Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342358/ctyri-dohody-kniha-moudrosti-staryc-iel-342358.jpg 4 2865 478

Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

Dadula118
13.01.2016 3 z 5

dlouho jsem se k této knize přemlouvala(nemám ráda masírovací knihy),myslím,že kdybych byla v hodně špatném psychickém stavu,asi by mě tato kniha nic nedala,ale prošla jsem si docela nelehkým zdravotním potížím,při kterých jsem si sama přehodnotila život a ted v tomhle psychickém stavu mě kniha jen utvrdila,že tenhle život,který ted žiju,žiju podle mě dobře:-)(a to hřešení slovem taky třeba spravím:-D)

Petratra
13.01.2016 3 z 5

13.1.2016
Tak, přečteno. Můj názor na tuto knihu zůstává podobný jako před čtením. Dokážu pochopit, že mnohé čtenáře nadchne až k pěti hvězdičkám. Stejně tak chápu, že někteří jí dají jen jednu nebo odpad. Ta knížečka totiž podle mého má v sobě obojí. Mnoho názorů a myšlenek, které jsou skvělé a užitečné. Není to nic převratného ale v každodenním shonu se na to snadno zapomíná. Horší je provedení těch myšlenek. Některé formulace a věty mě vyloženě rozčilovaly a odpuzovaly a vkradály se díky nim pochybnosti, jestli tuhle knihu opravdu chci číst. Nakonec jsem se rozhodla vzít si z toho jen kus toho, co je dobrý pro mě. A ze zvědavosti se chci podívat i na provedení od J. Duška.

7.5.2015
Zatím jsem knihu nečetla, takže k takovým komentář nedávám, ale u této mi to nedá, protože vzbuzuje hodně emocí, buď pozitivních nebo negativních.
Na úvod mě napadá jedna věc - tahle kniha není a nemá být filosofie.
Nemyslím si, že by bylo nutno za každou cenu tuto knihu a pana Duška buď vyzdvihovat nebo odsuzovat. Znám několik fajn lidí, kterým tahle kniha trochu pomohla. Znám pár lidí, které nakopla k většímu přemýšlení o sobě samém, o životě, o vztazích a o komunikaci. Pokud tohle ta kniha dokázala, tak myslím splnila svůj účel.
"Pro člověka neznalého jakékoliv filosofie je to možná něčím sugestivní, ale já znovu a znovu nacházela odkazy k jiným filosofům, většinou značně dezinpretované. " (frenchie) V souvislosti s touto větou jsem si vzpomněla na jednu debatu s dvěma lidmi. Jeden byl věřící křesťan, druhý student filosofie. Ten věřící se zajímal o můj názor na Boha a víru z mé pozice nevěřící ženy a upřímně ho moje názory a odpovědi zajímaly. Filosof ale celý večer zastával postoj, že díla od filosofů může číst každý a kdo je nečte, ten je tak trochu nižší inteligence. Po tom večeru mi došlo, že přístup toho věřícího je mi daleko bližší než určitý fanatismus toho studenta filosofie.
Nedělám si o Čtyř dohodách iluze. Přečetla jsem pár filosofických děl, ale opravdu jen pár. Třeba jindy nějaká další přibudou. Líbilo se mi to, ale není to četba, kterou bych dokázala louskat v tramvaji, je třeba mít na ni klid a čas. Někdo holt dává přednost instantním povrchnějším myšlenkám, někdo pravým filosofickým dílům, někdo je schopný číst s radostí oboje. A myslím, že všechno z toho má na tomto webu i ve světě čtenářů svoje místo.
Až knihu přečtu, komentář pozměním nebo doplním.

katieeannee
12.01.2016 5 z 5

Jsem dosti skeptická ke komerčním "věcem" a knihám též, proto mi dlouho trvalo, než jsem se k této knize dostala. Každopádně jsem ji přečetla jedním dechem... Doporučuji k přečtení a posuďte sami, zda Vás něčím obohatí či nikoliv. :)

Karča24
11.01.2016

Zajímavá kniha, kterou však v praktickém zivote velice těžko můžeme aplikovat. Chce to však cas a trénink, protože nic nejde hned. Je to o způsobu života a myšlení, pouze po jednom přečtení vám nepomůže, jak se mnoho lidi domnívá :-)

Memlxt
06.01.2016 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a pokaždé v ní našla něco nového. Ikdyž se tam myšlenky opakují, tak mi připadá že jsou trochu jinak formulované, aby si každý našel to své. Je na každém zda si ji přečte a něco si z ní vezme a nebo ne. Mě se kniha líbila a za sebe ji mohu doporučit.

anita27
02.01.2016 4 z 5

Jako kniha se mi špatně četla. Když jsem ale našla audioknihu od Duška, poslouchala jsem ji vždycky ve vlaku a narozdíl od knihy to pro mne bylo zábavné. Hodně mi toho ukázala. Je ale pravda, že jsou i věci, které nejsou tak jednobarevné a že jednoduše ne vždy člověk může mít to nebe na zemi.

Rhiana
18.12.2015

Skvělá kniha. Miluji filozofii a takové knihy zbožňuji, jelikož mi pomáhají rozvíjet mou osobní filozofii. Obdobné knihy vždy inspirují i ukáží cestu. Někdy se mi stává, že když čtu obdobnou knihu ukápne mi slza, protože v ní narazím na názor či postoj, o kterém vím, že je správný, jelikož jsem v životě zažila situaci, která mne v tom ohledu poučila. Je vskutku krásné a inspirativní když si pak člověk uvědomí, že s cizím člověkem žijícím na úplně jiném světadílu sdílíte názor, pohled, pochopení. Je to krásné.

Phorbo
17.12.2015 1 z 5

Jedna z mála knih, která mě opravdu nesedla. Ze začátku mě celá myšlenka filosofie docela zaujímala. Přišla mi rozumná a zkoušel jsem ji v praktickém životě. Jenže ona se tak ani nedá užívat permanentně. Kor jestli na to opravdu nemáte předpoklady - jste flegmatičtí, jste nucení změnit postoj k životu na totální zeleninu, která si nechá sr*t na hlavu a neřeší to. Asertivita je pěkná ale todle je moc. Todle nění pro každého. Ať se každý rozhodně zda to je pro něj nebo ne. Už u první dohody se můžete rozhodnout jestli budete pokračovat nebo ne. Ono to je stěejně všechno na jedno brdo. Slohovou stránku neřeším. Ruíz se stejně snaží narvat to do hlavy každému, kdo je potencionální obět jeho filosofie.

Manyna
04.12.2015 3 z 5

Je to zajímavá kniha k zamyšlení nad tím, jak by byl svět krásný, kdyby všichni se sebou uzavřeli čtyři dohody...ano, trochu Vás to donutí přemýšlet o vlastním životě, vlastní sebehodnotě a sebereflexi, nicméně život je kurva a ať i když se budete chovat sebelíp, vždycky v životě přijde situace, kterou nelze vyřešit podle toho, jak jste se někde dočetli.
Možná jsem divná, ale já prostě nevěřím tomu, že si člověk nemůže nic dělat z toho, když ho druhý zraní, že se nad to povznese a řekne si, že ten daný člověk jen ublížil sám sobě. Takhle to prostě nefunguje, protože se díky evoluci naše smysly a přemýšlení úplně změnilo. Možná by to fungovalo na jedince, který bude žít opuštěný na pustém ostrově, kde můžete přijít s nikým do konfrontace, zde by se dalo přemýšlet o tom, že dosáhne jistého osvícení či nirvany.
Být milý a milován lze i v dnešním zkaženém světě, ale všeho s mírou a hlavně si nenechat nic líbit, protože kdo nemá ostré lokty, toho společnost sežere.

Chmur
04.12.2015 2 z 5

Kniha se mi nelíbila. Je to hrozně obecný návod život. Řekne vám, čeho máte dosáhnout, ale moc neporadí jak. Žádné praktické rády. Možná někdo dokáže žít jako toltécký bojovník, mně to přijde dost nerealizovatelné až utopistické.

Juici
03.12.2015 5 z 5

.. Amen ..

Díky Čtyřem dohodám jsem mnohé pochopila. Není určena každému, podle mého názoru k přečtení musí dojít každý sám s otevřeným a připraveným srdcem. I já jsem měla možnost a jsem za to vděčná.

viladora
15.11.2015 5 z 5

Nechápu co se na této knize někomu něco nelíbí. Já se podle dohod řídím, je super na sobě pracovat, být šťastnější. Je to malá knížka, kterou by měl přečíst každý, uvědomit si tu jednoduchost (ač je složité se dle toho řídit). Kdo z vás "nehřeší slovem"????

Zuziiik
09.11.2015 3 z 5

Než začnete knihu číst.....zajděte si na představení pana Duška. On to podává skvělou formou. Kniha je hodně těžká a pokud se do ní neponoříte, tak vám nic nedá. Mám ji doma, četla jsem ji a občas do ní nahlédnu........Beru ji jako učebnici......číst ji jen tak bez předchozího vysvětlení je opravdu těžké a nudné...

mariposka
09.11.2015 2 z 5

Tak tohle tedy vážně nemusím.
Knihu mám doma už pár let. Poprvé jsem ji odložila, nebavila mě.
Tentokrát jsem se opravdu snažila se začíst, ale nuda!
Zjednodušeně: stačí si přečíst 4 dohody na přebalu knihy a je to.
Ale neodsuzuji, jsou jistě lidé, které kniha osloví.

čuřil
09.11.2015 2 z 5

Bohužel, já zůstávám na půli cesty. Nemohu jí ani zatratit ani doporučit.
Každý si z knihy určitě něco zajímavého vezme.
U mě je to spíše bez větších plusových hodnocení.

amanek
03.11.2015 1 z 5

Zajímavá a určitě pravdivá myšlenka, bohužel to všechno okolo se nedalo číst. Občas jsem měla pocit, že čtu příručku nějaké sekty.

klidajs
29.10.2015 2 z 5

hm New Age

Paulie
28.10.2015 4 z 5

Osobně jsem v knížce našel mnoho zajímavých a podnětných myšlenek, ačkoliv ne se všemi jsem souhlasil. Pro někoho může být nevýhoda, že ty myšlenky jsou podávány trochu ezoterickým či magickým jazykem, takže je třeba si knížku překládat do vlastního jazyka. Také mi přijde, že autor vidí svět dosti černě, ale možná je to jen prostředek pro zdůraznění myšlenek. Podle mě knížka určitě stojí za přečtení a její myšlenky jsou k zamyšlení pro každého.

RobertRoberts
25.10.2015 odpad!

Tak tohle byl opravdu monumentální blábol. A to ještě o třídu větší než „Mnich, který prodal své Ferrari!“. Kniha o sobě hrdě hlásá, že je postavena na moudrostech starých Toltéků což má ovšem zcela zásadní vadu. Existenci oněch údajných Toltéků totiž nikdo nikdy věrohodně neprokázal! Je tedy postavená na lži a výmyslech, kterými se někdo snaží oblbovat lidi na celém světě a to i přes to, že sama razí upřímnost a nelhaní. V zásadě tedy jde jen o komerční mýtus jehož cílem je vydělávat peníze. Miguel Ruiz je prachsprostý podvodík podobně jako Jaroslav Dušek, kterému z toho navíc hráblo v makovici.

Toltékové a obzvláště tato kniha je taková kytara pro ty, kteří si chtějí zašukat, ale nemají hudební sluch..

Maat
08.10.2015 1 z 5

Kniha mě nijak nezaujala. Špatně se mi četla, vůbec to není můj šálek kávy.