Není úniku

Není úniku https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522533/bmid_neni-uniku-1sj-522533.jpg 4 320 90

Černý led série

Studentka pedagogiky Sóldís potřebuje po rozchodu rychle najít nové bydlení a práci, a tak s nadšením přijme místo soukromé učitelky dcer bohatého páru obývajícího luxusní sídlo v odlehlém, zapadlém koutě západoislandského venkova. Zaměstnavatelé na ni sice působí poněkud zneklidňujícím dojmem a život na osamělém místě v ní postupně začíná vzbuzovat neblahé předtuchy, ona se však rozhodne zatnout zuby a své obavy překonat. Bude to správný krok? ***** Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island, protože v přelomové životní situaci touží po novém začátku. Záhy po nástupu do kriminalistického týmu v Reykjavíku se musí zapojit do pátrání po pachateli zločinu, jaký si v poklidné ostrovní zemi nedovedl představit ani v nejhorších snech – brutální čtyřnásobné vraždy. Jeho spánek však nakonec budou narušovat ještě hrozivější noční můry než obraz vyhaslých očí čtyř nevinných obětí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Lok lok og læs , 2022

Kni-holka
21.11.2023 4 z 5

Pokud jste četli mé předchozí recenze na knihy od Yrsi, tak víte, že jsem si vždy stěžovala na přehršle popisných scén a složitá islandská jména. Tady tomu buď není, nebo jsem si už zvykla. Každopádně jsem se do čtení novinky Není úniku pustila s obrovskou vervou a nelituji. Opravdu mi běhal mráz po zádech. A ještě víc, když jsem si k tomu pustila zvuky sněhové bouře.

Nuttelka
20.11.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Zvědavost mi už nedala a chtěla jsem vědět, čím si Yrsa své čtenáře tak získala :-) Jako nebylo to úplně špatné, jen jsem si teda úplně na zadek nesedla. Trošku mě i zklamal motiv k vraždám, čekala jsem něco hlubšího. Každopádně závěr knihy nás teda navnadil na pokračování. Opět tu máme vyšetřovatele, který má za sebou tragické dětství, to už je také ohrané klišé, co si budeme povídat, ale chápu, do těchto knih to patří. Atmosféra nebyla úplně příjemná, to musím přiznat.. do knihy jsem byla hodně zaposlouchaná a představa, že na mě někdo nečekaně promluví, asi bych vylétla z kůže :-))) Jsem zvědavá, jaké bude pokračování..

kneslova
18.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Vidím to na velký potenciál , ale tentokrat se v knize rozplynul do ztracena. Nesympaticti a nudní vyšetřovatele , měla jsem co dělat , abych knihu dočetla. Zřejmě kdyby každá druhá kapitola - dějová linka s vyšetřovateli zmizela, byl by to slušný thriller.

Ka-čí
15.11.2023 4 z 5

Yrsa patří mezi mé oblíbenkyně,kniha byla mírně předvídatelná,nicméně děj hezky plynul a kniha se velmi dobře četla.Zdá se,že i tato série bude skvělá a už se těším na její další díl

Evelin2506
15.11.2023 4 z 5

Do poslední chvíle jsem nevěděla kdo je vrah.

nada3314

Hodnocení 3,45/5
Severské detektivky já můžu. Když jsem viděla, že Yrsa napsala novou sérii ČERNÝ LED – věděla jsem, že si ji budu chtít co nejdříve přečíst. Příběh je rozdělen do dvou linek, co se stalo PŘED a co se stalo PO, tohle se mi líbilo hodně. Obě pasáže byly dobré, mrazivé a napínavé, takže jsem se těšila na obě stejně.

Díky maratónu, který jsem si s Yrsou dala, jsem měla přečteno za 24 hodin. Ale bohužel to nebylo díky napínavému příběhu, ale bylo to díky tomu, že jsem chtěla číst. Místy byl příběh zdlouhavý a některé pasáže mě nudily. Ale toto vše mám s Yrsou vždycky. Její knihy jsou jiné – jsou tak nějak „divné“ ale v dobrém slova smyslu. Sérii s Freyou & Huldarem MILUJI! a zatím ji žádná jiná nepřekonala. A všude, kde můžu ji doporučuji.

knihomolkajanca
13.11.2023 5 z 5

V knize se střídají dvě dějové linky - v té první retrospektivně sledujete kroky studentky pedagogiky Soldís, která se rozhodla za svým starým životem udělat tečku. Aby se postavila na vlastní nohy, přijímá práci u bohaté rodiny žijící na odlehlém, ale velmi luxusním statku. Její noví zaměstnavatelé jsou poněkud zvláštní, ale více zneklidňujícím dojmem na Soldís působí samotné
sídlo. Začínají se tam totiž dít opravdu podivné věci...
Ve druhé lince se policejní vyšetřovatel Týr po mnoha letech ve Švédsku vrací zpět na Island a zapojuje se do pátrání po pachateli brutální čtyřnásobné vraždy. Řešení se zprvu zdá jednoznačné, jenže se postupně vynořují maličkosti, které úplně nesedí. Týr má pocit, že jej výjevy z místa činu budou v myšlenkách strašit ještě dlouho, ale to ještě netuší, jaká odhalení na něj čeká

Mrazivá atmosféra ponurého Islandu, mistrně vybudované napětí a pečlivé dávkování informací tak, že zkrátka nemůžete přestat číst. To je nová Yrsa, která opět nasadila laťku proklatě vysoko.
Přestože vám na úplném začátku odhalí, jak to všechno dopadne, jen těžko budete knihu odkládat. Je to tísnivé, komorní, děsivé, na konci i brutální. Představa, že byste to zažívali taky?
Fuj, fuj, to nechcete.

K Týrovi si možná budete chvíli hledat cestu - není to takový ten typický vyšetřovatel, co má všechno pod palcem a je uznávaným esem v oboru. Je to však příjemná změna a odhalení, které Týra čeká, vás dokonale navnadí na čtení dalšího dílu. Opět autorce tleskám za to, jak dokonale vše na konci zapadlo do sebe. Yrsa zkrátka umí a tohle je krimi thriller, který chcete číst!

Hodnocení: 90%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Gradě a nakladatelství Metafora.

nela3812
13.11.2023 3 z 5

Po předchozí zkušenosti vím, že Yrsa umí vykreslit naprosto dokonalou mrazivou atmosféru. A to doslova i metaforicky. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a příběh mě okamžitě vtáhl a nepustil do posledních stran.

Sledujeme dvě dějové linky, které se závěr protnou a dojdou do společného bodu. Jedna linka je z minulosti, ve které prožíváme právě onu mrazivou atmosféru ve vzduchu. Druhá linka si užívá spíše skutečně mrazivé teploty. Tohle prostředí má však něco do sebe a tající vrstvy sněhu pomalu odkrývají tajemství. Napětí, kdy nedýcháte a hltáte každé další slovo.

Postav je tu mnoho, o nějakým sympatických nemůže být příliš řeč. Nicméně je zde poměrně malá paleta různých charakterů, všichni tak nějak odpovídají místu kde žijí. Jejich vystupování je chladné a bez větší dávky emocí. Ráda bych viděla postavu, která by z davu nějaký způsobem vykoukla. Takto to působilo velmi monotónně.

Nejvíce mi zde však chyběl WOW efekt, který by přišel při odhalení vraha. Nějaká konfrontace, šokující informace od vraha a jeho pohnutky. Jediná taková informace vznikla skrze jednoho z vyšetřovatelů a autorka si tím pravděpodobně vytvářela zázemí pro další pokračování série. Tady to bylo všechno ale takové poklidné, což je po tolika peripetiích opravdu zvláštní a nesedlo mi to do celkového kontextu.

V této knize tedy nebylo nic, co by mě vyloženě uchvátilo a já si řekla WOW. Vím, že v předchozích titulech jsem takový dojem měla a zde mi opravdu chyběl. Podařilo se mi viníka odhalit a jeho úmysly byli na můj vkus příliš jednoduše vysvětleny. Mrazivou atmosféru příběhu nelze odebrat, ale úplně mi to nesedlo.

Pokračování bych si ráda přečetla. S ohledem na to, co autorka nastínila se myslím můžeme těšit na zajímavé emoce. Tak uvidíme :)

Hodnocení: 3,5/5

BarKnih
12.11.2023 5 z 5

Na knížku jsem narazila při cestě metrem, kde se mě Alzák snažil přesvědčit, že tento titul stojí za přečtení xd. Kupodivu tentokrát nelhal. Děj je plynulý, napínavý a vše krásně do sebe zapadá. Byla to má první kniha od spisovatelky a určitě si hodlám přečíst od ní něco dalšího. Rozhodně doporučuji.

ninano
11.11.2023 3 z 5

Klasický severský thriller zkombinovaný s detektivkou od A. Christie. Dobré popisy drsného prostředí Islandu, postavy nesympatické a závěr ve špatném slova smyslu překvapivý. Kniha má velkou reklamu, ale možná to je důvod, že očekávání jsou větší.

Mngwa
10.11.2023 5 z 5

Tak tento příběh by se dal označit jako dokonalá paranoia. I přesto, že je od začátku známo, jak to dopadne, je kniha nekonečně napínavá. Střídání obou časových linek je provedené skvěle, obě se zajímavě doplňují a přidávají postupně celý kontext. Absolutně potřebuju další díl této série, včera bylo pozdě.

Magpiebirdie
10.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Skvělý rozjezd, děsivý příběh o hrůzném zločinu zasazený do krasné, ale drsné krajiny Islandu. Skoro celou knížku jste napnutí jak kšandy, kdo to teda, sakra, dělá...a pak nastává to velké zklamání,
kdy se úplně z ničeho nic a vlastně náhodou děj rozuzlí. O nekompetentním vyšetřovacím týmu a nesympatických postavách ani nemluvě. Po nadšených recenzích jsem od Yrsy čekala další knihu podobnou sérii Huldar&Freya, tak snad příště...

mirinda973
10.11.2023 4 z 5

Brutální, překvapivé. Kniha se prolíná s přítomností (vyšetřování) a s minulostí (vyprávění Sóldís), což se mi líbilo. Vyprávění z minulosti bylo až děsivé, ale velmi čtivé.
Knihu jsem poslouchala jako audio a nemůžu se zbavit špatného dojmu z interpretace.
Stojí za přečtení

majakmp3
09.11.2023 2 z 5

(SPOILER) Patrně to bylo přehaným očekáváním z výborných recenzí ale mne příběh příliš neoslovil.
V podstatě se nám dostává klasická záhada zamčeného pokoje od Agáty Christie (v našem případě tedy spíše záhada odlehlého statku, na kterém byla vyvražděna bohatá rodina, včetně dětí a pomocnice v domácnosti), zkombinovaná s doktorem Hausem.
Autorka příběh podala ve dvou rovinách v prvé řadě sledujeme nepříliš kompetentní vyšetřovatele, kteří se vždy upnou k jediné alternativě a té se zuby nehty drží do té doby než zjistí že jejich kandidát vrahem být nemůže. Poté následuje skok v čase, po kterém sledujeme oběti masakru ještě před jeho spácháním, zde z pohledu pomocnice v domácnosti sledujeme náznaky blížícího se nebezpečí.
Neosvil mě tedy ani příběh a ani styl autorčina vyprávění. Do třetice mi nesedla osobní linka jednoho z vyšetřovatelů (Týra) a už vůbec jsem nepochopil poselství v úplném závěru knihy (poselství, že Týrův otec nemusel zavraždit jeho matku).
Hodnotím 55%.

soukroma
06.11.2023 5 z 5

Hrůzné, atmosférické, komorní, nepředvídatelné, a navíc pořádně moderní. Yrsa je pro mne zpět na výsluní.

Danago
05.11.2023 5 z 5

Není úniku je první díl nové série Černý led, mé oblíbené autroky Yrsy.

Kniha má úžasnou mrazivou atmosféru Islandu.

Děj začíná hrůzným činem , kdy je vyvražděna celá rodina a linka vyšetřování běží souběžně s linkou příběhu , kdy se postupně dozvídáme, co předcházelo tomuto hrůznému zločinu. Obě linky nám postupně odkrývají jak samotný příběh bohaté rodiny tak motivy pachatele. Ovšem než nám autorka odhalí co se skrývá za tímto zločinem , předloží nám barvitý , mrazivý až trochu strašidelný příběh. Já osobně bych se bála minimálně, tak jak hlavní hrdinka.
Atmosféra tajemného odlehého místa na Islandu je přímo fantasticky vykreslená.
A jak můžeme tušit je zde opět i vedlejší příběh vyšetřovatele, který se bude vyvíjet , jako vždy, během celé série.

Knižní střípky
04.11.2023 3 z 5

3,5*

Ve finále jsem ale spokojená, nad jednou linkou jsem přimhouřila oči, druhou jsem si užila, jedná se o první díl nové série ČERNÝ LED, a já se budu těšit na další.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

Nekonečná
01.11.2023 5 z 5

Skvělé!!! Dočteno před několika dny a pořád ji "mám v hlavě", od knihy se nedalo odtrhnout, dočetla jsem v noci a pak nemohla usnout, fakt silný zážitek. Malinko slabší byla rovina vyšetřování vražd, ale to, co se odehrávalo na islandské samotě před tím, bylo napsáno a vykresleno dokonale. Už aby byl u nás i další díl série!

Jane2016
31.10.2023 5 z 5

Yrsa Sigurdardóttir – známá autorka detektivek, která nenechá své čtenáře nikdy v klidu. Zpětně si říkám, jaká by byla škoda, kdybych tuto skvělou autorku nikdy nepoznala. Moje první přečtená knížka od Yrsy byla Kořist a příběh mě tehdy naprosto nadchl. Čili když jsem po čase dostala možnost přečíst si další Yrsinu knihu, věděla jsem, že tohle bude skvělé čtení!

A Není úniku bylo neskutečné, ještě při psaní této recenze mi běhá mráz po zádech! Takovou atmosféru, jakou umí vykouzlit v knihách Yrsa jen tak ledajaký spisovatel nedokáže. Prostředí odlehlého, chladného venkova mi přišlo úplně ideální pro detektivní příběh. Nejednou jsem během čtení měla svíravý pocit. Musím se také přiznat, že až do poslední stránky jsem netušila, jakým směrem se bude děj vyvíjet! A vraha jsem samozřejmě taky neuhádla!

Každopádně, pokud Yrsinu tvorbu ještě neznáte, určitě ji zkuste! Sama jsem se zařekla, že si musím přečíst její další knihy. Nejvíc mě asi zaujaly: Panenka, DNA.

Petra7659
28.10.2023 5 z 5

Skvělé. Uf, jsem stále unešená. Četla jsem od Yrsy už několik knih a konečně si udělám čas na to je ohodnotit. Co se mi na této knize líbilo nejvíce, že do prakticky poslední stránky netušíte, kdo je vrah. Yrsa není předvídatelná. NIKDY! Líbilo se mi, jak vykreslila prostředí Islandu, že mě poučila o tom, co jsou to pokrevní klisny a jak se v její zemi bojuje proti tomu, aby se jim děly ty šílenosti a vůbec, že ta kniha prostě měla přesah.