Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460003/bmid_dallas-63-UwU-460003.jpg 5 1767 1767

2. vydání Dne 22. listopadu 1963 otřásly americkým Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století, až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping, pětačtyřicetiletý učitel angličtiny, se vydává na šílenou misi, při níž má Kennedyho vraždě zabránit. Začne vést nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, jenž porušuje všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

keduler
28.06.2013 4 z 5

Když jsem byl přibližně v polovině knihy, tak jsem si říkal, že ji snad odložím – strašně zdlouhavá a rozvláčná, chvílemi mi některé statě přišly jak od Jiráska (ten také například dokázal popisovat jednu holou paseku na dvě i více stránek). A zároveň jsem si tak v duchu říkal – pane Kingu, tak za toto „veledílo„ ode mne tentokrát nedostanete víc jak 2 – 3 hvězdičky.
Posléze jsem se prokousával k závěru díla, a ke konci už to šlo velice dobře a hezky.
Takže mé konečné hodnocení je takové, že kdyby kniha neměla 730 stran, ale asi tak 400, tak by jí to z mého pohledu vůbec neublížilo, a zároveň jsem si poopravil své předčasné hvězdičkové hodnocení a za strhující závěr dávám 4 hvězdičky.

bbara155
26.06.2013 5 z 5

Výborná knížka, která mě moc bavila. Jen ten závěr je trochu netypicky smutný, ale tak to má být. Není to jednoduchý příběh o cestování v čase, ale robustní román, úžasný a čtivý. Doporučuji!

SaDiablo
24.06.2013 5 z 5

Geniální? Jo. Ale nevyhnu se spoilerům, protože jsem toho plná.

Moje třetí Kingova kniha se stala prozatím tou nejlepší. Užila jsem si ji mnohonásobně víc než To, zapojení Derry, Richieho, Beverly... bylo příjemně překvapivý, i když musím pořád myslet na to, jak je to teoreticky možný, ty zmínky o dětech a klaunech... Ale to sem nepatří, třeba na to někde najdu odpověď. :)
Ještě nikdy jsem do knihy nečučela tak opařená jako tehdy, když se Jake vrátil po svým pivu zpět k Alovi a ten mu řekl: "Přesně tak, kamaráde. Dnes odpoledne jste si koupil laciný zázvorový pivo. A taky jste posadil Carolyn Poulinovou zpátky na vozík." To pro mě byla tvrdá facka a pokud jsem něco nechápala do tý doby, všechno mi to došlo.
Části s Jakem a Sadie jsem si užívala a i proto jsem držela palce "happy endingu", protože je prostě nešlo nemilovat. A celej konec jsem probrečela. Čekala jsem, že ho King znovu strčí do té minulosti a že všechno nechá být, ale že Jake pojede do Jodie a zůstane tam, jak to mělo bejt... A nakonec jsem ráda, že to tak nebylo. Protože King nepíše romantický srajdy, kdyby to tak nakonec dopadlo, sice bych byla spokojená, ale jen na chvíli - jako když se člověk přejí dobrýho jídla a potom je mu špatně a lituje, že na to vůbec někdy pomyslel a že si nakonec do nosu dal, protože ta dobrá chuť trvá krátko.

Skvělá kniha, masterpiece, všechno dokonale promyšlený, smekám. A doporučuju všem, kdo třeba (jestli je to vůbec možný) pořád nad čtením váhají.

Mako123123
21.06.2013 4 z 5

Doteraz som od S.K. nečítal (zatial) žiadnu... takže toto je pre mna jeho ,,prvá,, takže som nemal žiadne predsudky a ani nádeje...
Musím povedať že kniha ma vtiahla do deja vpodstate od začiatku, bolo to veľmi pútavé, logické a vzrušujúco-zaujímavé (mám rád tématiku cestovania v čase) Hl. hrdina mi bol sympatický a celé to jeho počínanie (nielen zastavenie Oswalda) bolo fajn. :) Aj by som tomuto dal plný počet v hodnotení ale odradili ma dva prvky:
-prvým je Sadie- od začiatku až po konec (v minulosti) mi bola dosť nesympatická a z toho vyvijajúca sa romantika a dráma mi prišla občas klišovitá (ako typická hrdinka (žena-trpiteľka) má za sebou temnú minulosť v podobe šialeného pscyhopata ex-manžela a jej rodičov ktorí sú na jeho strane... no jasné :P ).
- druhým prvkom ktorý mi trocha vadil (i ked z pohladu američanov to chápem - ved sú to ich dejiny) bolo trochu viac politiky než by ma zaujímalo.
Kniha mohla byť o aspon 200 strán kratšia.
Ale inak to bolo fpohode, kniha (ako som už spomínal) ma bavila, pútala, občas aj tie humorné situácie a páčila sa mi tá teória o vybrovaní veľkého množstva strún ktoré trhajú realitu. Takže koniec koncov som spokojný i ked nie nadšený. Moje hodnotenie je 4/5

kedalch
01.06.2013 5 z 5

King mě zase dostal. Tahle knížka je podle mého gusta a její čtení bylo pro mě opravdovou posedlostí. Prakticky jsem tři dny jen myslel na to, kdy zase budu moci číst. Propojení příběhu Dallasu 63 s TO mě taky pobavilo... :-)

kolacky
29.05.2013 5 z 5

Tak trochu jsem se bála, že to bude o politice... Ale ne, je to pořád náš starý dobrý Královic Štěpán. Moc mě potěšily pasáže z Derry (To). Budu si TO muset zase přečíst.

Eidalon
14.05.2013 4 z 5

Dallas 63 a neb 11/22/1963, jak zní původní název Kingovy knihy, v sobě spojuje několik fenoménů. Předně je to Kingovo literární nadání, které již po řadu let „plodí“ jedno dílko za druhým, z nichž mnohá se stala bestsellery a filmovými předlohami. Již to je záruka kvality a pokud jste Kingovými fanoušky, kniha Vás určitě nezklame.

Dále jsou to; cestování v čase, či na události překotná padesátá léta v USA a nebo stále citlivé americké téma – atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) a v neposlední řadě Kingovy vize, co by bylo kdyby . . .

Přestože kniha „láká“ na situaci kolem osudného 22. listopadu 1963 v Dallasu, kdy padly výstřely znamenající smrt mladého amerického prezidenta, je samotný atentát v knize jen významnější epizodou v závěru knihy.

Mnohem více prostoru autor v díle věnuje životu a myšlení Američanů koncem padesátých let zasažených „komunistickými čistkami“ ve vlastních řadách, silným dolarem a hospodářským růstem, karibskou krizí, studenou válkou; ale hlavně předkládá srovnání, jak se změnila morálka, rasová segregace, nahlížení na svět, technologie a samotná hospodářská situace USA za posledních padesát let. King padesátá léta zažil, a tak ví, o čem píše a jak sám uvádí, téma mu vrtalo hlavou již několik desetiletí, ale teprve nyní se mu jej podařilo zrealizovat.

Kniha je rozsahem nadprůměrná, 730 stránek je na daný příběh více, než bylo třeba. To je ale trend posledních Kingových děl, kdy se děj odehrává ve vlnách, které v určité části naprosto strhnou čtenáře až po pasáže poklidného čtení mnohdy sklouzávající k nudnosti. Myslím si, že kdyby kniha měla o 200 stránek méně, vůbec by to příběhu neuškodilo a nic by se neztratilo z myšlenek a námětu. Jako by se King snažil do knihy dostat všechna fakta především o postavě a rodině vraha JFK – Leea Harveyho Oswalda, které se mu podařilo shromáždit.

Základní myšlenkou celého příběhu je možnost návratu do minulosti se znalostí věcí příštích. Autor zde pracuje s prvkem sci-fi románů zcela vyváženě, dodržující základní předpoklady žánru – příčina - důsledek. Nastavuje si zde pravidlo pevného data návratu do minulosti, přechod oběma směry přes pomyslnou časovou bránu, kdy další a další návrat zpět znamená reset předchozích událostí. Jak se má ale hlavní hrdina knihy v závěru přesvědčit, vstupuje vždy na stejný startovací bod v minulosti a další vývoj událostí je vždy nová cesta vedle sebe existujících „alternativních budoucností“. To dává autorovi nekonečné množství kombinací jak příběh rozvíjet a postavit a nakonec i důstojně a logicky uzavřít.

Hlavním hrdinou je pětatřicetiletý rozvedený středoškolský profesor angličtiny žijící v současnosti (2011) - Jake Epping, kterému je svěřeno tajemství časové brány a předáno poslání – zamezit atentátu na prezidenta Kennedyho na podzim v roce 1963. Jake se vypraví do minulosti celkem čtyřikrát, aby se nejdříve přesvědčil, po té si dokázal, že lze minulost změnit, pak prožije svoji hlavní misi a nakonec se vrací ještě jednou v pokoře a pokání a poznává, že nikdy nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky.

Hlavní rozsah knihy popisuje třetí, nejdelší misi Jake Eppinga, která začíná vstupem do minulosti od času 11,58 – 09. září 1958 – to je onen vstupní časový a datový startovací bod. Hlavní postava zde jako George Amberson až do 22.11.1963 prožívá svůj život člověka z budoucnosti ve zcela jiném duchu doby. Cestuje z amerického severu až do Dallasu, prožívá celé období na americkém maloměstě, připravuje se na svůj úkol a při tom vnímá vše, co tato doba nabízí a co naopak postrádá oproti jeho původnímu životu v roce 2011. Poznává nové lidi, přátele, svou životní lásku Sadie Dunhillovou, ve staré době nachází své zalíbení, ale stále myslí na jediné – zachránit JFK. Zda se mu to podaří či ne a co to vše přinese, to si již přečtěte sami.

V hodnocení jsem trochu rozpolcen, určité pasáže knihy mám na čtyři a půl hvězdy, určité tak maximálně na tři, také „vize nové budoucnosti“ se mne zdají až moc dystopické. Nakonec dávám čtyři hvězdy za krásný příběh, srovnání, trochu těch vizí a hlavně i za Kingův spisovatelský fenomén . . .

čef
07.05.2013 5 z 5

King mě opět dostal, přestože jsem již dávno přečetl všechny varianty cestování časem a sci-fi už mi nic moc neříká. Opět silný příběh, vyšperkovaný mnoha a mnoha detaily atentátu na JFK a života konce padesátých let minulého století v USA. Autorova schopnost vyvolat silné emoce, ztotožnění se s hlavním hrdinou a vtáhnout tak do děje až zapomenete na čas, je prostě úžasná a to mně baví. Cítím, že by tato kniha zasloužila ode mne mnohem více hezkých slov, ale předcházející výstižné komentáře mi již zcela vypustily rybník.

kormoran78
29.04.2013 4 z 5

Opět vynikající dílko, které mě od začátku strhlo, ačkoli podle popisu děje jsem moc nevěřil, že mě zaujme. Od prvních stránek mě trochu mrazilo a cítil jsem jakýsi temný podtón, atmosféru Derry a Dallasu King vybudoval báječně. Tušení zlého pomohlo i setkání s postavami z Kingova románu To. Část s vlastním atentátem mě popravdě moc nebavila, ale román jsem přečetl jedním dechem a už teď se těším na nějakou další knihu od pana Kinga. Pod Kupolí a Dallas 63 pro mě znamenají návrat špičkové formy mého oblíbeného autora.

borknagar
29.04.2013 5 z 5

Kniha podle mého gusta. Dlouhá, nenudící a ten konec....áááách. Po delší době super knížka od Kinga, kterou jsem přečetl jedním dechem a i vstával do práce o hodinku dřív, jen abych si mohl číst - a to se mi nestává zase tak často :)) Ale na pět bodíků to není, to zase nee :) ..........................Ale na druhou stranu: Derry v roce 1958? Tančící Beverly? Dám za pět..........

Air15
28.04.2013 4 z 5

Poté co jsem přečetl přibližně 25 knih od Kinga, jsem si od něj dal delší pauzu a četl jiné autory a jiné žánry. Znovu jsem se k němu vrátil touto knihou o atentátu na JFK. No, vzhledem k tomu že posledních cca 230 stránek jsem přečetl za jeden den, tak to o něčem svědčí. Tohle je prostě King tak jak ho máme rádi: zkušený vypravěč, "skutečné" postavy (o kterých máte dojem že jim vidíte do hlavy a že je znáte od narození), šílené a neuvěřitelné situace do kterých autor hrdiny postaví, cesty časem, dodnes záhadná vražda JFK a dokonalá iluze 50. a 60. let. Nebudu hodnotit plným počtem, protože na to byly některé momenty a pasáže příliš dlouhé a nudné a můj TOP žebříček "kingovek" už je obsazený, ale tato kniha se nemusí za nic stydět. Doporučuju.

zuzanazuz
20.04.2013 5 z 5

Jako bych koukala na dobrý film.
Zase to pojal trochu jinak, ale pořád zůstává Kingem! ... a já jeho věrným čtenářem.

Kortexo
20.04.2013 5 z 5

Cestování v čase a alternativní historie bude vždy vděčné téma.King přispívá románem, který je značně předvídatelný, ale jeho konec je jediný smysluplný a logický.A to se počítá...

lucifrid
19.04.2013 5 z 5

Knihu jsem precetla jednim dechem. Dokonale spojeni mych oblibenych temat: cestovani do minulosti, alternativni svety, atentat na Kennedyho... Cekala jsem, ze tam bude vic te historie a Kennedyho. Kupodivu me ale vic popadl ten pribeh, ta sedesata leta a tak. Pritom to ale neni vylozene scifi, prislo mi to i trochu mysteriozni a mrazive (zvlast zivot v tom prvnim mestecku). Precteno za den a uz se tesim, az si ji nekdy prectu znova.

Seriál se ohromně povedl, doporučuju taky.

sonihe
19.04.2013 2 z 5

Bohužel, kniha mě nebavila. Je to můj první čtenářský počin od Kinga a možná jsem prostě očekávala větší hloubku od legendy jménem Stephen King. Už na začátku mi přišel hlavní hrdina dost krátkozraký, když se bez rozvahy vrhl do minulosti s plánem změnit jeden z důležitých milníků historie, aniž by přemýšlel, co tím způsobí..Inu pro američany je to téma určitě podmanivé, předpokládám, že detaily života Oswalda jsou založené na reálných faktech, tak aspoň jsem prohloubila mé vědomosti o atentátu. Co bych ještě ráda na knize ocenila je popis hrdinova vnímání Ameriky 60. let., chutě, pomalejší tok času, rockenroll, lidé, ale i násilí, chudé čtvrti..to bylo milé a uvěřitelné..Nadruhou stranu mi kniha přišla utahaná, ani milostná zápletka mě nedokázala zabavit a nemůžu se vyhnout dojmu, že obsah neodpovídal rozsahu..Chyběli mi možná nějaké vedlejší linie nebo propracovanější psychologie postav či celé složitosti cestování časem nebo mohl jako učitel trošku více zahloubat do toho svého imaginárního psaného románu. Nebo třeba si splnit sen a potkat nějakou významnou osobnost.. A konec mi přišel rychle skoulený, jakože celou dobu se nezamyslel, kam to může zajít a ani snad vážně neřešil, jestli neobětovat J.F.K. své lásce, přátelům a pohodlnému životu v minulosti, a pak osvícení buch konec..nevím..Inu jak říkám bohužel mě to neoslovilo..Kinga odkládám na neurčito..

exitus
18.04.2013 5 z 5

Ve své podstatě naprosto typický Stephen King, zároveň ale velmi odlišný. Velice pěkně zpracovaná myšlenka o cestování časem, kniha, která chytne a nepustí. Napětí, které se Kingovi podařilo vybudovat v určitých pasážích knihy, by mu mohl závidět kdejaký režisér. Milá je i romantická linka. A překvapivě dobrý byl i závěr, kde se toho dalo hodně pokazit. Jednička s hvězdičkou a přesně takový King, jakého mám ráda.

bookcase
12.04.2013 5 z 5

Nejlepší King!!!! Anebo ne...jeden z nejlepších, vždyť ještě nenapsal poslední slovo :-). Už teď se těším na další. Dallas 63 jsem přečetla jedním dechem, vtáhlo mě to stejně jako králičí nora Jakea :)

verjan2
06.04.2013 5 z 5

Ten závěr jsem tak trochu čekal, ale přesto mne dojal. Pane Kingu, klobouk dolů!

Šmerka
26.03.2013 5 z 5

Moje první knížka od Kinga a jsem spokojená :) Nečekala jsem, že bude napsána takhle ( asi za to může to, že jsme si pořádně nepřečetla o čem to vlastně je ) , o člověku z budoucnosti , z naší doby, který se obětuje a jde do minulosti zachránit prezidenta.Nejzajímavější to začalo být po tom co ho zmlátili.Dokonce mě to i dojalo-dvakrát jsme se u toho rozbrečela.Tahle investice se vyplatila :)

Caddy
22.03.2013 5 z 5

Dobrá knížka, která pozvolna začíná a v půlce čtenáře strhne svým dějem. Pak už se to čte samo, nejhorší je to čekání na ten závěr, jak to vlastně všecko dopadne. No a proto si tuto knížku musíte přečíst :-D