Děti kapitána Granta

Děti kapitána Granta https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32259/deti-kapitana-granta-32259.jpg 4 773 77

Až do Severního průlivu donesl žralok kusou zprávu o ztroskotání lodi Britania i výzvu nešťastných trosečníků o pomoc. A tak tři neúplné listiny nalezené v útrobách žraloka zavedou jachtu Duncan a její statečnou posádku, odhodlanou pomoci, na bludnou pouť kolem celého světa. Na palubě jachty jsou i Mary a Robert, děti skotského kapitána Granta, který se svou lodí Britania zmizel kdesi v neznámých oceánských pustinách, kde hledal novou vlast pro hladovějící lid své země. Jen úvahy a dohady řídí cestu dětí za otcem po neschůdných cestách, kde číhá plno nesnází, nebezpečí a nejednou i smrt. Víra obou dětí v konečný úspěch výpravy je však nezlomná a přenáší se i na jejich ochránce a přátele až do chvíle radostného setkání s kapitánem Grantem. Tato kniha se stala jednou z nejčtenějších a nejrozšířenějších Vernových knih, které byly i dramatizovány a filmovány. Verne vložil do tohoto prostého, ale napínavého příbehu mnoho zeměpisných, přírodovědných i národopisných poznatků o dalekých krajích, o Jižní Americe, Austrálii a Tichomoří, a jako dobrý znalec lidských povah vykreslil v dětech kapitána Granta opravdové malé hrdiny, kteří jsou i dnes vzorem statečnosti a odvahy.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Les enfants du capitaine Grant , 1867

woodward
22.06.2015 5 z 5

Trilogie o kapitánech Grantovi a Nemovi nepochybně představuje vrchol Vernova díla. Mám rád všechny tři romány, ale Děti kapitána Granta jsou asi přece jen nejlepší.

mira.l
12.06.2015 5 z 5

Pro mě je tohle asi jedna z nej- od Verna, mám tu knížku moc rád, četl jsem jí jako malý kluk, teď jsem se k ní vrátil, a zase mě naprosto pohltila:). Jacq Paganel je asi jednou z nejúžasnějších postav, které Verne kdy stvořil:)).
V téhle knížce si čtenář nepřijde na své ani tak co se týká Vernových vizionářských představ z oboru techniky, ale spíš co se týká zeměpisných, historických a přírodopisných údajů, záměrně nepíšu faktů, protože jsem nezkoumal, zda je to všechno opravdu pravda, a je mi to vcelku jedno:). Pravda, když to dneska čte člověk mého věku, tak se občas musí nad jistými pasážemi pousmát, ale proč ne?? Proč se nevrátit na chvíli zpátky do dětství, do těch dob, kdy každá Verneovka, které tehdy vycházely v dnes těžko pochopitelných periodách cca 1 rok, byla hltána jedním dechem?? ... pokud se jí tedy podařilo nějakým zázrakem někde sehnat...

alef
07.04.2015 5 z 5

I já mám dětství spojené s knihami Julese Verna a zůstávám jim věrná dodnes. Dříve pro mě byly postavy z Verneovek prostě báječní hrdinové na dobrodružných výpravách, které jsem doslova hltala. Dnes jsou jimi sice stále, ale zároveň pro mě dostávají i jiný, nový, rozměr. Když čtu tyhle skvělé příběhy dnes (a ráda se k ním občas vracím), pouštím se nejen na cestu za dobrodružstvím, při které si báječně odpočinu, ale zároveň na cestu za poznáním - dnes už vnímám i jinou rovinu tohoto příběhu, můžu vidět to, co jsem jako dítě prostě ještě vidět nemohla.
Verne možná píše jinak, než jak se píše dnes, jeho hrdinové jsou, v duchu své doby, "dychtiví" objevovat, jsou odvážní, pracovití, přátelští, ten entuziasmus je z nich přímo cítit , většinou jsou taky inteligentní a zároveň manuálně zruční :-), ... ale taky dost naivní, ... jak by taky ne, vzhledem k době, kdy vznikali, a přesto je Verne zároveň současný ... v té "druhé" rovině, můžeme vidět odkaz na naše schopnosti a možnosti (lidská mysl je v tomhle směru opravdu hodně unikátní :-)), všichni je nejspíš máme v sobě, ale jen někteří (jako právě např. Vernovi hrdinové :-)) je dokáží využít. Verne nám přitom připomíná (a to je hodně současné), že to naše lidské snažení a příroda spolu vždycky nějak souvisí a že jí nemůžeme ignorovat, nebo brát přírodní síly na lehkou váhu a to co nám příroda poskytuje, bychom měli přijímat s pokorou.
A tak už se těším, že se s Vernem a jeho knihami zas někdy, v brzké době, opět setkám ... ještě jsem je stále nepřečetla všechny :-).

Nelly
31.07.2014 5 z 5

Tak tahle verneovka je moje neoblíbenější. Dnes už bych ji asi nečetla, ale moje dětství bude navždy spojeno s touto dobrodružnou knihou.

moonchild
28.02.2014 3 z 5

Další oblíbená kniha od Julese Verna.Jeho knihy jsou tak poutavé,že jsem to někdy taky chtěla zažít.

Rup
18.10.2013 4 z 5

Opět skvělý dobrodružný cestopis, i když tentokrát se mi zdá poněkud zdlouhavý. Možná jsem postižen současnými možnostmi cestování, tudíž není chyba v autorovi, ale ve mně.

Eigis
21.08.2013 5 z 5

Jeden z pilířů Vernovi tvorby. Obsahuje všechny atributy jeho tvorby.

Thess
03.04.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih pro dospívající. Před touto knihou jsem vůbec nečetla, nebavilo mě to. Ale pak jsem ji dostala k Vánocům, a tak jsem se přinutila ji začít číst a totálně jsem si jí užívala, měla jsem ji hned přečtenou a od té doby čtu strašně ráda. Fakt doporučuji.

kalista1
15.11.2012 5 z 5

Asi nejdelší kniha, kterou jsem, kdy přečetl a vůbec toho nelituji. Sice mně občas vadily pasáže, kde se Verne věnoval jen popisu místní fauny a flory, ale jinak poutavé dobrodružství se šťastným a dojemným koncem, které zaujme i po tolika letech od autorovy smrti.

Dera
29.08.2012 4 z 5

Tato kniha jak už vzpomněl můj předřečník přímo vyčnívá mezi ostatními verneovkami svým objemem. Hned vedle tohoto románu mám v knihovně autorovu další knihu Ocelové město, která řeší přesně opačný problém. :-) Jules Verne nás zde zavede do mnoha končin světa a musím uznat, že je to skvělé dobrodružství...

Yarwen
29.07.2012 4 z 5

Jedna z nejtlustších knih - verneovek, ale zároveň také jedna z nejlepších. Škoda, že už současná generace dětí příliš nečte, toto je hluboká studna, ze které může dítě čerpat a rozvíjet představivost.

vitavita
05.04.2012 5 z 5

Rád vzpomínám na stejnojmenný sovětský film ....

Tomáš.Marek
13.02.2012 4 z 5

Líbí se mi to už tuhle knihu čtu po druhe

jprst
07.11.2011 5 z 5

Jako kluk jsem tuto knihu přehltal a později jsem si to i zopakoval. Považuji ji za jeden z velkých čtenářských zážitků mého dětství a navíc mě dotáhla i k dalším verneovkám. O to více mne mrzí, že u dnešních dětí už asi tolik bodovat nebude.

anyzek
19.02.2011 5 z 5

Samozřejmě že jako dospívající holka, dychtící po dobrodružství, jsem knihu přečetla se zatajeným dechem. Pro mě jako suchozemce to bylo dobrodružství na naše poměry nepředstavitelné, o to více to jitřilo mou fantazii. Mohu jen doporučit.

Komnenos
29.01.2011 4 z 5

Ako malý som to hltal. Fakt dobrá kniha.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Nádherné dobrodružství a skvělý film.