Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460003/bmid_dallas-63-UwU-460003.jpg 5 1774 1774

2. vydání Dne 22. listopadu 1963 otřásly americkým Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století, až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping, pětačtyřicetiletý učitel angličtiny, se vydává na šílenou misi, při níž má Kennedyho vraždě zabránit. Začne vést nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, jenž porušuje všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

CaptNemo
01.08.2014 4 z 5

První dvě třetiny knihy mě vtáhly do trochu jiného světa, než na který jsme od autora zvyklí, o to víc jsem si vychutnával každý nápad, obrat, myšlenku. Nadšení povolilo, když se kniha z napínavé retro začala proměňovat v krvák a "kulhavé" finále. Škoda. Kdyby starý King tentokrát zůstal stranou a nechal psát jen toho nového, bylo by to za plný počet. Poslední třetina by snesla méně stran a méně překombinovanosti.

geimz
01.08.2014 4 z 5

Atentát na JFK je historická udalosť, ktorá ma odjakživa fascinovala, preto sa nemôžem ubrániť istému sklamaniu, že táto kniha nie je tak celkom o ňom. Na druhú stranu, odhliadnuc od tohto faktu, King tu opäť exceluje v postavách a vykreslení doby. Nemohol som sa ale ubrániť istej nude, ktorá prišla zhruba v prostriedku knihy, keď príbeh stagnoval v rokoch pred atentátom, George/Jake si získaval srdcia ľudí v Jodie a chodil na rande so Sadie a napätie začalo pozvoľna opadávať. Ako sa ale príbeh blížil do finišu, všetky diely postupne zapadli do skladačky a aj to, čo sa zdalo byť v príbehu nadbytočné, dostalo svoj zmysel. Obzvlášť od nakladačky, ktorú Jake dostal, chytila kniha nový náboj a osudovosť znova začala hrať prvú rolu. Prvý návrat do roku 2011 po zachránení Kennedyho je ohromujúci a desivý zároveň, samotný koniec knihy je nádherný. Kingov syn by mu mal so zakončeniami kníh pomáhať častejšie. 80%

SONP
28.07.2014 5 z 5

Atmosféra amerických padesátých a šedesátých let z této knihy přímo čiší. Český čtenář detailně neseznámený s u.s. reáliemi té doby asi bude zejména v druhé polovině knihy tápat, pokud ovšem nepoužije wikipedii; pokud bude mít zájem, pak se s panem Kingem zábavnou formou seznámí s podhoubím atentátu, i např. s osobní historií Lee Harvey Oswalda. Není to zcela klasická kingovka, ale i tak ji lze doporučit.

biker
28.07.2014

Bravúrní záležitost. Nic lepšího zatím King nenapsal, snad je možno přirovnat TO. Všem doporučuji!!!

nightlybird
25.07.2014 4 z 5

Kingův Dallas nemá smysl komentovat, je tady v řadě komentářů rozebírán docela zevrubně a tak jen stručně podotknu : příjemné čtení, které se poněkud liší od autorovy standardní tvorby. Osobně mne potěšilo, že tentokrát zabrousil do teorie strun (aniž by se utápěl v detailech a motal čtenářům šišku - kvantové teorii pořádně nerozumí ani fyzici). Takže i přes drobné výhrady mohu doporučit k přečtení.

olsmen1
24.07.2014 5 z 5

Opět skvělý King. Kniha se četla velmi dobře. Měl jsem radost o zmínce TO. Zápletka byla dobrá ale než hlavní příběhová linka mě spíš bavili pasáže z městečka Jodie. Těším se na další Kingovku :-)

dadako
15.07.2014 4 z 5

Kniha jako celek se mi opravdu líbila. Některé části více jiné méně, ale líbila se. Nádherný byl odkaz na To, které jsem četl před Dallasem 63. Jsem stará citlivka tak se mi moc líbila i romantická zápletka. Možná i z toho důvodu mě konec moc nenadchl. Mám rád happyendy a i když konec nedopadl špatně, stále jsem doufal, že hlavní hrdina bude mít větší koule.

Tax
15.07.2014 2 z 5

Stačí si prečítať prvých pár strán aby ste vedeli o čo ide, celý stred otočiť a pokračovať záverom.

Babouš
03.07.2014 2 z 5

Hrozně utahané, King má tendence ke grafomanii a tohle by rozhodně chtělo pořádně proškrtat. Zápletka zajímavá, ale když se nad tím zamyslím zpětně, mám pocit, že už jsem to viděl/četl zpracované stokrát jinak a mnohdy líp.

Jaru
19.05.2014 3 z 5

Začátek a konec super, vůbec by mi nevadilo, kdyby ten prostředek chyběl nebo byl shrnut do krátkého popisu, pak by kniha dostala kniha o jednu hvězdičku více (minimálně). Kvůli tomu prostředku jsem knihu četla skoro 5 měsíců, kdyby tam nebyl, tak ji mám "sfouklou" tak za 14 dní :-)

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Dallas 63 není ani politický thriller, ani to není čisté sci-fi, je to od všeho kousek a King si tu umně vybírá ze žánrů to nejlepší a skládá to dohromady. Všechno spojuje výbornou romantickou linií, která je možná trošku laciná, jenže King to umí podat takovým způsobem, že to vlastně nikomu nepřijde. Myšlenka s alternativní budoucností je atraktivní a lákavá a přiznám se, že ta se mi líbila zdaleka nejvíc. Stejně tak mě potěšil odkaz na TO, který byl tak krásně a nenásilně zakomponovaný do děje, že to snad nemůže vadit ani tomu, kdo TO nečetl. V těchto pasážích mi běhal mráz po zádech. Potěšil mě taky konec, který má svůj smysl a je poměrně překvapivý. Nechybí tu ani propracovaná psychologie postav, jasná a zřetelná motivace, zkrátka vše, co dělá Kinga Kingem. Jen to pro mě nebylo tak strhující jako některé dřívější romány a chyběl mi tu taky takový ten typický kingovský záporák. Jinak ale Dallas 63 vřele doporučuji, protože nezklame, jen je možná trošku o něčem jiném, než se v úvodu tváří. 70%

LadyAnn
15.05.2014 5 z 5

Úžasný titul. Kinga mám načteného a předem jsem tušila, že toto nebude klasický horor. I tak mi srdce bušilo, zejména na začátku, při čtení pasáží s Mužem se žlutou kartou nebo později, když mi začaly docházet všechny souvislosti a principy, popsané v knize. Opět dominuje precizní popis prostředí, postav i atmosféry. Vše je dokonale uvěřitelné, pozadí historických událostí sedí. Závěr nezklamal, byl promyšlený. Rozhodně se nebojte rozsahu, kniha se čte rychle a lehce, je v ní málo hluchých míst. Můžu jen a jen doporučit.

Hory
04.05.2014 5 z 5

Moje první knížka, kterou jsem od Kinga četl a rozhodně nebude poslední. Díky ní je mi naprosto jasné, proč ho lidé titulují jako "Mistr"! Výborná knížka, čtivá, vtipná, promyšlená. King v ní dokázal dokonale navodit prostředí USA 50. a 60. let včetně krás i problémů dané doby. Myslím, že plně využil potenciál románu "co kdyby?" a sci-fi tématu cestování v čase uchopil pěkně netradičně a originálně. I přes délku knížky si dle mého názoru udržela dějové tempo po celou dobu, takže jsem hltal stránky stejným způsobem bez rozdílu, zda jsem zrovna brejlil na stranu č. 10, 350 nebo 640. Za mě 5* a už teď se těším, až si přečtu Mistrovu další knížku!

H75
21.04.2014 5 z 5

Mistr King ve skvělé formě. Přijměte pozvánku do přelomu 50. a 60. let takových, jaké asi skutečně v USA byly. Spousta reálií a zajímavých detailů podtrhují autenticitu a znalost prostředí. Stephen King dle doslovu skutečně strávil moře času studiem okolností atentátu na JFK, ale i takových drobnůstek, jako jsou třeba možnosti miniaturizace nahrávací techniky v této době. Námět je velice dobře zpracován; původně skvělá myšlenka, co všechno by se dalo udělat pro tento svět pomocí cestování v čase se v průběhu zamýšlení a osudů hlavního hrdiny mění v poznání, že vše je relativní a není jen černobílé. Zdánlivě prospěšná věc může v řetězení událostí způsobit katastrofu. Začátek knihy je strhující, prostředek možná až moc rozepsaný (ale proč nezúročit pracně nabytá historická fakta a nebrnknout na city milostným románkem ;-) ), konec očekávaný. Vyvrcholení děje a "katarze" jsou skvělou ukázkou Kingova umění. Tuhle knihu si zkrátka musíte přečíst.....ucítíte tu vůni šedesátek, všudypřítomný kouř cigaret, dotknete se problémů rasové otázky, ochutnáte pravý americký burger a poznáte, že jediné co se nemění, jsou lidé a jejich vztahy. Bravo, mistře Kingu.

Solverino
19.04.2014 5 z 5

Neuvěřitelné! Netušil jsem, že mě ještě Štefan Král dokáže něčím překvapit! Snad asi jeho první knížka, kde není žádná "vata" a dá se to číst úplně celé, každá stránka. Přepadla mě jen vlna nostalgie za tou dobou v "Dávnolandu" :) (všechno chutnalo líp a i lidi byli "lepší") Super! Doporučuji!

otula
10.04.2014 5 z 5

Super! Dostal jsem víc, než jsem očekával, a neváhám knihu zařadit k tomu nejlepšímu v Kingově tvorbě. Mám chuť napsat více, ale nebudu to dělat, abych případným budoucím čtenářům zbytečně neprozradil něco z děje, protože tahle kniha má spoustu možností, jak všechno dopadne. Byl jsem celou dobu napjatý, kam to povede... Zachrání Jake Kennedyho, či nikoliv? Vrátí se do své doby? Co je zač muž s kartou? Skončí či neskončí Jake jako jeho následník? A spousta dalších otázek... Budoucím čtenářům bych snad jen doporučil, aby před touto knihou měli přečtený román To, protože se s některými jeho hrdiny opět setkají...

Chipsonator
05.04.2014 5 z 5

Cestování v čase a alternativní historie od Mistra Kinga? No tak TO si nechám líbit (stejně jako si nechám TO líbit v příběhu)! Už od prvních stránek jsem si Dallas 63 zamiloval. Hlavního hrdinu jsem si ihned oblíbil (protože stejně jako já nepatří k mužům kteří brečí), styl psaní byl opět výborně výživný (jako vše od mistra) a popisování atmosféry dávných amerických let nemá chybu (navíc díky panu Kingovi mám už dlouho neodolatelnou chuť po zázvorovém pivu!). Co se týče příběhu je napínavý, King skvěle kloubí historii s fikcí. Ale Dallas 63 není o atentátu na prezidenta stejně jako film Titanic není o té obří lodi. Oba dva příběhy jsou o lásce, o lásce na pozadí katastrofy, o obrovské osudové lásce, která bohužel není naplněna. Dallas 63 patří rozhodně k nejlepším knihám Mistra Kinga! 100% PS: Vsadím se že nejsem jediný kdo začal po dočtení knihy shánět informace o atentátu na JFK. PSS: Ka je kolo.

Karnager
16.03.2014 4 z 5

Původně jsem chtěl dát tři hvězdičky..:) těch pár roků v dávnolandu bylo zkrátka moc dlouhých, ale závěr si zcela napravil reputaci :)

bubator
26.02.2014 4 z 5

Opět super četba, až na pár výjimek kdy bylo vyprávění zbytečně zdlouhavé ale i tak byla knížka perfektní se skvělým koncem.

bornthisway
10.02.2014 5 z 5

Tak trochu jiná, ale pořád výborná kingovka - vyvolala ve mně úplně jiný pocit, než jeho další knihy. King zajímavě propojil dva fenomény - cestování časem a atentát na Kennedyho v kombinaci s lovestory mezi Jakem a Sadie, která mi u tak napínavého příběhu tentokrát vůbec nevadila, právě naopak! Celou dobu mi na mysli vyvstávala otázka: "Co by kdyby...?"
Jen se přiznám, že konce jsem předvídala všelijaké, jen ne ten opravdový, i když byl asi nasnadě.
Další věc, kterou musím vyzdvihnout - je zde spousta odkazů na báječnou hudbu přelomu 50. a 60. let, takže čtenář atmosféru Ameriky té doby nasákne snadno!
Skvělé čtení to bylo!