To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323722/bmid_to-wtA-323722.jpg 4 4784 881

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

LadyBirdx
08.06.2014 2 z 5

Opravdu jsem se snažila ji dočíst, ale po 3 měsících, kdy jsem nebyla ani v půlce - a to jsem se párkrát přistihla, že i přeskakuji stránky - jsem to vzdala. Neříkám, že to nebylo čtivé, ale nevtáhlo mě to tak jak bych si představovala, tak snad někdy až budu mít mraky času, to zkusím znova..

hyenka
02.06.2014 5 z 5

Moja úplne najoblúbenejšia kniha,prečítala som ju x krát a stále ma neprestala bavit :)

vercaambrosova
25.05.2014 5 z 5

Myslím že byla správně napsaná i délkově.

mailo-s
24.05.2014 5 z 5

Pro Lusota: podle mně jsi přečetla to nejlepší od kinga aby si nebyla z těch ostatních knížek trochu zklamana protože TO je vrchol a ted už mužeš jen dolů. Ale king je záruka že se budeš bavit i u ostatních knich protože jsou skvělé.Mohu doporučit NESPAVOST která se odehrává v Derry po událostech ve knize To. Váže se to na TEMNOU VĚŽ kterou rozhodně stojí za to si přečíst také Temná věž naprosto užasný velkolepí příběh.

Lusota
23.05.2014 4 z 5

Sice dlouhé a na mě až moc "sci-fi", ale tak čtivé, že jsem Kingovi odpustila i tyto dva nedostatky a knížku jsem zhltnula během pár dnů. Byla to moje první "kingovka" a už objednávám další...

callahanh
15.05.2014 5 z 5

Tak jsem TO konečně dočetl a musím říct, že jsem skutečně nadšen. Fantastické prolínání časových rovin, aniž by se v tom ztratil čtenář i spisovatel. Fascinující příběh pokrývající třicet let je navíc úplně výborný. Pennywise je fakt děsivý, místy až moc. Opět úžasně vylíčené charaktery, dokonale představené Derry, prostě pecka. Prolíná se tu i výborná znalost lidské psychiky, což je vidět na hrdinech, kteří si berou vlastně své otce, matky, první lásky... Kniha se mi líbila hodně a určitě patří k nejlepším kingovkám. Ačkoliv mi to místy přišlo až moc fantastické (třeba jak je ten pavouk tahal někam mimo prostor), dávám plný počet a číselně vyjádřeno srážím pouhých pět procent. Skutečně fascinující a jedinečný zážitek. Doporučuju, nezalekněte se délky a jděte do toho. 95%

kaptn Jan
05.05.2014 3 z 5

Kniha z které mrazí. Čtenář je vtahován do děje a jen nerad rozečtenou, rozsáhlou knihu odkládá na zítřek. Je štěstí, že v ději jsou i místa bez napětí která nám dovolí četbu přerušit a knihu odložit. Je to kniha spíše pro zběhlejší čtenáře, nic pro začátečníky.

kyssling
02.05.2014 3 z 5

Jedna z nejsilnějších knih co jsem kdy četl. Jednotlivé příběhy a problémy hrdinů s Henrym, rodiči jsou imho daleko zajímavější (bohužel) nežli ústřední zápletka knihy. Připadalo mě jakoby autor nevěděl jak zlé "To" nakonec uchopit, jeho chování nedává vzhledem k jeho moci téměř žádný smysl. Ale líbilo se mě ke konci kapitol prolínání příběhu z minulosti do přítomnosti a naopak. A závěr byl pro mě celkem smutný, ale tím je alespoň zajímavější.
Celkově ale kniha obsahuje velmi zajímavé pohledy do minulosti i nápady, ale je to takové nevyužité. Možná by i hrdinů mohlo být méně nebo by mohli být nějak průběžně "likvidováni" :-)
Celou dobu jsem se těšil jak dopadly postavy v roce 1957 po výlezu z kanálu ... Berlyiin otec by ji musel asi zabít To/Neto nebo byl celou tu dobu i mimo těch 27 let ovlivňován "Tem" a byl to brutální blbec ? A grupáč ke knize vůbec nesedí, autor mohl vymyslet něco jiného. Celkově "dobře " za tři jako ve škole.

mailo-s
27.04.2014 5 z 5

Děsila mě ještě než jsem ji začal číst a to svou velikostí (tlouškou)
1060 stránek bylo pro mně opravdu děsivých bál sem se že tam budou zdlouhavé a nudné pasáže
a že to asi vzdám ale opak byl pravdou.I přes svou obsáhlost se roztáčejí kola příběhu
jenž né a né se zastavit a když už si myslíte že nemůže přijít nic horšího
tak zjistíte že jste se hooodně mýlily.Děj uhání na plné obrátky.
Hned po přečtení prvních stránek mi bylo jasné že čtu něco zcela výjimečného
opravdu mistrovský kousek kde se snoubí hrůza,napětí,děs ale také láska,touha a odvaha.
Musím dát za pravdu tomu co se píše na přebalu knihy a to na 150%
Cituji : To je další ze skvělých mistrovských děl,hodnocené
ve své kategorii jako jeden z nejlepších hororů,jaký
byl napsán.
Kingo filům ke kterým patřím je to co jsem tu napsal asi zcela jasné a možná
zbytečné povídáni o něčem co už dávno vědí.
Píši to tu pro ty který podobně jako mě, děsí (tloušťka) té knihy
a obávají se do ní pustit,podobně jako já
Příběh vás dostane od prvních okamžiků a věřte mi když říkám:
NENÍ SE PROČ BÁT (TLUSTÉ) KNIHY....
....STAČÍ ŽE BUDETE K SMRTI VYDĚŠENÝ Z OBSAHU JEJICH STRÁNEK.

Noreen
26.04.2014 5 z 5

Četla jsem v angličtině a nemám tomu co vytknout. Ani to, že je kniha delší nijak neodrazuje. Skvělé počtení.

kilometr
04.04.2014 4 z 5

Není TO úplně nejlepší dílo Mistrovo,ale i tak vás opět v závěru dostane.Takže díky,pane Kingu.90%.

KiyomiAsuka
02.04.2014 5 z 5

Kniha mě pohltila do sebe. Byli noci, kdy jsem nemohla spát s očekáváním co se v příštích stránkách bude dít. Líbilo se mi především prolínání časových rovin mezi dětstvím a dospělostí hlavních hrdinů. King se opět mistrně předvedl, že označení Mistr nemá jen tak ze srandy. Kniha stojí za to přečíst. Po pár stránkách vás vtáhne do děje a nepustí vás z něj dokud ji nedočtete až do úplného konce :). Nyní sbírám dostatečnou odvahu se podívat i na filmové zpracování. Doufám, že bude alespoň z poloviny tak dobre jako je kniha.

martin3683
20.03.2014 5 z 5

Podle mě nejlepší Kingova kniha. I přes velký počet stran a nedostatek času jsem četl už dvakrát a určitě ne naposledy.

Layss
19.03.2014 4 z 5

Slyšela jsem o této knize samou chválu a tak jsem se do ní brzy také začetla. Příběh mě brzy chytl a nechtěl pustit (a tím brzdil práci na diplomce) :D Ze začátku jsem sice ztrácela přehled o postavách, ale to se brzy srovnalo. Líbily se mi přechody mezi časovými liniemi, zejména na konci - ta souvislost. Také ukončené odstavce uprostřed věty mě držely v napětí. Na můj vkus tam bylo jmožná až moc vulgarit. Nyní mě čeká filmové zpracování

Werun
06.03.2014 2 z 5

Jedna z velmi mála knih, které jsem nedočetla. Nevím přesně proč, ale nezaujala mne.

vpadysak
06.03.2014 3 z 5

Možno budú mať miestni nadšenci tejto knihy na mňa ťažké srdce, ale mne sa To až tak veľmi nepáčilo.
Kniha je síce celkom dobre napísaná, ale ani to ma nepresvedčilo.
Na mňa asi najviac zapôsobilo úvodné šikanovanie zo strany spolužiakov a ďalej to bolo len horšie.
Postavy som si síce obľúbil, ale asi som sa s nikým nestotožnil, tak preto taký výsledok.
Ako plus je mnoho symboliky v knihe. Ak si niekedy knihu prečítam ešte raz, tak len z dôvodu jej lepšieho pochopenia.

SPOILER.
Černochovi sa zjavuje čierny vták, Dievčine krvácajúce umývadlo v kúpelni atd.
Naprieč celým dejom sa ťahajú trampoty s vodou. Najskôr je povodeň, potom chlapci stavajú priehradu, Stan sa podreže vo vani plnej vody, Vtáky sa kúpu v kupátku a nakoniecje zasa povodeň a padne na mesto vodojem plný vody. Voda tu hrá úlohu sily, ktorá vzniká práve v období, v ktorom sa hrdinovia práve nachádzajú. Najskôr sa snažia túto silu zadržovať priehradou, ale prídu veľkí chlapci a rozbijú im ju, preto sa ju snažia zadržať lepšou priehradou...Popod celé mesto je kanalizácia plná vody, ktorá roznáša po meste energiu Toho...
Ďalší symbol je sklenené spojenie knižnice pre deti s knižnicou pre dospelých. Na koniec toto exploduje a tým znemožní akýkoľvek symbolický návrat...
Posledným symbolom je vychádzanie hrdinov z podzemia obrovskou puklinou v ceste ako symbol znovunarodenia sa do noveho života.
Počas celej knihy si autor neodpustí sexuálne narážky, napríklad výzvy príšery v starom dome pri koľajniciach...náražky spolužiačok, ktoré si šuškajú, že TO nebudú nikdy robiť až po koniec príbehu, kedy hlavný hrdina šliape do pedálov na svojom veľkom bicykli... Miestami mi prídu tieto narážky až uchylácke.
Možno mal King takéto dospievanie, ale ja som takéto nemal, možno preto sa mi kniha až tak nepáči.

Ladys
14.02.2014 3 z 5

Zbytečně dlouhé. I když aspoň bylo dost prostoru na vykreslení vztahů v partě a atmosféry Strachu.
Dobrý nápad, ale místy bych klidně přeskakoval, kdybych se nebál ,že ztratím nit.
Na druhou stranu vyobrazení strachu v podobě Pennywise, kterého máme v sobě každý z nás stálo za to.
A tíživá atmosféra maloměsta příběhu jen prospěla.

Witta
11.02.2014 3 z 5

Jak mám Stephena Kinga rád, dokonce si myslím, že některé jeho knihy, jsou nejlepší knihy, které jsem kdy četl, tak To mě nějak nevzalo, i přesto, že jsem se na knihu celkem těšil. Neumím to úplně vysvětlit, zřejmě jsem nebyl ve správné náladě, (i když u Kingových knih, težko říct, kdy je člověk ve správné náladě) každopádně jsem se do toho nedokázal pořádně žačíst.

Eumenida
08.02.2014 5 z 5

Proč je TO tak skvělý román? Protože obsahuje několik dějových i časových rovin, přítomnost i minulost, obyčejné osudy obyčejných dětí, ze kterých se stávají neobyčejné děti. A hrůza sama? Je hrůzná právě proto, že není konkrétní, nemá jednu jedinou podobu, je pro každého jiná, pro každého odrazem největších obav a strachů. Také proto, že zalézá pod kůži i obyčejným lidem, kteří v určité momenty zavírají oči před skutečností a nevidí a neslyší. TO je bezesporu nejlepším kouskem mistra Kinga, který si tímto nastavil tak vysokou laťku, že už ji nikdy nepřeskočí.
(I když se jí často v dalších románech blíží).
Fantastický příběh, na který nezapomenete ani po přečtení poslední kapitoly a zavření knihy.

123adela
19.01.2014 5 z 5

Úžasné čtení, při kterém jsem se v určitých chvílích dost bála. King je skvělý spisovatel, miluji jeho schopnost vše skvěle popsat. Tak dobře, až mám pocit že jsem součástí příběhu..