Nešťastná válka

Nešťastná válka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21718/bmid_nestastna-valka-Cgw-21718.jpg 4 7 2

Pojednání přibližuje příčiny i samotný průběh 1. světové války a naznačuje její důsledky. Autor zpochybňuje tradiční výklad a vžité představy o válce. Tento globální válečný konflikt hodnotí autor především z hlediska britských mocenských zájmů a cílů. Hlavní podíl na vzniku 1.světové války měla, podle něj, Velká Británie, která podcenila německý potenciál. Z kontinentálního konfliktu se stala válka světová, neboť Velká Británie si počínala velice nekvalifikovaně, což si vyžádalo zásah Spojených států amerických. K válce tak došlo na základě chybných rozhodnutí vedoucích činitelů! Celý tento válečný konflikt se zrodil z osobní pošetilosti, jež měla katastrofální následky!... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Dokořán
Originální název:

The Pity of War: Explaining World War One , 1998


více info...

Přidat komentář

Honza91
01.04.2023 2 z 5

Tuto knihu je potřeba číst velmi pozorně. Může Vám dát mnoho dobrého jako je ekonomický přehled států před a během války, nebo trochu pohledu do tisku a života vojáků na frontě. Avšak je zde velké ALE. Autor se ve velkých částech různých kapitol snaží uměle našroubovat své domněnky skrze různé úryvky z literatury, nebo korespondence pár lidí. Do toho se v kapitolách promítá velmi to, že je autor i historikem ekonomie. Velmi často se nevysvětlitelné věci, nebo věci spadající do sociologie snaží vyřešit čísly. Jako poslední výtka by jistě mohla být k jeho velmi častým úvahám "co by kdyby". Ty by si jako historik měl odpustit, případně eliminovat na minimum.
Rozhodně knihu nedoporučuju pro první seznámení s tématem první světové války, ale spíše jako jakési rozšíření vědomostí o ekonomickou stránku.

PaveI
20.04.2021 4 z 5

Zajímavé porovnání britského a německého přístupu k předválečnému i válečnému hospodářství, tisku/propagandě a morálce, protkané řadou úvah "co by kdyby..."


Štítky knihy

první světová válka (1914–1918)

Autorovy další knížky

Niall Ferguson
skotská, 1964
2015  89%Civilizace
2016  93%Britské impérium: Cesta k modernímu světu
2011  82%Vzestup peněz
2019  79%Věž a náměstí
2003  83%Nešťastná válka

Kniha Nešťastná válka je v

Přečtených9x
Doporučených1x
Knihotéce4x
Chystám se číst14x
Chci si koupit12x
dalších seznamech1x