Danse Macabre - Svět hororu

Danse Macabre - Svět hororu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346893/bmid_danse-macabre-6DO-346893.jpg 4 166 29

Knihu o hororu jako kulturním fenoménu napsal Stephen King s vervou a velkou láskou k tématu. Do podmanivého průvodce specifickým žánrem vložil pronikavé postřehy i upřímná vyznání, odhalil své zdroje inspirace a nabídl zasvěcené komentáře ke slavným i obskurním dílům. Čeho se bojíme? Kdo jsou lidé, kteří horor vyhledávají? O Draculovi či Frankensteinovi hovořil Stephen King už v původním vydání z roku 1981 a nyní se v dodatku z roku 2010 vyjadřuje i k novějším příběhům, jako je Záhada Blair Witch. Kniha je pro všechny, kteří horor nejen rádi čtou, ale také přemýšlejí o jeho významu.... celý text

Horory Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Danse Macabre , 1981

eraserhead
20.02.2018 5 z 5

Fíha, kdy já jsem měl naposledy u Kingovy knihy tak blažený pocit? V roce 2001 u Pytle kostí? Na jednu stranu je škoda, že jsme si na Danse Macabre museli počkat bezmála 40 let, na druhou stranu si myslím, že ono zpoždění má i své výhody. Ta kniha dnes znovuobjevuje určité filmy i romány, plně seznamuje s fenomenem radiového horroru. I přes své stáří pořád přináší platné a univerzální myšlenky a vyjádření. její obsah se mi dělí do tří částí - o horrorech konkrétně a obecně, o horrorech od jejich autora (asi nejzábavnější část, v níž King zesměšňuje kýčovité až trapné otázky a "předsudky" ohledně horrorových autorů - sám to znám) a o horroru do hloubky, o jeho významu, pozadí, smyslu, postavení v literatuře. Což je druhá nejzajímavější část. První část možná fanoušky Kinga ale (ne)fanoušky (nebo vlažné fanoušky) horroru bavit nebude, druhá část možná nebude bavit fandy horroru ale nefandy psaní, třetí část možná řekne nejvíce právě fanouškům horroru. Vychází z toho, že je to v rámci Kingovy tvorby trochu nezvyklá kniha. Pro mě po mnohých letech (v rámci českých vydání) zase Kingova kniha, která mě fakt vzala. Jen by mě zajímalo, jak by tu knihu napsal King dneska, zda si určité věci myslí pořád.

zahadum
04.01.2018 5 z 5

Jednoznačne určené výsostne len pre ľudí ktorí sa radi boja :) čoho ? ... no Stephen King vás vezme na takú malú ale bohatú výpravu za hororom...filmovým, knižným, v podobe rádiových hier a ešte k tomu vám ukáže čo to vlastne ten strach je..ako ho delíme a čo sú to fóbie. Odborne, s prehľadom a jemu typickým priateľským a ľahkým perom nás sprevádza krok za krokom dejinami hororu. Kniha je výborne a bezchybne preložená, na konci je úplný abecedný zoznam filmov a kníh ktoré odporúča King do vašej pozornosti. Príjemne ma prekvapilo,že on sám ako autor nepodľahol chamtivosti a v knihe až na pár výnimiek nepropaguje svoje diela alebo ich nejak nadraďuje nad iné diela a iných autorov. Rovnako ako užívateľ " Obuvník " je mi ľúto,že toto nie je aktualizované vydanie a sme tak ukrátení o tvorbu " modernejšej doby "...Je to skutočne škoda a neviem kde je problém,že sa nepodarilo knihu vydať vo verzii a ducha doby " 2010 " napriek tomu dávam knihe plný počet vzhľadom na detailný rozbor témy ktorou je - horor.

Obuvník
03.01.2018 4 z 5

Chystám se do kina na hororový film. Proč? Posílá mě tam Stephen King. Řekl mi, abych hledal ty dobré filmy, protože ty promlouvají k tomu, co je dobré v lidském srdci. A samozřejmě i k tomu, co dobré není. Protože na tyhle věci si musíte dávat pozor.

Nádherná myšlenka zmíněná v předmluvě z roku 2010, která mluví z hloubi mého zkaženého srdce.
Je obrovská škoda, že nevyšlo (a zřejmě asi nikdy nevyjde) aktualizované vydání se vším všudy, protože je přímo cítit, jak se King v myšlenkách stále rozvíjí. On nikdy neusnul na vavřínech. Neustále maká. Brousí ten svůj zatracený diamant, seč mu síly stačí.

Originál vyšel v roce 1981, takže v něm logicky chybí spousta perel literárního a filmového světa, které spatřily světlo světa za posledních bezmála čtyřicet let. Škoda! Budu mít lysiny na hlavě, protože si právě teď rvu vlasy. Taková škoda!

Jakožto třicátník jsem zkrátka vyrůstal na jiných pochoutkách. Možná proto i přes veškerý obdiv k autorovi hodnotím pouze čtyřmi hvězdami. To probírané období na mě bohužel nedýchlo dostatečně silně.

King tuto knihu napsal ve čtyřiatřiceti letech, což je věk, kdy spoustě z nás činí potíže popsat, co jsme dělali o víkendu. Jeho rozbor však působí vyzrále a neskutečně erudovaně. Zajímalo by mě jeho IQ. Sudičky byly evidentně štědré. Klobouk dolů...

martunka
28.12.2017 4 z 5

Dotančeno. A tanec to byl zajímavý a příjemný, i když občas neobratný. Díky Kingu za poučné čtení.

petrarka72
08.12.2017 3 z 5

Mistr King je evidentně lepší praktik než teoretik. Nemám pocit, že by k problematice hororu jako žánru a teorii o něm přispěl nějakým zásadním odhalením; většina komentářů je osobních, navíc obvykle jen popíše děj a podtrhne rys toho kterého díla, který mu připadá zásadní. Což neznamená, že ta kniha neobsahuje chytré postřehy; potěšilo mě, že do základního triumvirátu zařadil vedle Drakuly a Frankensteina i Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hydea; potěšilo mě dotýkání se jednotlivých témat, byť nebylo vyčerpávající; potěšilo mě pojmenovávání rozdílů mezi hororem v rádiu, filmu, televizi a literatuře, jen si myslím, že mohl jít více do hloubky; jako systematika mě potěšil výčet v těle knihy i přílohy obsahující seznamy. Hvězda dolů za pocit, že těch čtyři sta padesát stran vzniklo na objednávku a obsahuje víc vaty než relevantního obsahu - a hvězda dolů pro české vydavatele, kteří vydají knihu zakotvenou v osmdesátých letech o třicet let později.

Air15
01.12.2017 3 z 5

Uf, bylo to docela náročné čtení. Problém není v tom, že by to bylo špatně napsané, ale v tom, že Kingova přednáška se zabývá z velké části filmovým a televizním hororem z 50. a 80. let 20. stol. (což je logické, neboť kniha vyšla v roce 1981). Troufám si říct, že český čtenář, který drtivou většinou těchto filmů, pořadů a seriálu nezná (jako jsem já) bude ztracen a zahlcen nic neříkajícími jmény a souvislostmi. Kingova kniha se nicméně dá použít jako užitečný průvodce žánrem, který ale spíše ocení zapálený fajnšmekr, než běžný čtenář Kinga, který se jinak na hororový žánr příliš nezaměřuje.

Gracian1964
10.11.2017 5 z 5

Dočítané.... Opäť som sa dozvedel čosi nové. O spisovateľovi aj o žánri zvanom horor. Niektoré z odporúčaných filmov som videl, niektoré z kníh čítal... Nie som absolútnym fanúšikom hororu, ale ani sa mu nevyhýbam. Hneď po prečítaní som dostal chuť na dobrý horor. V knižnici fanúšika pána Kinga by táto kniha rozhodne nemala chýbať.

karinga
25.10.2017 5 z 5

Mám dočteno, dotančeno, světla zhasla a musím říct, že pan King je prostě skvělý tanečník.
Kniha vyžaduje hodiny a hodiny pečlivého čtení s tužkou v ruce. Už po pár stranách budete za horlivého přikyvování podtrhávat (ti otrlejší), nebo opisovat (ti vychovanější) výroky/díla, které vás pobavily a zaujaly. Danse Macabre je výborná příručka pro čtenáře, kteří jsou s hororem dobře seznámeni a touží si rozšířit obzory. Možná i vám pomůže King najít to, co hledáte. A dost často obdivně povzdechnete: Je to prostě král.

doktorking
22.10.2017 5 z 5

Kniha o vnímání hororového fenomenu tak jak jí sám mistr vnímá zaměřená na knížky,filmy,televizi a rádio.Nádherná rekapitulace hororu mapujících posledních 30 let(první vydání vyšlo 1981).Kingovi postřehy sou naprosto fascinující autor zde rozpitvává až do morku kostí díla která měli na čtenáře a diváky hororu ten největší dopad a přidává i své postřehy.Hned na uvod varuji že tato knížka je pouze pro opravdové fanoušky hororu(mám doma 1500 hororových filmu takže ty co tu SK uvádí sem viděl asi 95 procent)a v neposlední řadě musíte milovat autorovi postřehy jinak ruce pryč od tohoto titulu....S Kingem se též shodnu že to co přinesl horor v minulých letech se s dnešní tvorbou nedá srovnat at už je to originalita,masky,láska k tomuto morbidnímu umění...Souhlasím že staré filmové a knižní horory nebudou mít už nikdy konkurenci v dnešní době.Sám King zde vypráví o navštěvování letních kin,ovlivnění komiksovými vydaní hororových příběhu,rozvíjí hororové období celkově jak se rozvíjelo a to všechno doplněno vlastními postřehy.Závěrem za mě naprosto úžasná knížka která opět přibližuje myšlení jednoho z nejlepších ,,hororových''spisovatelů a nadšenců.Milan Žáček obrovská pochvala za perfektní překlad.

horory film o literatuře hororové filmy

Stephen King
americká, 1947