Hedvábník

Hedvábník https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221461/bmid_hedvabnik-2Er-221461.jpg 4 3456 3456

Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští. Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy – je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Silkworm , 2014

martinolie_S
28.08.2015 4 z 5

Dalo by se říct, že je to moje první detektivka. A jelikož Rowligovou mám fakt ráda, tohle se mi také moc líbilo! Začetla jsem se těsně před polovinou :D

TheMajkee
26.08.2015 2 z 5

Tentokrát se to Rowlingový nepovedlo. Dobré dvě třetiny knihy vyplňuje pouhá vata, která zdánlivě graduje k jedné kapitole, ve které se vše odhalí. Hedvábník trpí přesně tím stejným syndromem jako Volání kukačky. Jsou tu samé dialogy, které mají rozkrýt vraha, ale čtenáři v podstatě nedávají žádný smysl, protože pořád obšírně obcházejí to, co by mělo být v průběhu vyřčeno - hypotézy a domněnky, kdo ten vrah tedy je.

Na čtyř stech stranách ovšem vidíme pouze hlavního hrdinu, jak se plácá od jedné postavy ke druhé (stejně jako ve Volání kukačky), pořád se na něco ptá, ale neposkytuje čtenářům odpovědi. A to je na detektivku sakra málo. Já jsem navíc z poslední doby zmlsaný brilantním Nesbøm, který umí atmosféru vystavět mnohem lépe. Možná i proto dopadl Hedvábník v mých očích mnohem hůř než Volání kukačky, kde jsem Rowlingový spoustu věcí dokázal odpustit. Ale to, že jede Hedvábník ve zcela stejném schématu jako jeho předchůdce, je zkrátka tristní, a i Rowlingová musí vědět, že to takhle nebude fungovat do nekonečna.

Je to škoda, J.K. má talent, je skvělá vypravěčka, ale detektivky nejsou její parketa. Doufám, že v budoucnu zkusí napsat něco jako Prázdné místo, protože vykreslování lidských charakterů zvládá lépe než budování napětí v detektivkách.

Terry11
25.08.2015 5 z 5

"Těžko je lásky tak dlouho živené rázem se zhostit, těžko - však buď jak buď, vzchop se a dokaž ten čin."
O co méně jsem četla Harryho, o to více miluju Cormorana. Forma těchto detektivek se mi prostě moc líbí. Tentokrát bylo Cormoranovo soukromí ještě více ozřejmováno, a tudíž jsem si užívala i jeho citového života. Líbily se mi vybrané citáty, které vždy předznamenávaly obsah kapitoly. Je evidentní že Paní spisovatelka má spoustu imaginace i v takovém žánru, který by do ní původně člověk ani neřekl. A ještě musím dodat jednu věc: Na rozdíl od mnoha jiných spisovatelek jí toho mužsky uvažujícího hlavního hrdinu opravdu věřím.

TereziaH
23.08.2015 5 z 5

Volání kukačky jsme mě hodně líbilo a takže jsem nepochybovala že Hedvábník taky a ano za den jsem to přečetla. Ano nemusí se vám líbil dlouhé popisování a trochu dlouhé čekání akce. Já to mám ráda prostě klasická detektivka. Prostě Rowlingová to zase zvládla tleskám a těším se na další díl :)

KACABAK
23.08.2015 4 z 5

Namínavá detektivka, v knize se nenudíte a chcete vědět, kdo to udělal. Detektivky nečtu, ale u Kukačky a Hedvábníka jsem udělala výjimku. V knize při čtení fandítě Cormoranovi, běžně Vás při čtení bolí Cormoranova noha, do poslední kapitoly nevítě kdo to udělal. A co si myslíte...začne vzat Robin a Cormorana...možná?

peedbook
18.08.2015 5 z 5

Neskutočne príjemné čítanie od začiatku do konca .....

aronoele
17.08.2015 5 z 5

Nechci se nějak rozepisovat tak to shrnu rychle. Přečetla jsem ji hned po Volání kukačky a zvládla jsem jí za necelý den, což je známka kvality sama o sobě.. Cormoran i Robin jsou charakterní, ale ne umělé postavy. Oba je mám ráda. Děj byl pro mě zajímavý hlavně prostředím Londýna, který toužím poznat a postavami svérázných a tajemných britských literátů.. postav je opět dost, někdy se člověk musí soustředit pořádně na to, co čte...
Opět jsem správně netipla vraha, což mě naštvalo :D Jinak za mě plný počet hvězdiček, detektivní žánr mě, díky Rowling, opravdu začal bavit. Těším se na pokračování a jsem zvědavá jak se bude vyvíjet vztah Cormorana a Robin, protože mi připadá, že ti dva jsou pro sebe jako stvoření :)

BarčaK
13.08.2015 4 z 5

Super, čtivá! Knihy této autorky mi prostě sedí. Ať už je to styl psaní, témata, postavy... Určitě si budu nadále kupovat její knihy!

greetchen
09.08.2015 4 z 5

Příjemně čtivá kniha, dobře napsaná. Z hlediska děje detektivní thriller splňuje podstatu obou žánrů náležitě, stránky šustí pod prsty a děj vás vtahuje víc a víc. Příběh je mrazivý, přes některé nechutné pasáže neznepokojuje natolik, že by čtenář musel knihu co chvíli odkládat. V podstatě má celá knihu pouze jediné slabé místo, a to je konec. Ne že by byl špatný, jen je prostě překvapivý. Cormoran Strike v nějakém podivném okamžiku osvícení pár stránek před koncem vymyslí z ničeho nic fantasmagorické odhalení vraha a navíc přijde i na způsob, jak ho usvědčit. To je zrada pro čtenáře, který nedostává postupně malilinkaté stopy, které by ho k odhalení zločince mohly dovést taky. Ač je tedy kniha sebelépe napsaná, v žánru detektivky autork(ka) nedokázala dodržet (z pohledu čtenáře) jedno z nejsvatějších pravidel.

jiri2737
08.08.2015 5 z 5

Agatha Christie byla překonána.

DajaF
08.08.2015 4 z 5

Nemůžu se dočkat na další díl!

january
06.08.2015 3 z 5

Jak první, tak druhý díl se mi četl naprosto fantasticky, ale.... i u prvního dílu jsem měla trochu problém s koncem. V tom prvním byly Strikovým odhalením jen nepodložené teorie a jediný důkaz odporoval vší logice (spoiler: proč by proboha někdo schovával mobil zavražděné do cizího sejfu???????). Tady se to opakuje znovu a ještě hůř. Je několik podezřelých, všichni něco tají, všichni mají motiv a všichni můžou lhát. Na konci se jakoby jeden jednoduše vybere. Spíš se mi na detektivkách líbí, když se k pachateli dojde postupně. Jinak větu "Strike se zamyslel a najednou mu vše bylo jasné" bych čekala od Keplera a ne od Spisovatelky, jakou je JKR.

Radzha
06.08.2015 4 z 5

Na detektivky nejsem, ale jak mnohé z Vás, tak i mě přilákal hlavně autor ke čtení případů Cormorana.
Musím říct, že druhý případ má zajímavější zápletku a způsob vraždy, než první případ. Ale na Hedvábníkovi mi něco sedělo méně. Možná jsem byl zmaten v postavách a jejich spojení s mrtvolou. Ale rozhodně stojí za přečtení.
Propletenost, nápaditost, způsob vraždy. Prostě všechno člověka nějak upoutalo ke čtení a být aspoň trošku součástí super týmu Cormorana a Robin.

Palom
28.07.2015 4 z 5

Mám rád tlusté knížky, takže jsem byl spokojen - pěkná detektivka. Cormoran Strike je sympatický detektiv, trochu superman, ale s hendikepem, aby nebyl až tak příliš dokonalý. Přesto je chytřejší než celý Scotland Yard dohromady, takže mu člověk od začátku drží palce, aby na ty policajty opětovně vyzrál. Perfektně popsané postavy (včetně slečny asistentky). Nemohu se ubránit dojmu, že J.K.R. si zde tak trochu vyrovnala účty se současnými anglickými moderními autory, nakladateli a dalšími hybateli literárního světa.

Xterka
27.07.2015 3 z 5

Trochu zklamání, zbytečně dlouhé. Ale na druhou stranu lepší než první díl.

gladya
26.07.2015 3 z 5

Docela dobré a čtivé, ale zázrak to není. Soukromý detektiv vyřeší případ, který nezvládne Scotland Yard se svými specialisty a forenzními experty, no to patří k žánru minimálně od dob Sherlocka Holmese. Pravda, posun tu je. Za dob Holmese nebyly tak sofistikované vyšetřovací metody a C. Strike má přístup k zprávám vyšetřovatelů. Víc mi vadilo, že zločin byl až moc překombinovaný a pachatel se nechoval moc logicky. Ale jako oddechovka, proč ne.

jindrusa
26.07.2015 5 z 5

Knížka se mi líbila o mnoho víc než první díl, ten mně chvílemi dost nudil.

zuzi1162
20.07.2015 5 z 5

O moc lepší než předchozí příběh, konečně Rowlingová začla psát, tak jak jí to jde. Seznámení s postavami tentokrát bylo hlubší a více propojené se zbytkem knihy. U mě dobré a těším se na další.

TaLu
17.07.2015 5 z 5

Přečteno. A znovu musím říct, že mi ta nadílka stránek v případě této autorky rozhodně nevadí. Prožívat s hlavními hrdiny další případ a skrze to je poznat zase trochu blíž - to vždy vítám u sérií. Po přečtení není třeba se s postavami "loučit" , protože se zase potkáme v další knize. A na setkání s Cormoranem a Robin se opravdu těším.
Kniha je díky vyšetřovanému případu možná napínavější, i když mě se o něco víc líbilo Volání Kukačky.
Opět jsem odolala svému zlozvyku podívat se na konec a jsem tomu ráda. Ovšem díky jedné indicii jsem téměř hned rozpoznala vraha. Jen nevím, zda mám na sebe být hrdá, nebo zda ta indicie byla "až moc". Rozhodně se mi líbilo ve světle toho podezření číst celou knihu a sledovat, jak to do sebe pomalu zapadá.

dencuska
11.07.2015 3 z 5

Túto knižku hodnotím ako priemer, hoci spočiatku som ju chcela označiť za veľmi slabú. Zachránili to vcelku vtipné dialógy a vzťah medzi Robin a Strikeom. Inak súhlasím s názormi, že kniha bola písaná zbytočne "rozťahane", pokojne by jej stačilo aj 300 strán. Na môj vkus, na detektívku mi to prišlo miestami trocha nudné, prekombinované, pristihla som sa, že pri niektorých pasážach mi je dlho, čo si myslím, žeby sa mi pri detektívkach stávať nemalo :) Som rada, že som ju dočítala do konca, ale z tohto žánru som už určite čítala aj lepšie knihy :) Keďže som od nej očakávala dosť veľa (aj vzhľadom na ohlasy) ostala som trochu sklamaná.