Chlapec na vrchole hory

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa venoval prvej svetovej vojne a teraz sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, ktorý sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera? Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení. Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297565/big_chlapec-na-vrchole-hory-qKX-297565.jpg 4.5304
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Boy at the Top of the Mountain


více info...
Nahrávám...

Komentáře (111)

Kniha Chlapec na vrchole hory

ADE138
17. ledna

Knihu nechci hodnotit jako beletrii pro dospělé. Je to román pro starší děti a tak je i psaný. A kdybych měla nabídnout něco desetiletým, ať se seznámí s literaturou o druhé světové válce, tak s tímto příběhem nešlápnu vedle

linhi22
03. ledna

Jedna malá výtka: Někdy se Pierrot choval a vyjadřoval, jako by byl alespoň o pět let starší. Osmiletí kluci přece nesypou z rukávu sarkastické poznámky apod.


linhi22
03. ledna

Příběh z počátku volně plyne, snad se až táhne, ale čte se hezky a člověk tuší něco pod povrchem – a ono to samozřejmě přijde. Gradace a spád v poslední třetině knihy vás spolehlivě lapí a nechávají vás žasnout nad tím, co se (v různých obměnách) v průběhu lidských dějin doopravdy dělo. A vy Pierrota – pardon, Pietera – nejdřív máte vcelku rádi, pak ho nenávidíte... a nakonec litujete.

Aveli
07.12.2021

(+ SPOILER) Přiznám se, že první část knihy odehrávající se ve Francii, mě velmi bavila. Avšak pokračování odehrávající se "na hoře" mě tolik nezaujalo. Bylo sice zajímavé pozorovat, jak se z mladého nevinného chlapce stává vlivem okolí protivný, krutý a arogantní mladý muž, který si myslí, že může cokoliv a svět čeká jen na něj. Člověk si pak uvědomí, jak moc jsou děti zranitelné. Ale jinak příběhu bohužel chyběl větší spád a napětí.

Zrzavá_Tereza
19.11.2021

Že začátku jsem se nemohl začíst, protože příběh je psaný hodně jednoduše. Naštěstí jsem se nenechala odradit - hodně silná kniha, silná a skvělá.

helusa2
22.09.2021

Tak to byla síla…
Četla jsem i Chlapce v pruhovaném pyžamu, ta mi přišla taková “decentní”. Aby to dítě pochopilo, je asi třeba komentářů někoho “znalého”.
Chlapec na vrcholu hory mi přišel mnohem “propracovanější”. Náznaky jsou hmatatelnější, jasnější…
Je strašné, jak lze člověka změnit a odklonit na jinou životní kolej… Je strašné, jak lze zničit život lidem okolo… Je neskutečné, kam může dosáhnout láska…

irskádívka
30.08.2021

Po přečtení anotace jsem se na knihu velmi těšila a trochu jsem se jí bála. Měla jsem obavy z tragického válečného příběhu, který mě rozpláče, vzbudí ve mně takové to pnutí v hrudi....dále SPOILER:
Příběh byl zajímavý; změna osobnosti z milého, citlivého malého kluka v nabubřelého, protivného puberťáka se sklony ke krutosti.
Vyprávění ale bylo jaksi neosobní a ploché. Při popisu nejhorších Pierrotových činnů jsem nebyla ani dojatá, ani napjatá. Ano, bylo to hrozné, byl z něho někdo, koho ani on sám nepoznával, avšak ve vyprávění chyběl náboj, něco, co by mě vtáhlo. Není to špatné, nicméně nadšení z přečtení se nedostavilo. Snad to budete mít jinak.

Ellis03
04.08.2021

Když jsem knihu začala číst, čekala jsem ze bude tak nějak o tom jak chlapec pomalu zjišťuje co se děje vlastně kolem nej a pod či střechu se to dostal. Určitě jsem nečekala ze bude spis o tom jak postupně Hitlerovo rádoby přátelství chlapci vymyje mozek… určitě to bylo zajimave a překvapive, ale také velice smutne. Co je nevinne dite schopné udělat a nevidět, když si oblékne uniformu, ve ktere se cítí nedotknutelné a nekym důležitějším než ostatní ..

1