Červený drak

Červený drak https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3039/bmid_cerveny-drak-0b5-3039.jpg 4 938 128

Hannibal Lecter série

První kniha (1981) ze čtyřdílné série o Hannibalu Lecterovi. Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako veskrze pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mrtvol mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Sadismus vyšinutého masového vraha šokuje a děsí veřejnost. Podaří se bývalému detektivovi FBI Willu Grahamovi zabránit mimořádně nebezpečnému muži v jeho násilných činech? Sám se však na to necítí, a aby se dokázal do vrahovi mysli vžít, vydává se za Hannibalem Lecterem, kanibalem, který jeho samotného před lety málem připravil o život. V roce 2002 natočil Brett Ratner úspěšnou filmovou adaptaci s Anthonym Hopkinsem v roli Hannibala Lectera a Edwardem Nortonem v roli Willa Grahama.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Alpress

Red Dragon , 1981

gonegirl
06.01.2017 4 z 5

Sice jsem do této knihy šla s tím, že to bude další pecka o našem milovaném Hannibalu Lecterovi, který tam ve finále byl zmíněn jen asi na čtyřech pěti stránkách, ale odhlédnu-li od toho, kniha mě opravdu nadchla! Zápletka, retrospektiva, kdy jsme měli šanci poznat vrahovu minulost a vůbec příčinu toho, proč to dělá, a nakonec nečekaný zvrat na konci. Jsem zvědavá na filmové zpracování, snad nezklame!

Hecate23
10.10.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Film jsem sice viděla, ale kdysi dávno (naštěstí). Harris velice dobře popisuje nejen průběh vyšetřování, ale také i charakter postav, zejména u Dolarhyda, proč jednal jak jednal a jak se zrodil Červený drak. Velmi doporučuji.

KiyomiAsuka
02.10.2016 5 z 5

Napínavé do posledních stránek. Opravdu jsem si knihu užila. Je hezky napsaná. Děj je strhující. Hannibal je tu jen párkrát, což trošku zamrzelo, ale vynahradily to jiné pasáže. Spokojenost :)

Dinosaur
02.08.2016 5 z 5

(10/10, přidávám do doporučených) Opět výborné. Píšu opět, i když to je vlastně první kniha série, protože jsem začal číst v době, kdy jsem neměl po ruce internet a tak podle vzoru filmů začal s Mlčením jehňátek. Hannibal se zde vyskytuje jen velmi málo, ale i tak je kniha neskutečně poutavá a napínavá.

danny_21
01.08.2016 4 z 5

První z trilogie thrillerů o nenasytném doktoru Lecterovi - v Červeném draku o apetit nejde, přesto Harris vykouzlil mimořádně zdatného psychotika Dolarhyda a celý jeho osobnostní rozpor ( především v mládí ) je rozebrán opravdu mistrně. Škoda jen, že v tomto případě jsem viděl první film a pak už si jen těžko lze představit v obou protipólních postavách někoho jiného než Fiennese a Eda Nortona. Je až k neuvěření, že Harris je tak neplodným autorem, při takové kvalitě - Červený Drak dostává 85 %

AlexisG
17.07.2016 5 z 5

Už je to dávno, co jsme viděla všechny filmy s Hannibalem a teď nově také shlídla seriál. Ke knížkám jsem se ale do teď nedostala. Až jednou jsem dostala chuť si knihy o Hannibalovi přečíst. Mám za sebou zatím jen Červeného draka a opravdu jsem si ho užila. Oblíbila jsem si Willa Grahama i ty krátké chvíle kde byl doktor Lecter. Tady rozhodně platí staré dobré pravidlo, že kniha je lepší než film.

DickBach
28.06.2016 5 z 5

Velmi povedené, skvěle vymyšlené a výborně napsané. Není co dodat.
Film nebyl špatný, i když za knihou tradičně pokulhával, uznávám, že hlavně kvůli výběru herců. E. Norton mi nesedl, podle mně je příliš mladý na "takový post".
Audiokniha v podání Filipa Sychry je strašidelná. Filipův hlas prostě k Dolarhydovi sedne jak zadek na nočník. Malilinkatá výtka vůči příliš dlouhým prodlevám mezi kapitolami - pokaždé jsem kontrolovala vybití baterií v MP3, případně hledala poruchu....

Bára...
22.06.2016 3 z 5

Do Hanibala jsem byla zamilovaná . Bohužel jsem udělala obrovskou chybu když jsem se u Červeného draka podívala napřed na film. Takže už jsem knížku tak strašně nehltala.

ber-tram
17.05.2016 3 z 5

Realističtější Černá neděle, Harrisova prvotina, se mi líbila více. Ne že by psychopatický, trudným dětstvím zdeformovaný vrah nemohl být všední realitou, ovšem na stránkách knihy by s ní autor měl zacházet ještě o trochu rafinovaněji a doslovněji, než ukázal. Možná za to může současná inflace podobných námětů, že snižuje Harrisovu originalitu. Nicméně faksimile Blakeho Červeného draka jsem si zvědavě (na internetu) vyhledal. 23/16

Adamson
29.04.2016 5 z 5

Výborná kniha, Dolarhyduv příběh me neskutečně bavil.

Kamil2
30.03.2016 5 z 5

Červený drak je rozhodně tím lepším, co nabízí knižní trh na poli zvaném thriller.

Lucek
02.03.2016 5 z 5

Vyprávění o Francisově dětství a dospívání je ve své podstatě daleko děsivější než líčení jeho činů... Povedená kniha!

Nikol117
04.02.2016 4 z 5

Nebylo to tak zajímavé a poutavé jako Mlčení jehňátek. Ale i tak tato kniha stojí za přečtení.
Opět překvapivý konec.

marcela6183
03.11.2015 5 z 5

Podstatné je jedno - kdykoli se podívám na umělé zuby své babičky u ní na nočním stolku, vzpomenu si na Francise.
A jelikož nechci být Reba, budu život kolem sebe sledovat pečlivě. Když už mám to štěstí a mám k tomu oči.
Toť poučení z bajky Čereného draka. Neocenitelně za pět.

pidalka777
18.08.2015 4 z 5

Okamžitě, jak jsem to dočetla šla jsem si pustit film a opět jsem se přesvědčila, že kniha je lepší než film. Každopádně už jsem se zakousla do Mlčení jehňátek

Kraken84
20.07.2015 4 z 5

Dobře napsaný, čtivý a napínavý thriller. Podle recenzí jsem čekal psychologickou bombu. Nemůžu říct, že to bylo špatné. jen si myslím, že vhledy do postav byly méně četné a hluboké (jak by mohly být) k zajištění rychlejšího toku děje. Velké napětí už po několika desítkách stran a mnohá + jedno velké překvapení na konci.

mazlak
26.06.2015 5 z 5

Úžasně napínavá kniha. Nejlepší byl závěr, který se prvně tvářil jako romantický a přešel do nečekaného a dramatického vyústění. Příběh je protkán popisy detailů a maličkostí, které nikterak neomezují při spádu děje. Tuto knihu jsem rovnou předal dalšímu členu rodiny spolu s doporučením.

ivana8555
12.06.2015 5 z 5

Napínavé jako kšandy! Ale sehnat jí - to byl teda oříšek.

shmaic
10.05.2015 5 z 5

Do detailů, avšak ne zbytečně přespříliš vylíčené postupné rozdvojení osobnosti vedoucí ke vzniku šílence, na pozadí podpořená hrůza z uvězněného Lectera, beznaděj a krátící se čas k další vraždě.....

Salonka
07.05.2015 5 z 5

Film Červený drak už oddávna bol (a je) mojou srdcovkou (výborné spracovanie, kvalitné herecké obsadenie – páči sa mi najmä R. Fiennes v úlohe F. Dolarhydea). Konečne som sa dostala ku knižke, ktorú chválim a vrele odporúčam, dokonca sa mi páči o trošičku viac ako Mlčanie jahniat. Skvele zvládnuté, prepracované, prudko čitateľné už od prvých slov, zaujímavé obrazy a zvraty, duševná porucha ´Králíčka Zubáčka´ prejavujúca sa v hádkach Francisa a Draka mrazivá.

„Graham se zoufale snažil Drakovi porozumět.
Někdy, v živoucím tichu domů obětí, jakoby se prostor jímž se Drak pohyboval, snažil promluvit.
Někdy měl Graham pocit, že mu je velmi blízký. Během posledních dnů jej zaplavil pocit, který znal už z jiných vyšetřování – ten výsměšný pocit, že on a Drak dělají v různou denní dobu ty samé věci, že mezi detaily jejich všedního života existují paralely. Někde jedl, sprchoval se nebo spal Drak ve stejnou dobu, kdy on dělal totéž.
Graham se zoufale snažil jej poznat. Snažil se ho zahlédnout ve slepé skvrně, která zbyde po diapozitivu, mezi řádky policejních zpráv, snažil se uvidět ve stínu žaluzií. Snažil se ze všech sil.
Ale aby mohl Draka začít chápat, aby uslyšel chladné zurčení vody v jeho temnotě, aby mohl pozorovat svět skrze rudý závoj, který zahaloval jeho mysl, musel by Graham vidět věci, které nikdy vidět nemohl, a musel by sa přesunout v čase . . . „