Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460003/bmid_dallas-63-UwU-460003.jpg 5 1768 1768

2. vydání Dne 22. listopadu 1963 otřásly americkým Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století, až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping, pětačtyřicetiletý učitel angličtiny, se vydává na šílenou misi, při níž má Kennedyho vraždě zabránit. Začne vést nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, jenž porušuje všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

makemake
19.03.2013 5 z 5

Kingovi jsem občas musel odpouštět, ale protože je to láska na celý život, občas jsem přihmouřil oko - Holčička, která milovana Toma Gordona, jest jmenovitou ukázkou toho, co mě od něj opravdu nebavilo, ale říkal jsem si: Klid, von se zase rozepíše, kluk jeden brejlatá. Po Temné věži jsem si myslel, že už nic lepšího nepřijde a hle! Dallas 63 je krásná klasická práce mistra pera - netřeba hektolitrů krve, netřeba příšeru z kanálu, a přesto jsem se vylekal, vyvztekal, vyplakal, vysmál, slupnul knížku jako Merci s marcipánem! Děkuju vám, pane Kingu - snad se ještě dožiju nějaké další pecky, kterou napíšete!

hardrock
19.03.2013 5 z 5

dôležitý je príbeh, nie jeho záver. A tento príbeh stál za to prečítanie...

Petr7676
17.03.2013 5 z 5

Škoda,že se nelze vrátit v čase o dva dny zpĕt a začít číst zase od začátku:-).

Grejsi
05.03.2013 4 z 5

Na Dallas 63 spousta vyjádření nakladla společnou výtku: Že se autor v díle málo věnoval prezidentu Kennedymu a samotnému atentátu. Román neměl být životopisem JFK a také nebyl, čtenářům poutavě přibližuje americkou historii nenásilným způsobem. Prostřednictvím sympatického hlavního hrdiny Jakea Eppinga (George Emberson) se ocitáme v Derry v roce 1958, Dallasu i Jodie.
V příběhu nic nechybí a je pro čtenáře Stephena Kinga dalším přívětivým zážitkem.

Beatrice
04.03.2013 5 z 5

Jake Epping alias George Amberson - na túto postavu tak rýchlo nezabudnem. Zamilovala som sa do tohto sveta, do jeho obyvateľov, tých dobrých, zlých a aj tých strelených, do vtedajšej hudby, spôsobu života, tanca... Ak váhate nad prečítaním tohto románu, tak vám poviem jedno: NEVÁHAJTE! Len si to nenechajte ujsť! Je to úžasné, magické, ... Neláka vás téma atentátu na Kennedyho? Tento príbeh nie je o ňom. Je o láske, ktorá pretrvá v čase. Je o obyčajnom mužovi, ktorý prekoná sám seba. A pri čítaní si nezabudnite pustiť : Glenn Miller - In the Mood, bez toho to nejde :)

Reiben
03.03.2013 5 z 5

Stephen King dokázal, že ještě nepatří do starého železa, protože napsal opět skvělý román. Hlavně začátek knihy (před odjezdem do Dallasu) je naprosto úžasný. I později se stále jedná o výborné čtení, především díky tomu jak autor dokáže budovat příběh, že čtenář musí stále hltat další stránku za stránkou dokud se nedostane na konec. Co musím vyzdvihnout především je skvělá atmosféra 50. a 60. let, kterou autor dokázal popsat uchvacujícím způsobem. Až člověk lituje, že to nezažil. Dále samozřejmě jak je zvykem, výborně napsané postavy, na které člověk ještě dlouho vzpomíná.
Celkově dávám 9/10. Jeden bodík strhávám kvůli trochu slabší druhé půlce knihy.

Alix
02.03.2013 5 z 5

Skvěle napsaná a skvěle promyšlená kniha.
Zařekla jsem se, že nenakouknu na poslední stránky, abych věděla, jak to dopadne a taky jsem to neudělala. Šetřila jsem si knihu a četla ji pomalu a pečlivě. K vesměs pochvalným komentářům celkem nemám co dodat, snad jen to, že Kingovo " vatování " mi vůbec nevadí, ba naopak, očekávám ho. Popisy kohokoliv a čehokoliv ke Kingovi prostě patří a on je v nich mistr. Právě díky jeho mistrovským popisům přesně vím, jak vypadají lidé v jeho knihách, znám jejich myšlenkové pochody, domy, ve kterých bydlí a auta, ve kterých jezdí. Znám jejich psy a vím, co rádi jedí. Je to lepší než sledování filmu, je to jako precizně a do detailů namalovaný obraz.

vorenus
28.02.2013 5 z 5

Steve zraje jako víno!Čím starší, tím lepší!A v jeho podání platí pravidlo, že čím má kniha víc stran, tak tím je úchvatnější.

povi
09.02.2013 5 z 5

Jsem v půlce. A opět se od toho nedá odtrhnout. Mám vážný spánkový deficit, protože čtu, dokud nepadnu. Nemůžu se dočkat, jak to dopadne. King má své jméno právem :-)

lulin
05.02.2013 5 z 5

Má přítelkyně miluje S.Kinga, a já od ní dostal na Vánoce r. 2011 Christinu, a ta mě ale vůbec nebavila. Bylo tam na mě moc aut :D
Na Vánoce 2012 jsem ji chtěl oplatit stejnou mincí, a pořídil DALLAS 63, o který jsem náhodou zavadil v nějakém knižním katalogu.
Kupodivu jsem jej napřed přečetl já, a shledal jsem tuto knížku naprosto skvělým a dech beroucím dílem.
Přítelkyně Začala Dallas číst dnes. A teď jsem se z telefonu dověděl, že tento skvost zapomněla v pražské tramvaji...
Ach, jak je ten život ironický :D

kilometr
31.01.2013 5 z 5

Tak dlouho jsem se těšil na tuto knihu,až jsem ji celou přečetl.Konec je báječný,pane Kingu.100%.P.S.Díky ježíšku.

MM_Master
20.01.2013 5 z 5

"Láske sa i jazvy po kiahňach zdajú pekné ako jamky na lícach." /Japonské príslovie/

Ben Nevis
17.01.2013 4 z 5

Přemýšlela jsem, jestli si Kingův Dallaský román vůbec pořizovat, protože ke Kennedymu necítím žádnou nostalgií a navíc je to ikona jiné země.
Měla jsem zbytečné obavy. King umí udělat napínavý román i ze zahrádkářské ročenky.

Dallas 63 je z nové tvorby druhý román, který rozsahem a kvalitou navazuje na bichle typu To a Svědectví. První je Pod kupolí. Kingovi se daří psát, je ve formě, ale přesto mám k Dallasu dvě výtky.

První výtka patří "vatování". Vzhledem k tomu, že Jake musí zabít v minulosti pět let, King je nucen popsat, co tam těch pět let dělal. Část odehrávající se v Derry je výborná, atmosféra Derry je temná a nepřátelská, přestože zlo už je pryč, jak potvrdí dva z hrdinů To. Pak se přesouváme na jih a tam to občas vázne. Dallas je první Kingův román, u kterého jsem vzdychala nad tím, kdy už skončí vata a něco se začne dít. Možná chybí zajímavé vedlejší charaktery a kvůli vyprávění v první osobě tu nejsou ani rozvinuté vedlejší linie. Postavy se dělí na tři typy: 1. historické postavy, do kterých se King bojí šťouchnout, takže je pouze pozorujeme, 2. postavy se srdcem na správném místě, které Jakeovi pomáhají, 3. psychopati.

Druhá výtka patří samotnému tématu. King v závěru píše, že román už chtěl napsat v sedmdesátých letech. Kdyby ho napsal tehdy, touha změnit minulost by dávala větší smysl. Ale měnit minulost po padesáti letech? Vybavuje se mi verš z jedné písničky: "Neopravuj, co není rozbité."

Zdlouhavé čekání vynahrazuje konec, velmi povedený konec, protože King bruslil na tenkém ledě. Američtí čtenáři by ho rozsápali, kdyby nevhodně rýpnul do jejich idolu.

Dallas 63 je výborný román, byť trošku natahovaný. Jde poznat, že si King dal práci a prostudoval spoustu materiálu o pohybu jednoho ubožáka, co se chtěl proslavit. Atmosféra šedesátých let je rovněž dobře popsaná, má své klady (jídlo bez náhražek) a zápory (smrad z cigaret, plundrování životního prostředí, rasismus). King přespříliš nementoruje, což je dobře, protože politická agitka by románu uškodila. Naštěstí nechybí ani mysteriózní prvky, bez kterých už by to nebyl King.

3DD!3
15.01.2013 5 z 5

Přelom 50-tých a 60-tých let byl v USA zlatou érou, dobou rozvoje ve které stál benzín pár šupů, JFK ještě neměl díru v hlavě a všechno vypadalo tak nějak optimističtěji, až do Kubánské jaderné krize samozřejmě. Dějiny jsou křehké, ale neústupné. Co má větší cenu? Zachránit kamaráda? Zachránit prezidenta? Najít lásku?

Místy mě stejně jako Jakea pálily oči. King už dávno nepíše horory, ale silné romanické příběhy, kombinované s napínavým thrillerem, zasazené do nepředstavitelných událostí, které jako v tomto případě mohou změnit minulost. Začít číst Kingovu bichli je emocionální investice. Je to jako vejít do světa, ze kterého se vám nechce pryč a to ani když je občas pekelně desivý. Získáte v tom světě nové kamarády, poznáte s nimi úžasná místa a prožíváte s nimi to dobré i zlé. A když je načase nechat je jít, je to bolestivý proces. Musím říct, že cestování časem strejda Steve vyřešil hodně originálním způsobem, stejně jako konec knihy (který prý vymyslel jeho syn), kdy není ani tak důležité jak to dopadlo, ale co to všechno přineslo a co vzalo hlavnímu hrdinovi. A Temná věž ční i nad tímto románem. Pojďme si zabrnkat na struny reality...

vrzd
13.01.2013 5 z 5

Ten člověk co to napsal je snad z budoucnosti !!!

DJLonely
12.01.2013 4 z 5

To se mi stalo poprvé, abych na konci Kingovy knihy plakal jako děcko. Skvělé.

kingmaker
07.01.2013 4 z 5

Tak tohle je King jako za starých časů. Tedy téměř. Měl jsem problém s jeho novými knížkami, byly příliš dlouhé a vlastně jaksi prázdné. Rozsah nebyl problém, aspoň myslím, vždyť třeba takové To, The Stand, Nezbytné věci, jsem zhltl a ještě jsem litoval, že už je konec. Jenže tyhle knihy byly výjimečné, kdežto v poslední době se stalo sedm set stránek Kingovým standardem. Až teď jsem dostal do ruky Dallas 63 a byla to mňamka. Stačily mi pár hodin a knihu jsem přečetl. Je to čtivé, King se vrací do Derry, ale především se brací do svých milovaných padesátých a šedesátých let a to mu moc svědčí. Čtenáře opravdu zajímá,jak to s atentátem na Kennedyho dopadne, oblíbí si i vedlejší postavy, včetně ženských (a to si myslím, že v popisu ženských charakterů King pokulhává). Prostě fakt dobrý King. Jenže je jen téměř tak dobrý, jako dřív. To „téměř“ spočívá v tom, že se snaží do knihy nacpat své politické názory a to je podle mě to, co jeho nejnovější knížky sráží. Protože King není žádný politický věrozvěst, je to autor po čertech dobré zábavné literatury a takovým měl zůstat. Dumas taky necpal do svých dobrodružných děl současnou politiku.

Christo
29.12.2012 5 z 5

Touto knihou jsem žil a to doslova. Zhlédl tři dokumenty o atentátu na Kennedyho, viděl znovu film JFK, vyhledával veškeré informace na internetu... Tím jsem se sám vracel do roku 1963. A způsobil, že se mi dokonale skloubila realita s fikcí, což měl jistě tento román za cíl a já si to jen bohulibě umocnil. Smekám klobouk (jistě, že texaským) před tak dokonalým a láskyplným dílem.

doktorking
28.12.2012 5 z 5

Přiznám se že jsem zatim četl od Stephena Kinga vše co napsal a konečně se dostal k této knize,která a to mi budete přátelé jistě dávat za pravdu,je mistrovské dílo,celých 730 stran tím člověk opravdu žije,nenašel jsem jedinou hluchou pasáž,skvělý odkaz na DERRY a román TO,hlavního hrdinu Jake alias George máme radi okamžitě,miluju rocknroll takže nápad se 60- tými léty mě nadchnul a že si vybral King asi nejoblíbenějšího prezidenta Amerických dějin mě vubec nepřekvapuje,opět je tu i láska vše skvěle vykreslené zabalené do vypravěčského umu jak už popsal kolega PISTALKA podemnou,takže čtete a čtete čas běží a běží a......tady pozor jak už nekteří fanoušci i kritici uvádějí že u těhle vrcholných a několika set stránkových KINGOVSKÝCH bichlí příchází slabší konce TAK VĚŘTE TADY TOMU TAK NENÍ,KONEC JE TOTIŽ EXCELENTNÍ a já se nedivím že tenhle román sbírá jedno ocenění za druhým,takže MISTŘE OPĚT JSTE MI VYRAZIL DECH A DOKÁZAL ŽE JSTE BEZKONKURENČNÍ.

pistalka
27.12.2012 5 z 5

Mám v knihovně tolik knih Stephena Kinga, že hřbety k sobě zabírají asi dva metry prostoru. Až na to, že ony to místo nezabírají, ony ho jen skromně vyplňují. A já jsem za tolik knih rád, protože nalistovat Kinga je jako vrátit se do míst, která důvěrně znáte a které máte moc rádi. Nutno objektivně přiznat, že z těch dvou metrů mě nudilo jen pár centimetrů, zbytek byl vždy příjemnou zábavou. A bavit se četbou bezchybně napsaných knih, to přece není vůbec špatné, i když jsou mainstreamové, komerční a bez intelektuální hloubky, a jen hlupák by to dobré knize vyčítal.
Dallas 63 mi tedy přinesl dalších pět cenťáků poctivé a kvalitní zábavy. Není to přitom žádná nastavovaná kaše k obdivuhodně rozsáhlé tvorbě: námět románu je poměrně netradiční a v Kingově bibliografii originální. Předpokládaná podobnost s Mrtvou zónou (1979) se nekoná a obě knihy spojuje jen politický námět. Ten je v Dallasu spíše v pozadí (ano, název může klamat), nový Kingův počin bych mnohem spíše bral jako milý a strhující výlet do přelomu padesátých a šedesátých let, do éry Elvise, Hitchcockových filmů. King výborně zachytil náladu společnosti – karibská krize, studená válka, mccarthismus – do které zasadil příběh muže z budoucnosti, snažícího se zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho.
Druhou linií příběhu je příběh lásky, což může sklouzávat ke klišé, když se však do sebe zamilují lidé ze dvou rozdílných epoch, vybízí to k množství vtipných a čtenářsky atraktivních situací, které si stejně jako já užijete. Z mnoha předností Stephena Kinga bych chtěl zmínit poutavý vypravěčský styl, který je zkrátka nedostižný.

V poslední době jsem na databázi zachytil diskuzi k tomu, je-li S. K. oprávněným králem hororu. Dallas 63 horor není, stejně jako jím až na pár vyjímek není cokoliv, co za uplynulých dvacet let napsal. Prokletí Salemu, Řbitov zviřátek nebo To jsou však dostatečné důkazy toho, že King – ať si to fanoušci Cliva Barkera a podobných chtějí nebo nechtějí přiznat – je skutečným králem hororového žánru, kterému pomohl dostat se do povědomí široké veřejnosti více než kdokoliv jiný. Zároveň se však i přes ohromnou oblibu a popularitu dokázal vymámit ze škatulí a stereotypů žánru a přejít na úplně jiný level.
Díky za to, že jsi, Kingu. Ještě hodně centimetrů bych prosil.

Hodnocení: 90%
(6. prosince 2012 – 26. prosince 2012)