Chlapec na vrchole hory

Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa venoval prvej svetovej vojne a teraz sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, ktorý sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera? Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení. Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297565/chlapec-na-vrchole-hory-qKX-297565.jpg 4.4196

The Boy at the Top of the Mountain

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Chlapec na vrchole hory

LaDouceBrise

Obdivuhodný příběh, který si nepochybně zaslouží mnohem více pozornosti. Při čtení mnou cloumaly emoce a běhal mráz po zádech tak jako už dlouho ne. Ačkoliv jsem věděla, že to bude čtení nanejvýš dojemné a drásající, neboť jsem již četla Chlapce v pruhovaném pyžamu, stejně mě opět překvapilo, jak bravurně dokáže autor zapůsobit na čtenářovy city, přestože jen zdánlivě suše popisuje skutečnost. A právě ona syrovost a prostota příběhu, jenž je nahlížen z pohledu malého chlapce Pierrota, dojímá, zaráží a vzbuzuje u čtenáře nespočet rozličných emocí. Na rozdíl od jiných současných děl se v Chlapci na vrcholu hory autor nesnaží čtenáře rozbrečet a citově zdeptat, avšak věci a témata, o nichž píše, si to žádají samy o sobě.
Sledovat proměnu malého chlapce bez náhledu na to, co se kolem něj děje, který je ve svém věku neschopný utvořit si vlastní názor, pro mě bylo opravdu obtížné, ale zároveň také přínosné. Jak snadno se dá zmanipulovat nevinná důvěřivá lidská bytost, v jádru dobrá a čestná, z vůle jiných zkažená a špatná...

DOPORUČUJI VŠEM, KTEŘÍ SE NEBOJÍ PRAVDY
(A rozhodně ne dětem, ty by z toho krom špatného spaní vůbec nic neměly.)

Pefka

Velmi silný příběh o chlapci jménem Pierrot, který vlivem nešťastných událostí tráví dětství a dospívání v těsné blízkosti Adolfa Hitlera. A jak všichni víme, vůdce dokázal v době svého největšího vlivu zmanipulovat a zfanatizovat miliony lidí. Lze se tedy vůbec divit, že jeho vlivu neodolala ani dětská duše malého Pierrota? Za mě překvapivě ještě lepší, poutavější a čtivější než autorova předchozí kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu. Možná i tím, že pro mě byl Pierrot uvěřitelnější než Bruno.

Mermaida

Ačkoliv byla kniha podobně "děsivá" jako Chlapec v pruhovaném pyžamu, tak mě naštěstí "neskolila" tolik jako zmíněná kniha.

TerezaJágrová

Skvělá kniha. Moc hezký příběh a velmi čtivý.

kytarka

Malý Pierrot přijde o svého otce. Následně ho opustí i matka. Nemá nikoho kam by šel, žádného příbuzného, jen tetu kterou nikdy neviděl a neví jestli ještě je. Je těsně před druhou světovou válkou. Teta si nakonec Pierrota najde a zavedeho do domu kde jezdí samotný Hitler.
Kniha je napsaná velmi svižně a čtivě. Tak jako u Chlapce v prihovaném pyžamu, tak o tady dovedl spisovatel napsat čtivý, stručný a drsný příběh z nejkrutější doby, která se tady za posledních sto let odehrála. Mě se děj knihy velmi líbil, zaujal mě a já četla s dychtivostí knihu rychle dočíst.

SSTknihy

Tak jednoduché a přitom tak dokonalé! Příběh o chlapci, kterého nešťastný životní osud dovedl na skutečný i pomyslný vrchol a vzápětí ho nechal spadnout až na samé dno propasti. Choval by se malý Pierrot jinak, kdyby na vlastní kůži nezažil bolest, smutek a šikanování? Je možné odolat touze po moci, když je její náruč tak lákavá? Lze omlouvat krutost neznalostí? A je dovoleno žádat o odpuštění, když spáchané skutky překročily určitou mez?
Už první autorova kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu mě nadchla. Možná, že je řazena k dětské literatuře, ale myslím, že u silného příběhu je jedno, jak jednoduše je vyprávěn. Jeho síla spočívá v něčem docela jiném. Rozhodně mohu jen doporučit.

bgott

Obraz toho, co dokáže ideologie, zejména, když je skloňován národ a příslušnost k národu a rase ve všech pádech. Platí nejen pro děti a nejen v popisované době. Závěr je v podstatě otevřený. Skutečná lítost nebo alibistická touha po odpuštění? Vzhledem ke kategorii literatura pro mládež, tak ****

v.r.b.o.v.a

Je to knížka velmi zajímavá a rychle čtivá. Mně osobně se moc líbila.