Deník kastelána

Deník kastelána https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58539/mid_denik-kastelana-wCX-58539.png 4 1142 320

Deníkový příběh zámeckého kastelána čtenáře okamžitě chytí a nedovolí mu četbu odložit na později. Hrdina knihy opustí velkoměsto a odchází na venkov, aby našel ztracený klid a smysl života, aby snad i zachránil své manželství, které se ocitlo v krizi. Zámek ho však od počátku zaskočí svou magičností, odkrývá se jako místo plné dávných příběhů, dramat a nečekaných setkání. Tajemné síly prosáknou do života celé jeho rodiny. Je proti tomu lidský rozum dostačující zbraní, nebo jsou věci mezi nebem a zemí, s nimiž je třeba se smířit? Kastelán možná nenajde, co hledá, možná nezíská, co si přeje, možná nic není, jak si představoval. V každém případě mu život ve zdech mysteriózního zámku odhalí skutečnosti, o nichž dříve neměl nejmenšího tušení.... celý text

Aroucaria
31.10.2017 5 z 5

Tohle jsem potřebovala. Břitký humor to sekal jak Baťa cvičky a výbuchy smíchu v MHD jsem pohoršovala spolucestující.

Len2očka
29.10.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila,byla vtipná i tajemná,četla se mi moc dobře.

Jane100
18.10.2017 3 z 5

Bohužel nic moc :-( Je mi to líto, ale víc jak tři hvězdy dát nemůžu. První aristokratkou nahodil celkem slušnou laťku (četla jsem ji jako vůbec první knihu od něj), ale pak už jen takové slabší vývary. To ale neznamená, že si od něj již nic dalšího nepřečtu.

bazyk21
04.10.2017 5 z 5

Příjemný horor, celou noc jsem se bál jít na záchod, když jsem to četl ;o)), ještě by to mohlo mít pokračování, začínalo to být ke konci napínavé, takže apel na autora: "Chceme přidat". ;o))

h.mose
29.09.2017 2 z 5

Míň leukémie, víc Marie-Arnošty a bylo by to dobrý.

Kerberos
13.09.2017 3 z 5

Lepší než aristokratka,ale na 4 hvězdy to není.

Hejkalka
23.08.2017 5 z 5

Skvělé! Záložka v takové knížce je holá zbytečnost - odložit nešlo, přečetla jsem na jeden zátah. Po pitomém dni v práci tak přišlo příjemně strávené odpoledne (náš pes na to má, pravda, trošku jiný názor :D ).

Makropulos
16.08.2017 4 z 5

Protože jsem kdysi dala Poslední aristokratce 3 hvězdičky, musím této knize dát víc. První hvězdička je asi za zvolený styl a za to, že je to tak dobře a lehce napsané, že to člověk přečte ani neví jak. Druhá je za to dojetí, které přinášely smutné scény, napsané bez patosu, vlastně jen tak stroze, opravdu jako v deníku, třetí za okořenění humorem a čtvrtá za to tajemno a nadpřirozeno. A konec? Já si neumím představit, že by to nějaký mělo. ................. A jestli neumřeli, tak tam žijí dodnes.

Jituška82
15.08.2017 5 z 5

výborné čtivo, přečtené do 24 hodin :) prahnu po pokračování a chci se stát kastelánkou :D

zbožňuju_knihy
09.08.2017 5 z 5

Jednoznačně super, za mne lepší než stále stejné kecy a situace (sorry) v Aristokratkách.
Vůbec nevím, kam správně zařadit, možná někam pod ČERNÝ humor.
Bohužel(?) mám naprosto stejnou povahu, jako uvedený kastelán :-D! Nesnáším dnešní-uspěchanou dobu a žvásty o ničem, dovedu si představit život na samotě, ale v zámku bych se asi podělala-autor si v knize s příjemným nadhledem pohrává s myšlenkou, že existuje něco mezi nebem a zemí, což v čtenáři samozřejmě vzbuzuje zájem a zvědavost. Přečteno jedním dechem a nemůžu jinak, než doporučit.
Kniha se vymyká dnešní standardní beletrii, není to nic z čeho se posadíte na zadek, ale je to tak jiné, že je to vážně dobré ...

Daenerys
06.08.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem, bylo mi líto, když přišel konec a že přišel hodně brzy a nečekaně.

mirektrubak
02.08.2017 4 z 5

Neobvyklý, ale zajímavý mix žánrů, který byl podán velmi čtivým způsobem. Vlastně jsem si až do konce nebyl jist, co to vlastně čtu - aniž by mě to ale překáželo si kastelánův příběh užit.
Trochu je to mysteriózní horror. Trochu kafkovský příběh o jednotlivci v prostředí, které nechápe a které se řídí podle vlastních pravidel a neumožňuje hrdinovi jakoukoli kontrolu nad situací. Trochu je to bizarní hypnotická fraška, ve které obyvatelé jihomoravského zámku připomínají postavičky z městečka Twin Peaks.
Nejméně mě bavily ty pasáže, kde si kastelán řešil svoje existenciální krize. Nic proti tomu, ale měl jsem pocit, že je to asi tak po milionté, kdy si čtu o mladém hrdinovi znechuceném konzumním světem, který neví co s vlastním životem.

Deník kastelána je zde zařazen pod žánrem Humor - tak to bych teda neřekl, atmosféra byla spíš tísnivá (a někdy vyložené depresivní) a vtipných hlášek bylo jen pár. Za to jsem byl rád, protože jsem neměl pocit, že by se to sem hodilo - takové věty jako „Viděl jsem už mockrát fotbalové chuligány, ale to nic není proti zájezdu důchodců“ se asi mohou hodit na hrad Kostka, ale náladu Deníku kastelána by mohly rozbít.

InaPražáková
30.07.2017 4 z 5

Češi mají svého hrdinu z "tvrdé školy", a je to kastelán. Cynický, skeptický, neohrožený chlap s občasnými existenčními krizemi, který se prochází po zámku s kalašnikovem v ruce. Jen místo padouchů má kolem sebe sbírku svérázných zaměstnanců a větší množství paranormálních jevů.
Ale pozor, humoristická kniha to není, zábavná neznamená k smíchu. Zato svižná, napínavá, přes celkem akční děj rozhodně ne povrchní a velmi dobře napsaná.

Noctua8
25.07.2017 5 z 5

Nebojím se říci, že tato kniha by mohla být klidně označena jako "gotický román". Snad kromě doby vzniku splňuje všechny podmínky tohoto žánru. Odehrává se na zámku, kde je mnoho tajuplných míst, záhadných zvuků, duchů a nevysvětlitelných úkazů. Je zde rozsáhlé panoptikum podivných živých postav, které se pohybují na zámku a v jeho okolí a s těmi duchy si v ničem nezadají. Je zde nevinná panna v ohrožení, tajuplný zachránce i čtyřnohý věrný ochránce. Je zde naděje, láska, zločinci, nesmělí hrdinové i smrt, jen v situacích a na místech kde byste je nečekali. Nevím jestli se jedná o humornou knížku, protože veselosti je tu pramálo. Každopádně je napsaná velice osobitě a uvěřitelně. Přečetla jsem ji jedním dechem a skvěle jsem se pobavila.

axi81
23.07.2017 5 z 5

Smutné, vtipné, výborné!

pagac17
21.07.2017

Je to opět humorný román od autora, od kterého jsem již četl dvě knihy. V případě této knihy je to deníkový příběh zámeckého kastelána, hrdina knihy se odstěhuje z velkoměsta a prožívá své chvíle na venkově a jako kastelán zámku, jeho pojetí je skutečně humorné a kniha mě uchvátila tak, že jsem jí dočetl v krátké době. Autor se také dotýká některých absurdit současné doby a vtipně je interprepretuje. Doporučuji k přečtení.

Rade
18.06.2017 3 z 5

Docela mě překvapilo, jak v komentářích níže se uvádí, kolikrát se kdo zasmál, či nezasmál, mně to vůbec nepřišlo jako humoristická knížka, teprve pak jsem si uvědomila, že jde o komentáře čtenářů Aristokratky, která mě minula. Pár úryvků jsem si přečetla v knihkupectví, ale popravdě mi ten humor moc nesedl.
Deník kastelána byl příběh ze života, občas pochmurný a depresivní – těžká nemoc dítěte, příběh psa a Kalendy, rozpad manželství, depky hlavního hrdiny, občas s humornými hláškami a celkem vtipnými postřehy.
Četlo se dobře, bylo to občas i napínavé, atmosféra pochmurného zámku s nevysvětlitelnými záhadami se mi vlastně docela líbila…
Ale … Příběh měl začátek, neměl ale konec; chápu, že tajemné jevy v zámku se nemohly vysvětlit, to by ani dost dobře nešlo, pokud by se nejednalo o vysvětlení a la Agatha Christie, ale lidské příběhy – dcery, manželky, Alexandra, Valérie, Svobody, bratra Míti, tajemné Laury – vyšuměly do ztracena, co vyšuměly, byly uťaty a nedokončeny. Pravda, skutečné deníky bývají vesměs jen výsek ze života bez konce a bez pointy, ale tohle byla přece jen kniha, tak jsem aspoň nějaké vyznění očekávala…
A poznámka nakonec: Jeden náš známý kastelán na nejmenovaném zámku nám kdysi potvrdil, že i u nich se v noci dějí věci, které nelze vysvětlit. Nicméně likvidace lupičů, psů… to se mi zdálo dost přehnané.

bekule
06.06.2017 3 z 5

Aristokratka - první- se mi líbila víc. Po půlce knihy jsem tomu přišla trochu na chuť ale tak odfláknutý konec si zaslouží nižší hodnocení. A ještě mínus za záplavu sprostých slov- v jiném žánru proč ne ale tady mě to nesedlo.Takže jen 3 body .

eiramka
28.05.2017 4 z 5

Hned na začátek řeknu, že jsem se skvěle bavila - kastelán a tajemný zámek - může být poutavější prostředí a postava ? Navíc hlavní hrdina, který stojí oběma nohama pevně na zemi, na duchovno nevěří a na nadpřirozené jevy už vůbec ne. A přitom se spřátelí s knězem a tajemno mu klepe denně na dveře . Přečetla jsem jedním dechem.

roman9739
21.05.2017 5 z 5

Poprvé jsem knihu četl ještě zahalenou tajemstvím, dávno před vydáním Aristokratky.
Napětí z knihy nevyprchalo ani letech, kdy jsem se k ní s radostí vrátil a smlsnul ji za jedno odpoledne:)
Když odhlédnu od mystické linie příběhu, která je bezesporu důležitá, ale nikoliv podstatná, hlavním tahounem knihy je obyčejnost hlavního hrdiny s jeho otázkami a názory.
Chvílemi jsem měl pocit, že čtu vlastní deník:)