Čudná príhoda so psom uprostred noci

Čudná príhoda so psom uprostred noci https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128017/bmid_cudna-prihoda-so-psom-uprostred-noc-jQB-128017.jpg 4 1303 262

Čudná príhoda so psom uprostred noci je úplne iná detektívka ako ostatné. Detektívom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým syndrómom, čo je druh autizmu. Vyzná sa dobre v matematike, pozná všetky krajiny sveta a ich hlavné mestá a vie všetky prvočísla až po 7057, ale o ľuďoch nevie takmer nič. Miluje zoznamy, vzory a pravdu. Nenávidí žltú a hnedú farbu a dotyky. Nikdy nešiel sám ďalej ako na koniec ulice, no keď nájde na dvore zavraždeného susedkinho psa, vydáva sa na hrôzostrašnú cestu, ktorá mu prevráti celý život naruby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

Filip555
05.05.2019 5 z 5

Dosud jsme žádnou knihu tohoto charakteru nečetl a jsem rád, že jsem si vybral zrovna tuhle. Příběh se lehce čte a je jedním slovem fascinující. Doporučuji!!!

Lucissia
14.04.2019 5 z 5

Opět jedna z knih, na které nezapomenu. Děj napsaný tak, že se mi přesně odehrával před očima a střídavě se mi číst chtělo i nechtělo, protože jsem vše prožívala s Christopherem. Knížka je opravdu napsaná tak, že jí věříte každé slovo a opět mí více přiblížila těžký a složitý svět autistických "dětí" kolem nás...

Sam33
24.02.2019

Úžasná kniha, která mi pomohla nahlédnout na lidi s autismem konečně i jinak (mnohem lépe a konečně i jim trochu porozumět). Rozhodně stojí za přečtení!

Chytuš
16.02.2019 5 z 5

Uchvacující výlet do nitra aspíkovské duše. A to se vším všudy. Vyprávění Christophera přiblíží svět a myšlení člověka s AS víc, než nějaký suchý popis tohoto syndromu z odborných publikací. Je pravda, že na jednom či dvou místech to autorovi trošku ujelo, říkala jsem si, že tohle by někdo s AS daným způsobem asi nenapsal, ale kdo ví, možná ano... Každopádně před autorem smekám, knížka je naprosto výstižná, realistická a trefná. Při čtení přesně víte, jak situaci vidí Christopher (protože on nikdy nelže) a zároveň je z popsaného zcela jasné, jak to vypadá pro okolí. Je to asi jediná kniha, kde sám hlavní hrdina vidí konec knížky optimisticky, ale já byla melancholicky rozložená a přála bych si jiný druh happy-endu... Zároveň ale vím, že "můj" druh happy-endu by ve světě AS nebyl ani trochu realistický, což by celou knížku posunulo do kategorie pohádek a to by byla škoda.... Skvělý čtenářský zážitek.

kabudka
06.02.2019 5 z 5

Jemný inteligentní humor jako kulisa citlivě vyprávěnému příběhu rodiny s autistickým chlapcem. Smekám před autorem, díky jeho realistickému přiblížení toho zvláštního světa měl můj vypravěč tvář Sheldona.

kathla
26.01.2019 2 z 5

Zvláštní kniha, podobnou jsem doposud nečetla, ale neoslovila mne, i když se mi četla dobře. Dějově jsem čekala víc. Kamarádka mi vychvalovala divadelní představení, tak jsem se navnadila...

Taťka Hraboš
22.01.2019 5 z 5

Nevím, nakolik reálný svět autisty vypadá jako ten, který ve svém románu vytvořil Mark Haddon (i když předpokládám, že se na psaní této knihy výborně připravil). Pokud se na její věrohodnost v tomto ohledu dá spolehnout, je tahle knížka vynikajícím exkurzem do autistického světa a měl by si ji přečíst každý, kdo se s podobnými lidmi v životě setkává nebo může setkat (a to je koneckonců každý z nás); v tomto ohledu vydá tahle knížka za kupu odborných publikací. I kdyby tomu tak ovšem nebylo, jedná se o pozoruhodnou a nesmírně poutavou knihu, kterou nepustíte z ruky, dokud ji nepřečtete.

C.Skilark
15.12.2018 5 z 5

I když Podivný případ se psem není ani trochu typ knih, které čtu, tak musím uznat, že se opravdu povedla. Neskutečně čtivé, vtipné, i k zamyšlení - zkrátka doporučuji.

nika_seven_seve
09.12.2018

Pláčete i umíráte smíchy zároveň. Skvělá pro každého!

iceVS
09.12.2018 5 z 5

Úžasný příběh, který jsem objevila jen díky příspěvkům zdejších čtenářů. Tohle je kniha, ke které se jistě ještě vrátím a kterou bych si přála mít ve své knihovničce.

alekis
23.11.2018 4 z 5

Patnáctiletý Christopher vyšetřuje vraždu (propíchnutí vidlemi), ale řeší i další situace: považte, jeho máma není mrtvá, jak se domníval! Ona žije! Cestuje vlakem do Londýna aby ji našel, jede metrem, zachraňuje krysu, potkává spoustu lidí... a on lidi většinou nesnáší! Nachází svoji matku. Ještě předtím ale zjistí, kdo vraždil (padouch se sám přiznává!) a to je vlastně popudem k jeho životní anabázi. Nůž má pořád připravený v kapse... Co kdyby? Kdo jednou vraždil, může vraždit zas! No, má to kluk fakt složité, a to stihne ještě na výbornou složit zkoušku z matiky, protože je (nejen) matematický génius.
Tak trochu naznačený duševní svět autisty. Co by si člověk vybral, kdyby volil ze dvou zel: zdravou hlavu a postižené tělo, nebo "zvláštní", normám se vymykající hlavu, a tělo zdravé? Co by si vybrali jeho nejbližší? Občas nad tím přemýšlím, a opravdu nevím.

sirojezkin
17.11.2018 5 z 5

Velice vtipné a čtivé. Přečteno za 1 den. Připomínalo mi to Adriana Molea.

Epes
14.09.2018 5 z 5

V knize se autorovi podařilo dobře vystihnout, jak může být náš každodenní svět pro lidi s autismem plný nástrah a obtížných překážek, a jak obtížně my sami chápeme ten jejich. Jednání hlavního hrdiny je však ryzí, bez postranních úmyslů, a právě tím je mi sympatický. Na konci knihy se můžeme zamyslet, jak náročná musí být výchova takového dítěte, a popasovat se s otázkou, jestli bychom to na místě otce/matky sami ustáli.

mau
04.09.2018 4 z 5

Opravdu zajímavé čtení, zdraví se diví. Teda alespoň já se divila a to jsem si myslela, že o autismu něco vím.

Pitbullka
21.08.2018 4 z 5

Krásná a svým způsobem smutná kniha. Sonda do mysli autisty. Jen mi vadily ty neustálé matematické příklady.

Erinien
21.08.2018 4 z 5

Výborně napsané. Řekla bych, že myšlení chlapce s Aspergerovým syndromem se pan Haddon přiblížil jak nejvíce mohl, výborná práce. Při čtení mi to tak nepřišlo, ale pak při zpětném přemýšlení, jsem si říkala, že hlavní hrdina je mnohem více uvěřitelnější a hlavně dospělejší než vedlejší postavy, jejichž jednání mi vlastně nedávalo úplně smysl.

Hobo
18.08.2018 5 z 5

Skvělé a napínavé čtení, přestože o tu "detektivku" zas tak moc nejde. Naopak, po "vypátrání" pachatele se napětí zvyšuje. Výborná sonda.

knedlik
05.08.2018

Mark Haddon se v knize Podivný případ se psem snažil přiblížit běžnému čtenáři mysl autisty, to, jak funguje a nefunguje. Poukázat na to, jak i zdánlivě běžné věci denního života jako je jízda dopravním prostředkem nebo interakce s prodavačem, mohou být nepřekonatelnou překážkou, jež vás uvrhne do panického záchvatu. A že rádiový šum a čísla mohou být balzámem na duši, protože vytváří jakési plné, bezpečné prostředí beze lží a složitých sociálních interakcí.
Kniha ale není jen o patnáctiletém Christopherovi, nýbrž i o jeho rodičích, čtěte: o těch nekonečně trpělivých duších a jejich životech, které jsou obětovány starání se o blízkou osobu, vlastní dítě, které nemůžete ani obejmout.
Hlavním dějem a zároveň základním poselstvím knihy je pak téma důvěry, kterou lze velmi těžko vybudovat, ale velmi velmi snadno pozbýt.
Podivný případ se psem je psán jednoduchým jazykem (kniha je výtvorem Christopherovým, takže rozvitá souvětí a barvité popisky a metafory nelze očekávat, zároveň to knížce dává šmrnc.) Četla jsem ji v originále, nicméně předpokládám, že v češtině tomu bude obdobně.
Zainteresovaným v oblasti "jiných" duševních světů mohu jen doporučit (a samozřejmě nejen jim).

1987
16.07.2018 4 z 5

sice vypocitane (vypocitave), ale presne.

Johncze
07.07.2018 4 z 5

Malý příběh ve velkém balení. Příběh tak trochu jiného chlapce, který sice pro dospělé není nikterak výpravný, ale to samé neplatí pro autistického kluka. Občas je to úsměvné, občas smutné, ale právě vyprávění z pohledu malého hlavního hrdiny tomu dává dává zajímavý rozměr. Příjemná změna.