Čtvrtý protokol

Čtvrtý protokol https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14468/bmid_ctvrty-protokol-8A8-14468.jpg 4 320 36

Čtvrtý protokol je tajný dodatek k dohodě o nešíření jaderných zbraní podepsaný mezi SSSR, USA a Velkou Británií v červenci 1968. Přísně utajená skupinka mocných se rozhodne jej porušit. Speciální agent skládá ve Velké Británii kus po kuse atomovou bombu, jejíž výbuch má ovlivnit předvolební kampaň a porušit mocenskou rovnováhu ve světě. John Preston se v souboji s časem snaží hrozící katastrofě zabránit... Činnost tajných služeb a nebezpečné mechanismy nekontrolované moci zasazené do Evropy a Jižní Afriky - to jsou osvědčené prostředky, jimiž Forsyth zaujal již mnoho milovníků špionážních románů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub , Odeon

The Fourth Protocol , 1984

jamesek007
26.02.2017 3 z 5

Forsyhta mám zvlášť v oblibě. Netušil jsem však, že dokáže do Slovní Topografické Příručky Spojeného Království vtěsnat dobrodružnou zápletku. 65% . Po zrovna přečteném výborném Vyjednavači to bylo zklamání.

Jack93
27.08.2016 5 z 5

Další z řady Forsythových klasik odehrávající se za dob studené války v "blízké budoucnosti", tentokrát především v roce 1987. Mistr správně předpověděl, že i v té době bude premiérkou Margaret Thatcher. Přestože je děj několika Forsythových děl zasazen v období studené války, v žádném případě to neznamená, že by knihy ztrácely na atraktivnosti nebo čtivosti. Přestože zápletka už není aktuální, je to skvělé "svědectví" doby, byť fiktivní.

Jedině Forsyth dokáže mistrně vylíčit fungování tajných služeb, sestavování atomové bomby, řízení agentů-zběhů atd. Dalším charakteristickým znakem je hrdina-samotář, v tomto případě John Preston, který mi byl opravdu sympatický.

Typickým rysem je i to, že hrdinovi vždycky přeje štěstí. Nejinak tomu bylo i u Johna Prestona. Tentokrát mi to vadilo o trochu víc než obvykle, protože Preston se sice nedostal na stopu náhodou, ale ke své teorii měl minimum argumentů. Takže zde stoprocentně platí, že z minima vytěžil maximum. Ale vem to čert...

Závěr opět nabídl nečekané rozuzlení, které vám vyrazí dech. Dávám pět hvězdiček, protože jsem si čtení užíval a s přibývajícími kapitolami napětí gradovalo, přestože člověk tuší, jak vše dopadne. Na rovinu ale říkám, že Čtvrtý protokol rozhodně není nejlepší Forsythova kniha. Šakal, Mistr klamu, Ikona, Seznam smrti, Mstitel, Vyjednavač - ty všechny se mi líbí víc. Čtvrtý protokol udržel plichtu s ODESSOU, Žoldáky, Boží pěstí a Afgháncem a dokázal porazit Ďáblovu alternativu a jasně nejhorší Kobru. Do výčtu nepočítám Pastýře (líbil se mi) a ty, které jsem dosud nečetl - Biafru, Kvintet, Žádné stopy a Fantoma.

derminator
25.08.2016 3 z 5

Kniha ujde! Od Forsytha sice zatím nejslabší kteru jsem četl ale není to špatný dávám knize 65%.

BlackBlade
11.07.2016 4 z 5

Dobrá špionážní kniha z Anglie a prostředí tajné služby (MI5, MI6 a další složky). Čte se to dobře, ale dávám jednu hvězdu dolů za občas až příliš podrobné popisy detailů (např. volební právo atd.).

čef
01.06.2016 5 z 5

Výborná kniha plná zajímavých poznatků ze špionážního prostředí a všech jeho triků. Závěr dramatický, bez zbytečných efektů, ale o to více překvapivý a uvěřitelný, kvůli kterému jsem musel odložit spánek na pozdní noční dobu. Špionážní hry - to je moje!

de_baques
26.04.2016 5 z 5

Napínavá kniha, která svými podrobnými popisy okolností dělá dojem beletrizovaného záznamu skutečného příběhu

ber-tram
26.02.2016 4 z 5

Proč se nevyplácí podomácku montovat atomovku a dopalovat s ní studenou válkou infikované politiky. Tohle heslo mi utkvělo, jinak si z knihy po sedmi letech nepamatuji nic. Není to výzva ke snížení hodnocení?! 18/08

tesi04
09.01.2016 4 z 5

Klasika, skoro celá kniha o přípravách a sestavování bomby. Závěr neskutečná akce.

woodward
23.06.2015 5 z 5

Špionážní klasika, Forsyth ve skvělé formě - která ho po skončení studené války trochu opouští. Pět hvězd.

Bear Reader
10.01.2014 5 z 5

Forsyth opět skvěle. Je poněkud děsivé, jak je to jednoduché něco podobného naplánovat a relizovat.

Ječmínek
09.12.2013 4 z 5

Jedna z nejlepších Forsythových knih. Napínavé pátrání po ruských agentech v Británii.

Jana84
10.10.2013 4 z 5

Jedním slovem - brilantní!

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Výborný popis událostí a napínavého pátrání. Jako obvykle výborně napsané a jako velmi často se na poslední straně ukáže, že vše je trochu jinak, než jsme mysleli. Jediné, co se mi zdálo malinko postavené na hlavu bylo to, jak hlavního hrdinu přemisťují z jednoho oddělení do druhého a on se jakousi shodou okolností stejně vždy připlete k řešení jednoho problému. Ale to je jen drobná piha na kráse. Ani ne tak velká, abych ubrala hvězdičku.

jindulka
18.09.2012

Pro milovníky špionáže, napínavě napsaná.

kedalch
16.08.2011 4 z 5

Začátek knihy mě trochu nudil, ale pak se celý příběh rozběhl na plné obrátky a při závěrečné honičce na ruského agenta jsem vzrušením ani nedýchal ;-) Prostě další skvělá forsajtovka... Knihu v roce 1999 velmi slušně načetl Jiří Kadlec.

frederik
14.08.2011