Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“

Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523050/bmid_dcery-dvouhlaveho-draka-pribeh-zeny-650c9f4eca90b.jpg 5 389 87

Drak série

Dvaadvacetiletá Američanka Anna Carlsonová se vydává do Koreje, aby našla svoji biologickou matku. Když se dozví o její smrti, zdá se, že pátrání je u konce – dokud jí neznámá žena nepředá balíček se starožitným hřebenem. Anna pak začne odhalovat příběh statisíců korejských žen, které byly za války nuceny sloužit japonským vojákům jako „ženy pro útěchu“. A postupně zjišťuje, že se získala dědictví, jehož význam přesahuje její nejdivočejší představy.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

Daughters of the Dragon: A Comfort Woman's Story , 2016

Allia
20.05.2023 5 z 5

Velmi silný příběh žen, které si musely za svůj život mnohé vytrpět, ať už od okupantů za dob války, spojenců, či vlastního národa, který nebyl schopen kvůli své "hrdosti" uznat i jejích část historie. Myslím si, že větší hrdostí by bylo, nebát se tuto část historie přiznat a postavit se za tyto ženy, které byly násilím a pod hrozbou smrti přinuceny k věcem, které nechtěly. Bohužel to se stalo až po velmi mnoha letech a svým způsobem ne tak jak by si tyto ženy přály. Člověka tato kniha přinutí přemýšlet o životě trochu více a více se také člověku rozšiřují obzory, že má chuť se zajímat nejen o Evropskou historii, ale podívat se i dál za hranice. Po této knize se i můj pohled na Japonsko a Koreu jako takové trochu změnil a těším se na další knihy od tohoto autora a určitě si přečtu něco více o historii nejen Koreji.

mystery103
19.05.2023 5 z 5

Výborné čtení, strašné téma. Budu to vstřebávat ještě dlouho.

cérka
19.05.2023 4 z 5

Téma, kterému se tato kniha věnuje, se nečte lehce, obzvláště ženám. Ač jsou některé scény popsány dost věrohodně, naštěstí (ve srovnání s jinými knihami), je vyprávění podáno "starou" ženou, jejíž nejhorší zážitky a vzpomínky již otupil čas. Bolest, nespravedlnost, hnus a bezpráví zůstává, jen nad tím vším vládne chuť k životu a snaha o nápravu. Snad proto se mi příběh nečetl až tak hrozně a moc ráda si přečtu pokračování.

Shaxx
09.05.2023 5 z 5

Kousek temné historie Japonska/Koreji, o které ani dodnes není moc zmínek, protože autority nestojí o to, aby se zrovna tahle část minulosti poodkryla. Sice se jedná o fikci, ale založenou na reálných událostech. I přes nelehké téma je to psané čtivě a čtenář se tak může dozvědět hrůzy, které se děly, a to prostřednictvím hlavní hrdinky, která se ocitá ve středu dění. Mladá dívka je odtržena od rodiny a stává se ženou pro útěchu (ačkoli je ještě skoro dítě), explicitně řečeno nedobrovolnou "prostitutkou" pro uspokojení vojáků. Děj prolínají dvě časové linky, současnost a minulost a musím říct, že jsem se tak zažrala do minulosti, že mě vytržení zpět do současnosti skoro až "vadilo", protože jsem chtěla vědět, co se bude dít dál. Skvěle napsaná fikce, člověk se zase dozví něco nového z dějin pro nás "exotických" zemí.

Magdalenkačte
16.04.2023 5 z 5

V prvním příběhu od Williama Andrewse se setkáváme s Annou Carlsonovou, která přijíždí do Koreje, aby poznala svoji biologickou matku.
Setkává se však s neznámou ženou, která ji dá nečekaný dárek - starožitný hřeben s dvouhlavým drakem. Anna následně zjišťuje, že neznámá žena je její babicka.
Ta ji posléze začne vyprávět příběh svého života, kdy byla společně se svoji sestrou odvlečena do tábora, kde z nich staly tzv. ženy pro útěchu japonských vojáků.
Příběh je skvěle vystavěn a čtenář odhaluje příběh tisíců žen a dívek, které byly sexuálnímy otrokyněmi japonské armády.
Jak se Anna s těžkou minulosti vyrovná a pochopí, jakou roli v celém příběhu hraje dvouhlavý drak?
Dívka Anna je pojítkem s druhý příběhem, který jsem vám představila minuly týden a který vyjde na začátku května.
Trochu jsem pátrala a zjistila, že se Japonsko za tyto hrůzy prakticky do teď korejským ženám neomluvilo (omluvilo, ale velmi povrchně).
Obě knihy jsou skvěle a doporučuji je číst tak, jak jdou za sebou.

Arella
20.03.2023 5 z 5

Výborné. První kniha od tohoto autora, první kniha z jihokorejského prostředí, poprvé zmínka o této části historie. Pěkné, děkuji.

ajaworld
16.03.2023 5 z 5

Opravdu velice dobré. Je třeba číst.

stesti.s.knihou
16.03.2023 5 z 5

Dcery dvouhlavého draka jsou skvělou knihou, která rozhodně stojí za přečtení. Jedná se o příběh mladých dívek, které ve 2. světové válce sloužily jako ženy pro útěchu pro vojáky japonské armády. Téma je to těžké, avšak v této knize popsáno velmi jednoduše. A kdo mě zná, ví, že tuto kombinaci miluju. Některé scény byly na čtení velmi nepříjemné, avšak ono to k tomu tématu neodmyslitelně patří.
Jediná věc, která mi na knize vadila, byla současná časová linka. Ta naštěstí není stěžejní částí knihy, mnohem více převládá ta historická, která je mnohem více zajímavá a napínavá.
5/5 a rozhodně všem doporučuji!
Pokud by vás tematika žen pro útěchu zaujala, mohu vám doporučit ještě komiks Tráva. Recenzi na něj najdete u mě na profilu :)

lenkaBajza
16.03.2023 5 z 5

skvělé, povedlo se. Mělo to vše, co potřebuji - příběh, napětí, poučení. Četlo se samo. Nemám co bych vytkla a doporučuji všem, co nechtějí číst mrazivé detektivky nebo přeslazené romanťárny, ale kdo touží po poučném a silném příběhu.

booklover
11.03.2023 5 z 5

V podstatě vše už bylo řečeno níže. Je to strhující kniha, drsná, poučná, silná. Nečekala jsem takto poutavý příběh, četla jsem ji v sedě vleže, při vaření, opřena o topení v koupelně, zkrátka nešlo přestat. Pak jsem začala googlit a koukat na reportáže o těchto ženách. Velice důležitá o historii vypovídající knížka, která Vám pootevře dveře zase někam dál.

Šáriš016
08.02.2023

Většinou jsem na takové ty love story a young adult knižky, ale prostě se mi strašně líbila obálka a musela jsem si jí pořídit .. Nelituji, upřímně mě to donutilo se zamyslet i nad tím, co po většinu času čtu a že bych měla dát prostor i jiné tvorbě :D. Každopádně tahle knížka mě opravdu dostala na kolena. Byly tam scény, které se mi četly opravdu špatně a musela jsem si dát i pár dní pauzu, ale i tak dávám 10/10 !

Amazonka72
04.02.2023 5 z 5

Nezbývá mi nic jiného než se přidat ke spoustě komentářů níže.
Tahle kniha - to byla opravdu "síla", doslova mě pohltila, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Příběh z druhé světové války z Japonci okupované Koree. Smutný pohled do života "žen pro útěchu". Bohužel ani konec války neznamenal pro tyto ženy (většinou ještě dívky) konec utrpení. Schylovalo se ke smutnému rozdělení Severní a Jižní Koree, jak toto rozdělení dopadlo, vidíme i dnes - totalitou zmítaná Severní Korea a jako protiklad prosperující Jižní Korea. Držela jsem hlavní hrdince palce, prožívala jsem s ní každé příkoří, smutek nad ztrátou jejich nejdražších, lásku k dceři, nemožnost zbavit se minulosti, i když už několik let žila ve svobodné zemi...
Je smutné si na konci knihy přečíst, že vlastně až do dnešní doby Japonci neodsoudili toto nelidské chování ke Korejským dívkám, a že i jejich omluva je nedostatečná... a přitom stačí tak málo.
A poslední myšlenka, postřeh... i po přečtení této knihy mi na mysl neustále přicházelo, jak jednoduchý a šťastný život prožíváme, a to i přesto, že jsem dětství prožila ještě před rokem 1989. Měli bychom si připomínat, že naše "trápení" a "krize" musíme zvládnout, postavit se jim čelem, věřit, že to bude lepší a neustále si nestěžovat.

Knižnípauza
30.01.2023 5 z 5

Tahle kniha mě úplně dostala. Wow!
V této knize sledujeme historickou skutečnost o které jsem vůbec nic netušila. Spisovatel napsal velmi poutavý, silný příběh, který vás vtáhne, nepustí a zničí.
To kolik příkoří, nespravedlnosti, bolesti může člověk vydrž je neuvěřitelné.
Moc vám tuhle knihu doporučuji!!

Terkasup
29.01.2023 4 z 5

Nečekal sem že vůbec něco takového se mohlo odehrávat kór ještě tak nedávno jednoduše řečeno
Historie Koreje a Japonska je přitom tak neznámá a krutá

begonie226
10.01.2023 4 z 5

Tak tohle byl silný příběh. Pro většinu Evropanů asi neznámá historie Koreje a Japonska. Doporučuji všem známým si toto dílo přečíst.

Araso
06.12.2022 5 z 5

Tahle kniha vezme dech jak muži, tak ženě. Neuvěřitelné co se tam všechno dělo. Ve škole nás učili evropské dějiny... ale o detailech toho co se dělo v 1. polovině 20 stol. na druhé straně zeměkoule jsem do přečtení této knihy neměla ani tušení...

SilviiM
10.11.2022 5 z 5

Cítila jsem se, jak kdybych seděla u mé babičky a ani nedutala a jen poslouchala. Je až nesmírně znepokojující, kolik zvěrstva se na světě dělo a stále děje.

maha75
30.10.2022 5 z 5

Má první kniha z asijského prostředí. A určitě ne poslední! Dost drsný, ale nádherně napsaný román na základě historických skutečností. Kniha seznamuje s dějinami Koreje v průběhu 20. století. Na jednu stranu nelehké čtení, na druhou jsem nemohla přestat číst, úplně mě to pohltilo. Stále na ten příběh musím myslet... Rozhodně doporučuji.

tittanie
26.10.2022

Na knihu jsem narazila na databázi a po chvilce přemýšlení, jsem si řekla, že by bylo zajímavé se ji přečíst.
Je to docela silná kniha. Ale ke konci jsem některé události předvídala. Trochu jsem nechápala, k čemu je vlastně ten hřeben dobrý.

Atlantis
17.10.2022 3 z 5

Hodně špatně se mi hodnotí. Kniha není špatná, ale nějak mě nechávala chladným. A já si myslím, že to bude tím, že jsem z tohoto období a z této oblasti přečetl příliš. Hlavní hrdinka mě nebavila. Jde o geniální znalkyni jazyků, ale přesto se protlouká, jak se dá. Doslova celý její okolní svět ví, co znamená hřeben s drakem, jen ona, i když geniální, neví ani prd. Časové skoky ke konci knihy jsou už také takovým klišé žánru, ale kvůli nim si nedokážete k některým postavám vytvořit pouto, a tak vás jejich smrt ani nezasáhne.
Pokud by to byla moje první kniha z tohoto žánru, tak asi hodnotím jinak, ale takhle je to jen takový průměr.