Konec velkých prázdnin

Kniha, která vznikala jako předloha scénáře stejnojmenného televizního seriálu, patří mezi nejlepší romány zabývající se fenoménem emigrace. Její děj se započíná v roce 1983, kdy v den letního slunovratu uprchnou nejrůznějšími cestami ze své vlasti do Rakouska dvě rodiny a několik jednotlivců, Čechů i Slováků, aby hledali štěstí ve vysněném svobodném světě. Skoro na dosah domova je očekává jiná planeta, jim cizí, jako jsou oni cizí jí. Projdou táborem pro uprchlíky a čekají pak v jednom z venkovských penzionů, sloužících tomu účelu, na azyl a víza, představující klíče k nové existenci. Náhlé prázdniny v životě, jejichž délku ani výsledek nelze odhadnout, týdny, měsíce a někdy i roky vynucené nečinnosti, nutí k sebezpytnému bilancování, smýkají lidmi mezi nadějemi a zoufalstvím. Ze vzpomínek i představ, ze zážitků tragických i komických vyvstává kaleidoskop obrazů země, kterou opustili, i světa, jemuž se vydali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/135696/konec-velkych-prazdnin-135696.jpg 4.469
Romány, Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha Konec velkých prázdnin

plobpreis
16.01.2019

Ačkoliv má kniha 792 stran přečetl jsem ji velmi rychle. Téma knihy mě velmi zaujalo. V té době jsem znal osobně lidi co emigrovali, ale už jsem se mnohdy nic nedozvěděl o jejich osudech. U hrdinů knihy mě překvapilo, jak byli někteří naivní v očekávání jaké to potom bude. Z dnešního pohledu si nedovedu představit, zda by hostitelské země poskytovali takovou péči emigrantům i dnes.

Katka2382
18.09.2018

Skvělá kniha i seriál.U seriálu se mi líbí úžasná hudba pana Pavlíčka a u knihy že je tam toho víc,víc jde do hloubky postav a je fakt čtivá.Také bych uvítala pokračování.Jak to asi dopadlo s Bobinou,vdala se nakonec do USA nebo skončila za katrem?A Tono,zdalipak ho na hranicích chytli nebo prošel a setkal se s Magduš.Je Dora s Udem šťastná nebo myslí na Milana?A uchytil se on za mořem?

sioux
24.08.2017

První část knihy, kdy utíkají ze socialistického ráje na zemi, byla super. V druhé části knihy v Rakousku už se mi zdálo, že to ztratilo tempo a posledních 50 stran už jsem se do četby musel nutit. Děj byl postupně nahrazen takovým zašmodrchaným stylem psaní, který byl sice občas zábavný, ale v konečném výsledku trochu nudný. Pavel Kohout si rád hraje se slovíčky.
Z postav jsem měl nejradši pasáže o Bobině, ta byla jednoznačně skvělá a z mého pohledu nejvíc uvěřitelná postava a pak ta slovenská rodina toho zubaře. Takhle nějak si pamatuji týpky za totáče.

26.03.2017

Povedená kniha i seriál.

RichardvonT.
11.02.2017

Skvělá kniha, i seriál se celkem povedl, jakkoliv nikdy nemůže zachytit všechno z tohoto tlustého díla. Zcela "živé" a uvěřitelné postavy. Kdyby to šlo, docela rád bych si přečet pokračování třeba po 10 letech. Jestli se dá něco říct k hlavní myšlence díla, za mě by vyhrál dojem, že jen ti, kteří odešli za Svobodou a ne za Penězi, vlastně uspěli.
A ta úžasná pasáž, kde hudební agentka ve Vídni srovnává socialismus a kapitalismus....do kamene tesat! Tady to pan Kohout jako člověk znající oba systémy trefil dokonale.

BarboraSalome
26.07.2015

Jedna z nejlepších knih Pavla Kohouta. Vynikajícím způsobem se tu popsán těžký život v emigraci, dokonce i rozdíl mezi Čechy a Slováky. Každopádně pohnutky naších občanů se se současnými pohnutky ekonomických uprchlíků nedájí srovnat.

norrasun
29.03.2015

Tvorbu Pavla Kohouta mám ráda obecně, líbí se mi, jak píše, ovšem tahle kniha na mě udělala ohromný dojem a pravidelně se k ní vracím. Seriál jsem neviděla.

jindrich5708
15.05.2014

Zajímavá kniha o tom jak to v tu dobu chodilo . Dobré čtení a dobrý seriál .