Den pro Šakala

Den pro Šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68328/mid_den-pro-sakala-67n-68328.jpg 5 1085 176

Jsme ve Francii na počátku šedesátých let, v zemi zmítané nevyhlášenou občanskou válkou, kterou vede Organizace tajné armády proti vládě. Někdejší vysocí vojenští činitelé, zahnaní do ilegality, vidí v prezidentu Charlesi de Gaullovi zrádce odpovědného za ztrátu Alžírska a chystají se ho zprovodit ze světa, aby mohli uskutečnit v zemi převrat. Dramatická kniha anglického novináře Fredericka Forsytha vychází z této konkrétní historické situace a ke skutečným pokusům OAS o atentát na de Gaulla domýšlí ještě další napínavou reprízu. Autor líčí rafinované, nesmírně důkladné přípravy profesionálního zabijáka s krycím jménem Šakal i postup jeho protihráče, francouzského detektiva Lebela. Zavádí nás do světa tvrdé policejní práce, která se sice neobejde bez inspirace, ale spočívá především na mravenčím úsilí při shromažďování a studiu i těch nejmenších detailů. Poznáváme i jiné neznámé prostředí, téměř stejně dokonale a důmyslně organizované: zločinecké podsvětí. Román, napsaný s vynikajícím smyslem pro akci a dějový spád, přečte čtenář jedním dechem a ten, kdo už zhlédl film podle knihy natočený a zná dějovou osnovu příběhu, dozví se mnoho dalších zajímavých podrobností o zúčastněných osobách i událostech.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

The Day of the Jackal , 1971

Shanib
04.02.2020 4 z 5

Během prvních 100 stránek jsem si říkala, jestli si někdo nedělá srandu a jak tohle může být ten slavný thriller Den pro šakala, který se stal klasikou? Přišlo mi, jako bych četla jakýsi mišmaš, který připomínal satiru. Navíc ta přehršel jmen, leckdy zbytečných, které jsem si nedokázala zapamatovat. Ale vydržela jsem a jsem za to ráda. Už hodně dlouho jsme nečetla něco tak puntičkářsky propracovaného a smekám. Přistihla jsem se, že vlastně Šakalovi fandím, ale jelikož žádná z postav nebyla příliš citově vykreslená, tak mě konec nechal chladnou a jen jsem se pousmála nad dokonalým závěrem.

Alizon
03.02.2020 5 z 5

Opravdu vyborne. Nedivim se ze je kniha oznacovana jako urcujici pro zanr "politickeho thrilleru". Pro me jednoznacne i nejlepsi Forsythova kniha. I kdyz ctenar vi, jak to s atentatem musi dopadnout, presto nemuze prestat otacet stranky. Doporucuji.

Andrea81
26.01.2020 4 z 5

Špionážní témata mě nikdy moc nebavila, ale toto je povedené.

Janule164
14.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Jedna z těch, která se nedá odložit, ani když musíte na záchod nebo když dítě už popáté opakuje, že potřebuje pomoct se stavěním garáže pro traktor :)
S napětím jsem sledovala, jestli vyhraje Šakal, nebo komisař Lebel. A pořád ještě nevím, komu jsem držela palce. Doporučuji.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, skvělý film (samozřejmě myšlen ten ze sedmdesátek s Foxem a nikoliv pozdější zmatlanina s Willisem).

pupopony
13.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl

4444913
25.09.2019 5 z 5

Nemám ráda politické thrillery ale tahle kniha se odložit nedá,je naprosto strhující a napínavá.Těží ze skutečné politické situace ve Francii počátkem šedesátých let kdy Alžírsko získalo nezávislost a zejména příslušníci vojenských jednotek a Francouzi kteří tam léta žili a měli tam majetky nemohli de Gaullovi zapomenout že se Alžírska vzdal a skutečně došlo k několika pokusům o jeho likvidaci.Do této doby a situace je zasazen napínavý a propracovaný román který ve dvou rovinách-příprava atentátníka+pátrání po něm-popisuje dramaticky se rozvíjející děj kdy se na straně jedné Šakal vydává na svou cestu a stále se přibližuje k Paříži kde má atentát spáchat a na druhé straně se komisař Lebel přibližuje k tomu aby z počátku kdy o něm nevědel jistě vůbec nic odhalil jeho a jeho plán.Nemyslím že by za ta léta kniha nějak utrpěla-pořád si myslím že je ve svém oboru špička.Určitě nejlepší kniha Frederika Forsytha nebo alespoň určitě nejnapínavější.

Spymaster
02.07.2019 5 z 5

Asi najlepší špionážny román, ktorý ovplyvnil celú špionážnu literatúru, či už v románovej alebo scenáristickej podobe.

zdenaR
12.06.2019 5 z 5

Dle mého špička v autorově tvorbě!
Výborný byl i film (1973).
Zkusím asi audioknihu (O. Brousek určitě nezklame), protože od přečtení knihy uplynulo již drahně let.

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Moje první kniha od mistra. Až na urychlený závěr je kniha po všech stránkách skvělá.

JelloBiafra
17.05.2019 5 z 5

Kultový politický thriller o prípravách atentátu na francúzského prezidenta Charlesa de Gaullea. Túto neľahkú úlohu dostane na starosť nájomný zabiják, ktorý si dobrovoľne zvolí krycie meno "Šakal". Jemu sa vydávajú na stopu špičkoví agenti francúzskej rozviedky a rovnako tak jeden vyslúžilý kriminalista Claude Lebel. Lenže Šakal je vo svojom krvavom remesle skutočný génius a vie šmahom meniť identitu a prispôsobiť sa prostrediu. Autor tu uplatňuje svoj klasický rukopis, takže príbeh je postavený na skutočných udalostiach, rozoberá sa tu vtedajšia geopolitcká situácia a nezabúda ani na chytré dialogy a technické podrobnosti zbraní. Veľmi precízne a s citom génia napísané literárne dielo.

Pavelpi
18.04.2019 5 z 5

Hodně napínavá kniha,která popisuje přípravu atentátu na francouzského prezidenta a následně pokus o realizaci.Moc se mi líbila a stálo to za to.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Warty
10.03.2019 4 z 5

Velmi napínavá a zajímavá kniha, možná trochu stroze napsaná. Ale i tak se čte velice dobře.

tannasja
09.03.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, učebnice politického thrilleru.

Stekl
28.01.2019 5 z 5

Strhující kniha, od které se dá jen těžko odejít. Velmi čtivá, propracovaná, výborně vysvětlené souvislosti doby a politické situace ve Francii šedesátých let. Vřele doporučuji!

soupik2012
20.01.2019 4 z 5

Napětí v knize krásně graduje, až do samotného vyvrcholení. Přesto si myslím, že filmové zpracování z roku 73 je lepší. Kniha napsaná er-formě totiž nemá duši. Je bez emocí a postrádá myšlenky hlavních postav. Bez těchto atributů ztrácí kniha nad filmem převahu. Audiokniha se to snaží zachránit, protože pan Brousek se díky mistrovské práci při měnění hlasů postaral o nezapomenutelný zážitek. Také hudební podkres je velice vydařený.

CleoXandra
05.01.2019 4 z 5

Výborně napsaná kniha. Autor bez laciné snahy po přímočaře napínavé dramatičnosti popisuje se zdánlivě nezaujatou systematičností putování zatraceně profesionálního odstřelovače i stejně rutinovaného policisty, který naopak putuje proti němu. Finále dopadne jen tak tak, byť čtenář už ví dopředu, jak to musí skončit... :)

negramota
26.12.2018 2 z 5

Nevím, no. Nějak mě To nebavilo a než abych pana Šakala obdivoval pro jeho věcnost, preciznost a charisma, bylo mi zle z jeho bezskrupulóznosti, až chladné krutosti. Nemohl jsem se dočkat konce.

danny_21
12.12.2018 4 z 5

Povedená špionáž o literárně nejznámějším assasínovi, slavném Šakalovi. I přes těžkopádný začátek, kdy se osvětluje politická situace kolem Francie(Alžírska) a de Gaulla se Forsythovi povedlo vytvořit neústupného, chladnokrevného zabijáka a představit přitažlivě uvěřitelným způsobem svět tajných služeb a nájemných vrahů, co by za to takový Ludlum dal, že ? Co jsem měl prozatím možnost načíst v tomto žánru je tohle dílko bez debat špička i přes už dnes téměř půl století od svého sepsání. S Frederickem se určitě znovu potkáme - 80 %