Den pro šakala

Den pro šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59315/bmid_den-pro-sakala-iPJ-59315.png 5 1086 176

Píše se rok 1963. V Paříži vrcholí velkolepá oslava Dne osvobození. Všechny zraky se obracejí k limuzíně, v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle. Kromě několika policistů nikdo ze statisícového davu netuší, že přes ozbrojené speciální hlídky pronikl nenápadný muž, který se skrývá za jedním z přísně střežených oken a čeká na vhodný okamžik, aby prezidenta zastřelil. Podaří se policistům profesionálního zabijáka, najatého plukovníkem Rodinem, šéfem teroristické organizace OAS, objevit včas? Kdo má skutečný zájem na prezidentově smrti? Strhující, promyšlený a brilantně napsaný příběh, který byl rovněž úspěšně zfilmován, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal – Den pro Šakala se ve svém žánru stal klasikou a vstoupil do dějin literatury jako určující a současně nepřekonatelný mezník ve vývoji politického thrilleru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

The Day of the Jackal , 1971

Mercatino
08.04.2013 5 z 5

Detktiva Lebela jsem si ve své představivosti vytvořil jako inspektora Columba,hlavně když na někoho tzv. nechápavě zamrkal. Šakal byl skvělý celou knihu byl mým favoritem a po té jeho dřině jsem si upřimně přál ať prezidenta zastřelí. Ale spis Odessa je jasně lepší kniha aspoň pro mne.

kattyV
21.02.2013 5 z 5

Zápas dvou mužů - charismatického a nesmírně schopného zločince a poměrně tuctově působícího policisty. Musím souhlasit s Derem, do určitého okamžiku jsem fandila Šakalovi, protože jeho schopnosti byly opravdu působivé. Ale jen do chvíle, než se naplno projevila Šakalova chladná krutost. Pak se to najednou proměnilo a favoritem se stal ten neokázalý policajt.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

DRamatický děj,ale čtivé a napínavé až do konce.

Kirtans
06.11.2012 3 z 5

Když jsem se prokousala těmi prvními asi 40 neskutečně nudnými stránkami, lehce mě to pohltilo..Když se kniha blížila ke konci byla jsem i napnutá ale očekávala jsem jiný konec, pro mě víc vzrušující.

Bylo to rozhodně nejspíš na dobu vydání něco echt, pro mne jen takové nemastné, neslané čtení.

Dera
23.08.2012 5 z 5

Tato kniha je pro mě kult! Jedna z mých nejoblíbenějších. Přesně podle mého gusta, čtivá od začátku do konce. Detailní příprava atentátu mě přímo nadchla. Šakal je pořád o krok vpřed a policie dorazí vždy jen na chladnoucí stopu... Musím se přiznat, že jsem Šakalovi fandil a přál úspěšné provedení akce. Kupodivu film z roku 1973 za knihou skoro nezaostává...

jiricek72
23.08.2012 5 z 5

Špičkový román,první,který jsem od Forsytha četl.Vřele doporučuju i film,ale ten z roku 1973,to je paráda..

Listicka3253
29.05.2012 4 z 5

Ze zacatku trosku rozvlekle, ale pak se dej rozbehl a nutilo me to cist dal a dal, dokud jsem se nedozvedela, jak to dopadlo :) Skvele napsane a obdivuji autora za tolik detailu v ruznych oblastech...

Patapuf
12.03.2012 4 z 5

Politický román, který by se dal využít i v dnešní zláštní době..... Jinak dobré čtení

Jack Bauer
25.01.2012 5 z 5

První kniha od Forsytha co jsem četl a od té doby jsem začal číst politické romány o kterých jsem si vždycky myslel, že nikdy číst nebudu.

sidonie kermack
04.01.2012

Nejprve jsem viděla film a byla jsem z toho dost vykolejená (a to bylo, prosím, až v r. 1997 +-), pak jsem sehnala i knížku. Také vynikající. Tady nevím, co je lepší.

jprst
01.01.2012 5 z 5

Tuctový thriller, to rozhodně ne. Naopak, výborně zpracovaný příběh a špička v tvorbě Fredericka Forsytha.

Christo
19.12.2011 3 z 5

V dnešní době už spíše tuctový thriler s klišémi té doby( např.doba vzniku Jamese Bonda, kdy nestačí, aby hlavní hrdina byl až nadpřirozeně schopný, ale musí tak i vypadat :-)). Ale všem místo přečtení si této knihy radím ušetřit si čas na jinou a pustit si raději francouzský film Den Šakala! Podle mého názoru přidaná hodnota a efekt je velmi podobný s tím rozdílem, že dnes si člověk může vybrat na čtení velkou spoustu lepších knih (před čtyřiceti lety za totality to musela být bomba a navíc s tak omezeným výběrem západní literatury)!

panjan
07.10.2011 4 z 5

Očekával jsem, že toto bude nejčitvější a nejnapínavější kniha co se mi kdy dostala do ruky. V tomto ohledu to bylo docela zklamání, protože jsem četl pár beletristických děl a dokonce i pár děl klasické světové literatury, která byla čtivější a nedala mi spát, což se o "Dnu pro Šakala" říci nedá. Když pominu svá očekávání, tak Den pro Šakala je velmi dobrá detektivka (či literární thiller), poměrně sofistikovaně propracována, vše působí velmi samozřejmě a reálně snad díky autorově zkušenostem v oboru. A navíc se člověk něco dozví o Francii a francouzském prezidentovi té doby.

eraserhead
02.07.2011 4 z 5

Já měl chytré, svérázné, na hranici geniality balancující zločince vždycky rád. Toto je takřka podrobná studie zločinui.

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Den pro Šakala byla první a asi i poslední kniha od Forsytha, kterou jsem kdy četl. Jeho styl mi nějak nesedl. Příběh je to poměrně zajímavý a je neuvěřitelně pečlivě zasazený do skutečného světa, ale hrozně mi vadily nejrůznější pasáže popisující takové ty detaily, které by prostě jiný autor vynechal. Knihu nemám po ruce, tak nemůžu ocitovat žádný příklad, časem.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

.......mimořádně skvělá kniha ! mimořádně skvělý film s Edwardem Foxem !! mimořádně mi nic moc neříkající další The Jackal s Willisem a Gerem............