Čudná príhoda so psom uprostred noci

Čudná príhoda so psom uprostred noci https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128017/bmid_cudna-prihoda-so-psom-uprostred-noc-jQB-128017.jpg 4 1303 262

Čudná príhoda so psom uprostred noci je úplne iná detektívka ako ostatné. Detektívom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým syndrómom, čo je druh autizmu. Vyzná sa dobre v matematike, pozná všetky krajiny sveta a ich hlavné mestá a vie všetky prvočísla až po 7057, ale o ľuďoch nevie takmer nič. Miluje zoznamy, vzory a pravdu. Nenávidí žltú a hnedú farbu a dotyky. Nikdy nešiel sám ďalej ako na koniec ulice, no keď nájde na dvore zavraždeného susedkinho psa, vydáva sa na hrôzostrašnú cestu, ktorá mu prevráti celý život naruby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

anna492
03.07.2018 4 z 5

Skvělá kniha, zanechala ve mě silný dojem a spoustu námětů na přemýšlení. Snažím se teď vcítit do myšlenek autistického chlapce Christophera, ale také (a to hlavně!) jeho rodičů. Přestože se jedná o vážné téma, kniha byla místy i úsměvná a četla se mi opravdu příjemně.

medlovice
28.06.2018 5 z 5

Výborná kniha, Rozesměje i rozesmutní zároveň , nutí k zamyšlení . Christopher je něco jako malý Rainman a Forrest Gump , matematický génius a velmi složitá povaha, nemá rád žlutou a hnědou a já ji ho zamilovala od začátku. Jeho myšlenkové pochody, chvíli je jako malé ukřivděné dítě , zasekne se nejde dál a pak zase myslí jako matematik, no jízda. Knížku jsem četla v angličtině . Láká mě česká verze.

Magdalena5
21.06.2018 5 z 5

knížka super - těžko se dá vcítit do mysli takových lidiček, velký zážitek jsem měla před lety z dramatizace v Městském divadle v Brně - Vojta Blahuta - úžasný Christopher

jarynek
10.06.2018 5 z 5

Je asi složité proniknout do mysli autistického jedince, ale autorovi se poměrně dobře podařilo popsat, jak by takové myšlenkové pochody mohly probíhat. Hlavní hrdina se pohybuje ve vlastním světě, který se občas prolíná s tím naším, ale občas je tomu našemu světu velmi vzdálen. Příběh plný emocí, který někdy ztrácí na tempu, ale to pouze díky vyprávění hlavního hrdiny, který považuje za důležitého něco jiného, než obyčejný čtenář.

nai.ivka
03.06.2018 5 z 5

knížka, která mi dokázala přiblížit myšlení autisty

1v8na
31.05.2018 4 z 5

Kniha byla velmi zajímavá. Jejím prostřednictvím se dostáváme do hlavy patnáctiletému autistickému chlapci a poznáváme jeho pohled na svět. Jeho život musí mít pevný řád a plán. Nemá rád změny. Na jednu stranu se bojí lidí a nerozumí jim, na druhou stranu se ukazuje jak je technický zdatný a rozumí složité matematice a fyzice. Kniha je psaná na jednu stranu jednoduše a jednoduchými větami, na druhou stranu jsou v knize odborné pasáže, matematické vzorce. Co dokresluje Christopherovo myšlení jsou obrázky, plánky a vzorce, které počítá.

allebra
07.04.2018 5 z 5

Zajímavý příběh jedné neobyčejné rodiny. Christopher je citlivý, inteligentní kluk, který se jako autista denně potýká s řadou problémů. S nemalými problémy se velmi často musí vyrovnávat i jeho rodiče. Příběh je psaný formou chlapcova deníku, který je velice čtivý a umožňuje nám tak lépe proniknout nejen do Christopherova složitého nitra, ale i náročného života jeho rodičů. Doporučuji!

capricornus
05.04.2018 4 z 5

Sonda do myšlení autistického chlapce. Střídají se pasáže, kdy Christopher vyšetřuje smrt psa, s pasážemi, které popisují, jak chlapec uvažuje. Zápletka (pes) je opravdu jednoduchá, životní peripetie dospělých odráží současnou dobu.
Díky moc za tuto knihu, co se týče autismu. Opravdu mnohé vysvětlí ...

Lily-fairy
02.04.2018 3 z 5

Díky knize jsem částečně pochopila přemýšlení autistů. Téma je ožehavé, avšak autor to zvládl na výbornou.
Tak proč jen 3 hvězdy? Protože zápletka je přitažená za vlasy (překombinovaná a některé zvraty? Co je moc, to je příliš). Protože každé 3. slovo v knize bylo A. Protože tu bylo až moc složitých matematických úloh (ale zas to tomu dodávalo tu správnou atmosféru). Protože autor nám tu cpal názory Christophera, které ale byly někdy trochu moc.
Také bych chtěla říci, že po odhalení Wellingtonova vraha šla celková kvalota knihy prudce dolů. Od druhé poloviny toho moc nečekejte. Už to nebude ono.

marta0912
08.03.2018 3 z 5

Kniha byla nejdříve taková “nikamnevedoucí”, ale po velkém odhalení to vše vypadalo tak evidentně. Konec mě překvapil a ne příjemně. Bylo zajímavé koukat ma svět očima autistického dítěte, i když nemám tušení, jak moc je to autentické. Nemůžu říct, že by mě celá kniha bavila. Ke konci jsem některé části už jen rychle projela, abych věděla, protože jsem se chtěla rychle dopracovat ke konci.

michal9242
27.02.2018 4 z 5

Kniha byla moc hezká, zajímavá zápletka. To, co se mi na knize líbilo moc a moc byly ilustrace na jednotlivých stránkách.

MarianP
12.02.2018 4 z 5

Knižka by mala byť asi povinnou literatúrou. Ide totiž o skvelý pohľad do sveta autistických detí. Nie je to vtipné rozprávanie, autor príbeh predostrel z pohľadu 15 ročného chlapca, ktorý vám možno miestami aj bude liezť na nervy. Rovnaké otázky, neposlušnosť, útek... Kniha je obohatená ilustráciami, obrázkami, číslami, rovnicami a všeličím iným... Každopádne nečakajte nejaké veselé a zábavné čítanie, pretože taký svet autistických detí (vždy) nie je ...

allyce
07.02.2018 4 z 5

Myslím si, že autismus má mnoho podob, a to, čeho byl CHristopher schopen, nezvládne každé autistické dítě. Poté, co jsem viděla dokument "Děti úplňku" vím, že pro některé takto postižené děti je tato nemoc peklo na zemi. Podivný případ se psem je takové milé i smutné čtení zároveň. Doporučuji.

alef
06.02.2018 5 z 5

Tohle není zábavná knížka, protože Christopher neumí vyprávět vtipy ... do rukou se Vám dostal deník, jednoho výjimečného kluka a vám se tak naskytla výjimečná příležitost nahlédnout do světa lidí, co se nedívají druhým lidem do tváře ... žít v takovém světě by pro nás, ostatní, bylo asi trochu složitější, zrovna tak, jako je dost složité pro Christophera žít ve světě, kde lidé spolu hovoří nejen slovy ... ale taky výrazy tváře, "řečí očí", ... tu totiž Christopher neovládá ... zato pravidla pro výpočet prvočísel jsou pro něj snadná a taky hrát šachy je snadné ... to jen z lidí je Christopher zmatený protože hodně mluví, a nepoužívají při tom slova, a taky protože používají metafory, ty Christopher nemá rád, ... zato má rád, když jsou věci uspořádané, proto má taky tak rád matematiku, a taky si všímá, jak věci fungují ... zato tváře ho vůbec nezajímají ... přesto člověka pozná ... všímá si, co je na něm neobvyklé ... detaily ... a pak ... v paměti nastaví příkaz "search", aby zjistil, jestli se s ním už někdy setkal, ... a takhle taky ví, jak se chovat v různých situacích ...
Jak vidíte, Christopher to nemá vůbec jednoduché ... a proto taky napsal tenhle deník, ... příběh jehož smyslem je popsat věci slovy ... aby si to lidé mohli přečíst a udělat si představu ... tak proto máte tuhle příležitost ... podívat se na svět jinak ... a rozhodně se jedná o zajímavou zkušenost :-).

slaska77
14.01.2018 5 z 5

Asi jsem taky trochu autista, protože někdy při cestě tramvají nebo když potřebuju přemýšlet, potají a vduchu počítám matematické úlohy, ale na 2 na 240 jsem to opravdu nedotáhla:-) Moc hezky udělaná knížka, měla jsem ji dlouho v plánované četbě, nyní se mi hodila do čtenářské výzvy 2018 jako čtyřslovný název a jsem ráda, že tato položka splněna touto knihou. Nemohu jinak, než za 5 hvězdiček!

zdenulkavac
05.01.2018 5 z 5

Kniha mne velmi zaujala. Je zde zajímavě popsané, jak svět a vše okolo sebe vnímá autistický chlapec.

Elone
02.01.2018 5 z 5

Překvapivá kniha vyprávěná očima autistického chlapce. Člověk musí uznat, že rozumí myšlenkám dospívajícího dítěte a o to víc obdivuji práci, kterou autor na knize udělal.
Je to kniha, která má myšlenku a hlavně duši, kterou je celý děj protkán.

slunicko1958
29.12.2017 5 z 5

Pěkná kniha. Laskavá, plná citu.

Nighty
26.12.2017 4 z 5

Hodně čtivě napsaná kniha. Čtenář během čtení netuší, jak se děj vyvine. Asi ve čtvrtině jsem si musela ověřovat, jestli knihu skutečně nenapsal autista - napsané to bylo opravdu velmi věrohodně.

VladkaBU
13.12.2017 5 z 5

.... škoda, že jsem neviděla divadelní představení v našem divadle, neboť kniha se mi velmi líbila, a představení by mohlo být zajímavé. Nepřestávám se divit, jakým způsobem autisté myslí, co se jim honí hlavou, a co jim pomáhá být klidnými. A matematiku obdivuji.