Úkol přežít

Úkol přežít https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351362/bmid_ukol-prezit-lpk-351362.jpg 5 397 101

Cesta šamana série

LitRPG kombinuje fantasy příběh s mechanismy online her. Sledovat začínajícího zloděje nebo mága, jak plní svoje první úkoly ve virtuálním světě, je jedna věc, ale co když jejich pokrok pozorujete z pozice hráče? Nic není sladší, než když vám hra – nebo v tomhle případě kniha – nahlásí, že vaše postava získala nový level a odemkla si svou první specializaci. Mahan, hlavní hrdina Úkolu přežít, si ale svoje dobrodružství ve světě masově hrané Barliony příliš neužívá. Zatímco většina hráčů totiž v kapslích, které je kompletně přenesou do virtuální reality, tráví čas dobrovolně, Mahan je hacker odsouzený za zakázku, která měla být perfektně legální, dokud ho kvůli ní nezatkla policie. Nyní si v dolech Barliony musí odpykat svůj trest, a to navíc s úplně novou postavou, která má ta nejzbytečnější možná povolání – šaman a klenotník. A přestože běžné hráče chrání hra před fyzickou újmou, vězni cítí veškerá zranění a únavu – stejně jako euforii ze získávání nových úrovní, která je lepší než většina drog. Snad na každé MMORPG je nejzábavnější učit se nový systém a vybírat pro svoji postavu ty nejvhodnější schopnosti, které je často nejdřív potřeba objevit metodou pokus-omyl. Úkol přežít tenhle aspekt plně přenáší do knižní podoby: Mahanův šaman není jen další figurka v dalším příběhu člověka zavřeného v jiné realitě, ale postava s kompletní přehledem vlastností, zkušeností a statistik, které jsou vždycky po ruce k nahlédnutí. A každý hráč se určitě zná ten pocit nadšení, když z bosse jako odměna vypadne vzácný předmět… Barliona. Virtuální svět narvaný k prasknutí monstry, bitvami a samozřejmě hráči. Miliony hráčů, kteří mohou dělat absolutně cokoliv – levelovat, bojovat proti sobě, strávit ve hře celý život a užít si každý moment. Stát se legendou. Jediné, co tvůrci hráčům neumožnili, je cítit fyzickou bolest. Ale každé pravidlo má svou výjimku. Pro vězně, kteří si do hry přišli odpykat svůj trest, se Barliona stala osobním peklem. Odsouzenců se totiž sláva a dračí zlato netýkají, zato vyčerpání a bolest jsou všudypřítomné. Neprávem uvězněný Mahan se ale odmítá vzdát i poté, co skončí zavřený v dole s mizivou nadějí na únik. Pokud se chce dočkat konce svého trestu, má jediný úkol: přežít... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Начало pути (Načalo puti) , 2013

protokol
01.05.2019 5 z 5

úžasné konečne kniha pri ktorej som nezaspal je to perfektná kniha

podobná je knihe " redy player one "
ale táto je o málo lepšia .

a ako audio kniha je ešte o niečo lepšia viac si ju vychutnávam

príbeh na začiatku je troška kostrbatý ale treba niečo na začiatok ale akonáhle hlavný hrdina začne hrať už je to len pohoda

ozaj ludia ak máte3, 4, 5, diel v elektronickej podobe a chceli by ste sa podelit tak my napíšte som totiž slepí a nedá sa my čítať preto si virabam vlastne audioknihy vďaka

Wojta777
15.03.2019 5 z 5

Fantastické. Vážně fantastické.
Kniha se mi neuvěřitelně líbila a po přečtení jsem lačnil po druhém díle. Žánr LitRPG se mi příšerně zalíbil a určitě si přečtu nějakou další knihu s tímto žánrem.
Příběh je celkem jednoduchý. Mahan (hlavní hrdina) je nechtěně uvězněn ve virtuálním světě jménem Barliona, přesněji řečeno v měděném dole Pryke, kde si musí odpykat svůj trest kopáním rudy. Avšak Mahan dostane tu nejhorší možnou třídu a to šamana (později změní názor) a ještě k tomu má profesi klenotníka, která není zrovna moc oblíbená profese ve světě Barliony. Později se do příběhu připlétají jiná nebezpečí. Třeba nepřátelští hráči, nebezpečná monstra či velmi těžké úkoly.
Autorův styl psaní se mi velice líbil. Děj utíkal mílovými kroky, díky čtivému stylu psaní.
Hlavní postava Mahan je sympatická, chytrá a vtipná. Teď asi patří k mým nejoblíbenějším postavám knih.
Celkově se mi kniha neskutečně líbila a už ,,dychtím" po dalším díle. Hodnotím 5 virtuálními hvězdičkami.

TomTomis
27.02.2019 4 z 5

Tato kniha mě vrátila o hodný kus zpět. Doba hraní her. I těch knižních. Tato kniha byla velmi jednoduše napsaná, žádná nobelovka z toho nebude, ale i tak se četla skvěle. Odpočinul jsem si u ní a pobavil. Určitě nelituji, že jsem si rozečetl další sérii. Do Barliony se rád vrátím.

Okoslav
22.02.2019 4 z 5

„V hlavě se mi zrodil další obrázek. Neo z Matrixu se taky objevil v podobné realitě, když spolknul tu pilulku. Vedly z něj dráty a mně chyběla jen zástrčka v hlavě. Jinak jsme si byli docela podobní.“

Další ze skvělých LitRPG sérií, opět z pera ruského autora. Základní půdorys je jednoduchý: poté, co se hlavní hrdina (tak trochu nedopatřením) nechá uvěznit, ocitne se ve virtuálním světě – v Barlioně, kde miliony hráčů denně levelují a vylešují své postavy. Jeho virtuální zážitek ale tak zábavný není. Je totiž odsouzen k osmi letům těžby surovin ve virtuálním dole, navíc s tím zřejmě nejzbytečnějším povoláním ze všech: šaman–klenotník.

Cesta šamana potěší čtenáře LitRPG hned několikrát. Hlavní postava je sympatická a uvěřitelná, na stránkách se skutečně odehrává nějaký ten děj (což v rámci žánru rozhodně nebývá samozřejmostí) a připomínka Matrixu je milá.

Bez chyb to ale není – především když se zamyslíte nad základní logikou děje. Tak například: proč se programátoři Barliony obtěžují s tím, aby v rámci virtuálního světa programovali vězení, a místo toho nenaprogramují nekonečné zdroje surovin? Proč jsou podmínky v dolech nastaveny tak, aby podporovaly negativní vlastnosti a dovednosti? Je to z hlediska základního smyslu vězení jako nápravného nástroje skutečně taktické?

Pokud se podobnými drobnostmi nebudete zatěžovat, je Cesta šamana zábavné čtení. A mě osobně by tak vlastně zajímala jen jedna věc: odkud se bere obsese současných ruských spisovatelů oněmi „vnitřními křečky“? :-)

danny_21
30.12.2018 4 z 5

Zajímavá záležitost, která potěšila duši RPG playera, který zamlada kostil krysy, netopýry, gobliny, minotaury a podobné příšernosti ve slavné hérní sérii Might and Magic. Připadal jsem si v Mahan(ěnk)ově světě levelování, sbírání a rozdělování zkušeností, aliancí s ostatními postavami a samozřejmě bojůvek v dungeonech s odolnými bossy - stvůrami, jako ve známé a oblíbené hospůdce. Ale abych jen nechválil - moc jsem zatím nepobral zbytečně utopistickou vězeňskou společnost budoucnosti ( ale třeba bude mít vyšší opodstatnění v dalších dílech ), a jako hráče, kterého x-krát potvory dostaly, mě moc netěšilo, že hrdinovi vše hraje na ruku a padá do klína, bez toho, aniž by dostal pořádně zabrat ( snad s výjimkou questu šamanského totemu ). Ale s Mahanem se na další putování určitě vydám - 80 %

Slugterra
27.12.2018 5 z 5

Úžasná kniha, kterou jsem zhltla za necelé dva dny. Je jedním slovem boží. Velká pochvala autorovi, který měl skvělý nápad na příběh a schopnost vtáhnout čtenáře do děje a nepustit. Mne osobně kniha nenechala moc volného času. Vysloveně jsem ji četla neustále. Dokonce jsem ji i obětovala hodiny spánku, jelikož jsem byla příliš naplá co se s Mahanem bude dít dál.

Příběh, jak už jsem napsala, je jednoduše boží. Líbí se mi, že příběh nezačínal až na 50 straně a víc. Příběh začal už víceméně na 20 straně. Též musím vyšvihnout to, že příběh byl napínavý od začátku až do konce.

Mahana jsem si oblíbila skoro okamžitě. Je to takový ten příjemný typ člověka, který dokáže myslet jak hlavou, tak srdcem. I ostatní postavy, ať už záporné nebo kladné, jsem si oblíbila. Až na Marinu. O té ani vlastně nevím co si mám myslet.

Celkově teda kniha byla skvělá a je nemám co bych ji vytkla, takže 5*. Kdybych však mohla, dala bych víc. Rozhodně doporučuji a těším se na další. Už vím jakou knihu budu na narozky...

Dworkin
28.11.2018

Výborná oddechová četba, doporučuji především všem milovníkům her a fanouškům fantasy. Přečetl jsem všechny tři přeložené díly a netrpělivě očekávám Hrad fantomů (4.). Dal bych to i v ruštině, není to nijak těžké, ale není snadné sehnat ruskou e-knihu a také by se šiknul rusko-český slovník pro Kindle, který zřejmě zatím nikdo nevydal.

Hadati
20.11.2018 3 z 5

Hodnotit tuto knihu je velmi složité. Předně nutno říct, že pokud nejste fanoušci RPG her, ať už počítačových nebo těch stolních, tak tuto sérii rovnou zahoďte. Bavit totiž může jen lidi, kteří se vyžívají v tom, že hrají za nějaké postavy, které jsou na začátku nicky, táhnou se od jednoho questu ke druhému, zabíjejí jednu krysu za druhou, a postupně se dostávají na levely, které jsou zajímavější.
Pokud spadáte do kategorie RPG hráčů, tak vězte, že vás čeká jízda od první úrovně. Svět, ve kterém se příběh odvíjí, je podle mě velmi naivně vymyšlen, a nepochopil jsem, jestli měl Mahaněnko nějaký konkrétní důvod, proč si vymyslel tak zbytečně utopistickou budoucnost. Každopádně není problém to překousnout, protože se jedná o málo podstatnou kulisu, kdy hlavní postava je za trest poslána do online hry, kde si musí odpracovat 8 let nebo vydělat zde neskutečné peníze, aby jí byl zbytek trestu odpuštěn. První díl této série se odehrává v trestaneckých dolech. Naivní scénář autora pak pokračuje tím, že hlavní postava nalezne kličky v systému, které předtím jiní trestanci nenašli. Což mu asi odpustíte, protože by jinak byla velká nuda sledovat, jak celých 8 let stráví v dolech kopáním rudy. Užijete si tedy kopání v dolech, zabíjení krys a levelování. Na závěr knihy pak dojde i ke klasickému raidu do dungeonu plného pastí a bossů. Hráči, teda vlastně čtenáři, si pak také užijí spoustu vyskakujících statistik při levelování.
Knize bych asi nejvíce vytkl, že se autor až moc zabýval craftováním hlavní postavou, kdy jsem po určité době začal mít chuť tyhle popisné části přeskakovat. Další výtkou je, že přestože hlavní postava Mahan několikrát neuspěje v plnění questů, vše se vždy obrátí v jeho prospěch. Chápejte, nevadí mi, když se to občas v ději stane, ale pro Mahana prakticky vše spěje ke zdárnému konci. Nic špatného, co se mu stane, ve výsledku není vlastně nic zlého. Pokud takhle bude autor pokračovat i v dalších knihách, zmizí jakékoliv napětí.
Po přečtení první knihy jsem nabyl dojmu, že na Mahana byla úmyslně nastražena past, co se týče jeho trestného činu, tak jsem zvědav, co se z toho v budoucnu vyvine. Na co se netěším, až se ve statistikách dalších knih začnou objevovat pravidelně boje s příšerami, které budou mít běžně statisíce životů. Tohle mě u RPG her vždy štvalo a byl jsem rád vždy z her, kde jsem na místo statisíců zlatých měl jen nějakých 120, ale přesto jsem byl boháč.

ondrej8150
15.11.2018 5 z 5

Skvělá knížka pro milovníky mmorpg. Můžu jen doporučit.

KnihoMorka
12.11.2018 5 z 5

prahnu po další

Xslyepov
27.10.2018 5 z 5

Supr oddechové počtení.
Hlavní hrdina mi sedí a prožívám to sním.
Také jednotná dějová linie né 3 jak je dnes moderní a trend.

tomas2491
27.10.2018 5 z 5

Lehké a zábavné čtení. Určitě doporučuji milovníkům MMORPG. Tady si užijí dobrodružství bez klávesnice a myši.

pobijecmuch
16.10.2018 3 z 5

Počítačová hra v knize. Tady si prostě nezahrajete a tudíž nic neovlivníte. Chvílemi zajímavé, potom nuda. Pro mně docela rozporuplná kniha, kdy nevím zda se pustit do pokračování, nebo to nechat pouze fandům této literární RPG. Uvidíme, ale 7 dílů tohoto čtení, se mně zdá trochu moc.

ReziEngli
17.09.2018 5 z 5

Jo, tohle mě fakt bavilo!! :) Napínavá kniha, která člověku navozuje chuť zahrát si!!!

Teredo
12.09.2018 4 z 5

Velmi povedené, možná trochu ploché postavy, ale kniha mě velmi bavila.

BouBára
06.09.2018 5 z 5

Nejlepší kniha kterou jsem kdy četla. Velmi napínavá kniha do které se člověk dokáže vžít. Doporučuji pokud jste milovníci sci-fi a fantasy.

nikolthestrange
02.09.2018 5 z 5

Má první zkušenost s LitRPG - a veskrze pozitivní. Hned od začátku jsem si sice "na prdel nesedla", ale jakmile hrdina vstoupil do virtuální reality, pohltilo mě to taky, jako kdybych sama spadla do kapsle :) Ačkoli je děj naprosto banální, vyprávění jako celek a prožitek z něj byl pro mě fenomenální (kdo má představivost a empatii na vysokém levelu, je na tom jistě stejně).

Peleus
21.08.2018 4 z 5

Od začátku jsem ke knize přistupoval z pozice intelektuální nadřazenosti a usmíval se, jak jsou někteří dospělí přece jen málo dospělí, že něco takového píší a vydávají. Rovněž mi nesedělo stálé počítání bodů a sumarizace dosažených výsledků.

Už si ale nedokážu vybavit, kdy se to ve mně nakonec zlomilo a knihu jsem si začal hodně užívat. Těšit se na další stránku, na další příběhový vývoj postavy, které se sice až neuvěřitelně daří, ale zároveň mě neštve natolik, abych jí to nepřál.

Zaplavil mě starý pocit z hraní MMORPG. Konkrétně World of Warcraft a The Elder Scrolls. Teleporty, návštěvy obchodníků, investování bodů do různých dovedností, úkoly atd., apod. Najednou jsem nevnímal jednoduchý děj, ale pocit z "regulované" svobody online světa společně se vzpomínkami na ty hodiny a hodiny strávené u her.

Máte-li podobně jako já určitou herní historii a chcete oživit zašlé vzpomínky na online světy, doporučuji vyzkoušet Mahaněnkův Úkol přežít. Možná budete příjemně překvapení z toho, co ve vás probudí.

Berthan
20.08.2018 5 z 5

moc se líbila...mám tento styl rád

LordSnape
31.07.2018 4 z 5

Moje první LitRPG, které jsem koupil ještě se Sektorem Osm na Světě knihy. A musím říci, že po dlouhý době kniha, co mě fakt chytla, kterou jsem četl s chutí a skoro pořád až do konce. Mahanovi lze jedině fandit, super vývoj postavy i když mě pak ke konci už trochu rozčilovaly všudepřítomný statistiky. Na překážku není ani fakt, že se celý příběh odehrává téměř na jednom místě. Čte se to lehce, taky to není žádná těžká literatura, ale rozhodně jsem zvědavý na další pokračování. Škoda jen nedůsledné redakce ze strany vydavatele a šotků v první půli.