Cizinec a krásná paní

Cizinec a krásná paní https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26866/bmid_cizinec-a-krasna-pani-BhI-26866.jpg 4 45 9

Text Cizince a krásné paní vycházel na pokračování od prvního jarního dne do června 2009 v Mladé frontě Dnes a pokusil se tak navázat na prvorepublikovou tradici románů na pokračování otiskovaných v novinách. Je situován do severočeského městečka, v němž se setkávají a navzájem na sebe narážejí různé kultury – zvyklosti a představy místních Čechů s odlišným temperamentem a hodnotovým vzorcem imigrantů přicházejících z nejrůznějších koutů světa. Příběh vzájemného poznávání české majitelky domu a jejího kurdského podnájemníka nepostrádá komické napětí, ale ani tragický rozměr.... celý text

ludek.n
14.02.2021 3 z 5

V roce 2009, kdy kniha vyšla, snad ještě ani Pavel Kohout nemohl tušit, jak mohutná vlna emigrantů se vzedme v roce 2015, kdy do Evropy přišlo přes milión žadatelů o azyl. Cizinec a Krásná paní je tak svým způsobem kniha prognostická, i když se o to vlastně vůbec nesnaží. Tragikomický příběh Růženy Čechové a Kemala Ötcölana je laskavým příběhem o hledání a poznávání toho, co nás spojuje a co nás rozděluje. A je také o tom, co si jako národ neseme s sebou coby dědictví oné komunistické deprese, která přišla po roce 1968. Vše zabalené do lehce ironické formy a převázané stužkou nadhledu. Trochu mi vadily autorovy (ne)duchaplné komentáře, ale u románu, který původně vycházel na pokračování, se to dá akceptovat jako úlitba novinářskému konceptu. Ostatně někdo může tyto vstupy považovat za originální, vtipné a podnětné. Rozčarování mi přineslo až finále ve stylu deus ex machina. Ponechat konec bez této závěrečné semioptimistické doušky v původním tragickém tvaru, hodnotil bych knihu lépe

Mája777
10.02.2021 4 z 5

Opravdu příjemné čtení. Seznámíme se s Krásnou paní a Kemalem. Postupně je poznáváme, sledujeme jejich pokusy o soužití, které je plné nehod a nedorozumění zaviněných různou mentalitou národů. Oba jsou to inteligentní lidé, a přesto se těmto nehodám nevyhnou. Zajímavé jsou i vzpomínky Krásné paní, díky nimž poznáme její život a lépe tak pochopíme její chování. A vážení, konec mě tady dostal. Určitě si přečtěte.
(10. 2. 21 - 6 112 - 16)

stejsdan
31.08.2020 5 z 5

K autorovi jsem se vrátila po strašně dlouhé době a vůbec nelituji. Úžasné počtení, skvělý jazyk, humor, ale i tragikomičnost všedních situací a nedorozumění, komunikační překážky, krásná a nevšední zápletka a v poslední kapitole neskutečné rozuzlení, musela jsem se smát nahlas:) Pan Kohout je mistr.

Usignolo
10.11.2017 5 z 5

Tak to byla nádhera!! Kniha vše v jednom: laskavé, vtipné, inteligentní a napínavé čtení. Někomu vadilo pro něj až povrchní ukončení příběhu, ale pro mě je šťastný konec balzám na duši (těch špatných konců kolem sebe vidíme až až, ne?). Hlavním hrdinům držíte palce až do konce a když v happy end už už nevěříte, tak se stane to, že.....neřeknu :-)

dusty
26.07.2016 4 z 5

Příjemné čtení, na příběhu dvou světů jsem si proběhl moderní české dějiny. Jen jsem od autora očekával lepší konec než typu "deus ex machina".

Rade
13.10.2014 4 z 5

Líbilo.
Když se osud hlavních protagonistů začal ubírat trochu fantasmagorickým směrem, zdálo se mi to již přehnané; závěr a vyřešení zamotaného příběhu sice známým, ale zde přesto velmi elegantním postupem, mi přišlo fajn a vtipné.
Líbil se mi autorův nadhled nad osudy svých hrdinů a časté připomínání toho, že jde jen o vymyšlený příběh, vůbec nerušilo, naopak.

marketad
30.06.2013 3 z 5

No, sice tradičně čtivá kniha, ale přece jenom je na ději znát ten fakt, že původně vycházela na pokračování v novinách.

WEIL
04.09.2011 2 z 5

Kniha vycházela na pokračování v MFDnes, a to už se dálo nestalo, aby v novinách vycházel román na pokračování. dříve, tedy v osmdesátých letch to bylo běžné. A ještě i na začátku 90. let minulého století.

velbloudice
18.07.2011 5 z 5

Nemohla jsem se od ní odtrhnout...