Chlapec na vrchole hory

Chlapec na vrchole hory https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297565/mid_chlapec-na-vrchole-hory-qKX-297565.jpg 4 354 119

Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa venoval prvej svetovej vojne a teraz sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, ktorý sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera? Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení. Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Boy at the Top of the Mountain

Melaanie
16.08.2018 4 z 5

Tento příběh byl silný a zajímavý. Je zde vidět, co vše dokázala ideologie jednoho muže. Jak svým jednáním změnil myšlení malého dítěte, které si dříve myslelo, že jeho kamarád není špatný, ale postupem času na něj radši zapomněl a nechtěl s ním nic mít. Myslím si, že na toto bychom neměli zapomínat. Přeci jen se toto může stát/děje i v současnosti.

Majkrofon
13.08.2018 5 z 5

Fu, tak toto bol opäť ďalší silný príbeh. Boyne ukázal aké ľahké je manipulovať s detskou mysľou a načrtne tak neskutočne brilantnú zmenu osobnosti, že som sa nestačil čudovať. Opäť kniha, ktorá určite nie je len pre deti, resp. mládež.

Epes
12.08.2018 4 z 5

Kniha popisuje zákeřnost výchovy, která se mění na manipulaci. Sedmiletý hrdina v první části působí nepřesvědčivě zrale.

laepus
19.07.2018 5 z 5

Opravdu uvažuji, jestli dát za plno, ale je to čím dál lepší a čím dál drsnější. Mohlo by to mít podtitul "Aneb jak z nevinného dítětě udělat stvůru, aniž by mu to došlo". Až z toho mrazí, jak je dětská duše jak houba a nasává vše, co je okolo něj. Pro mě je to další z příběhů, který mě jen utvrzuje v tom, že genetická výbava každého z nás je jedna věc, ale 90% toho, jací jsme, stejně utváří naše okolí, rodina, blízcí, události, které prožijeme, prostředí, ve kterém se pohybujeme. Ano, malý Pierrot možná nemohl za to, jaká se z něj stala svině, ale zkrátka stala se. A bude s tím muset žít. Jakoby jste začali číst příběh od Dickense o tom, jak nebohý sirotek ke štěstí přišel... a ten se pak změní v hluboké osobní drama na pozadí těch nejstrašnějších událostí 20. století. Tohle není primárně určeno pro dětského čtenáře, ale pro někoho, kdo už se alespoň zběžně orientuje v dějepise a uvědomuje si fungování mezilidských vztahů. Knížká výborná, závěr vynikající.

Luna7
08.07.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, o tom jak se může člověk lehce změnit k špatnému a o tom jak dobře uměl Hitler manipulovat s lidmi a taky o životě na Berghofu. Ale je o trochu slabší než Chlapec v pruhovaném pyžamu. Doporučuji.

pastelka53
04.07.2018 4 z 5

Zvláštní příběh, zvláštního chlapce a ďábelského muže, který jemu i mnoha dalším lidem zvládl pomotat hlavu.
Pierrota mi chvílemi bylo líto, chvílemi jsem na něj byla naštvaná.
Smutné, jak lehké je na svou stranu stáhnout malé dítě. Mohl být tak krásná a čistá duše...

Dawenator58
05.06.2018

Kniha chlapec na vrcholu hory, je kniha od autora Johna Boyna, ktrá vypráví o životě malého Pierrota (asi 10 let) z Paříže z doby 2. Světové války.
Pierrot žije jen s Matkou, protože mu otec zemřel. Později mu zemře i matka a Pierrot musí do sirotčince. Po nějaké době se přijde na to, že Pierrot má tetu Beatris, která je posluhovačka samotného Hitlera na jeho chatě na Berghofu. Později se Hitler s Pierrotem sblíží a vezme ho pod svou ochranu. A Pierrot se stane velkým zastáncem německé druhoválečné ideologie.
Kniha je velmi čtivá, od autora už jsem četl knihu chlapec v pruhovaném pyžamu, která byla psaná velmi podobně- z nechápavého až naivního dětského pohledu na věc, který se dá jednoduše zvyklat. A právě to nádherně knihu oživilo. Doporučuji čtenářům od deseti let.

Edlik
23.05.2018 4 z 5

Po Chlapci v pruhovaném pyžamu přichází Chlapec na vrcholu hory. Kniha je psaná podobným stylem z pohledu naivního dítěte. V téhle knize ale hlavní představitel časem o nevinnost přijde.

Gracian1964
14.05.2018 4 z 5

Dobrá kniha, rozhodne...krásne je v nej zaznamenané, ako sa z nevinného dobrého a milého chlapca stane úplný vymletý debil...len si nie som istý, či by sa to mohlo stať aj v skutočnosti...bol to priveľký kontrast, že by ten dobrý rozumný chlapec aj v skutočnosti prerástol do toho imbecila? v závere sa všetko na dobré obráti, nebojte sa!!!

los
09.05.2018 3 z 5

zprvu mne zaskočila pohádkovost, pak jsem teprve zaznamenal, že se jedná o knihu určenou dětem - tedy přistupuju na edukativní taktiku Bildungsrománu s jasně rozvrženým, černo-bílým světem dobra a zla a jeho naivitou

slunicko1958
22.04.2018 5 z 5

Čtivý příběh.
Pierrot měl všechny předpoklady, aby se stal tím, kým se stal. Zůstal jako malý bez rodiny, bez přátel, v sirotčinci, vždy šikanovaná oběť. V těchto okamžicích ho litujeme. A najednou se ocitne v blízkosti člověka, před kterým se třesou evropské státy. A ten člověk se Pierrotovi věnuje, povídá si s ním. Není divu, že to chlapce tak tragicky změní. I pro něj bylo lákavé mít moc, respekt, budit strach. Sám ví, jaké to je, když se někdo někoho bojí. A teď si to patřičně vychutnává. Ovšem to procitnutí je děsivé. I na konci mi ho bylo líto, ale jinak. Jako slabého ubožáka nebo jako další oběť nacismu?
Této části se autor příliš nevěnoval, ale nevadí. Je to příležitost pro čtenáře, aby přemýšlel. Zajímavá knížka.

MayaBu
13.04.2018 4 z 5

Výborná kniha přečtená během jednoho dne.
Boyne to zkrátka znovu dokázal - vytvořil příběh z válečné doby vyprávěný očima dítěte, který čtenáři mnoho dá.

(Na str. 214 se Emma ptala: "Vážně je tak snadné zkazit nevinného?" Zdá se, že bohužel ano...)

teakristof
23.03.2018 5 z 5

Poutavá knížka a možnost pohlédnout na válku i z jiné strany.

Ivanule
13.02.2018 5 z 5

Tak musím upřímně říct,že tahle kniha mi docela vyrazila dech už tím o čem kniha vypráví!Mě moc nelákají jakékoli příběhy z druhé nebo první světové války,tuhle dobu nemám ráda a ještě Hitler nene! Ale takhle kniha se mi moc líbila,ukazuje zde jak z milého,nekonfliktního chlapečka,se kterým se bohužel život od začátku moc nemazlil,se nakonec stal chlapec,na kterém se velice podepsalo prostředí ve kterém žil,lidé kteří ho ovlivnili,i když jeho teta viděla co se s ním děje,Pierrot na tom neviděl nic špatného,až po letech viděl a sám z toho byl dost zděšen,co všechno vlastně způsobila doba,která se mu zdála podle něho skvělá

Kačudovič
02.02.2018 5 z 5

Učebnicový příklad toho, jak dokáže degenerativní prostředí negativně působit a následně poznamenat nezkaženou dětskou mysl. Smutné, o to víc nutí k zamyšlení. Opět autorova perfektní práce.

Jinak na toto téma mohu doporučit neméně kvalitní novelu Nadaný žák od Stephena Kinga.

dagmar.rub
20.01.2018 4 z 5

Příběh chlapce, kterému osud přihrál matku Francouzku a otce Němce, v době, kdy tyhle národy stojí proti sobě. Brzy je z něj sirotek a chlapec začne hledat své místo na světě, bohužel pod vlivem samotného Hitlera. Příběh o tom, jak silně člověka ovlivní moc a uniforma, že je schopen zapomenout na přátele a popřít i vlastní rodinu.

kristynao
17.01.2018 4 z 5

Na téma druhé světové války toho bylo napsáno mnoho. Chlapec na vrcholu hory se na lidskost, osud a moc nacismu dívá ze zajímavého úhlu, který čtenáře uvnitř nepříjemně svírá... Doporučuji!

Hathor89
06.01.2018 5 z 5

Po Chlapci v pruhovaném pyžamu se jednalo o druhou knihu od tohoto autora, která se mi dostala do rukou a stejně jako ta první mě nezklamala. Příběh vyprávěný pohledem dítěte a dospívajícího chlapce rychle plyne a člověka zasáhne. Líbilo se mi zasazení historických reálií a postav do jinak fiktivního příběhu … plánování konečného řešení, Hitlerovy vztahy, dvorní filmařka, ovládání mládeže, antisemitismus a v neposlední řadě problematika anglického trůnu. Především byla skvěle vykreslena proměna hlavního – nechce se mi moc použít tohoto výrazu – hrdiny, malý bezbranný chlapec, oddaný fanatik, zbabělec, který – jako všichni jemu podobní – popírá vlastní viny tvrzením, že nic neviděl, neslyšel, nechápal … Musím říct, že jsem mu přála špatný konec a spravedlivý trest, i když dlouhý život s vinou by jím mohl být sám o sobě. Možná se jedná o fikci, ale příběh je uvěřitelný svou podstatou. Je děsivé, jak jednoduše lze ovládnout lidi. Bohužel se takové podobné příběhy děly, dějí a budou dít. Líbil se mi otevřený konec. Kdo ví, jak by s dávným přátelstvím z dětství naložil dospělý Žid, který ztratil za války matku a vyslechne takovou zpověď …

Renatecka
03.01.2018 5 z 5

Johna Boynea si řadím mezi své oblíbené spisovatele. I když šlo pouze o fikci příběh se mi velmi líbil, je podán lehce, stručně, srozumitelně.

Lucik87
16.12.2017 5 z 5

Já toho autora prostě miluju. Opět nezklamal. Jeho knihy mají neuvěřitelná poslání. Alespoň pro mě. I přes ta tragická témata mají v sobě plno dobra. Když se zamyslíme kolem a kolem. Napjatě očekávám další klenot.