Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 1982 475

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Kakajko
01.01.2020 1 z 5

Nuda, nuda, rozvláčné, natahované ... Fantasy ano, ale detektivky raději ne.

Placi
31.12.2019 4 z 5

Opět se budu opakovat, ale u J. K. Rowling mi absolutně nevadí, když je kniha natažená na několik set stránek, i když by příběhu stačilo podstatně méně prostoru. Autorka zkrátka píše úžasně poutavým způsobem. Vztah mezi Strikem a Robin se nám opět krásně posunul a (SPOILER!!!) já jsem rád, že obě hlavní postavy (prozatím) neskončily spolu. Tak nějak mi sedí, když Strike s Robin netvoří milenecký pár a budu rád, když to tak bude pokračovat, i když klidně změním názor, když to autorka šikovně zaonačí. Co se týče detektivní zápletky, pachatel se vcelku dal odhadnout a na konci bych ocenil z jeho strany větší odůvodnění jeho činů, respektive kdyby se více rozpovídal o svém vztahu s obětí. Stále pro mě zůstává nejlepší knihou série Volání kukačky.

Jingle
31.12.2019 3 z 5

Přišlo mi, že ve Smrtící bílé se autorka až moc zaměřila na Strika a Robin (byť i tak se jejich příběh táááhne jak karamel) a detektivní zápletka šla trochu stranou, až ji musela až příliš překombinovat. Škoda. Sice tuším v poděkování psala, že chtěla napsat rozsáhlejší román, nicméně po tolika stovkách stran bych čekala trošku kvalitnější závěr.

pavel0839
29.12.2019 3 z 5

Oproti predchozim dilum se dej dost tahnul. Dokonale vylicenemu prostredi a prokreslenym postavam nelze nic vytknout, ale roztristenost pribehu a jeho stezi uveritelna realnost na mne negativne zapusobila. Je to proste hodne jiny Strike, nez ty predchozi.

BarboraSalome
29.12.2019 5 z 5

Dle mého soudu zatím nejlepší díl série.Naprostý skvost.Vynikajícím způsobem vykresleno politické prostředí.Navíc každá kapitola začínala citátem či úryvkem z Ibsenovy divadelní hry.Smekám.

ennlady
28.12.2019 4 z 5

Uf, to byla šichta! Opět skvěle napsaná knížka s dvojicí bezvadných soukromých detektivů, ale přikláním se k názoru, že klidně mohla být o 200 stran kratší (a lehčí). Doslova mě okouzlují brilantně popsané vyšetřovatelské postupy tohoto páru, jejich vzájemně se doplňující postřehy a poznatky, které nakonec zapadnou dohromady a vyvrcholí zdárným vyřešením. Tentokrát jsem se ale v tom množství stran a informací ke konci maličko ztrácela. A taky by podle mého názoru nemusela být věnována taková pozornost následkům Strikova válečného zranění - vůbec nemám v úmyslu zlehčovat jeho trápení, ale tady se mi zdálo, že tam toho bylo nějak moc. Jo, a taky bych si docela přála se s ním někdy setkat, abych viděla, co to musí být za frajera a nadsamce, když přes svůj handicap - a tím nemyslím jen protézu, ale i zmiňovaná negativa týkající se jeho vzhledu a chování - se na něj lepí nejkrásnější ženy Londýna a chtějí s ním strávit zbytek života.... Nicméně knížku rozhodně doporučuji, na současné dlouhé zimní večery je jako dělaná.

fruitbueno
27.12.2019 4 z 5

Já a paní JKR máme specifický a již letitý vztah. Jak s nadsázkou říkám, ráda bych od ní četla i návod k použití horkovzdušné fritézy, protože jestli někdo umí čtenáře zaujmout, nepustit, potrápit a za každých okolností potěšit, je to právě tato paní. Čtvrtý příběh oblíbené dvojice má poněkud rozvláčný úvod, který tempo vyprávění trochu zpomaluje, ale závěr je jednoduše výborný. Vedle standardní detektivní zápletky knize zdatně sekunduje naprosto jiskřivě zachycený vztah ústřední dvojice, řada zajímavých vedlejších postav a opět zdařilý překlad do češtiny. Práce s jazykem, dialogy, spád děje, opravdu bravurní vykreslení jednotlivých charakterů... vše, nač jsme v této sérii zvyklí a co máme rádi. Škoda jen té omáčkovitosti v úvodní části, jinak by to byla plná palba...

kamca4151
26.12.2019 3 z 5

Za me opravdu nejslabsi dil te hle serie, kterou mam jinak moc rada. Trochu mi vadila stagnujici milostna linka mezi Robin a Strika. Detektivni linka byla vyborna, ale s hedvabnikem se to srovnavat opravdu neda.

Pepa0216
26.12.2019 5 z 5

Podle mĕ nejlepší díl série. Rowlingovou, nebo Galbraith mám rád hlavnĕ díky skvĕle propracovaným postavám a skvĕlém popsání vývoje vztahů. Tady opĕt nezklamala. Občas si tu pár lidí stĕžuje že byla kniha moc dlouhá a tak, ale mĕ ta příbĕhová omáčka okolo bavila stejnĕ jako detektivní případ. Už teď se tĕším na pokračování a další případ spojený se zpletitým vztahem dvou hlavních postav Cormorana a Robin.

Pavlína79
26.12.2019 5 z 5

vánoční úklid musel počkat do příštího roku, protože kniha se nedala odložit ... skvělá jako vždy ... jen ta záležitost kolem náušnice je moc laciná berlička

Peetullka
26.12.2019 3 z 5

Mám tuto sérii ráda, ale tento díl mě nezaujal.
Čtení se táhlo, případ který Cormoran s Robin řešili mě neuzajal. Určitě by šel tento příběh tak o 200 stran zkrátit, jelikož hluchých míst bylo hodně.

Sariska
25.12.2019 5 z 5

Výborný příběh od autorky Harryho P.. Detektiv se mně moc líbí a budu hledat další pokračování.

Titas9001
24.12.2019 4 z 5

700 stran je na tenhle příběh opravdu hodně. Klidně bych 200 ubrala. Ale autorka píše tak svižně a zajímavě, že jí ty bichle odpustím. Těším se na další případ.

prestiggio
24.12.2019 4 z 5

Kniha dobrá, ale na môj vkus až príliš dlhá.

Rihatama
21.12.2019 3 z 5

Já si říkala, proč to Galbraithovi tak dlouho trvá. Aha, 720 stran. Skvělé! Mám ráda bichle. Dobré bichle. Po přečtení Smrtící bílé nicméně soudím, že Rowlingová by knihu klidně mohla vydat o nějaký ten měsíc dříve a kratší o pár desítek stran. Opět zajímavé postavy, dobře vykreslené, chování vytvářející příjemné napětí, zápletka příznačně komplikovaná. I politické prostředí pokládám za velmi dobře zvolené prostředí, i když Rowlingová nedokázala odhlédnout od své vlastní politické orientace... Ovšem neúnosně protahovaná milostná linka nebo přečasté, více či méně dramaticky rozhárané citové projevy a vztahy hlavních postav, to vše prakticky upozaďuje samotné vyšetřování případu a v mých očích sráží čtvrtý Strikův a Robinin případ do šedi průměru, či snad lehkého nadprůměru. Prý má Galbraith v plánu sepsat ještě pár dalších případů. Galbraitha coby autora detektivek jsem si opravdu oblíbila, takže se těším i nadále.

Vojta78
19.12.2019 5 z 5

I když jsem tuto knihu četl a líbila se mi, sehnal jsem si její audioverzi. Více poslouchám, nežli čtu. Moc mě mrzí, že poslední dva díly nečetl Petr Oliva. První dva s jeho hlasem byly skvělý. Pan Rímský je dobrý, ale pana Olivu nenahradí.

Pantáta1900
18.12.2019 5 z 5

Kvalitní čtení. Nemohl jsem z toho odtrhnout oči. Povedené.

Didi15
17.12.2019 5 z 5

Já prostě tuhle sérii miluju , nemám tomu nic vytknout, jen snad, že bych potřebovala více takovýchto knih . Tady snesla i x tisíc stránek :D Rowlingová je fakt Paní spisovatelka . Panebože, ten sloh...ten je úžasný .

dalia1769
16.12.2019 5 z 5

Opět výborný díl, velmi napínavý, i s vývojem postav jsem spokojena. Určitě jeden z nejlepších detektivních cyklů poslední doby. Velmi čtivě psáno, líbilo se mi, že autorka věnuje hodně prostoru i osobnímu životu postav. Přestože je kniha obsáhlá, vůbec jsem se nenudila.

85098211
15.12.2019 4 z 5

Tentokrát mne kniha s Cormoranem Strikem a Robin tak trochu zklamala. Případ jako takový je výborný a zápletka skvěle vymyšlená. Ale té vaty kolem! To se fakt nedalo a musím přiznat, že mne příběh z tohoto důvodu i místy lehce - ale naštěstí opravdu jen velice lehce :-) - nudil. Kdyby autorka proškrtala takových 200 až 300 stran, nejenže by se nic nestalo, ale právě naopak - kniha by takto definitivně získala na poutavosti. Takhle se tam poměrně ovšem dlouho nic neděje, přitom začátek je hodně zajímavý a slibný a čtenáře okamžitě vtáhne do děje. Jenomže potom se autorka soustředí spíše na podružné události a tím příběh dost zazdí. Přitom konec a samotné finále jsou zase vynikající a nedá se jim nic vytknout. Pokud jde o vztah Cormorana a Robin - tak o tom snad nezbývá než pomlčet, protože se neposune v podstatě nikam, bohužel. Za to všechno ubírám jednu hvězdičku, na autorku ale určitě nezanevřu a na další knihu se budu i přes svoje výtky zase těšit ;-).