Civilizácia. Západ a zvyšok sveta

Známy britský historik Niall Ferguson sa v tejto knihe zamýšľa nad tým, čo spôsobilo, že počas posledných šiestich storočí západná civilizácia nadobudla prevahu nad zvyškom sveta. Ako je možné, že civilizácia, ktorá tak zaostávala za vyspelými východnými kultúrami, dokázala vyvinúť prostriedky, ktoré ju napokon dostali do pozície jedinečného vzoru? Na pozadí stretu civilizácií autor zároveň vtipne a s nadhľadom mapuje svetové dejiny. Aj napriek tomu však konštatuje, že dni dominancie Západu sú zrátané. Zvyšok sveta totiž Západ dobieha a ten postupne stráca vieru vo vlastné hodnoty. Prvé vydanie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247230/civilizacia-zapad-a-zvysok-sveta-BJ8-247230.jpg 4.691
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Historie
Vydáno, Kalligram

Civilization. The West and the Rest, 2011

Kniha Civilizácia. Západ a zvyšok sveta

juraj8534

Niall Ferguson má určite šatník väčší ako kdejaká žena.

dominik9105
03.11.2020

Osvěžující, čtivý a fakty nabouchaný průvodce vzestupu Západu. Autor potěší každého, kdo vnitřně cítí, že Západ světu toho mnohem více dal, než vzal, dnešní pochybovačné době navzdory. Určitě doporučuji k přečtení, skvělý počin.

kralika
19.05.2020

Ferguson je skvělý vypravěč, který podává strohá fakta a kupy statistik tak elegantně, že si ani nevšimnete, jak ty stránky jen šustí. V průběhu knihy si klade řadu otázek v šesti okruzích, na které hledá odpovědi použitím řady odboček, které jen umocňují výsledný dojem. Určitá generalizace je tomuto druhu historických prací vlastní, či spíše nezbytná, protože jinak autorovi a čtenáři hrozí utonutí v detailech a podružnostech. Přitom nelze říci, že by autor neměl smysl pro detail. Právě z pohledu drobností jsou často pokládány i základní otázky, které vždy provázejí dané téma: Proč v říši středu vyvolaly takové zděšení evropské hodiny? Proč Sovětský svaz dokázal okopírovat atomovou bombu, ale ne džíny? Proč šly Severní a Jižní Amerika po získání nezávislosti opačnými směry? Přivedl tiskařský lis k pádu Osmanskou říši? Kolonizovali Afriku vojáci, nebo lékaři? Jak to, že je v Číně tolik křesťanů, když ještě nedávno byli potíráni? Tato otázky jsou, myslím, dobrým důkazem na jak pestrou procházku Ferguson čtenáře vezme.

„Civilizace se neobjevují, nerostou, nevládnou, neslábnou a nezanikají v nějakém opakujícím se a předpověditelném životním cyklu. To jen historici retrospektivně líčí rozklad jako pomalý proces a mnoha příčinám přikládají přílišnou váhu. Ale civilizace se chovají spíše jako všechny složité přizpůsobivé systémy. Po jistou neužitelnou dobu fungují ve zjevné rovnováze. A pak se hroutí, a to dosti náhle. Vrátíme-li se k Thomasovi Coleovi a jeho pentaptychu Příběh říše, posun od dosažení vrcholu ke zkáze a pak pustotě není periodický. Je náhlý. Patřičnějším vizuálním znázorněním způsobu, jakým se hroutí složité systémy, by mohl být starý plakát, který kdysi visíval v tisícovkách pokojů studentských kolejí: neovladatelný parní vlak naradil do zdi viktoriánské konečné stanice a po nose vlétl do ulice. K překročení hrany chaosu stačila vadná brzda nebo spící strojvůdce.“

Berny97
30.10.2019

Fascinujici historicko-ekonomicka kniha. Velkou cast informaci nadprumerny ctenar vi, ale ty souvislosti do kterych je autor byl schopen dat byly dechberouci. Nikdy mne ani nenapadlo proc severni amerika je diametralne bohatsi nez jizni.

schacco
25.10.2019

Niall Ferguson se pokouší o identifikaci a rozbor důvodů, které vedly k tomu, že se západní (euroatlantická) civilizace zhruba od 15. století postupně stala celosvětově dominantní. Důvody, které nalezl, seskupil do šesti komplexů institucí s výstižnými jednotícími termíny: konkurence, věda, vlastnická práva, medicína, konzumní společnost a pracovní morálka. Každému termínu věnuje samostatnou kapitolu, kde příslušné instituce podrobuje historickému zkoumání.

Kniha je informačně hutná, ovšem rozsah zhruba 290 stran limituje možnosti hlubšího rozboru i širšího materializování příčin a souvislostí. Mnohdy se totiž čtenář dostává do situací, kdy vnímá text jen jako souhrn náhodou sousedících bloků s informacemi než jako ucelený vhled do "střev" instituce.

Zaujme i autorova fixace na oděvní průmysl, jehož překotný rozvoj považuje za stabilně první jednoznačný příznak jakékoli průmyslové revoluce; změny ve způsobu oblékání pak za vlaštovky značící jaro blížících se revolučních změn.

thorir
12.05.2019

Fascinující Fergusonova kniha, průvodce historickým vývojem a hlavně úspěchem západní civilizace. Pokud jste, jako já, unaveni neustálým sebe-trýzněním v médiích, neustávající kritikou všeho západního, vyvoláváním pocitu viny za kolonizaci, otroctví, rasismus, a další (dosaďte si jakýkoliv dnes negativně vnímaný jev), přečtěte si tuto knihu. Naleje vám do žil trochu nového optimismu. Poznáte, že ne všichni liberální západní univerzitní akademici vnímají naši civilizaci jako to nejhorší co tuhle planetu potkalo. Naštěstí!

Autor postupně a v logicky ucelených kapitolách argumentuje, proč je dnes západní civilizace tam, kde je, tj. stále ještě na špici (byť se možná znatelně naklání) a hlavně proč si tam být zaslouží. Vysvětluje dnes negativně vnímané jevy zcela jinou optikou, např. zmíněnou kolonizaci rozvojového světa. Vysvětluje, co k tomuto stavu vedlo, ukazuje to na vztahu ke svobodě jednotlivce, institucím, penězům, náboženství, a další. A samozřejmě varuje před opouštěním těchto, západu vlastních, libertariánských zásad (záměrně neužívám slovo "liberálních", neboť to již na západ od nás získává zcela jiný význam).

V záplavě dnešního mediálního negativismu nelze než důrazně doporučit. Ke knize se v budoucnu ještě vrátím.

los
25.04.2019

zajímavé úvahy, jen mi vadila ta explicitní tendenčnost a neobjektivnost hodnocení, tak by se historik neměl nechat unést; na mnoha místech Ferguson ve svém výkladu generalizuje na základě jedné události, jinde vyvozuje důsledky z příliš málo dat, nebo zaměňuje příčinu za následek; a taky se zbytečně často opakuje

lukas9608
25.03.2019

Kniha, která klade velice zajímavé otázky a nabízí ještě lepší odpovědi. Hlavní otázkou je, proč se západní cilivizace prosadila jako dominantní v globálním měřítku. Ještě několik století dozadu by si na ni jen tak někdo nevsadil. Jednotlivé důvody jsou rozděleny do celkem šesti okruhů a v nich podrobně rozebrány na zajímavých příkladech a souvislostech.