Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5822 1149

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

habakkuk
14.02.2012 4 z 5

Všechnö tu už bylo řečeno. Kniha je čtivá s překvapivým závěrem. Určitě doporučuji si přečíst, knihu přečtete za dvě odpoledne.

reykjavik
06.02.2012 5 z 5

Ohromující detektivka ohromující spisovatelky.
Strhující básnička na začátku, která působí na čtenáře trochu neblahým dojmem, dává pocit tajemnosti.
Knížka vás vcucne do děje, že ji nebudete chtít pustit. Je plná tajemství a nečekaných zvratů.
Po několika stránkách se budete třást nedočkavostí z toho, kdo je vlastně vrah.
Ač tam nevystupují Christiiny typické postavy (slečna Murplová a Hercuile Poirot), děj knihy neztrácí na dokonalosti.
Určitě přečíst.

pet-kyval
20.01.2012 5 z 5

[002/12] ‘Deset malých černoušků‘ a ‘Není kouře bez ohýnku‘, to jsou mé dvě favoritky z pera této velice dobré spisovatelky. Neříkám, že je geniální a neomylná, protože to opravdu není žádný autor, ale rozhodně má své nepopiratelné kvality na velice vysoké úrovni, které se jí nedají ani v nejmenším upřít. Nemám s ní sice moc zkušeností, ale k podlehnutí pisatelskému kouzlu není třeba mnoho znalostí v oblasti jejích děl. Škoda jen, že nemám po ruce více jejích knih, protože není až takovým pravidlem, že co spisovatel detektivek, to logická a - i když občas těžce - odhalitelná zápletka. Spousta autorů totiž mlží a bojí se napovědět, aby náhodou nějaký kritik nenapsal, že věděl kdo je vrah už od prvních řádků a tím pádem kniha nestojí za nic. Těším se tedy, milá mrtvá dámo, na další setkání s vaším takřka nesmrtelným mozkem.

Tato kniha je bezesporu výjimečná. Neexistuje detektiv, který by nás postupně provázel příběhem a neexistuje všudypřítomná britská policie. Vše se odehrává v pouze úzce uzavřeném okruhu navzájem si cizích lidí, kteří postupně podléhají děsuplné paranoie, případně smrtelné křeči. Jeden padne támhle, druhý tudle a třetí někde za kopečkem, ale čím více mrtvých a méně živých se po Černochově Ostrově pohybuje, tím větší úzkost, stres a psychický nátlak padá na jejich hlavičky.

Rozhodně to není strašidelné, ale autorka nám zde krásně ukazuje i svůj smysl pro dramatičnost. Někoho si oblíbíme a někoho naopak vůbec. Držíme palce a nebo přejeme nějakou tu kuriózní smrt. Nikdo neví, kdo další padne za oběť „vyšinutému“ maniakovi s vražednou choutkou jakési „paní Pomsty“ a nikdo neví, kdo je vůbec ten vrah. Přitom, když se ohlédneme zpětně, plácneme se do čela jak smysluplné a logické to vlastně všechno je a že nám autorka poskytla, i když spíše ve slovních hříčkách, i pár těch nápověd.

Nejvíce mě asi zajímalo, jestli bude schopna zahrát tuhle partii v mezích oné říkanky o černoušcích. Myslím, že se jí to povedlo velice dobře, i když nad něčím malým bych tam snad přivřela jedno oko. Vzhledem k tomu, že se například živí medvědi budou na relativně malém a lidmi navštěvovaném ostrově hledat těžko, řešení bylo nasnadě. Vcelku mě kniha velice nadchla a až do posledních kapitol mě vůbec nenapadlo, kdo by za tím vším mohl stát. Smekám před autorkou a jejím důvtipem. Holt někdo na to má a jiný nikoliv.

HappyEnd4.me
13.01.2012 3 z 5

moc dobrá kniha, cetl jsem ji v anglictine a doporucuji!!!

Angelot
10.01.2012

Přečteno jedním dechem. Dokonale vymyšlené. Do konce jsem neměla ani tušení.

Rawen616
31.12.2011 5 z 5

Důkaz, že jestli existují nějaké nevyřešené případy - tak jejich pachatelem musí být Agatha Christie, protože jestli by někdo dokázala vymyslet dokonalý zločin, pak jedině ona :-)

dangerita
26.12.2011 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře, autorka netrápí čtenáře nepodstatnými kudrlinkami při popisu postav a přesto se v nich velice rychle a dobře zorientujete. Při četní jsem se nebála, jak tady někteří píší, což mě trochu mrzí :-) Každopádně na rozuzlení jsem byla opravdu zvědavá a konec knihy mě překvapil a potěšil zároveň.

zipporah
23.12.2011 5 z 5

Zbytočne písať, toto je povinnosť milovníkov detektívok, podobne ako Meno ruže. Výtečné story a ja hlúpa pri tejto knihe som sa odnaučila listovať dozadu. Pretože som videla meno vraha vzadu, keď písal záverečný list. Bola som v pomykove, lebo naaranžoval vlastnú smrť, ale predsa len, bolo a je to stále pre mňa veľké ponaučenie NELISTOVAŤ dozadu!

Jack Bauer
22.12.2011 5 z 5

Dosud jsem si myslel, že nejlepší od Agáty je Smrt na Nilu a Zlo pod sluncem. Sice jsem do poslední stránky nevěděl, kdo za tím stojí, ale že to bude někdo z..., jsem správně vytušil. Dle komentářů jsem se těšil, že to bude strašidelné, trochu do hororu, ale je to jen dokonalá detektivka. Tuhle útlou knížečku jsem slupnul jako malinu za jedinný večer. Výborný zážitek, nedalo se odtrhnout.

chamradas
21.11.2011 5 z 5

Nadprůměrná Christie v nejlepším detektivním románu všech dob.

Enolain
21.11.2011 3 z 5

Precteno za 24 hodin :) knizka je tenoucka, takze zadny problem. Dej velmi pusobivy.. v knizce neni nic k tomu aby jste se 'baly", leda ze by jste byli uplni poserove;]

bend-ik
10.10.2011 3 z 5

Odmalička som cez Slávnu päťku a Troch pátračoch vyrastala na detektívkach a doposiaľ sú takí hviezdni autori ako M.Connely, J.Deaver či C.McFadyen mojimi NAJ.. Po Agathe som siahla na základe jej ospevovania ako autorky detektívok a, logicky, siahla som po jej "naj". A dojem? Žiadny strach, žiadne súžitie sa s postavami, žiadna prekvapivosť, len, našťastie, krátko trvajúca nuda :(
Akceptujem názory iných, že je to pre nich naj, čo čítali, no mne to jednoducho nestačilo.. škoda..

Vernika
20.09.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četla, protože jsme ji měli na seznamu doporučené četby k maturitě. Již předtím jsem jednu knížku od této autorky četla, ale nijak mě nenadchla. Zato tato byla zajímavá a napínavá, téměř jsem se od ní nemohla odtrhnout. Navíc má nečekané rozuzlení.

ice.cool
17.08.2011 5 z 5

Úžasná kniha, nevstal jsem z postele dokud jsem jí celou nedočetl, bezesporu nejlepší detektivní román Agathy Chrisie!

Jitulka
01.08.2011 5 z 5

Moje první kniha od Agathy, musela jsem mít další ... tento příběh je podle mě nepřekonatelný.

audrey
19.07.2011 5 z 5

nejlepší dílo autorky, doporučuji představení brněnského Hadivadla.

-Áďa-
08.07.2011 5 z 5

Obdivuji autorku, že napsala tuto nádhernou knížku, kde je všechno vymyšlené do posledního písmena :) Knížka se čte úplně sama :) Navždy pro mě zůstane jednou z nejoblíbenějších knih vůbec :)

Lady_Ef
11.06.2011 5 z 5

První knížka od A.Ch., kterou jsem četla. Zároveň úplně první detektivka v mém životě, ale rozhodně ne poslední. Čtivá, napínavá kniha s naprosto nečekaným závěrem - takhle by to mělo být vždycky..

Patrika T.
16.05.2011

Já se bála jen trošku. Nechtěla jsem si představovat, že jsem s nima na ostrově a že někde řádí neznámý vrah. Ale stejně jsem si to představila:-))) Začala jsme se bát, když bylo jasný, že vraždí někdo z nich, nooo. A pak mi lezl mráz po zádech, když to vypadalo, SPOILER že to není nikdo z nich, protože jsou všichni mrtví. Takže jo, připadalo mi to strašidelný. Jinak se u knížek moc nebojím.

Alinore
13.05.2011 5 z 5

Píšete, že jste se báli, že se ještě bojíte, že se všichni, kteří to přečtou budou bát...Proč? Čeho, sakra?
Možná jsem tvrdá jak kámen, možná mám špatnou "vtahovatelnost" do děje, ale stejně nechápu, proč bych se měla bát při čtení knížky...

Viděla jsem tři horory a u každého jsem se málem počůrala strachy, večer se bojím usnout, protože se bojím, že se nade mnou nahne stěna... Ano, bojím se naprosto všeho, ale tahle knížka ve mě nezanechala ani náznak strachu...

Ačkoliv jsem neprožívala při knížce to co ostatní, tak se mi vážně líbila....Nemám slov....