Jeden z mých oblíbených spisovatelů, muž s velkou odvahou, Polák putující světem a zároveň bytostný vlastenec Adam Mickiewitz, jednou napsal: „Chcete-li mě soudit, nebuďte se mnou, ale ve mně.“ Já ještě doplním citátem z Talmudu: „Nesuďte člověka za jeho činy, pokud jste nebyli na jeho místě.“ Oba tyto výroky mě provázejí celá desetiletí. Nutí mě často pochybovat, zvažovat. Nutí mě k tomu, abych se zas a znovu pokoušel vcítit do myšlení a uvažování lidí, nositelů příběhů, které mě kdy zaujaly. Ať už jde o člověka, který se dopustil zločinu či naopak v některém okamžiku projevil statečnost a zodpovědnost. Miluji život. Také proto, že mi dává možnost potkávat lidi s nevšedními příběhy, psát o nich nebo natáčet rozhlasové a televizní dokumenty. Některé z těchto neobyčejných příběhů vám nyní předkládám. V této knize najdete kapitoly Poslední z Titaniku Milenec hvězd M. R. Štefánik Česká stopa Adolfa Eichmanna Smutek Hugo Haase Odkud přišel Adolf Hitler? Poslední role Anny Letenské Šťastný Harry Jelínek Svědomí válečného vraha Ztracená závěť Lídy Baarové A kromě nich dalších šestnáct příběhů o odvaze i zločinu. Stanislav Motl...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134765/cesty-za-oponu-casu-3-bomba-pro-t-g-BAj-134765.jpg 4.517

Cesty za oponu času 3.

Literatura faktu, Historie
Vydáno

Kniha Cesty za oponu času 3 - Bomba pro T.G. Masaryka a další příběhy hrdinství a zločinu

konicekbily

Soubor různorodých životních příběhů, historických událostí a i policejních či soudních případů v podání neúnavného autora mne zase hodně potěšil. Některé popisované události znám i z jiných zdrojů, ale způsob, jakým je zpracovává pan Motl je vynikající a plně osvětlující!

Rade
09.02.2015

Opět skvělý Stanislav Motl, všechny příběhy zaujmou, pro mě snad nejpůsobivější příběh bratří Bienertů; před lety jsem v Kyjovském údolí u Krásné Lípy objevila na kameni skromný památník a vždy mě zajímal osud těchto osob. Skutečnost svou otřesnou brutalitou a nespravedlivým osudem obou bratrů bohužel předčila všechny představy... Klobouk dolů pro autora i pro to, že o svých hrdinech nejen píše, ale do pátrání po jejich osudech aktivně zasahuje.

PatrikDi
11.11.2013

Z knihy cítíme autorův rukopis. Je tedy pochopitelné, jakou cestou se vydal, jestliže svou kariéru zasvětil žurnalistice. Zpracování jednotlivých osudů se děje pomocí vyprávění příběhů s badatelským zamýšlení co je vedlo k tomu činu, v jakých podmínkách dotyční vyrůstali, působení rodiny, přátel a jejich ambice se stát vysokými úředníky, vědci anebo jen se vydat po své životní dráze. Případy známých osobností, které nám Motl pootkrývá jsou jasné a srozumitelné. Mne utkvěly dva, příběh T. G. M. a Viktora Koženého. Oba dva měli něco společného ale také odlišného. Byli to čechoslováci, resp. česi, kteří žili ve 20. stol (T. G. M. v 19. a 20. a Kožený 20., žije dosud), potřebovali společnost, ve které rozvíjeli své znalosti a čerpali informace. Na oplátku ji něco dávali, T. G. M. po mnohých diskuzí a přemýšlení zavrhl Rakouský stát jako degenerativní podrobený Německé říši s novou myšlenkou na svobodný stát pro Čechy a Slováky a Kožený, jenž tvořil na ustavených podmínkách, spíše šlapal a rozkládal československý majetek (pak český) myslel na své vlastní blaho. Kniha nám nabízí pohledy známých ale i neznámých lidí, kteří nám něco zanechali ať už je to bolestivá vzpomínka anebo odkaz generacím.

maryzka
21.10.2012

Pan Motl mě opět nezklamal i když je vidět, že se moc neprozrazovalo novinářum jako dříve. Opravdu by mě zajímalo jak to stát udržoval v tajnosti. Několik věci jsem znala tak jsem byla překvapena především Annou Letenskou nebo Závětí Lídy Bárové. Ovšem čím jsem byla překvapena to byli kauzy Vlčích dětí nebo Osudy sourozenců Bienertových.Nebo kauza Lodě piráta Vikiho- je vidět že náš stát od 90.let vedou hochštapleři.

minirock
13.09.2012

Opět skvělá knížka pana Motla. Obdivuji jeho nadšení pro věc a vytrvalost se kterou se prokousává každým popisovaným případem. Nejvíce mě zaujal příběh Hugo Haase, Anny Letenské, paní Fischmanové a pátrání po vrahovi sourozenců Bienertových a dvou mladých dívek. Lodě piráta Vikiho bych doporučil přečíst našim vládnoucím politikům.