!

Vendy1993
05.01.2022 5 z 5

četla jsem Děti z Bullerbynu jako malá a moc se mi to líbilo....jsou tam věci i k poučení, pobavení....v podstatě taková oddechová knížka ;)

jan0223
04.01.2022 5 z 5

Naprosto skvělá knížka o příhodách dětí. Jako kluk jsem ji četl snad milionkrát a chystám ji představit i mým dětem. Je to prostě klasika a obrázky Heleny Zmatlíkové celou knížku jen podtrhují.

borupet
04.01.2022 5 z 5

Úžasná kniha mého dětství. Moje oblíbená s nádhernými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Četla jsem ji jako dítě a nyní znovu, s mým synem, kterému se také moc líbí. A já jsem se díky němu přenesla zase zpátky do svého dětství... Tato knížka by neměla chybět v žádné (dětské) knihovně.

Hoblinka
01.01.2022 5 z 5

Miluji!

oli2001
21.12.2021

Úžasná kniha, jako dítě jsem ji četla snad desetkrát :)

martin_aston
13.12.2021 5 z 5

Krásne príbehy detí zo švédskeho vidieka. Ide u nás stále dookola, či z knihy, či z audio knihy. Pre mňa vrchol tvorby Astrid Lindgrenovej.

Kika28
28.11.2021 5 z 5

Skvělá knížka s příběhy a dobrodružstvím, které prožívá šest dětí. Příběhy jsou krásné a místama i vtipné. Příběhy skvěle doplňují ilustrace od skvělé ilustrátorky Heleny Zmatlíkové. Tuhle knížku prostě miluju.

Luvy
12.11.2021 5 z 5

Absolutní srdcovka!

Lassie777
06.10.2021 5 z 5

Kdo by zapomněl na Děti z Bullerbynu. Na krásná, milá dobrodružství šesti kamarádů. Tuto knížku jsem četla několikrát, ale ráda bych si ji přečetla znovu a znovu. Děti z Bullerbynu by neměly chybět v žádné knihovničce. Tento příběh patří mezi moje nejoblíbenější srdcovky ️.

Dejna07
27.09.2021 5 z 5

Naprosto geniální dětská kniha. Milovala jsem ji jako malá a nyní, když jsem ji četla dětem, tak jsem se nejednou od srdce zasmála. Autorka umí půvabně vylíčit dětskou naivitu.

SlamLenka
11.09.2021 5 z 5

Jeden z titulů, které jsem si jako dítě opravdu zamilovala. Než jsem se do ní letos zase pustila, pamatovala jsem si sice jen pátrání po pokladu a následný nález černých perel, ale atmosféra dětských příběhů a nesčetných dobrodružství se ve mně tehdy vážně usadily. Jsem moc ráda, že jsem se opětovným čtením zase mohla vrátit do svých dětských let a prožít to s těmi šesti znovu.
Detailní představování knihy asi nemá smysl (předpokládám, že většina z vás ji zná), takže jen v kostce: v Bullerbynu stojí jen tři domky, v nichž žije celkem 6 dětí. Vypravěčkou je Lisa, jedna ze tří bullerbynských děvčat, která spolu se stejným počtem chlapců prožívá spoustu dobrodružství. I když se příběhy, které svým dětským pohledem na svět vypráví, odehrávají ve Švédsku, nemají daleko k tomu, co může dítě zažívat i v našich luzích a hájích. A to je na tom asi to nejkrásnější!
Možná se vám podobně jako mně, než jsem absolvovala rereading, nevybavuje moc z toho, co všechno Lisa, Olle, Bosse, Lasse, Britta a Anna zažili, ale vsadím se, že se vám určitě vybaví, jak krásně je kniha ilustrovaná. Helena Zmatlíková dala podobu spoustě mých dětských hrdinů, Děti z Bullerbynu nevyjímaje.
Astrid Lindgren můžeme bez dohad zařadit mezi ty nejlepší autor(k)y dětské literatury. Jako malá jsem vedle Lisiny party zbožňovala třeba její Pipi Dlouhou punčochu.
A ještě zajímavost na konec: předobrazen Bullerbynu byla autorce osada Sevedstorp, která je jejím rodištěm, ale příhody, jimiž se při psaní inspirovala, prožila v Näsu, kde později vyrůstala. Spisovatelčin bratr Gunar se zase promítl do postavy Lasseho.

Jana512
31.08.2021 5 z 5

Na poličce jednoho nádraží se objevila kniha, kterou jsem znala z vyprávění mých synovců. Četli ji, když byli malí a moc si ji chválili. A tak jsem byla zvědavá, co je tak na knize přitahovalo. Vypůjčila jsem si ji, a musím jím dát za pravdu, že je to kniha plná kouzla z dětských hrátek a dobrodružství, které prožívá skupinka dětí. Bydlily na třech statcích, které byly vedle sebe a které jim umožňovaly prožít různá dětská dobrodružství. Autorka zachytila kamarádskou atmosféru mezi děvčaty a kluky. Kluci se často vypínali nad holky, ale ty se jen tak nedaly. Knihu zdobí krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové, která ilustrovala řadu dětských knih.

Pauvka
25.08.2021 5 z 5