Čo Clara zanechala

Čo Clara zanechala https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296349/bmid_co-clara-zanechala-CZv-296349.jpg 5 1019 341

Sedemnásťročná Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca, a odsúdili ju na doživotie. Izzy, zdrvená matkinou zjavnou stratou zdravého rozumu, ju odmieta navštíviť vo väzení. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne. V záplave opustených osobných vecí pacientov Izzy v batožine Clary Cartwrightovej nachádza kôpku neodoslaných listov, starý denník – a svoju vlastnú trinástu komnatu. Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a ocitla sa v životnej etape, keď ju ubíja spolužitie s panovačnými rodičmi a jej jedinou nádejou je láska k chudobnému prisťahovalcovi z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali, a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, po páde na burze však prichádza o majetok. Claru preto premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu, kde liečba na úrovni doby prináša ľuďom viac utrpenia ako úľavy. Zatiaľ čo Izzy čelí výzvam, ktoré prináša nová etapa jej života, Clarin príbeh je úzko spätý s minulosťou. Napriek tomu majú niečo spoločné. Ak Clara nikdy netrpela žiadnou duševnou poruchou, čo by mohlo vysvetliť či obhájiť násilný čin Izzinej mamy? Skladaním mozaiky Clarinho života je Izzy nútená prehodnotiť svoje vlastné životné kroky. Závery sú nečakané a ohromujúce.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

What She Left Behind , 2013

kaja77
25.06.2018 3 z 5

Jednoznačně nejsem cílová skupina,pro kterou byla kniha napsaná.myslim, že náctiletá čtenářka by si užila víc než já. Část knihy o dívce izzy byla taková typická americká střední, jaká bývá ve filmech pro teenagery.cast knihy o Claire byla mnohem zajímavější.bohuzel pak autorka lecos resila dost svérázným způsobem. Ale číst se to každopádně dalo.

milena8281
05.06.2018 5 z 5

Velmi emotivně napsaný příběh. Za téměř každou kapitolou jsem si říkala "Ježíši Kriste" ... Četla jsem samozřejmě o tom, jak se dřív chovali k chovancům podobných ústavů, přesto to čtení byla silná káva. Přečetla jsem jedním dechem, nedalo se odtrhnout.

zazilla
12.05.2018 5 z 5

Silný příběh. Nádherná kniha

Phewell
05.05.2018 5 z 5

Velmi silný příběh.

Misha224
04.05.2018 5 z 5

Úžasná kniha, která dokáže vtáhnout do děje. Každou přečtenou stránkou ve mně sílilo napětí, jak celý příběh dopadne.

morava
02.05.2018 5 z 5

Tak tato kniha je presne ta, u ktere, kdyz se me i za par let zeptate, jestli jsem ji cetla, tak okamzite bez premysleni se mi vybavi cely pribeh a odpovim hned ano. Vybavi se mi hodne smutny pribeh, od ktereho se vsak nedalo odtrhnout. Stridani dvou casovyh rovin se mi v teto knize velice zamlouvalo. Emoce pri cteni opravdu pracovaly na plne obratky a posledni dve kapitoly jsem uz ronila slzy. Silny pribeh , na ktery nezapomenu .

dusaniela
30.04.2018 5 z 5

Kniha ma velmi bavila, čakala som do konca s napätím ako to dopadne. Koniec a vysvetlenie zhrnula autorka asi do dvoch strán ale nelutujem že som knihu čítala a určite odporúčam :)

jana3099
20.04.2018 5 z 5

Tak tahle kniha se četla sama, je to opravdu hodně silný ač smutný příběh, rozhodně doporučuji k přečtení a jsem moc ráda, že ji mám ve svě knihovničce ;-)

Paja85
09.04.2018 5 z 5

Určitě doporučuji, zhltla jsem ji jak se říká...a to jsem se trochu bála...jak to celé dopadne a musím říct, že bych to autorce trochu předělala, ale nechci spoilerovat, takže víc nepovím. Každopádně to byla skvělá! Doporučuji

oolinkaa
23.03.2018 5 z 5

Skvělé, doporučuji. Miluji tajemné knihy s tématikou sirotčince, blazincu a sanatorií. Místy mi bylo až zle, když člověk cetl, co se v té době dělo. Přijde mi, že spíš byli blázni ti lekari.. a pokud tam byl někdo těhotný nebo tam byly malý děti, tak to je fakt hnusný..:(

Zuziša
02.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha,doporučuji.

Prateri
11.02.2018 5 z 5

V tmavých stěnách Willardu nepřebývalo štěstí ani láska. Jen nešťastná srdce a bolest v duši ukrývala zamřížovaná okna. Ale zasloužili si všichni chovanci pobyt v těchto ponurých zdech? Dokázali vzdorovat nesmyslné léčbě, která je navěky vzdalovala od běžného života? Dokonce tento ústav měl i vlastní hřbitov.
Díky mladé Izzy - o mnoho desítek let později - pokračuje příběh z roku 1929 a stojí to za to! Druhá dějová linie, týkající se Izzy ,není tak dramatická. Celá kniha nám ale pořádně zahraje na city.

pokecka
03.02.2018 5 z 5

přečteno jedním dechem, velmi bravurně napsaný smutný osud Clary, i slzu jsem uronila......doporučuji !!!! za mě 100%

Vladísek
21.01.2018 5 z 5

Při čtení jsem měla pocit bezmoci a zlosti nad tím vším, čím si Clara musela projít. Ztracené a zničené mládí, které už jí nikdo nikdy nebyl schopen nahradit... Pro mě to byl opravdu smutný příběh a nic na tom nemění ani fakt, že závěrečné stránky se blíží k jistému happyendu. Jde o velmi emotivní čtení. Doporučuji.

sgjoli
16.01.2018 4 z 5

Nejprve jsem váhala, zda se do knihy pustit - podobně laděná dramata běžně nečtu, ale nakonec jsem nelitovala.
Tmavé stěny Willardu jsou skvěle napsaným a detailně propracovaným lidským dramatem s dobře odměřenou dávkou napětí mezi jednotlivými postavami a skvostně vykreslenou atmosférou, která je neutěšená, tísnivá, smutná a místy skutečně skličující.
Kniha je napsaná velmi čtivě, jedná se o velmi emotivní čtení a Wisemanová některá místa napsala tak sugestivně, že jsem si musela občas dávat kvůli přívalu emocí pauzy, abych všechno vstřebala. Rozhodně se jedná o velmi silný čtenářský zážitek, za který jsem ráda, že jsem ho absolvovala.

harena
15.01.2018 5 z 5

Opravdu jsem nečekala, že se mi kniha bude tak líbit. Dočetla jsem ji o půlnoci, nemohla jsem přestat. Je vidět, že autorka opravdu studovala, jaké podmínky panovaly v ústavech pro choromyslné a proto životní příběh Clary byl velmi depresivní. Není to tak dávno, kdy se elektrošoky používaly ještě i u nás. Je to moc krásně napsaný román opravdu jen pro ženy - veliká láska, obětavost, přátelství - nemyslím, že by se to komukoliv z mužského pokolení u mě v rodině líbilo. Děkuji Ellen Wisemanové za příjemný zážitek a jen lituji, že je to zatím od ní jediná kniha na našem trhu.

Ildi
11.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Skvelo napísaná a určite sa Vám vryje pod kožu. To, že spomínaná liečebňa skutočne existovala posunie knihu ďalej... Stalo sa mi, že som musela knihu zavrieť a dej trochu rozdýchať, niektoré pasáže sa čítali veľmi ťažko. Určite ju odporúčam prečítať.

alnahu
08.01.2018 3 z 5

Do této knihy jsem se nemohla ze začátku začíst asi až od sté stránky se teprve příběh Izzy Stoneové rozvinul, kdy najde deníky a začíná pátrat po tajemství útulku pro Willard. V knize byly věrohodně popsáno co se dělo v tomto ústavu pro choromyslné. Ale za mě jen tři hvězdičky pro mě byla kniha dost depresivní.

Calibra
05.01.2018 4 z 5

Knihu jsem brala tak, jako bych četla dvě najednou. Představovala jsem si, jak Izzy bude pomalu odkryvat příběh Clary, ale každý příběh jel sám za sebe. Co se týče Izzy přišlo mi to jako teenagerovské čtení. U Clary byly velmi dobře popsány praktiky v ústavu pro choromyslné a věřím, že se to takhle i v dřívějších dobách dělo. V happy end jsem snad ani nevěřila.

Lemurka
03.12.2017 4 z 5

Čtivě napsáno. Příběh Clary mě pohltil, co si musela prožít, nelidské zacházení v sanatoriu, nechápu postoj jejich rodičů, že ji jen tak odepsali ... Příběh Izzy mě zas tolik nebavil, spíš na mě působil jako průměrný románek pro dívky s prvky hororu. Na konci mi přesto ukápla slza dojetím.