Co vás v dějáku nenaučili

Co vás v dějáku nenaučili https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500584/bmid_co-vas-v-dejaku-nenaucili-Ywc-500584.jpg 4 352 88

Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v nafukovacím balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat.... celý text

Mojepočteníčko
05.10.2022 5 z 5

Svoji knihovnu si bez knížek Markéty Lukáškové už neumím ani přestavit. Četla jsem prozatím tři a každá z nich mi dokázala něco předat. Zbylé dvě si šetřím. Asi je to postavený na hlavu, ale já si potenciálně dobrý příběhy prostě schovávám na tu nejlepší možnou chvíli. Okrádám se? No možná trochu :).

Historii zbožňuju. Ale nedokážu číst knížky, ve kterých jsou fakta. Což byl speciálně na vysoký vždycky dost velkej průšvih. Skoro nic si pak prostě nepamatuju. Televizní dokumenty vstřebávám snáz. Jenže když vyšla kniha, Co vás v dějáku nenaučili, rozhodla jsem se v tomhle směru trochu prolomit ledy.

Po přečtení prvních kapitol jsem naznala, že se bez zvýrazňovače, lepíků a Googlu rozhodně neobejdu. Troufám si proto tvrdit, že v mým případě kniha svoje poslání rozhodně splnila, protože JÁ si pěkně prosím některý věci dokonce i PAMATUJU! Nemluvě o tom, že mám v hledáčku několik dokumentů, na který bych se v budoucnu ráda podívala.

Pokud s přečtením váháte, můžu vás ujistit, že nemusíte. Co vás v dějáku nenaučili je kniha, která doslova lahodí smyslům. Líbivá na pohled, hořko – sladká uvnitř, s atmosférou, která vás pohltí na první nadechnutí. Mně se líbila moc a budu ráda, když si ji přečtete i vy.

Ronnie68
05.10.2022 5 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, která by se měla dostat do rukou mích současníků, kteří zas tolik neposlouchají vyprávění rodičů a prarodičů... jak to chodilo za dob komunistické éry... je to dovedeno do roku sametové revoluce (a je zde pohled lidí, sport, politika) plus nakonci je 8 autentických příběhu lidí, kteří zažili komunismus (i jeho stinné stránky) ...

1alena1
03.10.2022 4 z 5

Zajímavé, ale myslím, že ty "padesátky" byly trochu horší, než z knihy vyznívá (znám jen z vyprávění rodičů a prarodičů).
Ale kdo nezažil, měl by si přečíst, aby se mu tato doba trochu lépe přiblížila, protože ve škole se to takto zajímavě nedoví. Nejsem milovník dějepisu, přestože jsem na gymplu absolvovala humanitní větev a z dějepisu jsem kdysi maturovala (bohužel za 3). Ale velmi ráda se o historii - obzvláště naší země - dozvídám právě díky příběhům, díky rodinným ságám a podobně. Doporučuji mladým pro poučení, starším pro porovnání se svými zkušenostmi.

JointlieKat94
02.10.2022 5 z 5

Tohle je prostě skvost, který bych ráda zase doporučovala všude, kam se dostanu. Jeden takový už mám. :)
Tohle prostě musí být v každé knihovničce a možná by se podle toho dal i vyučovat dějepis, "zábavnější" formou. A možná by ty děcka zase začal bavit.. protože ano, dějepis jsme ukončovali 2.světovou válkou, a co bylo potom, už nikdo neprobíral..

Kniha mě teda dostala. Vypila jsem u ní celkově asi 8 čajů a 3 kafe (vždyť začal podzim!). Prostě mě nepustila. A přitom bylo její pořízení vlastně náhoda.. měla jsem pár hodin volna, procházela oblíbené město, antikvariát a knihkupectví a tam jsem si jí všimla. Zajímavá obálka, anotace slibovala informace, které jsem neměla, a tak jsem ji vzala, i za cenu, za kterou knihy normálně nekupuju.. doma jsem se dozvěděla, že zrovna ten den vyšla. :)

Teď už ke knize! Je to jedno VELKÉ WOW! Komunismus jsem nezažila, vlastně jsem se o něj nikdy nijak nezajímala, od babičky jsem slýchala, jak bylo za komunistů líp (asi byla z těch šťastnějších?), ale nikdy jsem tomu nedávala moc velkou pozornost. To se ale touhle knihou změnilo. S každou kapitolou, s každou nově nabytou informací jsem musela vědět víc. A tak jsem si ke čtení vzala i google. Všechno jsem si vyhledávala. Pouštěla. (Na seriál z ČT jsem taky připravená!) A prostě mě to nepřestalo udivovat.. takováhle doba že tu byla? To je až neuvěřitelný, co se dělo a jak dlouho to trvalo! 40 let neklidu a nejistoty, nemožnosti něco někde říct, něco změnit, normálně žít. Je mi to tak líto. Je mi tak líto těch utajovanejch informací, tragických nehod, dopingu ve sportu (Jarmila ve svou nevinu věří snad dodnes..), Havel na hrad! a prostě.. MAZEC.

Jsem prostě nadšená, smutná, deprimovaná, ale hlavně šťastná. Šťastná, že to konečně všechno vim. :)

Díky moc autorce a rozhodně doporučuji, všem. :)

kkouzlo
28.09.2022 4 z 5

Kniha se liší od všech předchozích, které autorka napsala, ale tím není horší. Přečetla jsem ji během jednoho dne, četla se dobře.
Už po pár stránkách jsem si říkala, že ji za pár let dám povinně přečíst svým dětem. My jsme kdysi v dějepisu skončili druhou světovou a dost pochybuji, že se to změnilo k lepšímu.

annettka1098
22.09.2022 5 z 5

CO VÁS V DĚJÁKU NENAUČILI je naučná literatura napsána velmi lehkou formou. Obsahuje především souhrn událostí a (nejen) politického dění u nás v letech 1949 - 1989.

Autorka sepsala především věci, o kterých se už moc nemluví. A to buď protože se lidé stále bojí nebo protože se na ně raději rychle zapomnělo. Nicméně vzhledem k tomu, co se u nás už nějakou dobu děje, je více než vhodné si ty špatné stránky komunismu připomínat. Ono to totiž zní strašně hezky: "za komunismu měl každý nejen práci, ale hlavně i byt".
Markéta Lukášková se však podívala pravdě do očí, že tak jednoduché to zase nebylo. Ano, měli jste práci, ale ve většině případů dost podřadnou, která vůbec neodpovídala vašimu vzdělání. A ani bytová politika nebyla pro každého.

Rozhodně vám přečtení této knihy doporučuji. Obzvlášť pokud třeba zrovna maturujete nebo máte čerstvě po maturitě a máte pocit, že období mezi lety 1948-1989 je pro vás tak trochu období temna. Není to jen vaše chyba. Já to tak po škole měla taky, protože prostě tahle doba je v učebnicích dějepisu jen tak letem světem a málo kdy se k ní na střední vůbec dostanete. Určitě však stojí za to se o tuhle dobu zajímat. Bylo natočeno mnoho filmů, najdete na toto téma i hodně beletrie. Markéta Lukášková se však podívala na fakta, která pospala velmi lehkým stylem. Při čtení rozhodně nemáte pocit, že čtete učebnici, ale že vám to autorka vypráví.

Knižní střípky
20.09.2022 5 z 5

Myslím si, že kdyby takto byly psány učebnice dějepisu, určitě by si tento předmět získal mnohem více nadšenců.

Za mě osobně je tento počin opravdu skvělou záležitostí a knihu budu doporučovat každému, kdo bude ochoten naslouchat.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

terryaknihy
20.09.2022 5 z 5

Autorka nám prostřednictvím své knihy shrnuje období 1948-89. Rozděluje ho na čtyři části a v každé se věnuje třem zajímavým tématům - Duch doby, Sport a Jak se lidem žilo. Na konci jsou poté rozhovory s 8 různými lidmi . Kniha je plná významných událostí, ale hlavně také věcmi, které jsem sama (bohužel) slyšela poprvé. Kauzy ohledně přehrady Orlík (při její tvorbě), pracovních táborů, hokejistů na olympiádách či pády letadel.. Jak tehdejší režim ovlivňoval životy rodinám, tuzex nebo první cesty do Rakouska… Ačkoliv se zde nachází spousty informací, je to předneseno logicky a dobře stravitelnou formou, takže hezky čtete a postupně jen valíte oči a nasáváte vědomosti . Už dlouho jsem nepoužila tolik lepíků!
Celkově mě kniha neskutečně mile překvapila a rozhodně jí patří místo v mých TOP knihách za letošní rok! Díky albatrosmedia jsem měla možnost si knihu přečíst před vydáním, ale už se moc těším na finální verzi, která bude doplněna ještě o grafickou přílohu .