Čo Clara zanechala

Čo Clara zanechala https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296349/bmid_co-clara-zanechala-CZv-296349.jpg 5 1017 339

Sedemnásťročná Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca, a odsúdili ju na doživotie. Izzy, zdrvená matkinou zjavnou stratou zdravého rozumu, ju odmieta navštíviť vo väzení. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne. V záplave opustených osobných vecí pacientov Izzy v batožine Clary Cartwrightovej nachádza kôpku neodoslaných listov, starý denník – a svoju vlastnú trinástu komnatu. Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a ocitla sa v životnej etape, keď ju ubíja spolužitie s panovačnými rodičmi a jej jedinou nádejou je láska k chudobnému prisťahovalcovi z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali, a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, po páde na burze však prichádza o majetok. Claru preto premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu, kde liečba na úrovni doby prináša ľuďom viac utrpenia ako úľavy. Zatiaľ čo Izzy čelí výzvam, ktoré prináša nová etapa jej života, Clarin príbeh je úzko spätý s minulosťou. Napriek tomu majú niečo spoločné. Ak Clara nikdy netrpela žiadnou duševnou poruchou, čo by mohlo vysvetliť či obhájiť násilný čin Izzinej mamy? Skladaním mozaiky Clarinho života je Izzy nútená prehodnotiť svoje vlastné životné kroky. Závery sú nečakané a ohromujúce.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

What She Left Behind , 2013

fis.rena
06.01.2017 5 z 5

Šokující,děsivé,těžko uvěřitelné a naprosto zarážející. Při čtení jsem měla husinu,která mi běhala po celém těle. Obě časové linie jsou naprosto dokonalé a knize nelze nic vytknout. Snad jen...proč není,zatraceně,alespoň o trochu delší :D

katynais
27.12.2016 5 z 5

Musela jsem cist a cist, abych vedela jak to dopadlo, do posledn chvile jsme doufala. Pro me velice silna a desiva knizka. Zbytek noci jsem mela desive sny, takze cist jen ve dne:)

edisek83
22.12.2016 5 z 5

Nikdy nedokážu pochopit, jak se vlastní rodiče mohou dopustit takové ohavnosti na vlastních dětech. Kniha byla skvělá, ale místy jsem měla chuť hodit s ní proti zdi, jak jsem se rozčílila tím bezprávím....
Ale doporučuji přečíst všem, aby viděli, jak se žilo dřív a jaké hrozné věci byli lékaři schopni praktikovat na pacientech.

Mark.
09.12.2016 5 z 5

Žít v Clařině době, byly bychom spolupacientky. Tuším, že každý měl v pubertě nějaké ty rozepře s rodiči a za jak málo se Clara dostala do Long Islandu mne velmi "vyděsilo".
Prolínání časových linií bylo pro mne přínosem. Jak tam byla Izzy, bylo mi jasné, že bude happy end :-)
Jinak bylo to po velmi, velmi dlouhé době, kdy jsem byla u nějaké knihy naměkko, až mi málem ukápla slza.

pavlinkaa
06.12.2016 5 z 5

Tohle se mi moc líbilo......
Prostředí opravdu děsivé. Celý Clařin příběh byl děsivý a hlavně uvěřitelný a moc smutný. Přiznám se, že jsem měla na její rodiče vztek a pak jsem i zapochybovala, jestli Clara opravdu není blázen, když jí doktor řekl, že žádný Bruno neexistuje. A pak jsem byla zase napjatá jak struna, jestli se jim útěk podaří. Hlavně jsem pořád čekala, že je Lawrenc prozradí. No dopadlo to jak to dopadlo. Myslela jsem, že se Clara utopila, samozřejmě nikomu nepřeju smrt, ale to by byl závěr, který by si, dle mého názoru, kniha zasloužila. To že nakonec žila a setkala se se svou dcerou mi tam nějak nesedělo k tomu smutnému životu.
Co se týče Izzy tak ta tam byla naprosto zbytečná. Celý její příběh mohl být klidně vynechán. Působil na mě jako nějaký brakový americký film. Kráska která šikanuje všechny kolem, no hrůza .....
Jinak ale když pominu ten závěr a Izzy, tak se mi kniha opravdu moc líbila. Nevěděla jsem co z toho nakonec bude, musela jsem číst a číst. A ty emoce, ty jsem u toho rozhodně měla a tím se kniha pro mne vyzdvihuje mezi ty lepší.

Mini.Baby
03.12.2016 5 z 5

Toto je zatím nejvíc TOP, co jsem za svou ubohou čtecí kariéru četla. Doufám, že u nás vyjde něco dalšího od této spisovatelky, protože tohle je literatura přesně pro mne. Tleskám, děkuji a modlím se za další klenot do sbírky

Reňulka Š
30.11.2016 5 z 5

Zpočátku jsem se nemohla do knihy začíst, ale potom jsem ji přečetla na jeden "zátah". Na závěr bych řekla, že jsem tak silný prožitek z knihy dlouho neměla. Za mě doporučuji.

sporran
29.11.2016 4 z 5

Dobře napsaný příběh o zoufalství ženy, kterou uzavřeli do blázince. Čtenář neví, jestli se nakonci neukáže, že je hlavní hrdinka opravdu duševně nemocná nebo zůstane otevřený konec (tak jako ve filmu Prokletý ostrov). Přivádí vás to na myšlenku, do jak zoufalé situace se může člověk dostat a jak je někdy nemožné přesvědčit své okolí o tom, co vám je jasné... Zoufalý stav.

Astonius
28.11.2016 3 z 5

Kniha se nezdržuje žádnými okrajovými popisy a zdlouhavými nudnými pasážemi, jde rovnou k věci a rychle střídá obě dějové linie a díky tomu je velice čtivá. Neotřelý příběh v obou rovinách je dalším prvkem, který čtenáře k románu poutá. Samozřejmě lepší z těch dvou dějů je ten z minulosti, sálá z něj atmosféra, neútěšnost, zoufalství, neštěstí a nespravedlnost. Jen jsem měla pocit, že děj je zasazen do hlubší minulosti, než jak se podává - právě z důvodu vykreslených strašných podmínek v ústavu. Autorka však na konci klade důraz na doslov k objasnění reálií, lze tedy předpokládat, že tyto okolnosti si dobře prostudovala. Příběh ze současnosti byl příběhem mladé dívky, takže řešila především problémy se spolužáky a školou, což mě moc nepřitahuje, nicméně bylo to i tak zajímavé a při čtení této linie jsem nijak neměla pocit, že bych ji už chtěla mít za sebou. To, co mi na této dějové lince vadilo, byla spíš psychologie hlavní postavy - celkově mi přišla hrozně nepravděpodobná s ohledem na prožité dětství a všechno ostatní okolo jejího života. Také záležitost s dopisy z vězení byla moc zdramatizovaná a prostě té vyhraněné zatrpklosti vůči matce nevěřím. To, co srazilo na mém hodnocení jednu hvězdu, je ovšem konec, ten to podle mě všechno zabil :-)

adriane9
16.11.2016 5 z 5

Výborná kniha, skvělý čtivý příběh. Zaujala mě propracovanost postav, návaznost obou hrdinek a navíc jsem milovník viktoriánských staveb. Popis Willardu mě nadmíru dostal a stále ho mám živě zarytý ve své fantazii. Doufám, že E.M.Wiseman bude tvořit v podobném duchu dál.

veronika0382
14.11.2016 5 z 5

Román jsem přečetla téměř celý za nedělní odpoledne. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, dokud jsem nebyla u posledních stránek. Příběh je opravdu fascinující :-) ... Více v mojí recenzi zde :)

eva6224
14.11.2016 5 z 5

Fantastické čtení, tohle byla jízda, druhou půlku jsem byla doslova nucena přečíst na jeden zátah a i jsem si pobrečela, takže doporučuji :)

Danago
11.11.2016 5 z 5

Knížku jsem si koupila na doporučení Sabiny H. a udělala jsem dobře. Skvěle napsaná knížka. Originální , mrazivé a šokující téma. Naprosto uvěřitelný příběh. Knížka mě pohltila a ke konci sem se neubránila slzám smutku i dojetí. Obě dějové roviny byly zajímavé , smutné i dojemné. A nakonec ......ne to bych moc prozradila.

Ywonek
10.11.2016 5 z 5

Nádherná a dojemná kniha. Cítila jsem u ní hroznou bezmoc, stejně jako hlavní hrdinka :(

Jana77
31.10.2016 5 z 5

Nádherná kniha, z které zároveň mrazí! Podmínky v ústavu choromyslných děsivé a šokující, ale věřím, že se to stávalo. Za mě rozhodně 5 hvězd, nenudila jsem se ani chvilku!

milunka21
07.10.2016 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha,která vás vtáhne do děje hned na začátku.Vykreslení toho utrpení v blázinci bylo neskutečně dobře a často by z toho bylo opravdu úzko.Doufám že se u nás chystají i ostatní knihy autorky :-)

Liduka
06.10.2016 5 z 5

Naprosto perfektní kniha, u které jsem uronila i slzu. Úplně jsem cítila Clařinu beznaděj a kdybych byla na jejím místě, tak bych se z toho asi doslova zbláznila. Stále jsem čekala, zda se objeví Bruno a zachrání ji a vduchu proklínala její rodiče, že jsou tak bezcitní. Konec mě dost překvapil.

JanaDor
25.09.2016 4 z 5

Nečekejte zamilovaný románek, ani děsivě napínavý trihller. Je to o osudech obyčejných žen, které se snažily někoho chránit a obětovaly pro to vše. Je to také o tom, jak to fungovalo v ústavech pro choromyslné. V jakých podmínkách museli tito lidé přežívat. Zdravý člověk nemohl z ústavu z vlastní vůle odejít a dovnitř se mohl dostat kdokoli, pokud se někomu znelíbil. Z toho mě při čtení asi nejvíc mrazilo. Skvěle je vylíčena bezmoc a beznaděj. Autor dobře vystihl osud Clary. S Izzy byl trochu pozadu, někdy na mě působila naivně a v jiných momentech nepřirozeně dospěle. Byla jemně nevyvážená. Clara ji prostě zastínila, i když se Izzy snažila. Jako celek se mi to ale líbilo a doporučuji.

Illaa
20.09.2016 4 z 5

Ze dvou časových linií mě mnohem více bavila ta historická část. Prostředí léčeben či blázinců opět nezklamalo. Syrové popisy opuštěných prostor a léčebných technik byly tím pravým prostředkem k utváření napětí. Hodnotím kladně a určitě budu knihu doporučovat dál.