Chlapec na vrchole hory

Chlapec na vrchole hory https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297565/mid_chlapec-na-vrchole-hory-qKX-297565.jpg 4 354 119

Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa venoval prvej svetovej vojne a teraz sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, ktorý sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera? Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení. Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Boy at the Top of the Mountain

BrozaM
03.07.2017 3 z 5

Velmi jednoduché čtení, rychle plyne, postavy jsou jasně popsané a nestane se tam nic, co by vás nějak závažně překvapilo. Příběh je tak trochu přitažený za vlasy.
Ale kniha je krátká a nebude vás nudit - na cesty ideální. (y)
,,Vážně je tak snadné zkazit nevinného?"

sadlo
29.06.2017 5 z 5

Kniha vyšla také v češtině a je skvěle přeložena.
Doporučuji všem, kdo má rád knihy spisovatelů Leyson L. - CHLAPEC NA DŘEVĚNÉ BEDNĚ, Orlev U. - Ostrov v Ptačí ulici,Běž, chlapče, běž, Gleitzman M. -Kdysi, Savit L. -Anna a Vlaštovčí muž, Lowry L. - Spočítej hvězdy.
Od pana Boyneho si přečtěte také knihu V tomto domě straší.

VladkaBU
19.06.2017 5 z 5

... velice čtivá knížka, četla se sama. Asi mi bylo Pierotta spíš líto, děti jsou snadno ovlivnitelné. A k tomu ta doba, tenhle člověk... I když to není skutečný příběh, vůbec mi to nevadilo.

LusSyNDA
12.06.2017 5 z 5

Měla jsem tu čest a viděla osobně pana Boyna na knižním festivalu. Jeho kniha Chlapec na vrcholu hory je nádherná. Během čtení jsem změnila pocit k Pierottovi z mít ráda na nenávidět. Opravdu silný příběh z prostředí války. Navíc jsem Orlí hnízdo sama navštívila, tak jsem měla živý obrázek jak to v knize vypadalo :-)

akrash
11.06.2017 5 z 5

Chlapec na vrcholu hory a Chlapec v pruhovaném pyžamu mají spoustu společného a zároveň i odlišného. Překvapil mne vývoj a troufám si říci, že i konec. Na této knize - byť se nezakládá na skutečnosti - je krásně vidět, jak jsou děti ovlivnitelné. Ale v té době koneckonců nejen děti. Osud nejen Pierrota, ale i dalších obyvatelů hory mne zaujal a určitě se ke knize časem vrátím. Doufám, že pan Boyne chystá ještě nějakého 'Chlapce'...

Kokesar13
11.06.2017

Čtivý příběh, který vás jistě zasáhne!

Klára2216
05.06.2017 5 z 5

Neumím příliš dobře hodnotit knihy tohoto typu, které mě vnitřně tak moc zasáhnou, stejně jako chlapec v pruhovaném pyžamu. Takže bez řečí pět hvězd za krásnou knihu o velkém omylu lidstva.

martina2704
31.05.2017 4 z 5

Začátek mi přišel možná trochu natažený, konec bych naopak klidně více rozepsala. Každopádně i tahle knížka se Boyneovi povedla. Na jeho knížkách se mi líbí, že dovede krásně rozvinout a vysvětlit psychologii postav a to, jak asi vnímali jednotlivé aspekty nacistické Třetí říše.
Je pravda, že Chlapec na vrcholu hory mě nezasáhl tolik, jako příběh o Brunovi, a působil na mě o trochu méně reálně. I tak ale knížka v sobě nese silnou myšlenku a velmi povedeně ukazuje, jak i malé dítě může být vtaženo do propagandy a zvěrstev nacistického režimu.

acul.p
21.05.2017 5 z 5

I druhý Boyneův chapec je úžasný, i když ne tak sympatický, jako byl Bruno. Nicméně citlivě naservírované těžké téma, čtivé pro děti i pro dospělé. A co pro mě bylo na knize to nejúžasnější, tak to že nám autor dal zase možnost se alespoň na chviličku setkat s Brunem :)

lupo
11.05.2017 4 z 5

Kniha mne svým dějem z válečného období dostala. Nečekala jsem příběh, ve kterém se z hodného chlapce stane zlý. O to mně překvapil závěr knihy.

milena8281
11.05.2017 5 z 5

První kniha od autora. Viděla jsem sice film Chlapec v pruhovaném pyžamu, ale knihu jsem nečetla. Stejně jako v případě prvního příběhu, i tentokrát jsem vnímala neuvěřitelnou absurditu války a ničivý vliv na dětské "hrdiny". Malý Pierrot, velmi zranitelný a osamělý, si bohužel jako mužský vzor vybral špatně. Jeho volba v jeho situaci ale byla pochopitelná. Ostatně nebyl jediný, kdo tomu autoritativnímu a charismatickému muži podlehl, a nebyli to vždy jen nevinné dětské duše, ale hotoví dospělí lidé. Kniha se četla velmi pěkně, netrvalo mi to víc než jeden den, než jsem knihu přečetla. Konec jsem obrečela. Bylo mi Pierrota hrozně líto.

Silmarien
06.05.2017 4 z 5

Pierrot má najlepšieho kamaráta Ansela. Žijú v Paríži so svojimi matkami. Pierrotov otec bol Nemec, ktorý bojoval vo Veľkej vojne a hoci v nej neumrel, zabila ho. Keď Pierrotova matka umrie, po krátkom čase v sirotinci sa o Pierrota prihlási jeho nemecká teta Beatrix. Pierrot sa ocitne v Berghofe, v letnom sídle Adolfa Hitlera, kde je Beatrix gazdinou. Z Pierrota sa stáva Pieter, z parížskeho Francúza so židovským kamarátom sa stáva pravý Nemec, chlapec bez kamarátov medzi dospelými, túžiaci po uznaní a novom zaradení. Nevinná duša nasáva nové... a kde to skončí?

Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?

Všetko sa dozviete...

DiLay
04.05.2017 4 z 5

Příběh zajímavý. Bylo to dojemný. Určitě knihu doporučuji. Jen mi přišlo, že ten konec vzal autor hopem.

Ditules
03.05.2017 5 z 5

Moje první setkání s autorem a rozhodně ne poslední. Jak moc se dokáže člověk změnit vlivem prostředí? Jak se z Pierrota stane stvůra? Čte se jedním dechem.

Ewik
30.04.2017 4 z 5

Malý chlapec se znamením pro psa a jeho nejlepší kamarád se znamením pro lišku. Jeden rád píše příběhy a druhý je rád čte. Oba rozdělení válkou a mužíkem plným nenávisti vůči celému světu.
Znepokojivé a smutné poselství o tom, jak snadné je ovlivnit naivní mladičkou mysl, odvrhnout morální a prosté lidské hodnoty, zničit nevinné životy a stát se zrůdou.
Pierrotovo prozření bylo kruté a na prosbu o odpuštění pozdě. Bylo těžké vůči němu pocítit lítost, ale ještě těžší bylo snažit se ho pochopit.

Těžký život žida Anshela a Pierrota, chlapce z vrcholu hory, mě opět vzal za srdce.

kalinkacz
15.04.2017 4 z 5

Od tohoto autora jsme četla jeho román "Chlapec v pruhovaném pyžamu", který mě dojal, překvapil a stal se jedním z mých nej románů z 2. světové války... Není se tedy čemu divit, že když jsem zjistila, že tomuto autorovi vyjde nová kniha, tak po ní musím sáhnout... Nebudu lhát, četla se sama a pojednávala o charakterech, které si myslím, že určitě během války existovaly... Nicméně, pro mě bude asi "Chlapec v pruhovaném pyžamu" pořád na prvním místě..

Illaa
11.04.2017 3 z 5

Další z mnoha knih, která pojednává o těžkém životě ve válečných letech. Kniha se četla sice velice plynule, ale námět mi přišel trošku neuvěřitelný. Asi to bylo tím, že jsem zatím nečetla román, kde by byl hlavní hrdina v tak úzkém spojení přímo s Adolfem Hitlerem.

blazkoma
03.04.2017 4 z 5

Skvělé a zároveň neuvěřitelně znepokojivé seznámení s hrůzami druhé světové války očima malého chlapce, který nechápe, co se se světem děje. Je těžké si oblíbit toho naivního a lehce ovlivnitelného chlapce, kterého nakonec nelze jinak než litovat.

Scheila
02.04.2017 5 z 5

Je mi ctí že mohu k této knize napsat první komentář, jelikož me tato kniha na tolik pohltila že je 3.30 a já právě přestala číst, protože jsem ji dočetla. Pokud chcete knihu která bude plná překvapení a napětí sáhněte určitě po této.
I když je to smýšlený příběh je tam mnoho věcí které jsou pravda. :-)
Opravdu, krásné dílo. Děkuji