Hedvábník

Hedvábník https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221461/bmid_hedvabnik-2Er-221461.jpg 4 3408 640

Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští. Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy – je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Silkworm , 2014

Ada23
11.03.2015 5 z 5

Kniha na kterou jsem se rok těšila opět nezklamala. Perfektně napsané. Už se moc těším na další díl.

AlesXXX
10.03.2015 1 z 5

Hodně slabé. Nezajímavé. A nijak zvlášť dobře napsané. Kdo je vrah mě nezajímalo. Přečteno z donucení. Kdybych měl na výběr, knihu odložím po pár stranách.

DariDerek
08.03.2015 5 z 5

5* málo! a recenze v záložce nebo na darameganknihy.blogspot.cz :)

Corell
06.03.2015 5 z 5

Miluju knihy JKR. Po Volání kukačky jsem očekávala vydání Hedvábníka velice nedočkavě a musím říct, že jsem ohromně doufala, že mě nezklame. NEZKLAMALA!!!
Jsem nadšená a mé očekávání se naplnilo. Upřímně si myslím, že číst texty JKR je jednoduše radost.
Tohle je prostě bezkonkurenční počteníčko. Nemůžu se dočkat dalších dílů!

Modrina
05.03.2015 5 z 5

Kukačka se mi docela líbila, Hedvábník mě zcela pohltil. Knížka se mi perfektně četla od prvních slov, nenarazila jsem na jediné hluché místo. Cormoran a Robin jsou lidští a uvěřitelní, spisovatelé jsou poněkud pošahaní, ale zcela normální a obyčejný člověk by nepsal knihy, doplňoval by v supermarketu zboží, zápletka je tedy taky pro nás, normální (snad) a obyčejné lidi, poněkud pošahaná, nicméně pro mě uvěřitelná. Doufám, že paní JKR už chrlí další pokračování. :)

3nitka
05.03.2015 5 z 5

Veľmi som sa na Cormorana a Robin tešila a som spokojná. Dobre sa číta a nie sú tam žiadne hluché miesta. Rýchlo ďalšiu prosím.

Paja85
04.03.2015 4 z 5

Knížka jako taková se mi líbila, byla čtivá, ale závěr a důvod vraždy mi přišly zvláštní...

Eevina
03.03.2015 5 z 5

Myslela jsem, že Nesba, který je u mě na 1.příčce nejlepšího autora, nikdo nepřekoná, ale Rowlingové se to povedlo. Dlouho jsem odolávala přečtení Kukačky, protože jsem jí nevěřila, že po Harrym Potterovi dokáže napsat ještě něco lepšího. Teď jsem ráda, že jsem si Kukačku přečetla těsně před vydáním Hedvábníka. Ani nedokážu říct, která z těchto dvou knih je lepší. Jsem nadšená a jenom se děším příštích x měsíců, než vyjde další pokračování. Cormoran s Robin mi bude hodně chybět. Za mě 5 hvezdiček a i to je málo.

sosna
02.03.2015 4 z 5

Na Hedvábníka jsem se rok těšila. Tanhle typ klasické detektivky mě prostě baví. A JKR považuji za skvělou vypravěčku. Hedvábník mě nezklamal, knížku jsem nenasytně hltala a užívala jsem si vyprávění z pošahaného prostředí spisovatelů a nakladatelů. Jen ten konec mě trochu zklamal, přišel mi skoro až "seversky" překombinovaný. Proto srážím jednu hvězdičku. Ale moc se těším na další setkání s Cormoranem a Robin.

Petra28
01.03.2015 5 z 5

jednoznačných pět hvězdiček. Výborné pokračování. Zápletka fajn, ale co mě dostává, tak to je "omáčka" okolo. Popis prostředí, vztahů, postav. To jak se vztahy vyvíjí. Odkrývají se další vrstvy, pěkně pomalu dávkované. To je parádní počtení. Detektivky jsou mým oblíbeným žánrem. Myslím, že v této sestavě bych dala i pojišťovací podvod :-)
Vřele doporučuji.

maid
01.03.2015 5 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jestli byl lepší Hedvábník nebo Kukačka. Asi spíše druhý díl, neboť v prvním díle jsem vraha asi tak v druhé třetině uhodla za to u Hedvábníka nikoliv. Cormorana jsem si zamilovala stejně tak, jako Robin. Fandím jejich vztahu, uvidíme kolik knížek bude autorka potřebovat, aby nás déle napínala. Doufám že, co nejvíce.
Rowlingová mistrovsky zvládá své řemeslo a je vidět, že v prostředí, o kterém píše v knize, se vyzná. Vždy si mě dostane svými popisy všeho, co Strika míjí. Popisy nikdy nejsou zdlouhavé naopak navozují atmosféru.
Na závěr bych se ale pozastavila nad překladem - ano, slovo "odtušil" bylo v Hedvábníkovi použito až příliš mnoho a ne vždy zapadalo do kontextu.

Barbastelle
01.03.2015 5 z 5

Inu, Rowlingová zkrátka umí perfektně upoutat a čtivě psát. Jestli se mi líbilo Volání kukačky, tak Hedvábník mě nadchnul.
Abych uvedla své nadšení na pravou míru - vůbec nejsem fanda do detektivek, jen někdy si přečtu osvědčenou klasiku. Ale mám pocit, že Rowlingová mě dovede přesvědčit o tom, že když je jakýkoliv žánr dobře napsaný, můžu u něj strávit půl noci, jen abych se dozvěděla, jak to dopadlo. Smekám, bylo to perfektní.

Kdybych měla najít nějaké negativum - svět spisovatelů mi přišel skoro až moc absurdní - to je mezi nimi vážně tolik magorů? =)

ilicka
28.02.2015 4 z 5

Dlouhý, místy utahaný román, který se však nedá odložit z ruky. Vztah Cormorana s Robin je místy zajímavější než hlavní detektivní linka. Jedovatý portrét literárního světa a jeho internetového podsvětí však pobaví zaručeně.

bosorka
27.02.2015 4 z 5

Budu se opakovat, ale co se mi nejvíc líbí na psaní JK Rowling (aka Roberta Galbraitha), jsou charaktery, vztahy a dialogy, které umí naprosto parádně. Baví mě poznávat nové postavy i proplétat se chováním těch, které již znám. Protože většinou nejsou černobílé, nikdy není jasné, jak se zachovají, na co budou myslet, jak budou jednat. A stejně je to i s postavami v detektivní sérii o Cormoranu Strikovi. Zajímavé je, že jsem knihu hltala a vlastně jsem zas až tak natěšená na rozuzlení nebyla. Detektivní zápletka je pro mě i tady tak trochu na vedlejší koleji. Koneckonců ona je v některých místech zbytečně překombinovaná a ta pointa mi přišla krapet přepálená. Nahlíženo na knihu jako na detektivku, mnohé jí chybí, nahlíženo na ni jako na román, je to fajn a můžu říct, že se na další pokračování a na Cormorana a Robin moc těším. Hedvábník je lepší než Volání Kukačky, možná mě i víc zaujalo vydavatelské prostředí. Na obou knihách ovšem oceňuji, nakolik se autorka v různých světech umí pohybovat. Jednoduše řečeno, Hedvábník mě bavil.

Ddaannddaann
26.02.2015 5 z 5

Úžasné, prostě úžasné.......

Belatris
26.02.2015 3 z 5

Pro mě osobně příjemný posun oproti Kukačce.První velké plus je, že mě neiritoval překlad pana Šenkyříka (že by měl tentokrát více času?). Celkově oceňuji prohloubení postav Strika a Robin a rozšíření jejich backgroundu - rodina, známí z doby před dějem Kukačky atd. Co jsem si ale vychutnala úplně nejvíc, to byly jemné a místy wildeovsky přesné komentáře k umělcům, pseudoumělcům a lidem, kteří se pohybují v šedé zóně okolo hydry, která dělá z umění byznys. Najdou se i poznámky k lidem jako takovým, k tomu, jak mají ve zvyku uvažovat o sobě a o světě )o celebritách, o zločincích, o tom, co je to dobrý/špatný vztah nebo vhodná/nevhodná práce). Autorce se na rozdíl od Prázdného místa podařilo dostat tyhle věci mezi řádky, zůstat u naznačování a naťukávání, takže nedošlo k dojmu přesycení a přešvihnutí míry.
V neposlední řadě nemám výraznější výhrady ani k detektivní zápletce a způsobu jejího rozkrývání. V Kukačce mi vrah přišel trochu neuvěřitelný co do psychologie a motivací k určitým krokům, což se v Hedvábníkovi nekonalo. Nedá se říct, že jsem byla na konci totálně v šoku z toho, kdo byl Strikem odhalen jako pachatel, ale vše se drží v uvěřitelných mezích (i přes notně ujetou podobu zločinu).

Greene
20.02.2015 4 z 5

Po přečtení Hedvábníka mám spíš smíšené pocity. Kniha je skvělá, ale měl jsem problémy se začíst. První díl mi přišel lepší. Konec mě ale naprosto překvapil. Musím říct, že vraha opravdu neuhádnete.

LuciLux
19.02.2015 3 z 5

Po dvou dílech ze série případů Cormorana Strika se bez ostychu řadím k jeho fanouškům, i díky vedlejším liniím příběhu, které se zdárně rozvíjejí. Přesto mi tento díl úplně nesedl, a to z mnoha důvodů...motiv i způsob provedení vraždy mi přišly překomplikované, neměla jsem pocit, že by jednotlivá podezření nějak gradovala a rovněž zachycení literárního světa mi přišlo ještě povrchnější než vykreslení světa modelingu v Kukačce. Přesto je to čtivá kniha, která neodradí od dalších pokračovaní. I v Harrym Potterovi se mi druhý díl líbil ze všech nejméně ..:-)

astina
18.02.2015

Na knížku jsem se moc těšila, ale nějak jsem se tentokrát nemohla "začíst", ale od poloviny parádní počtení

JanaDor
16.02.2015 5 z 5

Na knihu jsem se těšila se zvědavostí. Poté, co se mi dostala do ruky, šlo vše stranou a já ji chtěla přečíst co nejdříve. V prvním díle jsem našla zalíbení. Druhým dílem jsem si tuto detektivní sérii zamilovala.
Líbilo se mi vykreslení příběhu, charaktery postav a v neposlední řadě popis prostředí. Vše je opět detailně vylíčeno, ale pro mě zajímavým a příjemným způsobem. Zápletka je perfektně promyšlena, vraha jsem tipovala od půlky několikrát a vždy špatně. Příběh má skvělý šmrnc, důvtip a čtivost. Řekla bych, že lepší jak v jedničce.
Obdivuji autorčinu fantasii a dokonalé propojení všech detailů. Často jsem byla překvapená vývojem situace. Tentokráte způsob vraždy i popisy okolností jsou brutálnější. Owen Quin nebyl zcela normální. Styl jeho rukopisu je úchylný a nechutný s náznaky sadismu. To se objevuje i v jeho smrti. Ti, kdo si stěžovali, že v prvním díle bylo hodně nudných popisů (což si já nemyslím), budou určitě spokojení s větší akčností a úderností na děj. Nezbývá vám nic jiného, než se pustit do čtení. Skoro vám závidím, že to máte vše ještě před sebou.