Coriolanus

Coriolanus je tragédie Williama Shakespeara, která vznikla přibližně mezi léty 1605 - 1608.
Děj je založen na životě a smrti legendární římského generála Gaia Marcia Coriolana během války Římanů s Volsky (latinsky Volsci) někdy v letech 495 - 490 př. n. l.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333900/coriolanus-i1k-333900.jpg 4.344
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Ikar (SK)

The Tragedy of Coriolanus (1623)

Kniha Coriolanus

JulianaH.

„Na obecný lid je hotový pes." Tak má být.
Na přelomu mého 14. a 15. roku, když jsem hru četla, pro mě byl Coriolanus ztělesněním zdravě cynického hrdiny - a zůstal jím vlastně dodnes. Nutno říci, že dovedl přesvědčivě vystihnout slabiny demokracie.

Hrdina odpírá příděly obilí plebsu a otevřeně jím pohrdá, čímž si rozhněvá jak jej, tak konzuly. Poté osvědčí statečnost během tažení proti Volskům, kdy dobývá jejich město Corioly zevnitř a ještě v boji podpoří jiného vojevůdce. Nyní se může ucházet o konzulát, který by také dostal, kdyby jeho nepřátelé nepodnítili přelétavý plebs proti němu. Coriolanus zlořečí demokracii a prchne k Volskům, s jejichž vojskem nakonec stane až před branami Říma. Zdá se, že Věčné město padne, a hrdina také odmítne všechny žádosti o milost - až na tu poslední, prosbu své staré matky, manželky a synka. Podrobuje se a nechává Římu svobodu. Za to je usmrcen Volsky jako zrádce.

V této hře jsem se také poprvé seznámila s bajkou Menenia Agrippy.

Cleo De Nile

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Shakespeara. Je škoda, že není tak známá, já bych se k ní asi také nedostala, nebýt divadelního představení s Tomem Hiddlestonem a Markem Gatissem. Příběh Coriolana, kterého si asi nejspíš moc čtenářů neoblíbí, jsem četla s velkým zaujetím, a v paměti mi krom něj utkvěla ještě postava jeho matky, byť jsem ji ráda neměla. Jako vždy jsem si užívala Shakespearův krásný a bohatý jazyk, jeho hrátky se slovy.

JoeSurikata

Strhující příběh. Viděl jsem ho nejprve na divadle a pak sáhl po knize. A nelitoval.

waltraud5114
18.07.2017

Hovorí mi z duše, vláda hlupákov privedie raz tento svet do záhuby. Shakespeare im to napísal už pred 400 rokmi, ale nikto ho neberie na vedomie.

dragonfly
15.11.2012

Shakespeare klasický a přece trochu jinak.. Ani chvilku jsem se nenudila, příběh je úžasně živý od začátku do konce. A doporučuju i úžasné filmové zpracování s Ralphem Fiennesem v hlavní roli..