To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323722/bmid_to-wtA-323722.jpg 4 4784 881

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

Séboun
21.10.2014 5 z 5

Pro mě osobně srdeční záležitost a nejoblíbenější kniha, kterou jsem doposud četl. Howgh.

5/5

Ajli
19.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Dokonce moje první kniha od Kinga. Žádná další jeho kniha mě tolik neoslovila jako tato. Akorát mě mrzel ten konec, který byl viditelně odfláknutý. I přesto si zaslouží těch pět hvězdiček : ).

Atamone
16.09.2014 5 z 5

Kniha dlouhá jako písnička, přesto jsem ji zhltl na posezení. Nebojím se prohlásit, že jde o nejlepší Kingovku! Bible hororové literatury! Ať žije Pennywise!

olle3
08.09.2014 4 z 5

Myslím si, že kdyby byla kniha o třetinu kratší, vůbec by to nevadilo. Ale i tak jsem se nenudil.

[!!!SPIOLER!!!]
Nejvíc mne stejně šokovalo, jak se šest kluků vystřídalo na Beverly. Ani nevím, zda jsem pochopil vlastně proč.
[!!!SPIOLER!!!]

elypsa
05.09.2014 5 z 5

Celou partu Smolařů si člověk snadno zamiluje a to hlavně díky perfektně vykresleným a zajímavým postavám a jejich příběhu. Vedle smolařů je na stejné úrovni parta okolo Henryho...(Patrikova lednička je sakra drsná)... a tak jsem se nezastihl ani jednou, že bych se u knihy i přes tu neuvěřitelnou tloušťku nudil. Občas mě trochu lezl krkem ten neustále stejný systém - začne příběh a na konci je konfrontace s To a takhle stále a stále, ovšem díky mnoha formám To a sakra dobře propojenému konci, kde se míchala minulost s přítomností tomu musím dát 5 hvězd.. SPOILER: Ten gangbang wtf... Hlavně před tím po uši zamilovaným Slamníkem?... in your ugly fat face

vyvodka
05.09.2014 2 z 5

Film skvělý. Ale do knížky se mi opakovaně nepodařilo začíst:(. Jako jedna z mála...zůstává nedočtena v knihovničce.

DonDiablo
01.09.2014 4 z 5

*může obsahovat maličko spoilerů* jako malý jsem viděl ten strašidelný film s klaunem , kde mi v hlavně uvízla scéna jak si malý džoržík pouští lodičku vodní strohou a pak.. brr ještě teď mě mrazí. Když jsem začal číst knihy od Kinga tak To byla jedna z prvních, zvláště kvůli té popsané scéně. Po přečtení pár stran jsem se díky filmu v postavách lehce orientoval, a zvláště jejich dětství prožité v Derry kde řádí zlověstný klaun Pennywise je pěkně napsané, jenže.. autor zde opakuje své literární postupy a to tak že přehnaně. Jistě, je to celé čtivé a napsáno pěkně ale když je v dětství 7 postav, a vždy King vypráví o jedné z nich, naprosto vždy se té dotyčné postavě na konci jeho kapitoly staně něco škaredého nebo divného, a následuje další postava které se děje něco velmi podobného se stejným vyústěním, a pak následuje další postava zase to stejné..z počátku mi to nevadilo a i se mi to líbilo čekat co se komu přihodí, jenomže když je skoro celá kniha psána takhle, tak pořád 7x číst velmi podobné úseky jen s jinou postavou a s trochu jiným ukončením(každá postava má jiné obavy a strachy), a pak se vše přesune do přítomnosti kde se postavám zase dějí divné věci, jen jich je už 6. Nicméně už to celé bylo dost předvídatelné, a trochu mi ta relativní repetivnost kazila dojem z jinak super knížky. K výtkám bych ještě přiřadil "vtipné" hlášky Richieho, který rád napodobuje hlasy nějakých dávno zapomenutých amerických komiků a vůbec mi to nepřišlo vtipné nebo zábavné, a potom ještě ten konec, kdy King nechá své 12ti leté postavy provádět věci dospělých, to jsem koukal s otevřenou pusou, a jak zde již někdo psal, docela nepatřičné do téhle knihy. I když se to z textu moc nezdá tak je ta kniha samozřejme jako všechny od Kinga docela bezva, až na těch pár maličkostí.

iluliacross
25.08.2014 5 z 5

Titul nejlepší horor, který byl kdy napsán? TO SAKRA JO! Rozhodně bych nikdy nehádala, že budu číst knihy podobného žánru, ale King, je prostě pán (nebo lépe král?) svého pera. Z textu jsem doslova cítila, jak dokáže s naprostou přesností volit ta správná slova a správné věty. A nejvíce se mi na něm líbí ty závorky (kde se o postavě jenom mimochodem zmíní ,že to je ten chlapec, jehož syn byl nalezen rozřezaný na hadry). King prostě vsadil na dobrou představivost čtenáře a já si myslím, že vsadil na správnou kartu.
(Jo, jenom tak mimochodem, četla jsem si To už hodně pozdě večer v posteli, když najednou zachrochtal z koupelny ve vaně odpad. Málem jsem se počůrala strachem :D.)

izka
13.08.2014 5 z 5

Posledních 400 stran jsem četla v kuse do ranních hodin..Nešlo přestat.Začátek rovzláčnější, ale když člověk vydrží do konce, King se mu bohatě odmění :-)

Lidudu
05.08.2014 5 z 5

Od té doby, co jsem četla "To", nemůžu chodit do cirkusu, ba ani na poutě či dětské oslavy. V každém klaunovi hned vidím Pennywise a jak blázen prchám pryč. Já to tomu Kingovi sežrala i s navijákem a vůbec se za to nestydím. Zaslouží si deset hvězd z pěti ;-)

terezsrhapsody
04.08.2014 5 z 5

Na "To" mám skvělé vzpomínky, byla to má první "kingovka", četla jsem jí v srpnu předminulého roku a byla pro mě jednou z knih, kterou žijete. Chcete být těmi postavami? Žít ten děsivý život dětí, které pronásleduje "démon" města Derry, ale zároveň mít úžasné pouto přátelství? Ne, vy jimi jste.
Je pravda, že občas byl King trochu příliš obsáhlý, co se informací týče, občas příliš šokující a jako vždy celkem úchylný v místech, kde to nečekáte, ale jinak - skvělá kniha!

Kačta
29.07.2014 3 z 5

Těžká kniha, asi ve třetině jsem měla co dělat abych se donutila číst dál, opravdu zdlouhavé, ale v polovině děj chytil rychlejší spád a celkově proto hodnotím třemi hvězdičkami, protože konec stál za to.

Majkrofon
23.07.2014 5 z 5

Výborná kniha. Začiatok je možno trochu komplikovaný, ale ako náhle sa to rozbehne, tak vás táto kniha nepustí. Smoliarov som si hned oblúbil, tešil som sa s nimi na výlety po Derry a na ich boj s To.Nebál som sa, nie že by kniha nebola strašidelná,ale nebál som sa, čo však na kvalite knihy vôbec neuberá a ja sa teším na návrat do Derry v ďalších Kingových knihách.

Elishe99
20.07.2014 5 z 5

Myslím, že jsem ještě nikdy nečetla takhle úžasně detailně propracovanou knihu. S. King je jeden z nejlepších autorů naší doby, ba ne nejlepším, takže mě ani neudivuje jak úžasná tahle kniha byla. Nejen že dokáže autor zaujmout zajímavým příběhem, ale i vyděsit což je u knihy velice těžké, když nemůže ,,divák'' vidět obraz, ale King to přesto dokáže. Kniha ale zdaleka není jen strašidelná, autor zde popisuje nádherné období dětství, kterého by si každý měl vážit, důležitost a sílu přátelství a i samotný koncept Dobra a Zla.

zelenoockaa
20.07.2014 4 z 5

King je prostě klasika. Poprvé když jsem tuto knížku viděla v knihkupectví tak jsem se zhrozila. Docela hodně cestuji a tahat s sebou knihu o 1000 stranách je docela mazec. Nakonec jsem zvolila pro mě jednodušší možnost a koupila si elektronickou verzi. Celou knihu jsem četla před státnicemi což byla obrovská chyba. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a jít se učit... Kniha mě vtáhla do děje takovým způsobem že jsem se v noci bála jít dokonce i na toaletu.

Mona.Lisa
15.07.2014 3 z 5

Celou knihu trpělivě a téměř vkuse čtu ,nenudí mě dlouhosáhlost atak... a potom příde konec.kde čekám boj s něčím nepředstavitelně hnusným a zlým formou vyprávění vtipů........... a nakonec je To v podobě pavouka a žádné vtipy se nekonají .... navíc jsem ještě nepochopila kapitolu ,kde se Bill měl setkat s duchem.... ale přesto všechno mě knížka oslovila a 4 hvězdičky jí dávam se zavřenýma očima........

dadako
27.06.2014 5 z 5

Tak To mám za sebou. Horory jsem neměl nikdy rád a tak jsem je ani nečetl. Po tom co jsem četl Zelenou míli a Čtvero ročních období, mi bylo jasné, že dříve nebo později si nějaký horor od Kinga přečtu. Jelikož se chystám na jinou jeho knihu a bylo mi doporučeno nejprve přečíst To, jelikož zde vystupují některé stejné postavy, rozhodl jsem se do Toho pustit. Kniha je to fantastická. Čtení i přes její tloušťku odsýpá Hlavně začátek a konec. Uprostřed byla jedna trochu pomalejší pasáž, ale nic co by mně zastavilo.
Touto knihou jsem si jen potvrdil to co vím už 15 možná 20 let. Je věčná škoda specializovat se na nějaký konkrétní žánr a jinému se vyhýbat, jen proto že "... mně nebaví". Nezáleží na žánru, ale na tom kdo a jak knihu napíše. Proč se připravit o spoustu krásných příběhů, jen proto že čtu jen detektivky/fantasy/válečné nebo proto že kniha je moc tlustá...

Fairiella
19.06.2014 5 z 5

Úžasný horor. Lodička v jímce. Krev v odtoku. Vandrák pod domem. Rozlehlé kanály pod Derry. A až se do té knížky pustíte, tak byste hlavně měli vědět: ta želva vám nepomůže...

Peacock
19.06.2014 5 z 5

Po deseti letech jsem si ji přečetla znovu. Musela jsem. Celé ty roky, jsem na ni vzpomínala....a když jsem četla, kouzlo neztratila.

King je píše sugestivně. Podmaní si Vás příběhem, osudem dětí, které jsou každé výjimečné i handicapované zároveň. Slabosti použijí proti dávnému strachem se krmícímu monstru tak, že je pokoří a udělají z nich své přednosti v boji. Perfektně propracované detaily, odbočky od děje pro pochopení situace a pohled do nitra každé postavy. King musí být neuvěřitelně vnímavý a mazaný člověk, a znovu mě o tom přesvědčil. A ten popis psychického rozkladu typu Henryho Bowerse. To je síla.

Myslím, že stále zůstává mou nejoblíbenější.

Targa Dall
17.06.2014 5 z 5

Super!!!
King je prostě KING!
Proplétání vícero časových rovin, skvělý vypravěč, pábitel, co vás vtáhne do děje. Od určité chvíle kniha nejde odložit.
Dnes jsem dočetl a nemám moc slov. Prostě King jaksviň :)