Cujo

Cujo https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261/bmid_cujo-uGf-261.jpg 4 2247 321

Příběh se odehrává v Castle Rocku v létě roku 1980. Jeho zdánlivý pokoj naruší bernardýn nakažený vzteklinou. Z milého a přítulného psa se stává hrozná bestie, která terorizuje Donnu a jejího syna Tada uvězněné v rozbitém autě, a kolem není nikdo, kdo by jim pomohl...

Literatura světová Horory
Vydáno: , Gemini (ČR)

Cujo , 1981

cat5
10.01.2018 4 z 5

Hoodně dobrá kniha. Velmi dobrý nápad, v podstatě úplně "obyčejný", ale to napětí bylo boží. Jen mě trochu nudily pasáže s manžílkem v pracovní krizi. Jinak super.

Nikolas0311
07.01.2018 5 z 5

Další skvost z dílny krále hororů Stephena Kinga. Tentokrát hrůza a děs přichází v podobě velkého bernardýna Cuja nakaženého vzteklinou ohrožující matku a jejího syna v porouchaném autě. Kniha je od začátku zajímavá ba dokonce i s nádechem nadpřirozena. Postavy opět Kingovsky skvěle propracované. SPOILER: I přesto jaké Cujo napáchal škody bylo mi ho nakonec opravdu líto.

lucina6497
07.01.2018

Nemůžu si pomoct.. ale vždycky mě bodne u srdce, když mistr v knize "zabije" psa. Tak živé popisy umí snad jen King. Ale tady jsem si říkala sakra, kdy už ten pes chcípne!?

KlariN
29.12.2017 4 z 5

Pokud se nepletu, tak moje vůbec první setkání se Stephenem Kingem a začátek intenzivního a dosud trvajícího pozitivního vztahu. Krásný a děsivý jaro cca 1993!

DickBach
18.12.2017 5 z 5

Tak tohle byl masakr! Ne, ne, žádné potoky krve, scf-fi sliz nebo podobné ohavnosti. Míním masakr v "duševním" slova smyslu. Postavy jsou velmi reálné, velmi uvěřitelné a velmi živé. Přibližně na desáté stránce začnete hledat svůj mobil a někdy kolem padesáté se ho vehementně snažíte procpat stránkami jen aby jste Donně pomohli. Ejhle, on není signál. :o) Tak tohle je King ve zkratce. Velké díky.

michalmatousek
13.12.2017 5 z 5

Jedna, dvě, Cujo jde, Cujo si jde pro tebe...

Nečekejte žádné krvelačné sci-fi, nýbrž nebezpečně uvěřitelné drama s děsivými pasážemi.

Mám chuť někoho kousnout... Co se to se mnou děje?!

Pajan28
09.12.2017 5 z 5

Pěkně psané pasáže z pohledu Cuja a jako milovníku psů jsem měla i slzy v očích. Překvapil mě konec, ale i tak prostě velmi čtivá Kingovka.

Krub
01.12.2017 3 z 5

Spoilery.

King patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele. Čtu jeho knihy často a s chutí. Přesto se ale i v jeho díle najdou slabší knížky. (Což je ale pochopitelné vzhledem k počtu stránek, které popsal.) Jedním z těchto slabších dílek je Cujo.

Samotný nápad, postavit matku se svým dítětem proti vzteklému psovi a obě strany postupně lámat počasím a zoufalými snahami o boj, není vůbec špatný. Rozhodně stojí za zpracování. Jméno King je navíc zárukou čtivosti, propracované psychologie postav a určité celkové kvality.

Problémem je přemíra vedlejších dějových linií, které se nepropojí v jeden epický závěr, a jelikož jsou sami o sobě poměrně zdlouhavé (Copak Vás zajímal Roger a jeho problémy s firmou?) nemají čím na čtenáře zapůsobit. 6/10

Mato14
24.11.2017 3 z 5

Zaujímavá kniha, až na koniec plný klišé, pripomínajúci americký film kategórie B. Škoda, skazilo mi to celý dojem z knihy. Nehovoriac o nulovom hororovom dojme, možno som čakal viac. Dúfam, že ďalšia zo zbierky hororov od tohto autora ma nadchne viacej.

Whobey
07.11.2017 5 z 5

Klasický King, kterého čtu ráda. Báječné stupňování děje, zajímavá myšlenka, uvěřitelné charaktery. Příběh, který vás strhne, a který se klidně mohl stát.
Cujo patří mezi Kingovy klasiky, rozhodně doporučuji :)

Dominik106
02.11.2017 5 z 5

Hrozně moc napínavý a celkově dost smutný příběh. Kniha se mi líbila.

YvLeZa
02.11.2017 5 z 5

Výborná a napínavý kniha. Konec mě rozhodně dostal, čekala jsem ho úplně jiný. Podrobný popis postav je důležitý k celému ději, takže mi vůbec nevadil. Cuja mi bylo od začátku líto, popis jeho myšlenek byl velmi procítěný a smutný. Doporučuji.

miloslava1386
22.10.2017 4 z 5

Přečtená a líbila se mi.

Blaufik
11.10.2017 5 z 5

Cujo je na poměry Stephena Kinga poměrně útlá knížečka, kterou si ovšem zamilujete stejně jako jeho předchozí díla. Nejedná se pouze o šíleného psa, ze kterého by mistr v průběhu mohl klidně udělat i dinosaura. Jedná se také o skvělé zpracování postav a jejich charakterů.
Čtenář tomu všemu prostě věří. Postavy jsou tak neskutečně reálné, že se vám před očima začne odehrávat film kde je v hlavní roli strach a bezmoc.

brodequin
11.10.2017 4 z 5

Jedna z prvních knih, co jsem četl v mládí. A rodiče se divily, že čtu horory. A nevěděli, že mě takové věci budou bavit i v dospělosti. :-) Líbilo se mi to, ale samozřejmě už si knihu moc nepamatuji. Jen pár scén, které mi utkvěly v hlavě.

Hanina61
24.09.2017 5 z 5

Jako malou holku mě pokousal pes, naštěstí byl očkovaný, ale dodnes z toho mám malé trauma, i když jinak psy miluju. A jednou jsem ležela v nemocnici se starou paní, kterou pokousal kocour, a ta musela absolvovat léčbu proti vzteklině, bylo to dost traumatické. Tudíž je pro mě téma "pes+vzteklina" tak trochu noční můra. O co větší můra to musela být pro hlavní postavy Kingova příběhu, který jsem jako dosud všechny autorovy knihy přečetla jedním dechem, byť se nejednalo o žádná strašidla, nadpřirozeno ani mimozemšťany. Kingův popisný styl a mistrovské vykreslení psychologie postav (tentokrát i té psí) je jedním z hlavních důvodů proč mám jeho knížky tak ráda, Cuja nevyjímaje. Ale jak strašně moc jsem si přála, aby to dopadlo jinak. (Přečteno po letech znovu v rámci čtenářské výzvy.)

Martin_Eli
16.09.2017 4 z 5

Uf, zásadní problém této knihy je, že by jí více slušela asi povídková forma. Mnoho informací je prostě trochu nadbytečných. Na druhou stranu tady King postupně buduje velmi povedenou atmosféru a vy se nemůžete dočkat toho, jaké bude finální rozuzlení. Po odložení knihy máte z celého konce prostě nepříjemný pocit u žaludku (což v případě hororu beru jako plus). Celkově hodnotím pozitivně, ač to určitě není taková pecka jako třeba nesmrtelné TO.

Zlajda95
08.09.2017 4 z 5

Na Kingovi mě rozčiluje, že strašně všechno pitvá. Je to teprve moje druhá Kingovka a zase jsem měla problém se začíst. Na druhou stranu je ovšem pozoruhodné, jak spletité osudy postav dokáže vymyslet a nejspíše díky tomuto pitvání pak vzniká výsledná atmosféra knihy, která je místy strašidelná (opravdu!), místy nechutná, místy smutná... Velice se mi líbily části psané z pohledu Cuja :-)

Veronika33
06.09.2017 5 z 5

Klasický King - napätie, ktoré vás udrží počas celého príbehu v strehu.Túto knihu som už čítala veľakrát, ale stále si ju rovnako užijem. Odporúčam!!!

Michaleus
28.08.2017 4 z 5

Podľa môjho názoru jedna z najnedocenenejších kníh od autora. Cujo si podľa mňa zaslúži oveľa viac pozornosti ako napríklad "The Shining". King ju síce písal prakticky celý čas závislý na alkohole, čo nie je veľmi chvályhodné, ale ide o pútavé dielo, ktoré vás udrží pri knihe celý čas. Trochu ma nudili vedľajšie dejové linky (krachujúca reklamná agentúra, Steve, Výlet) kniha sa podľa mňa mohla pokojne skrátiť a King ju mohol vydať v niektorej zbierke poviedok.

Zo začiatku som považoval Cuja za takého "ňu ňu ňu" psíka, postupom času ale vo mne (a myslím, že i v iných čitateľoch) vyvolal pocit hrôzy a už len samotné slovo "Cujo" v texte spôsovovalo zimomriavky a očakávanie ďalších desivých udalostí. Myslím, že pri Kingovi je to už viacmenej jasné, no nedá mi nespomenúť fantastický psychologický vývin hlavných postáv.

Mojim najobľúbenejším románom od Kinga stále ostáva Misery, no Cujovi stačilo naozaj iba trochu a mohol sa stať mojim číslom jeden.