Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“

Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523050/bmid_dcery-dvouhlaveho-draka-pribeh-zeny-650c9f4eca90b.jpg 5 389 87

Drak série

Dvaadvacetiletá Američanka Anna Carlsonová se vydává do Koreje, aby našla svoji biologickou matku. Když se dozví o její smrti, zdá se, že pátrání je u konce – dokud jí neznámá žena nepředá balíček se starožitným hřebenem. Anna pak začne odhalovat příběh statisíců korejských žen, které byly za války nuceny sloužit japonským vojákům jako „ženy pro útěchu“. A postupně zjišťuje, že se získala dědictví, jehož význam přesahuje její nejdivočejší představy.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

Daughters of the Dragon: A Comfort Woman's Story , 2016

marti.s
04.04.2022 5 z 5

Co napsat... za mě pecka, strašně dobře se mi příběh četl a to i přes to, jaké hrůzy vyprávěl...zaujal a bavil mě jak historický kontext, který jsem úplně dobře neznala, tak neskutečná síla Čehi vydržet a vyrovnat se s hrůzami, které ji potkaly (a že jich teda bylo) a to vše ještě v kulisach úplně odlišné mentality. Prostě za mě 5* bez zaváhání!

karol.cadex
31.03.2022 4 z 5

Já na ten hajp kolem knih moc nejsem, protože pak k tomu nechtíc automaticky přistupuju trochu s averzí. Akorát u "žen pro útěchu" mě zmátla anotace, protože ta mě nalákala, jelikož není úplně pitomá.
Ona není ale pitomá vůbec ani kniha. Jen je pro trochu jinou cílovku. Přitom by stačilo, aby ji autor uchopil trochu víc vážně a udělal z toho doopravdickej dospělej historickej román. Anna mě strašně iritovala. Za předpokladu, že by tam nebyla, bych dala opravdu plný počet. Jenže ona tam byla.
Vypravování staré Korejky je srdcervoucí, bavily mě dobové reálie a historický kontext. Knihy o Koreji (hlavně severní samozřejmě) mám ráda a vyhledávám, tady bylo pro mě plus, že se děj prolínal severem i jihem. A s ohledem na probíhající dění na Ukrajině nejde zavírat oči ani před válečným běsněním, co bylo jinde a jindy. Kladně hodnotím i zachování hovorové korejštiny. Jen bych možná trochu ubrala s tou symbolikou hřebenu, ono v dnešní roztříštěné době se dá chytnout, až patologicky, čehokoli.

jaroiva
14.03.2022 5 z 5

Trochu mi, hlavně ke konci, vadil ten typicky americký styl, ale jinak jsem si příběh vychutnala až do dna.
Bude mě zajímat i druhý díl.
Moc se mi líbila linie s hřebenem, která tvoří rámec celé knihy.
A možná i proto, že jsem taky narozená v draku, byly mi obě hlavní postavy blízké.

Sibel
11.03.2022 5 z 5

Krásný a silný příběh. Až mi je líto, že jsem již dočetla. Skvělý fiktivní příběh s historickými fakty. S nádherným koncem.
O ženách pro útěchu jsem neměla ani tušení a jsem ráda, že jsem na knihu narazila.
Velká spousta žen a dívek sloužící nuceně pod výhrůžkou smrti japonským vojákům jako sexuální otrokyně v období druhé světové války, o kterých se nemluví, denně trpěly, aby si zachránily holý život.
Příběh začíná příjezdem mladé Američanky Anny, do Koreje, aby poznala biologickou matku, která jí dala ihned po porodu k adopci. S tou se však neshledá. Zastaví jí ale stařenka, předá Anně balíček s adresou na níž má přijet jen ona sama, pokud se chce dozvědět o své korejské rodině více. A tím začíná vyprávění Čehi, korejské ženy, odvlečené ve svých pouhých 14 letech do Číny, kde byla nucena pro ,,oddanou práci Japonsku".
Kniha nepojednává jen o stanici útěchy jako takové, ale o životě dívky, která musela se zneuctěností žít, což pro správnou a čestnou korejskou dívku znamenalo hanbu a odsuzování hrdých a čestných Korejců i během následných let. Během života přišla o vše, co milovala a sáhla si na samotné dno. Díky vzácnému rodinnému dědictví, hřebenu, jež jí chrání, má ve svém životě i spoustu štěstí.

-Endy-
09.03.2022 4 z 5

Američan napsal knihu o Koreji...nu...měla jsem trochu předsudky, částečně oprávněné. Text je popularizovaný, a tím pádem velice čtivý pro široké okolí. To je dobře. Je třeba znát i hrůzy, ze kterých se lidstvo ne a ne poučit. Ale zároveň je text až příliš jednoduchý a obsahuje letem světem dějiny Koreje 20. století. Japonci, Rusové, Američani a jak jim všichni ublížili. A jak Korejci taky ublížili sami sobě.
Nakonec však hodnotím vysoko, jelikož věřím, že kniha rozšíří povědomí o historii. I ve mně vzbudila novou motivaci přečíst si zase něco víc o korejských dějinách a hlouběji se v tom šťourat.

Jana.Kuc
25.02.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Až mi bylo líto, že to je smyšlený příběh.

s.macuska
15.02.2022 4 z 5

Velice čtivé a poutavé. Silné nejen po stránce individuálního příběhu, ale i historického kontextu. Snad jen americký sentiment v závěru bych oželela. Ale celkově hodnotím velice kladně!

kaktus.p.
12.02.2022 4 z 5

Napínavý, smutný příběh. Hrozné osudy dívek které se narodily ve špatné době. Za něco co je potkalo pak musely snášet pohrdání celý život. Pokud řekly pravdu. Smutné.

Ivanka83
08.02.2022 5 z 5

Ke knize bych se nedostala nebýt mého 11-letého syna, kterého zaujal název a obálka knihy a koupil mi ji k narozeninám.

Do knihy jsem se rychle začetla. Vyprávění Čehi mi nahánělo husí kůži. Hrůza co dívky v táborech musely vytrpět. Přála jsem Čehi, aby už konečně došla klidu. Ale jakmile se k tomu schylovalo, krutý osud jí opět dostihl.
Smutný a silný příběh, který ve mně dlouho zůstane.

Lena91
06.02.2022 5 z 5

Normálně bych po knížce asi nesáhla, neboť jsem ji ani nezaznamenala mezi neskutečným množstvím vycházejících knih. Na skvělá doporučení jsem se do ní pustila a prakticky nepustila z rukou. Je to neuvěřitelný příběh statečně a silné ženy, která už v 14 letech byla poslána do stanice útěchy, kde musela sloužit až 40 vojákům denně a být ženou pro útěchu. Možná že nad ní držel ochranu vzácný hřeben s dvouhlavým drakem, jež dostala od své matky, neboť tyto hrůzy přežila a co víc.. přežila toho mnohem více, musela se poprat se smrtí milované rodiny, muže, vychovala sama dítě, kterému neměla co dát na jídlo a přesto se nevzdávala a šla dál. Naprostá pecka

Sabulep
22.01.2022 5 z 5

Velmi silný příběh. I přesto, že to je fikce, máte opravdu pocit, že vám Čehi vypráví svůj skutečný životní příběh a nemůžete se od něj odtrhnout. Trochu mi to připomínalo Memoáry gejši (A. Golden), ale mnohem syrovější a z prostředí Korei. Oceňuji, že si autor dal záležet na správnosti historických událostí a propletl je celým příběhem. Příběh člověka vtáhne a ještě si rozšíří obrazy o historické fakty, o kterých vůbec nevěděl. Doporučuji!

Anushka1
19.01.2022 5 z 5

Silný příběh Hong Čehi, příběh o utrpení ženy pro útěchu, která byla jako čtrnáctiletá lstí odvlečena do tábora, kde musela pod hrozbou smrti "utěšovat" japonské vojáky. Hong Čehi vypráví své vnučce Anně svůj životní příběh. Anna byla jako miminko adoptována americkými rodiči a tak se v dospělosti vydala do jižní Koreje, aby poznala svou původní rodinu. Díky vyprávění její babičky se dozvídá o zapomenuté historii Koreje. Ať už to byl čas nadvlády Japonska a nelidského zacházení s Korejci. Dále také období rozdělení Koreje na severní a jižní a snahu Američanů a Rusů ovládnout korejský poloostrov. Útěk do jižní Koreje byl pro Čehi záchranou, ale i prokletím, protože před všemi musela tajit svou minulost. A zároveň se musela starat o svou dceru Supo (Anninu matku). Celým příběhem se také line tajemství hřebenu s dvouhlavým drakem. Říká se, že dvouhlavý drak chrání jeho majitele a po přečtení příběhu tomu člověk musí věřit.

Touto knihou jsem vystoupila ze své komfortní zóny, protože válečné knihy nečtu. Ale téma mě velmi zaujalo a jsem ráda, že jsem nesáhla vedle. Příběh byl velmi zajímavý a dozvěděla jsem se spoustu nových informací ohledně historie Koreje. Autor sám v závěru přiznává, že některé věci si vymyslel, ale historicky se snažil držet faktů. Bylo velmi zničující přemýšlet nad brutálními scénami, kterými autor vůbec nešetřil. O to je horší, že podobné věci se ve světě určitě dějí dodnes a nikdo s tím nic nedělá. Knihu určitě doporučuji.

Sidonka3
17.01.2022 4 z 5

Adoptovaná mladá Američanka se vydává pátrat po minulosti svých předků do Koreje, své rodné země. Podaří se jí spojit se svojí babičkou a ta vnučce vypráví svůj pohnutý životní příběh plný událostí poznamenaných převraty 20. st. Kniha má podtitul příběh ženy pro útěchu, tedy vzpomínky sexuální otrokyně, která sloužila potřebám japonských vojáků. Této bolestné životní etapě se kniha věnuje ani ne do třetiny a já jen uvítala, že se příběh posouvá dále a nepopisuje jen útrapy zneužívané ženy, byť tato zkušenost negativně ovlivnila její následující život.
Díky dalšímu ději se dozvídám i něco podrobnějšího z historie jinými mocnostmi zneužívané Koreje. Politika a válka tu je sice přítomna, ale přišlo mi, že v jinak dobře napsaném a napínavém románu tu mohlo ze začátku být víc údajů, hlavně něco víc o vztahu mezi Japonskem a Koreou. Postupně si zemi podmaňují jiné mocnosti a brání sjednocení země, tady už je polit.situace přehlednější už proto, že osud zavedl bezprizorní ženu do rodiny vládního úředníka, komunisty a bývalého partyzána, který chtěl sloužit svému národu a angažoval se v politice…
Kniha se čte sama a důležitou roli tu hraje i drahocenný hřeben s vytepaným symbolickým dvouhlavým drakem, který má prý moc chránit své majitelky a má zde i jiné významy. Kniha s hlavními ženskými hrdinkami může zaujmout i mužské čtenáře. Román si podle mého zaslouží vyšší hodnocení.

lucie2826
09.01.2022 5 z 5

Tato kniha je naprosto skvělá. Od první stránky vás chytne a pustí až u posledního slova. Velmi silné čtení. Příběh dívky Anny. která se vydá do Koreji hledat své kořeny a začne odkrývat tajemství statisíců korejských žen, které musely za války sloužit jako sexuální otrokyně. V knize se dozvíte spoustu historických faktů velmi nenásilnou formou. Podobné příběhy vyhledávám, ale takto zajímavé téma jsem četla poprvé. Doporučuji všem.

Mermaid
04.01.2022 5 z 5

Dlouho jsem si myslela, že hvězdu uberu. Bylo to především kvůli americkému náhledu a jeho nabubřelosti, která je hodně přítomná.
Celkem by mě zajímalo, jestli jim už do Sunaru nepřimíchávaji látky, které je nutí produkovat věty jako "Amerika je nejskvělejší zemí na světě" apod.
Jakkoliv se vyprávění Hong autor snažil vyvážit úvahami Anny o tom, že "to tak muselo být, nemohli jsme nechat zvítězit komunisty", i samotná kniha ukazuje kaňky a skvrny na pověsti USA.
Být v područí nebo jen vlivu jakékoliv cizí země je jednoduše zlo, zlo...a zlo. A omlouvat to dobrými úmysly je scestné.
Dále mi přišly zbytečné brutální scény znásilnění. Autor se za ně omlouvá s tím, že jde o přiblížení toho, jak ženy trpěly.
Jinak je ovšem kniha velice čtivá, volné pokračování určitě vyhledám a po dlouhé době je to dílo, které doporučuji. Tuhle část historie je dobré znát. Poprvé mám navíc chuť neletět příště do Tokia, ale do Soulu.

katasokolov
04.01.2022 5 z 5

“Co je, nebo není naše historie, to určují historikové jako já,” prohlásil profesor a ukázal na mě prstem. “A já říkám, že se to nestalo. A teď odejděte.”

Velice silný životní příběh korejské dívky, později ženy, která musela prožít jedny z nejhorších okamžiků a historických milníků své země.
Co bych chtěla především vyzdvihnout, a není to u literatury tohoto typu vždycky samozřejmostí, je autorova nestrannost a nezaujatost k jednotlivým stranám konfliktu na Korejském poloostrově - tj. nevykresluje Američany jako zachránce a spasitele země a poukazuje na mocenské zájmy jednotlivých zainteresovaných stran. Stejně tak autor pokládá na váhy jednotlivé ideologie a poukazuje na jejich nedostatky, aniž by jednu vyzdvihoval s tvrzením o její bezchybnosti.
O tématu jsem už něco, před čtením samotné knihy, věděla, přesto ale oceňuji komplexnost celého příběhu. Rozhodně bych doporučila všem lidem, kteří se zajímají o historii, ale i lidem, kteří toho o stěžejních dějinách 20. století příliš nevědí. Je to psané stravitelnou (byť velice syrovou) formou. Přečtěte si poutavý příběh, jehož kořeny mají pravdivý základ.
Dávám plný počet v rámci hodnocení a těším se na autorovo volné pokračování knihy …