Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460003/bmid_dallas-63-UwU-460003.jpg 5 1757 424

2. vydání Dne 22. listopadu 1963 otřásly americkým Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století, až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping, pětačtyřicetiletý učitel angličtiny, se vydává na šílenou misi, při níž má Kennedyho vraždě zabránit. Začne vést nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, jenž porušuje všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

Disease
14.08.2023 5 z 5

Tradičně velmi dobře napsáno, jak už to King umí, i když mohlo by to klidně být tak o 100 stran kratší. Líbil se mi popis dobových reálií a hlavně elegantně vyřešené cestováni v čase bez možnosti časových smyček.

m2056
13.08.2023 5 z 5

Moc dobrá kniha a ten konec jak autor vyřešil nádhera.

Jury
12.08.2023 3 z 5

Takže z prvu jde o moji oblíbenou konspiraci, proto sem po knížce sáhnul. Ze začátku jsem se od knihy nemohl odtrhnout a trvalo to približně do strany 150, pak King zajel do svých zbytečně natahovaných vod a táhla se dlouhá nuda, která skončila ve chvíli kdy se šlo na atentát a následky po něm. Kdyby se prostřední část knihy smrskla o cca 400 stran do nějakých vysvětlivých 30 stran tak by kniha měla plný počet.Bohužel, když čtete Kinga tak musíte počítat s tím, že 65% knihy je vždy natahované zbytečnostmi.

Tolki
11.08.2023 5 z 5

Mám moc rád Kinga a tahle kniha mě prostě baví.

nemer
06.08.2023 4 z 5

Jedna z mála Kingových knih, kterou jsem dočetla. Možná právě jen díky mému oblíbenému cestování v čase. Některé věci mne potěšily, jiné zklamaly, příběh mohl být kratší a neubralo by mu to na kráse, spíš naopak.
Klasické sci-fi Dallas určitě není, je to mix hororu, thrilleru, detektivky a sci-fi. Uznávám, že King je skvělý spisovatel, jeho tvorbě se nedá upřít čtivost, ale vzhledem k obsahu a mnohdy (z mého pohledu) úchylným zápletkám a sadistickým postavám přemítám nad duševním zdravím podobných autorů. Z tohoto důvodu jsem většinu Kingových knih nikdy nedočetla. Moje představy o světě i knihách jsou zkrátka jiné.

Žanek_Hantec
29.07.2023 5 z 5

Mooc dobrý, časem si možná hodim repeticu!

Tereza_T
13.06.2023 5 z 5

A pak že je cestování v čase složitý téma... učte se od Kinga a jeho jednoduchého řešení pro všechno "Ale co kdybych se vrátil a zabil vlastního dědečka?" Zmateně na mě zíral. "Proč bys to sakra dělal?" No proč by to dělal? Hlavní hrdina se místo zabíjení vlastních předků v minulosti věnuje tanci a lásce... a sázení bez nejistoty... joo a taky chce změnit chod dějin a udělat tak ze států potažmo z celého světa lepší místo pro život. Povede se mu zabránit atentátu na Kennedyho? Tobě je to vlastně v průběhu knihy už jedno, protože tě pohltí ta jízda, co tomu předchází. Zas a znova skvělý detailně vykreslený postavy společně s napínavým neotřelým dějem a jednoduše čtivým textem. Já fakt nechápu, jak to dělá. Vzbudí se po ránu a řekne si "Co kdyby mě moje auto začalo ovládat?" "Co kdyby vypukla na světě epidemie a přežilo jí 1 % populace?" "Co kdyby Kennedy nezemřel při atentátu?" Přesně tak si to představuju, položí si nějakou takovou absurdní otázku a okolo ní jako mávnutím proutkem vykouzlí sedmi set stránkový masterpiece. Jsem ráda za doslov, ve kterém autor vysvětluje, že spisovatelství není žádný med a že za úspěšnou knihou stojí desítky lidí, týdny výzkumu, znalosti odborníků a názorů manželky. Ta poctivá příprava je v Dallasu 63 sakra vidět, a to nejen v precizní historické práci točící se kolem samotného atentátu, ale hlavně v charakteristice časového přelomu 50/60 let minulého století. King nepopisuje jen vizuál ale i atmosféru doby, kdy jídlo chutná líp, auta tvoří osobnost a rakovinu plic ještě nezpůsobují cigarety. Samozřejmě se tu dostává i k ožehavějším tématům, jako postavení žen ve společnosti a rasové segregaci z čehož mi opět zůstával rozum stát. Co má Dallas navíc oproti dalším Kingovkám je propracovaná lovestory, nějak si nepamatuju, že by se Stephen pouštěl do popisu odvážnějších scén manželské počestnosti a v Dallasu předvedl, že i tohle mu šlape a milostná linka byla sladká leč reálná.

Luigi1
11.06.2023 2 z 5

To se nepovedlo zbytečně protahovaný

groula
05.06.2023 5 z 5

super kniha. místy zbytečně zdlouhavé, místy příliš jmen, nicméně skvělá kniha.
musím přiznat že sem se bál, jak bude vypadat svět v němž jfk nebyl zastřelen, leč autor to vymyslel dokonale...

Awča
01.06.2023 5 z 5

Velmi čtivý mix cestování v čase, historie, vtipu, romantiky a vlastně i kriminální zápletky.
Občas zdlouhavé, občas jsem se nemohla odtrhnout.

Chajda69
26.05.2023 5 z 5

Po Zhubní! a Osvícení jsem si už pomalu říkal, že Kingovské období mám za sebou, ani jedna kniha mě příliš nenadchla. Pak jsem ale shodou okolností narazil na Kinga a cestování v čase. Tohle téma mám moc rád, stejně jako jsem moc nerad, když autoři zcela opomíjí problém časového paradoxu. Věřil jsem, že s ohledem na objemnost románu se tohle Kingovi nestane, a stejně tak jsem věřil, že cestování v čase bude dostatečně nepřirozené a v příběhu se nebudou objevovat démoni, duchové a jiné nadpřirozené bytosti. Spoiler - má očekávání se splnila. Do puntíku.

Příběh je skvělý a já asi zase vezmu Kinga na (zkušební) milost. Bavil mě od první stránky a prokousal jsem se jím za necelý týden. Kdybych nemusel chodit do práce, bylo by to ještě mnohem, mnohem rychleji. Komparace časových období, popis Spojených států přelomu padesátých a šedesátých let, že bych se tam snad přestěhoval i já, a celkově uvěřitelnost dění mě pohltila. Jakeovo chování bylo v jednom ohledu - vzhledem k cíli, který si dal - dost nelogické, ale naprosto lidské. Náhled do alternativní přítomnosti byl pak podobný tomu z Červeného trpaslíka a Pekelně ostrého výletu. Tahle epizoda je moje oblíbená, a stejně oblíbenou se stala tahle kniha, kterou můžu jen doporučit. K mému velkému pobavení a k mé velké spokojenosti jí dotáhlo také elegantní prolnutí s To.

ladyka
03.05.2023 5 z 5

To byla jízda, dlouhá, do detailu popsaná, ale rozhodně doporučeníhodná. Naštěstí žádná velká ani vleklá politika, jak jsem se trochu obávala, nadávkované prostě akorát. Romantická linka byla pro mě milým překvapením a knize slušela a polidštila ji. Určitě skvělý kandidát do letošní ČV!

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

King je spisovatel mnoha tváří. Dokáže napsat jak perlu, tak brak. Tohle je jednoznačně zástupce toho prvního případu. Do postav se dokážete vžít a soucítit s nimi. Není vám jedno jak se budou rozhodovat. Vše je dosazeno do prostředí atentátu na Kennedyho, tak že to dává smysl a nečiší z toho nelogičnost. Za mě palec nahoru.

Kipam
23.04.2023 5 z 5

Úžasná kniha, byl jsem napnutej až dokonce a byly dny, kdy jsem knížku skoro nebyl schopnej odložit a přestat číst. Doporučuji všem fanouškům tématu cestování v čase a alternativních realit.
Ale nejvíce se mi stejně líbil popis života v 50. letech a porovnání se současností roku 2011.
A vždycky, když už jsme si myslel, že už vím, co bude následovat, tak mě kniha znovu překvapila. Prostě super.

TwoFace
23.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha, přečtena podruhé. Není to typická kingovka. Vše podstatné je v komentářích okolo :)

Richard Skolek
22.04.2023 5 z 5

Od Kinga čekám napětí, specifický druh nadpřirozena, americké maloměsto, obsesivní práci s detaily a uvěřitelné postavy, ale rozhodně bych od něj nečekal velmi silný romantický příběh. Přesně tím ovšem 11/22/63 je.
Na začátku se zdá, že jde o příběh o cestování časem náš hrdina se vrací do minulosti, kde má zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho. Může se ovšem přesunout jen do roku 1958, blíž ne, a tak má několik let čas. Jak má King ve zvyku, všechno je popsáno detailně a všechno dost trvá, takže si čtenář po pár desítkách stran začne klást otázku, proč lelkujeme v jakémsi zapadákově a nepřeskočíme k tomu zajímavému u tohoto typu příběhů přece bývá hlavní to, zda se změna podaří, a případně také to, jaké to má následky. Co si hrdina rád dává k snídani nebo na které střední škole v mezičase učí, to nás opravdu netrápí.
Právě tady ale King přichází s překvapením, neboť z jednotlivých banálních příhod a momentek postupně skládá mozaiku velké lásky a téměř idylického života na maloměstě, která je tak přesvědčivá a silná, až se čtenář začne bát chvíle, kdy bude hrdina tohle všechno muset opustit, a říká si, ať Kennedyho klidně zastřelí a celý svět jde k čertu, jen když tady zůstane tenhle kousek ráje.

P. S.: velmi zdařilé je i seriálové zpracování.

hanap
18.04.2023 5 z 5

Dallas 63, to se hodně povedlo, moc pěkné čtení.

freestyla
12.04.2023 4 z 5

Pár citátů z knihy:

Udělat ze světa lepší místo je důležitý, ale stejně důležitý je dostat se na záchod vlastníma silama. Al Templeton

Zde je jedna z velkých pravd o lidském zdravotním stavu: jakmile to, co vykašlete, dokážou absorbovat pouze vložky StayFree Maxi, jste v sakra vážném máléru.

Odpověděl jsem mu, že samozřejmě vítám jeho názor; ten má každý, stejně jako díru do zadku.

klmonkaa
09.04.2023 5 z 5

Vypočuté ako audio kniha, ako vždy, Stephen King ma dostal do kolien a občas do plaču, kniha je napísaná nezameniteľným Kingovským štýlom, ktorý vás nenechá knihu pustiť z rúk, kým to nezhltnete celé... Nápad o zásahoch do minulosti popísaný takým spôsobom, že si každý rozhodne hneď rozmyslí, či by bol ochotný niečo meniť, čo vlastne naznačuje, že všetko zlé, čo sa nám v živote udialo, je na niečo dobré.

daPhytCZ
02.04.2023 4 z 5

Téma cestování časem patří k mým oblíbeným. Efekt motlýlích křídel nebo morální dilema cestovatele jsou komplexní témata, o kterých se dá poutavě a v různých variacích psát donekonečna. V první třetině knihy jsem ocenil přesný a syrový popis Ameriky konce padesátých let (jak hodně se lišil od růžových retro pohledů na "zlatá" padesátá) a postupné odkryvání mechanik cestování a pobytu v novém prostředí. Bohužel druhá třetina, kde se řeší hlavní důvod návštěvy minulosti, byl velmi rozvleklý a moc mě nebavil. Naštěstí se ke konci vše vrátí do starých kolejí a děj dospěje ke zdárnému konci, který je úplně jiný, než jaký jsem očekával. Kdyby autor zkrátil prostřední část o nějakých 200 stran, bylo by to za plný počet, takhle musím jednu hvězdu odebrat. 7/10