Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460003/bmid_dallas-63-UwU-460003.jpg 5 1757 424

2. vydání Dne 22. listopadu 1963 otřásly americkým Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století, až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping, pětačtyřicetiletý učitel angličtiny, se vydává na šílenou misi, při níž má Kennedyho vraždě zabránit. Začne vést nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, jenž porušuje všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

IvaKo
02.04.2023 5 z 5

Chytře vymyšlený a skvěle napsaný příběh o pokusu změnit dějiny. Nehledě na rozsah knihy, je to napínavé, místy vtipné i dojemné čtení. Pobavilo mě propojení s městečkem Derry z knihy "TO." Asi vezmu Kinga na milost, protože horory nevyhledávám, ale tentokrát to opravdu byl čtenářský zážitek

Briv
01.04.2023 5 z 5

Americká historie není zrovna můj šálek kávy, takže mě delší dobu odrazovalo, že tam půjde o Kennedyho.
Jak já jsem se spletla! Tohle cestování čase bylo zkrátka luxusní! Každá stránka, každá kapitola do sebe maximálně zapadala a cítila jsem se tak, že cestuji v čase taky. King umí pořádně rozjet moji fantazii, protože mě při čtení napadalo tolik možných scénářů, jak by kniha mohla dopadnout až jsem se sama divila. Tahle knížka maximálně předčila má očekávání. Rozhodně doporučuji.

159
31.03.2023 5 z 5

Bylo to dlouhé čtení... ale stálo to za to. Kniha se vleče takovým pozvolným tempem a má několik hluchých míst. Ale to co mám na Kingovi nejradši, zde bylo opět splněno na jedničku a to je úžasně realistické vykreslení postav a jejich psychologie. Ale jako nejlepší věc na této knize vnímám její konec, který dodal knize zaslouženou pátou hvězdu. U Kingových konců obvykle pociťuji spíše lehké zklamání oproti zbytku knihy, ale tento konec mi stále zraje v hlavě a mě nezbývá než jej označit za naprosto dokonalý.

adela2316
28.03.2023 5 z 5

Uz dlouho jsem žádnou kingovku nečetla, naposledy Geraldovu hru a to mě moc nenadchlo.
U této knihy mě od začátku trochu deprimoval počet stránek. Takze jsem se knihou prokousavala, ačkoli mě příběh bavil.
Byla jsem napnuta už po příhodě s Dunningovymi, jak to ovlivní současnost, vytvářela jsem si různé teorie. Den atentátu byl opravdu napínavý, vůbec jsem netušila, jestli se podaří atentátu zabránit nebo ne. Samotný atentát na JFK je pro mě fascinující a děsivý, zřejmě kvůli tak podrobné fotodokumentaci.

Elea
17.03.2023 4 z 5

Zajímavý příběh o cestování v čase, hlavní hrdinové byli sympatičtí, závěr knihy celkem logický, i když bych si přála jiný.

Recenzent
13.03.2023 5 z 5

Moje první knižní setkání s Kingem (viděl jsem v TV několik jeho zfilmovaných počinů) a musím říct, že to není Král, ale Bůh. Nevím, jestli jsem někdy četl tak super knížku. Hltal jsem každou stranu a kdyby měla kniha dvojnásobek stran, pořád by mi to bylo málo. Nejraději bych ji začal číst hned znovu, ale musím ji vrátit do knihovny, tak aspoň koukám na seriál 11.22.63, což je Dallas 63 převedený na film. Líbí se mi detailní vykreslení prostředí i postav, až mám pocit, že jsem uprostřed děje. Autor nešetří odkazy na dobové hity, které jsem samozřejmě častokrát neznal, tak jsem si je dohledával na netu, stejně jako obrázky konkrétních aut, dokonce jsem zmiňovaná mista sledoval na mapě. Kromě toho mě donutil oživit si již pozapomenutá fakta o atentátu.
Z konce knihy jsem byl smutný, doufal jsem, že dopadne lépe pro oba hlavní hrdiny, ale nakonec to dopadlo vlastně logicky.
Jen jsem tam našel dvě chybičky:
1. Když si Jake/George před atentátem opakuje z poznámek fakta, je jako datum atentátu uvedeno datum 21. 11., ale JFK byl zastřelen 22. 11.
2. Jake se během celého příběhu odkazuje na rok 2011, ze kterého odchází do minulosti, a kam se posléze vrátí, ale na samém závěru knihy je napsáno 2. ledna 2009 - 18. prosince 2010, jakožto čas, kdy své vzpomínky psal (pokud jsem to správně pochopil; pokud ne, omlouvám se), tudíž by je ukončil před tím, než by se vydal změnit minulost.
Každopádně pět hvězdiček je málo, člověk by tu měl mít možnost jednou za život udělit sedm hvězd... A to by bylo teď :-) Popravdě řečeno celý příběh ve mně stále silně doznívá, tak nemám chuť na jinou knihu, dokonce ani od Kinga :-)

Daduna
28.02.2023 5 z 5

Krása. Než jsem knihu začala číst, tak jsem čekala klasickou Kingovku, hrůzu, pomalu číhající tragédii. Kniha mě ale příjemně překvapila ( i když klasické Kingovky miluju). O smrti JFK jsem toho moc nevěděla, nikdy mě nijak moc politika nezajímala, ale tahle kniha ve mě probudila zájem se o daném tématu dozvědět víc. Děkuji Stephene! Konec byl srdcervoucí až mi naskočila husí kůže. Tohle bude jedna z knih, která ve mě zanechá ten pocit, když dočtete knihu, ale musíte o tom dál přemýšlet.

Becca_
03.02.2023 5 z 5

Autor má skutečně mimořádně vypravěčské schopnosti, dokonalé popisy. Kniha je hodně originální. Vybrala jsem si ji do výzvy právě díky spojitosti s JFK. Při čtení jsem měla zvláštní, až magický pocit, že v tom čase cestuji s hlavním hrdinou taky:) Doporučuji maximálně.

Eridan
31.01.2023 5 z 5

Moje první setkání s Kingem dopadlo na výbornou. Knihu jsem žil. Jinak se to nedá nazvat. Svět 50. a 60.let dokázal King tak skvěle popsat, že jsem měl reálný pocit, jako bych tam vážně byl. Dýchal jsem vzduch Dallasu a krčil se u komínu v Derry. Zamiloval se a opravdu dlouho neplakal. Vystřídal Jsem celou škálu emocí a jsem rád, že strach byl jen na okraji. Napětí je asi ta, co převládá. Prostě se v tom světě rozplynete. Pro americké čtenáře to musí znamenat ještě mnohem víc. Cítím z autora fascinaci násilím na nevinných. Jednoznačně doporučuji. Je to ten druh knih, který ve vás rezonuje ještě několik dní.

JiRo
19.01.2023 5 z 5

Toto je vážně pecka.

Knihu je potřeba často odkládat, protože jinak hrozí to, že si zapomenete jít večer lehnout.

Obelix15
16.01.2023 5 z 5

Cestování v čase je vždy téma samo o sobě. Vždy nás učili, že pokud cestujete do minulosti, šlápnete na kytičku, tak se to v budoucnu projeví. Třeba budou pršet koblihy nebo budeme mít čtyři nohy :D Kniha se opravdu četla jedním dechem a pokaždé, když jsem ji chtěl odložit, končila kapitola tak zajímavě, že jsem musel číst dále.

Hlavní postavy velice sympatické, děj napínavý a autor nás prakticky nenechá vydechnout - pořád se něco děje. Za mě jasný plný počet.

Nabízí se již jen otázka: kdybych mohl cestovat časem, kam bych se chtěl podívat?
Míst by bylo daleko více!

Frizer
18.12.2022 5 z 5

Určitě existují mnohem lepší knihy o cestování časem, existují lepší thrillery a pravděpodobně lepší milostné příběhy, ale ne mov. Jsou zde velice dobře napsané hlavní postavy a obrovské množství práce, které bylo pravděpodobně potřeba vynaložit na napsání této knihy, je výjimečné. Existuje několik klasických opakujících se motivu v Kingových knížkách, ale většinou vás dostanou. Za tohle je to naprosto čtyřhvězdičkové čtení, další hvězda za posledních sto stran a konec. A jaké zakončení!

pavel.2
08.12.2022 3 z 5

Takový netradiční King, v podstatě běžné schéma cestování časem.
V čem se od jiných knih autora liší? Není to tak temné, jako mnoho jiných. Příběh je propracovaný, sem tam je lehké napojení na jiné knihy (To) - což potěší, hlavní hrdiny je tradičně plastický a skvěle se ve svém prostředí vyjímá (a nejen tím, že ví víc než ostatní). Snaží se soustředit na svůj úkol, od kterého očekává lepší svět. Což není snadné - jeho mise trvá několik let a překážky jsou mnohdy velmi tvrdé, roli hrají i rozvíjející se city...
A šokuje závěr - kniha má konec, ale ten překvapí. Bravo. Takže dobré počtení, jako obvykle jsem se nemohl odtrhnout, ale z jiných důvodů, než jsem u Kinga očekával.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Těšil jsem se na politiku a konspirační teorie, ale ona je to spíš červená knihovna. Nečekaný konec (fakt jsem to neuhodl)

MartinvonHau
09.11.2022 5 z 5

Jeden z vrcholů Kingovy tvorby. Autor umí vytvořit velké příběhy a realistické a uvěřitelné světy, ve kterých se odehrávají. Učebnicovým příkladem je právě tato kniha. Má to sice více než sedm set stran, ale čtenář si užívá příběhu George (Jakea) a Sadie, poznává Ameriku přelomu padesátých a šedesátých let a nemůže se odtrhnout a přestat číst. Mě osobně by ani nevadilo, kdyby tam linka s Kennedym nebyla, užil bych si to stejně. Co ale King podle mě ne vždy uměl, jsou závěry. K mým nejoblíbenějším knihám patří Pod Kupolí a Svědectví. A právě to jsou příklady, kdy parádní příběh, od kterého se člověk nemůže odtrhnout, pokazí závěr. I tentokrát jsem se bál, jak to skončí. Ale zbytečně. I závěr byl parádní a nečekal jsem, že autor zajde až tak daleko. Kingovi jem se v posledních letech z nějakého nejasného důvodu vyhýbal. Ale Dallas 63 je důvod, abych se vrátil i k dalším románům.

alekis
24.10.2022 5 z 5

Hledala jsem ve štítkách cestování časem a nabídla se mj. tato kniha. V komentářích je asi vše řečeno, tak k ději nebudu nic doplňovat.
Už jsem kdysi psala, že když si představím svoje přečtené knihy jako pyramidu, tak nahoře na špici budou ty, které mě nejvíc oslovily. Protože čekám, že tu úplně nejlepší knihu teprve potkám, tak jako potkám největší zážitek svého života - třeba výstup na Everest... jako potkám jedinečnou lásku svého života... no prostě, čekám, že ještě zažiju nějakou úžasnou pecku, z které budu štěstím bez sebe... Tohle je zas věta přes tři řádky, chci jen říct, že Dallas 63 je sice nadmíru skvělá kniha, ale asi zůstane těsně pod vrcholem té pyramidy - i když fakt hodně vysoko!

King je jedním slovem Král, vo tým žádná a teprve s ním začínám, asi čtyři přečtené věci - ovšem, hlavně žádné horory... i když i do Dallasu dokázal podstrčit tíseň a stálý pocit tušeného nebezpečí... Napsat přes 700 stran a udržet pozornost téměř na každé z nich, s tím, že před koncem jsem už spěchala jak to jen šlo, toužící zvědět, jak to dopadlo... to dokáže jen mistr...

Kniha mě přiměla zamýšlet se opět, neb nad tím jsem přemýšlela víckrát, co by bylo, kdyby... Kdybychom tehdy šli jinou ulicí než tamtou... Kdybychom přijali - nepřijali pozvání, nabídku, kdybychom vybrali právě tu z mnoha dalších možností... Jak by pak to něco dopadlo. Nejde to, vždycky vybereme jen jedinou možnost a protože se minulost bez následků nedá změnit - a autor to tady dokonale potvrzuje, dopadají věci tak, jak dopadají...

I to staré známé, že mávnutí motýlích křídel může na druhém konci světa způsobit zemětřesení, použil celkem úspěšně, a ačkoliv je to možná trochu nadsazené, do jisté míry je to pravda. Kolik věcí, setkání, přečtení či vyslechnutí drobné zprávy, vše, co si ani neuvědomíme, může ovlivnit naše další rozhodnutí... a otočit směr našeho života jinam, než jsme původně zamýšleli...

No, dosti filosofování a mudrování! Na zimní večery je tato kniha rozhodně vhodná, a naštěstí ani zdaleka není jen o atentátu na JFK. Je to příběh plný všeho možného, mě opravdu hodně zaujal. Doporučuji ze všech sil! :-)

P. S. Komentář opět přemrštěně natažený, ale musím dodat - to prostě nejde pominout, že věci mají na nás a na naše osudy vliv... Když už se někdo narodí - podědí příjmení King - Král, tak to holt něco znamená...

mirek93
17.10.2022 5 z 5

Toto mistrovské dílo bylo bez pochyby nejlepší knihou, jakou jsem kdy četl. Je zde skvělý příběh, který vás vtáhne do děje. Je zde humor, který vás rozesměje. Je zde i pár smutných události, které vás třeba donutí uronit i nějakou tu slzu (2x :)). Je zde také velká porce napětí a krásný zamilovaný příběh.
Kniha byla také nejdelší knihou, jakou jsem četl. Z počátku jsem si říkal, že ji nebudu schopen dočíst a musím říct, že bych takto skvělou knihu zvládl přečíst, i kdyby měla stran jednou tolik. Odnesl jsem si ponaučení, že nezáleží na délce knihy, ale na tom jak je napsána.
Knihu si doufám přečtu ještě alespoň jednou. Po čerstvém dočtení knížky, se mi už teď stýská po skvělých 50.-60. letech na americkém jihu a dobrodružstvích, které hlavní hrdina zažije.
Rozhodně knihu velmi doporučuji!. Určitě se nenechte odradit její délkou :)

Anylola
09.10.2022 5 z 5

Knihu jsem četla až po luxusním seriálu, který je, jak jsem záhy zjistila velmi věrný předloze. Příběhy o cestování časem mám ráda, ale tohle je ještě úplně jiný level. Stephen King pracuje s historickými reáliemi tak bravurně, až čtenář může cítit vůni benzínu ze starých aut projíždějících ulicemi Dallasu. Nebo střelný prach po výstřelu Oswaldovy pušky. Nebo snad patřila někomu jinému?

kacenka0239
23.09.2022 5 z 5

Asi nejlépe zpracované téma cestování časem, s jakým jsem se setkala.
U Kingových knih mívám občas problém se začíst, ale tohle mě chytlo a nepustilo až do konce.

peter1035
07.09.2022 5 z 5

Vysvetliť cestovanie časom a spojiť to s pekným príbehom je vec, na ktorú sa podujme len naozaj človek s veľkou predstavivosťou a nadmernou inteligenciou. Keď si to tak zoberieme, King musel mať zosumarizovaný celý prípad JFK, to muselo zabrať kvantum času. Ďalej musel mať načítané rôzne vedecké teórie ohľadne samotného cestovania v čase. Už len tieto 2 veci spojiť dokopy si vyžaduje dávku odvahy. A do tretice do toho namiešať ešte nejaký love-story line. Klobúk dole. Zážitok z tejto knihy mam doteraz v sebe. Videl som aj seriál, nebol zlý, ale kniha to pojala krajšie. Ponamáhate svoje mozgové závity, ale bude to stáť za to. Verte mi.