To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323722/bmid_to-wtA-323722.jpg 4 4784 881

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

kata5121
10.01.2016 5 z 5

První King, který se mi kdysi dostal do rukou - a otevřel mi tak cestu k dalším :) Ano, není to žádná nenáročná jednohubka a četla jsem ji s přestávkami poměrně dlouho, ale stálo to za to. Ta atmosféra, ten strach..

david5746
06.01.2016 1 z 5

Mám pocit, že když už to někdo dočetl, tak to radši pochválí, než aby přiznal, že se týdny mořil s paskvilem. Kniha je psaná na etapy, stejně tak funguje čtení, celkem slušné pasáže střídá několikasetstránkové nezáživné cos. Postav jak turistů v neděli v poledne pod orlojem, leckdy ale mizí bez vší parády. Třeba jak postupně gradoval příběhovou linku hrubiána Toma a pak ho nechal bez napětí zmizet v jedné větě, neskutečný. Tuna zbytečnejch flashbacků, které pak nezapadají do děje. Už nevím, jestli jsem měl delírium, ale nějakej náctiletej sex se tam vyskytnul a absolutně nevím proč. No vlastně, když kolem zuří armageddon, tak proč si alespoň nezašpásovat, to by mohl být důvod. Prostě za mě hodně hodně zlé, k tomuhle se teda vracet nebudu určitě.

Hrefna
29.12.2015 3 z 5

Kniha je opravdu napínavá a děsivá, bála jsme se při ní, ale konec mě velmi zklamal a proto jen tři hvězdy. Více jak tři čtvrtiny knihy se bojím momentu, kdy se vše děsivé odkryje, jsem napnutá a když to přijde, tak je všechen strach pryč a dočítám knihu z nutnosti. Asi je podstata To mimo mé chápání a stejně tak i chování hlavních aktérů....
Velmi se mi líbilo, jak poslední větu kapitoly nedokončí a jejím posledním slovem otvírá další kapitolu v jiné časové lince!!! Ale i tak mu dám Kingovi další šanci.

PetikH2O
23.12.2015 3 z 5

Uffff. Tak jsem to konečně dočetla. Musím bohužel přiznat, že mi TO nepřijde jako TOP. Přisuzuji to ale tomu, že jsem na knihu neměla zas až tolik času a četla jsem ji po delších intervalech.

Jinak samozřejmě solidní horůrek. Filmové zpracování není špatné - doporučuji shlédnout, i když se jedná pouze o TV film. :)

kusma
16.12.2015 5 z 5

Nejlepší King, kterého jsem četla. A vlastně i jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Perfektně propracované postavy i zlo celého města. Nějaké výtky bych samozřejmě našla (největší je asi poněkud nezdravý vztah autora k mladé hrdince příběhu), ale to, že si člověk po dočtení 1000 stran říká, že by klidně dal dalších 1000, aby se nemusel rozloučit s hlavními hrdiny, dává jasně najevo, jak výjimečná je to kniha.

marek6463
08.12.2015 5 z 5

Perfektní.

Shardlake
01.12.2015 2 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho. Zpočátku mě dělalo problém se do knihy začíst. Je to první horor, který jsem kdy četla a i když je děj místy opravdu drsný, nedělalo mě problém si knihu číst před spaním.

Škoda, že se nezachránilo všech 7 přátel z dětství.

Děj hodnotím 2 a půl hvězdičkami.

Veru_92
24.11.2015 5 z 5

Toto byla moje prvni kingovka a uz v te dobe jsem vedela, ze nebude posledni. Hlavni postavy popisuje tak dokonale, az jsem mela pocit, ze je znam osobne. Od zacatku do konce super, mela jsem docela nahnano:-D
"Vsichni se tu dole vznasime.. i ty se budes vznaset."

Terva
28.10.2015 4 z 5

Pamatuji si, když jsem To četl poprvé. Jak já nadával, jak je to To dlouhé a nemohl jsem si zvyknout na styl psaní a kdo, že to vůbec je ten King? Moje první setkání s tímto spisovatelem. Postupem času jsem získal a přečetl více jeho románů a až po několika letech se k To vrátil. Není to jeho nejlepší kniha, ale je to klasika. Zfilmovaná verze nebyla to pravé sametové. Chtělo by to nějaké remake.

Shui-Xian
19.10.2015

Nezapomenutelná kniha. Už jen proto, že každý má v sobě nějaké "to", které tady King mistrovsky vyhmátl v celé řadě situací. Ztrápeně a s napjatým odhodláním jsem mu konzumovala všechny zvrácenosti a čekala, jestli vyústí do obscénního hnusu, který Derry pohltí i s jeho lidičkami, nebo skrze obskurní peripetie parta hrdinů zachrání den... Nejsem s to text hodnotit, protože i když došlo na fantasmagorické scény, do mystiky "To" zkrátka patřily - King vytvořil pulzující změť, která funguje a k čtenářovi vysílá impulzy, jenž ho donutí ve vyčerpávající četbě neustávat. Mám "To" pod kůží - nezapomenutelně v "tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí, že vidí duchy."

dizzy1980
13.10.2015 4 z 5

Skvělé, přestože je co do počtu stránek velmi silná, měla jsem ji za 4 dny přečtenou. Pokud se chcete bát, volte jednoznačně tuhle knížku, i když, u Kinga se člověk asi bojí vždycky:)

wiix
03.10.2015 5 z 5

Veľmi zvláštna kniha. Nevedela som, čo od nej očakávať, ale aj tak ma to prekvapilo a vydesilo. Miestami ma unavovali a nudili medzihry, ktoré len jemne súviseli s dejom a klaunom v Derry, avšak vysoko oceňujem prepájanie detstva a dospelosti hlavných hrdinov, niektoré kapitoly dokonca priamo nadväzovali, úžasné! A ako čerešničkou na torte bol názov To ako niečo mystické, neurčité, nepomenovateľné, ktoré nevedno kde prebýva a čoho je schopné. Narábanie s touto hlavnou zápornou postavou, klaunom Pennywiseom, ktorý mi pri večernom čítaní naháňal hrôzu a zimomriavky bolo veľmi premyslené a dôsledné.

svatas007
24.09.2015 5 z 5

V roce 1993 jsem pracoval v knihkupectví, kde jsem tuhle knihu objevil. Byla moc tlustá a já do ní nakouknul. A koukal jsem do ní následující 4 dny a přečetl ji. Moc mne to chytlo a zajímalo, co se jako bude dít dál.
To byl stěžejní okamžik toho, že jsem knihu od té doby přečetl ještě několikrát. Příběh je dobře postavený a postavy vykreslené. Z knihy je cítit ta nálada, stres a napětí. Moc mne bavily dvě časové roviny příběhu.
Doporučuji ji přečíst, i když je vážně tlustá!

yoseff
14.09.2015 4 z 5

Špatný to nebylo, ale "Temné léto" je jeste o level lepší.

romankrasa
30.08.2015 5 z 5

Mistrovské dílo. Četl jsem už před více jak deseti lety a přesto si jej ještě dostatečně pamatuju. Někdy se k němu musím vrátit. Někdy až budu mít čas, abych se mi mohl plně věnovat. Jak to bylo? "Tlačí pěstmi na ty sloupy, a přesto tvrdí, že vidí duchy?"

Zuziiik
28.08.2015 5 z 5

mistrovské dílo mistra autora.........

cat5
23.08.2015 5 z 5

"Tlačí pěstmi na ty sloupy a stále tvrdí, že vidí duchy".
Mistrovský kus.

Red_Fox
06.08.2015 4 z 5

TO je moje první přečtená kniha od Kinga (když nepočítám pár listů Geraldovy hry, kterou jsem před lety nakonec odložila).

Kniha měla hodně prvků hororu, na mě však bohužel nezapůsobila tak, jak jsem očekávala. Nezažila jsem pocity děsu a husí kůže, nebo strachu chození za tmy na záchod.
Přesto šlo o příjemné počtení, příběh nebyl špatný, četlo se jednoduše. Celou dobu jsem se však nemohla ubránit pocitu, kdy jsem se těšila, až se hlavní postavy znovu setkají v dospělém věku a nerada jsem se vracela zpět do jejich dětství. Tunelová scéna, kdy postavy v dětském věku řešily cestu ven, mi přišla nevhodná. Nejsem konzerva, ale na jedenáctileté, dvanáctileté děti to bylo trochu moc.

Greene
03.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Pár nocí jsem kvůli ní neusnul. Paráda!

Maus
24.07.2015 5 z 5

Moje první knížka od Kinga! Četla jsem ji na střední a každý kdo kolem mě chodil se mě ptal jak můžu číst tak velký knížky. Vážně úžasná knížka, tak jako každá od Kinga! Doufám, že jednou budu mít doma všechny knížky od Kinga, protože on je úžasnej.