Cudzie dieťa

Cudzie dieťa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486395/bmid_cudzie-dieta-cL2-486395.png 4 861 254

Krv nie je voda... Naozaj je to také jednoduché? Keď Pete Riley jedného rána otvorí dvere, netuší, že naňho čaká rodičovská nočná mora. Na prahu stojí neznámy muž, ktorý tvrdí, že Petov dvojročný syn Theo je v skutočnosti jeho. K nešťastnej zámene došlo podľa Milesa Lamberta v nemocnici, kde v ten istý deň porodila jeho žena Lucy aj Petova partnerka Maddie. Oba páry sú v šoku, no snažia sa nájsť cestu, ako prepojiť svoje rozdielne životy a stať sa trochu nekonvenčnou modernou rodinou. Až žaloba podaná na nemocnicu spustí oficiálne vyšetrovanie, ktoré vedie k prekvapivým odhaleniam. Ako veľmi môže jedna rodina veriť druhej? Alebo dokonca jeden partner druhému? Pete a Maddie sú odhodlaní urobiť pre ochranu svojho dieťaťa, čo bude treba. Aj nehrať podľa pravidiel.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Playing Nice , 2020

Hvězdinka
01.01.2023 4 z 5

První polovina se vlekla, pak přišla pořádná jízda. Záměna dětí a peklo nastává. Kniha v závěru příliš nepřekvapila, ale i tak to bylo super čtení.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Masakr, který chytne a nepustí! Téma záměny dětí je vždy hodně silné, zde podpořeno chováním otce v druhém páru a rozjede se slušné psycho. Rozhodně doporučuju!

PeťulaV.
30.12.2022 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto skvělé. Výborný thriller, který mě chytil hned od první stránky a nepustil až do té poslední. Byla to má první zkušenost s tímto autorem, takže jsem jeho styl psaní do teď neznala a jsem nadšená, píše opravdu bravurně. Příběh je šokující, plný napětí, ale i smutku a frustrace.. To, co se v knize odehrává, je noční můrou všech rodičů, tohle by si nepřál zažít nikdo. Ale také je to hodně o odhodlání, síle stát při sobě a bojovat do posledních sil, důvěře a hlavně lásce rodičů k dítěti, za kterou by byli ochotni obětovat naprosto vše. Celou knihu krásně vystihuje jedna z posledních vět, "Láska k dítěti stojí nade vším a nic se jí nevyrovná". Konec byl perfektní, vůbec jsem nevěděla, co čekat. Každopádně překvapil a musím říct, i se mi ulevilo. S hlavními postavami jsem celou knihu strašně soucítila a tohle bylo dokonalé. Zkrátka každému, co si zaslouží.. No já mám nového oblíbeného autora a už teď se těším na další z jeho knih. Tuto určitě a všemi deseti DOPORUČUJI.

michaela.97
28.12.2022 4 z 5

Do audioknížky jsem se pouštěla úplně naslepo. Brzy mě zaujalo téma zaměněných dětí, což mě bavilo i v Kukačkách (viděla jsem zatím jen seriál - velký doporučení za mě!), takže jsem zajásala (i když je samozřejmě něco takového v reálném světě úplně hrozivé a už jen si o tom číst není nic příjemného a celou dobu přemýšlíte, jak byste se zachovali vy).

Postupem času se začaly objevovat další a další okolnosti, které mě držely v napětí. Musím říct, že jsem od začátku tak nějak tušila, že "ta druhá" rodina bude trochu mimo (něco mi na nich tak říkajíc "smrdělo"), ale pořád jsem netušila, jakým způsobem. To, co jsem dostala mi vyrazilo dech.

Maličko mi sem tam přišlo, že se některé postavy zachovaly jinak, než by se v příběhu dle mého měly zachovat (zkrátka takové autorovy loutky, které dělaly, co on zrovna potřeboval, i když to tam bylo tak nějak navíc), ale obecně mě nic z toho nerušilo, takže dobrá práce a celkově jsem z knížky nadšená! :)

Velké ocenění patří autorovi také za to, jak bravurně umí vystavět napětí! S každou další stránkou potřebujete víc a nevěříte, co se ještě dokáže zkomplikovat.

Audioknížka byla dobře načtená (zamilovala jsem si hudební přechody - hrozně příjemně nepříjemná melodie, která skvěle sedla k příběhu), ale víc mi seděl hlas Matouše Rumla. Také bych víc souznila s tím, kdyby Matouš načetl mužské postavy a Marie Štípková ženské. Jak se střídaly po kapitolách, občas mě to trochu mátlo.

kika 13
27.12.2022 4 z 5

Super detektivní román.

Lelaqu
25.12.2022 5 z 5

Jednoduše WOW! Knihy od Delaneyho miluji, i když předchozí Dokonalá manželka byla slabší, ale tohle byla pecka. Přečetla jsem ji za jeden den, dej se mi dostal pod kůži a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Prostě jsem potřebovala vědět jak to skončí. Slušní lidé je asi jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Líbí se mi jak si autor pohrál s vývojem postav, jak je vlastně cela situace ovlivnila. Všem doporučuji, asi to není mrazivý thriller, ale věřím, že spoustě z nás mrazivý připadá.

Ajinka126
22.12.2022 3 z 5

Čekala jsem něco trochu jiného. Čekala jsem napětí a opravdu thriller.
Tohle je rodinné drama. Mělo by to dostat vlastní kategorii. Sice to byla rychlovka čtenářská, ale to nejzajímavější přijde až úplně na konci. Snesla bych více "akce, napětí, překvapení" i v průběhu čtení.
Za mě to je slušný průměr.

knihomolka_eli
19.12.2022 5 z 5

Pete Riley zanesie svojho synčeka Thea do škôlky. Potom príde domov a zaskočí ho nečakaná návšteva. Pri jeho dverách stoja úplne neznámy muž, Miles Lambert, ktorý tvrdí, že Theo je jeho syn. Pete sa od neho dozvie, že ich deti boli po pôrode zamenené. Pete a jeho manželka Maddie sú šokovaní.
Rodiny sa snažia citlivo túto situáciu riešiť, komunikujú priateľsky a snažia sa o kompromis. Na nemocnicu podajú žalobu. No všetko sa náhle zvrtne a na povrch vyplávajú rôzne tajomstvá. Môžu si tieto páry veriť navzájom? A môžu si dôverovať medzi sebou? Obe rodiny čaká boj o svoje dieťa.

Kniha bola veľmi napínavá. Prečítala som ju jedným dychom. Táto téma celkovo vôbec nie je ľahká. Tiež som sa zamýšľala, čo by som robila na mieste týchto rodičov. Pete a Maddie sa ocitli v obzvlášť zlej a náročnej situácii a ja som im veľmi fandila. Zvraty, ktoré nastali ma prekvapili. Nečakala som ani kto bol za výmenou detí a tiež ma riadne prekvapil záver.
Autorov štýl písania mi sadol. Zatiaľ som od neho čítala Tá predo mnou a Cudzie dieťa a určite siahnem aj po ďalších.

Obelix15
11.12.2022 5 z 5

Sejdou se takhle "hodnej blbec", psychopat, oběť a dvě malé děti. To není začátek silvestrovského vtipu, ale začátek noční můry právního kolotoče v moderním světě. Asi každý si po přečtení knihy sám pro sebe řekne, co by v daném případě udělal on sám. Už jen představa, že by se člověk do podobné situace dostal je děsivá sama o sobě.

Kniha se četla sama. Hlavní postavy a jejich charaktery byly sympatické a některé situace přímo bizarní. Rozhodnost, upřednostnění a zaujmutí správného postoje nás vrhne do sféry případu, který neřešíte každý den.

Od tohoto autora se jedná o moji prvotinu a určitě nezůstanu jen u ní. Styl psaní mi sedl a rozložení v podobě předčítání ze spisu bylo zajímavým zpestřením.

aneta2901
07.12.2022 5 z 5

Opět super psychologický thriller o rodinném dramatu. Příběh vás rozhodně nenechá v klidu a nutí vás číst dál a dál...

Summer7
06.12.2022 4 z 5

Velmi dobrý a napínavý thriller. Rozhodně nedoporučuji číst čerstvým maminkám, po šestinedělí asi nebyla úplně ta pravá doba. Není to pro každého, s rodičem to určitě pohne a donutí uvažovat nad tím, jak by se asi zachoval on.

vedana
06.12.2022 1 z 5

Nedočteno, nesednul mi styl psaní.

KatukaM
29.11.2022 3 z 5

(SPOILER) První polovina knihy = ticho před bouří. Je tam cítit napětí, čtenář tuší, co se bude dít a od jaké strany (konkrétně osoby) přijde zrada. Bylo to zajímavé, nicméně konec mě jaksi neuspokojil.
!!!Spoiler!!!
Jak je možné, že na konci je Maddie vyobrazena a porovnávána s Milesem, psychopatem? Přijde mi, že sama o sobě si začíná myslet, že taková taky je. Má to mít nějakou návaznost na její předchozí psychické problémy? Vůbec nevím, proč to tam autor dal. Nějak mi to k ní a jejímu dosavadnímu chování nesedí. Zatajování nevěry je ještě pochopitelné, že chce chránit rodinu a city Peteho. Ale přejet Milese? Trochu moc ne? Nevím. Přijde mi ten konec takový useknutý, nedotažený.
Stejně jako se změnilo chování Maddie (z matky ochranitelky na psychopatku), tak se změnila i Lucy. Manželky, které jsou psychicky/fyzicky týrané velice často stojí stále na straně manžela. Chrání ho, namlouvají si, že je to opravdu jejich vina, atd. Taková rychlá změna postoje mi nesedí, opět jako kdyby se autor rozhodl, že už to chce ukončit.
Bohužel konec dělá hodně, proto bych si knihu znovu již nepřečetla.

Pavlína2019
23.11.2022 5 z 5

Musím říct, že tato kniha se mi od autora líbila nejvíc.
Fakt dobré čtení.

Až na to, že jsem každým řádkem stále dokola uvažovala, jak bych se asi zachovala já a nejspíš pořád nevím.

Ohromně napínavé čtení na každé stránce. Musíte číst stále dál až do konce.

Krátké kapitoly, velmi dobře se čte.
Překvapivé, rozčilující, podnětné.

Rozhodně doporučuji, knihu neodložíte.

Malýmedvěd
11.11.2022 4 z 5

Zajímavý pohled na něco co je tak málo pravděpodobné, jako výhra v loterii. Ano víme, že se to stát může a že neznáme nikoho, komu se to stalo. Ale možná právě proto nás ten příběh tolik dráždí. Navíc je to profesionálně a poutavě vyprávěné a opravdu to čtenáře nepustí. Donutí to čtenáře se nad pár tématy zamyslet hlouběji. Což je pro knihu z tohoto žánru (thriller) spíš výjimečné a proto dílo chválím. Z filozofického hlediska se mi nelíbí, když hrdinové berou spravedlnost do vlastních rukou, ale rozumím, že je to jednoduší řešení jak pro autora, tak pro čtenáře.

Kami33
01.11.2022 5 z 5

Jsem velmi mile překvapena. Knížka, kterou jsem musela číst a číst, abych věděla, jak to nakonec dopadne.

Anna 13
19.10.2022 3 z 5

První třetina knihy mě absolutně odzbrojila... Nechala jsem se vtáhnout do napínavého děje a užívala si velmi dobře zpracované téma počátků rodičovství... Pasáže odehrávající se na novorozenecké JIPCE byly brilantně popsané, podrobné a připoutávaly čtenáře k postavám románu.
Stránky tohoto thrilleru jsem zpočátku hltala a říkala si, jaký skvost jsem to objevila...

Bohužel nadšení se překlopilo až v podivuhodnou lhostejnost, kdy mě příběh přestal bavit. Na to, kolik se toho hrdinům dělo, jsem postrádala málo odstavců o jejich skutečném vnitřním prožívání. Autor hnal děj dopředu čím dál naléhavějšími zvraty, z nichž některé opravdu hodně tlačily na pilu a byly stěží uvěřitelné. Zkrátka bylo vidět, že jsme v thrilleru, ne v reálném životě. Přišlo mi to přehnané, zbytečně překombinované a zcela se vytratila podstata toho, o čem kniha byla především. Zase to bylo jen o tom vyluštit záhadu, rychle se posouvat kupředu a šokovat za každou cenu...

Mělo to velký potenciál, ostatně to tohle téma bude mít vždy...

Co se týče Milesových úmyslů - předpokládala jsem je hodně dopředu, takže jsem překvapená nebyla.
A co se týče Lucy - nejsem přesvědčená o tom, zda by někdo někdy někde jednal podobně jako ona.

Nejsem spokojená, nicméně vím, že kniha má a bude mít svých čtenářů dost.
Od J.P. Delaneyho už nemám chuť číst něco dalšího...

PetikH2O
18.10.2022 5 z 5

Wooow. Kukačky hadr.

gordon13
11.10.2022 5 z 5

Moc povedený příběh s dost dobrým koncem!

Zuzulinka
11.10.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Byla napínavá a nepředvídatelná. Zajímavé počtení.